Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 1995

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 1995
Datat
Finalja13 maj 1995
Pritës
VendiPoint Theatre,
Dublin, Irlandë
PrezantuesMary Kennedy
KryetarJohn Comiskey
Mbikëqyrës ekzekutivChristian Clausen
Producent ekzekutivJohn McHugh
Transmetuesi pritësRaidió Teilifís Éireann (RTÉ)
Akti hapësVideo montazh në kujtim të historisë së Festivalit Evropian të Këngës për edicionin e 40-të
Akti interval"Lumen", kompozuar nga Mícheál Ó Súilleabháin, dhe performuar nga Súilleabháin me piano, dhe disa artistë, duke përfshirë Clannad, Brian Kennedy dhe The Monks of Glenstal Abbey, me the RTÉ Concert Orchestra, me regji të Proinnsías Ó Duinn
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve23
Shtetet debutueseAsnjë
Shtetet që kthehenFlag of Belgjika Belgjika
Flag of Danimarka Danimarka
Flag of Izraeli Izraeli
Flag of Sllovenia Sllovenia
Flag of Turqia Turqia
Shtetet që nuk kthehenFlag of Estonia Estonia
Flag of Finlanda Finlanda
Flag of Lituania Lituania
Flag of the Netherlands Holanda
Flag of Rumania Rumania
Flag of Sllovakia Sllovakia
Flag of Zvicra Zvicra
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për 10 këngët e tyre të preferuara.
Zero pikëAsnjë
Kënga fitueseFlag of Norvegjia Norvegjia
"Nocturne"

Festivali Evropian i Këngës 1995 ishte edicioni i 40-të i Festivalit vjetor Evropian të Këngës. Ai u zhvillua në Dublin, Irlandë, pas fitores së Paul Harrington dhe Charlie McGettigan në konkursin e vitit 1994 me këngën "Rock 'n' Roll Kids".

U mbajt më 13 maj 1995 në Teatrin Point në Dublin, Irlandë. Prezantuesja ishte Mary Kennedy. Konkursi i këtij viti ishte i fundit me vetëm një mikpritës deri 18 vjet më vonë në 2013 në Malmö, Suedi. Kjo garë theu zinxhirin e fitoreve që Irlanda gëzoi në 1992, 1993 dhe 1994. Ky ishte viti i tretë me radhë i Irlandës për të organizuar konkursin - dhe për të shënuar shfaqjen e 40-të, ai u hap me një retrospektivë 4-minutëshe që tregon imazhe nga historia e konkursit. Grupi norvegjez Secret Garden ishte fituesi i kësaj gare me këngën kryesisht instrumentale, "Nocturne". Rastësisht, violinist i Secret Garden ishte Fionnuala Sherry, i cili është irlandez.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatri Point, Dublin - vendi mikpritës i konkursit 1995.

Pas fitores në konkursin e vitit 1994, RTÉ u shqetësua nëse mund të kishin mundësi të organizonin një konkurs të tretë radhazi më 1995. BBC kishte ofruar të merrte përsipër përgjegjësinë e mbajtjes së konkursit dhe madje kishte propozuar që konkursi të vihej në skenë si një prodhim i përbashkët në Belfast, kryeqyteti i Irlandës së Veriut. Në fund, RTÉ vendosi të organizojë garën më vete. Sidoqoftë ata e pyetën EBU që, nëse Irlanda fiton edhe një herë, që ata të mos pritet të presin ngjarjen për të katërtin vit radhazi, dhe përfundimisht, ajo nuk ndodhi kurrë.[1] Irlanda priti garën për herë të gjashtë pasi fitoi garën për një vit të 3-të radhazi dhe është i vetmi vend që ka pritur konkurse të shumta radhazi; tre me radhë midis 1993 dhe 1995. Dublini u zgjodh përsëri të ishte qyteti pritës, duke e bërë për herë të pestë që Festivali Evropian i Këngës u vu në skenë në kryeqytetin irlandez. Për të dytin vit radhazi, vendi i konkursit ishte Teatri Point, i vendosur në Veri të Murit të Lumit Liffey, midis Dublin Docklands.

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Shteti Artist Kënga Gjuha[2][3] Vendi Pikë
01 Flag of Polonia Polonia Justyna "Sama" Polonisht 18 15
02 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Eddie Friel "Dreamin'" Anglisht 14 44
03 Flag of Gjermania Gjermania Stone & Stone "Verliebt in Dich" Gjermanisht 23 1
04 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Davorin Popović "Dvadeset prvi vijek" Boshnjakisht 19 14
05 Flag of Norvegjia Norvegjia Secret Garden "Nocturne" Norvegjisht 1 148
06 Flag of Rusia Rusia Philipp Kirkorov "Kolybelnaya dlya vulkana" (Колыбельная для вулкана) Rusisht 17 17
07 Flag of Islanda Islanda Bo Halldórsson "Núna" Islandisht 15 31
08 Flag of Austria Austria Stella Jones "Die Welt dreht sich verkehrt" Gjermanisht 13 67
09 Flag of Spanja Spanja Anabel Conde "Vuelve conmigo" Spanjisht 2 119
10 Flag of Turqia Turqia Arzu Ece "Sev" Turqisht 16 21
11 Flag of Kroacia Kroacia Magazin & Lidija "Nostalgija" Kroatisht 6 91
12 Flag of Franca Franca Nathalie Santamaria "Il me donne rendez-vous" Frëngjisht 4 94
13 Flag of Hungaria Hungaria Csaba Szigeti "Új név a régi ház falán" Hungarisht 22 3
14 Flag of Belgjika Belgjika Frédéric Etherlinck "La voix est libre" Frëngjisht 20 8
15 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe Love City Groove "Love City Groove" Anglisht 10 76
16 Flag of Portugalia Portugalia Tó Cruz "Baunilha e chocolate" Portugisht 21 5
17 Flag of Qiproja Qiproja Alexandros Panayi "Sti fotia" (Στη φωτιά) Greqisht 9 79
18 Flag of Suedia Suedia Jan Johansen "Se på mig" Suedisht 3 100
19 Flag of Danimarka Danimarka Aud Wilken "Fra Mols til Skagen" Danisht 5 92
20 Flag of Sllovenia Sllovenia Darja Švajger "Prisluhni mi" Sllovenisht 7 84
21 Flag of Izraeli Izraeli Liora "Amen" (אמן) Hebraisht 8 81
22 Flag of Malta Malta Mike Spiteri "Keep Me In Mind" Anglisht 10 76
23 Flag of Greqia Greqia Elina Konstantopoulou "Pia prosefhi" (Ποιά προσευχή) Greqisht 12 68

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ O'Connor, John Kennedy (2007). The Eurovision Song Contest: The Official History (në anglisht). UK: Carlton Books. fq. 140. ISBN 978-1-84442-994-3.
  2. ^ "Eurovision Song Contest 1995" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2018. Marrë më 5 mars 2012.
  3. ^ "Eurovision Song Contest 1995". 4Lyrics.eu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2020. Marrë më 16 shtator 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]