Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 1964

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 1964
Datat
Finalja21 mars 1964
Pritës
VendiTivolis Koncertsal
Kopenhagen,Danimarkë
PrezantuesLotte Wæver
KryetarPoul Leth Sørensen
Mbikëqyrës ekzekutivMiroslav Vilček
Transmetuesi pritësDanmarks Radio (DR)
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve16
Shtetet debutueseFlag of Portugalia Portugalia
Shtetet që kthehenNone
Shtetet që nuk kthehenFlag of Suedia Suedia
Votimi
Sistemi i votimitJuritë 10-anëtarëshe u japin 5,3 dhe 1 pikë këngëve të tyre të parapëlqyera.
Zero pikë
Kënga fitueseFlag of Italia Italia
"Non ho l'età"
Harta e shteteve pjesëmarrësë


Festivali Evropian i Këngës 1964 ishte edicioni i 9-të i Konkursit të Këngës së Eurovizionit . Ajo u zhvillua në Kopenhagë, Danimarkë, pas fitores së vendit në 1963 me këngën " Dansevise " nga Grethe dhe Jørgen Ingmann . Organizuar nga Bashkimi Evropian i Transmetuesve (EBU) dhe transmetuesi pritës Danmarks Radio (DR), konkursi u mbajt në Tivolis Koncertsal më 21 mars 1964 dhe u drejtua nga prezantuesja televizive daneze Lotte Wæver .

Gjashtëmbëdhjetë vende morën pjesë në konkurs. Portugalia bëri debutimin e saj këtë vit, ndërsa Suedia vendosi të mos merrte pjesë.

Fituesja e konkursit ishte Italia me këngën " Non ho l'età ", interpretuar nga Gigliola Cinquetti, shkruar nga Nicola Salerno dhe kompozuar nga Mario Panzeri . Në moshën 16 vjeç e 92 ditë, Gigliola Cinquetti u bë fituesja më e re e konkursit deri atëherë; një rekord që ajo e mbajti deri në 1986 . Kënga arriti një nga fitoret më të thella ndonjëherë në konkurs. Ajo mori pothuajse tre herë më shumë pikë se kënga e vendit të dytë.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tivolis Koncertsal, Kopenhagen - vendi pritës i konkursit të vitit 1964.

Ndërtesa pritëse për konkursin ishte Tivolis Koncertsal (Salla e Koncerteve Tivoli) në kryeqytetin e Danimarkës Kopenhagë, e cila shtrihet brenda parkut të famshëm argëtues të Danimarkës dhe kopshtit të argëtimit Kopshtet Tivoli . Parku, duke aluduar me emrin e tij në Jardin de Tivoli ekzistues në Paris, u hap më 15 gusht 1843 dhe është parku i dytë më i vjetër argëtues në botë, pas Dyrehavsbakken në Klampenborg aty pranë. [1]

Vendet pjesëmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suedia nuk mori pjesë këtë vit për shkak të një bojkoti mes anëtarëve të Bashkimit Suedez për Arte Performuese dhe Film (suedisht: Teaterförbundet). Transmetuesi suedez Sveriges Radio megjithatë e shfaqi konkursin.[2] Portugalia garoi për herë të parë në festival, megjithatë ata u bënë vendi i parë që shënoi pikë nul në hyrjen e parë. Gjermania, Zvicra dhe Jugosllavia gjithashtu shënuan pikë nul për herë të parë. Hollanda u bë vendi i parë që dërgon një këngëtare me prejardhje joeuropiane. Anneke Grönloh ishte me prejardhje indoneziane.[3] Spanja vendosi të dërgonte grupin Italo-Uruguajan Los TNT të cilit ishin grupi i parë me tre ose më shumë anëtarë në historinë e konkursit.

Shteti Transmetuesi Artist Kënga Gjuha Këngëshkruesit Dirigjent
Flag of Austria Austria ORF Udo Jürgens "Warum nur, warum?" Gjermane Udo Jürgens Johannes Fehring
Flag of Belgjika Belgjika RTB Robert Cogoi "Près de ma rivière" Frënge Robert Cogoi Henri Segers
Flag of Danimarka Danimarka DR Bjørn Tidmand "Sangen om dig" Daneze
 • Aksel V. Rasmussen
 • Morgens Dam
Kai Mortensen
Flag of Finlanda Finlanda YLE Lasse Mårtenson "Laiskotellen" Finland[a]
George de Godzinsky
Flag of Franca Franca RTF Rachel "Le Chant de Mallory" Frënge Franck Pourcel
Flag of Gjermania Gjermania HR[b] Nora Nova "Man gewöhnt sich so schnell an das Schöne" Gjermane
 • Rudi von der Dovenmühle
 • Niels Nobach
Willy Berking
Flag of Italia Italia RAI Gigliola Cinquetti "Non ho l'età" Italiane Gianfranco Monaldi
Flag of Luksemburgu Luksemburgu CLT Hugues Aufray "Dès que le printemps revient" Frënge
Jacques Denjean
Flag of Monako Monako TMC Romuald "Où sont-elles passées" Frënge Michel Colombier
Flag of the Netherlands Holanda NTS Anneke Grönloh "Jij bent mijn leven" Holandeze
 • Ted Powder
 • René de Vos
Dolf van der Linden
Flag of Norvegjia Norvegjia NRK Arne Bendiksen "Spiral" Norvegjeze
Karsten Andersen
Flag of Portugalia Portugalia RTP António Calvário "Oração" Portugeze
Kai Mortensen
Flag of Spanja Spanja TVE Tim, Nelly and Tony "Caracola" Spanjolle Fina de Calderón Rafael Ibarbia
Flag of Zvicra Zvicra SRG SSR Anita Traversi "I miei pensieri" Italiane
 • Giovanni Pelli
 • Sanzio Chiesa
Fernando Paggi
Flag of the United Kingdom Britania e Madhe BBC Matt Monro "I Love the Little Things" Angleze Tony Hatch Harry Rabinowitz
Flag of Mbretëria e Jugosllavisë Jugosllavia JRT Sabahudin Kurt "Život je sklopio krug" (Живот је склопио круг) Serbo-Kroate
Radivoje Spasić
Artist Vendi Viti(t) e mëparshëm
Anita Traversi  Zvicra 1956 (Këngëtarja mbështetëse), 1960

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Secili vend kishte 10 anëtarë jurie të cilët shpërndanë tre pikë midis një, dy ose tre këngëve të tyre të preferuara. Pikët u grumbulluan dhe këngët e para, të dyta dhe të treta u vlerësuan me 5, 3 dhe 1 vota sipas radhës. Nëse vetëm një këngë mori çdo pikë brenda jurisë, do të merrte të gjitha 9 pikët. Nëse do të zgjidheshin vetëm dy këngë, këngët do të merrnin me radhë 6 dhe 3 pikë. [3]

Festivali këtë vit ishte shumë i politizuar me kërkesa që diktaturat e krahut të djathtë në Spanjë dhe Portugali të përjashtoheshin nga gara. Kjo polemikë u bë e dukshme gjatë konkursit pasi pak para hyrjes së Belgjikës, një burrë hyri në skenë duke mbajtur një pankartë që thoshte "Bojkoto Frankon dhe Salazarin". Ai u hoq shpejt nga skena. Kjo alarmoi audiencën, ku pamjet e kamerës u prenë në tabelë, megjithatë pas ngjarjes u bënë fotografi dhe u publikuan. Ky do të ishte pushtimi i parë i skenës në historinë e konkursit.

Përgjigja e menjëhershme e audiencës së Koncertsal ndaj hyrjes italiane ishte dukshëm entuziaste dhe e zgjatur dhe, më e pazakonta për një performancë Eurovizioni. Pasi doli nga skena Gigliola Cinquetti u lejua të kthehej për të bërë një përkulje të dytë. Performancës së saj iu dha një përsëritje e paplanifikuar në televizionin britanik pasditen tjetër. Në këtë rast, ajo korri fitoren më dërrmuese në historinë e garës, me një rezultat pothuajse tre herë më të lartë se rivalja e saj më e afërt, një arritje jashtëzakonisht e pamundur për t'u mposhtur ndonjëherë me sistemet e pikëve pas vitit 1974.

Pasqyrë e konkursit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Results of the Eurovision Song Contest 1964[5]
R/R Shteti Artisti Kënga Pikët Vendi
1 Flag of Luksemburgu Luksemburgu Hugues Aufray "Dès que le printemps revient" 14 4
2 Flag of the Netherlands Holanda Anneke Grönloh "Jij bent mijn leven" 2 10
3 Flag of Norvegjia Norvegjia Arne Bendiksen "Spiral" 6 8
4 Flag of Danimarka Danimarka Bjørn Tidmand "Sangen om dig" 4 9
5 Flag of Finlanda Finlanda Lasse Mårtenson "Laiskotellen" 9 7
6 Flag of Austria Austria Udo Jürgens "Warum nur, warum?" 11 6
7 Flag of Franca Franca Rachel "Le Chant de Mallory" 14 4
8 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe Matt Monro "I Love the Little Things" 17 2
9 Flag of Gjermania Gjermania Nora Nova "Man gewöhnt sich so schnell an das Schöne" 0 13
10 Flag of Monako Monako Romuald "Où sont-elles passées" 15 3
11 Flag of Portugalia Portugalia António Calvário "Oração" 0 13
12 Flag of Italia Italia Gigliola Cinquetti "Non ho l'età" 49 1
13 Flag of Mbretëria e Jugosllavisë Jugosllavia Sabahudin Kurt "Život je sklopio krug" 0 13
14 Flag of Zvicra Zvicra Anita Traversi "I miei pensieri" 0 13
15 Flag of Belgjika Belgjika Robert Cogoi "Près de ma rivière" 2 10
16 Flag of Spanja Spanja Tim, Nelly and Tony "Caracola" 1 12

Zëdhënësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Secili vend emëroi një zëdhënës i cili ishte përgjegjës për shpalljen e votave për vendin përkatës nëpërmjet telefonit. Zëdhënësit e njohur në konkursin e vitit 1964 janë renditur më poshtë.

Rezultatet e detajuara të votimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veshja e konkurrentes holandeze Anneke Grönloh
Detailed voting results[7][8]
Total score
Luxembourg
Netherlands
Norway
Denmark
Finland
Austria
France
United Kingdom
Germany
Monaco
Portugal
Italy
Yugoslavia
Switzerland
Belgium
Spain
Contestants
Luxembourg 14 3 3 5 3
Netherlands 2 1 1
Norway 6 5 1
Denmark 4 1 3
Finland 9 3 3 3
Austria 11 5 1 5
France 14 1 3 5 3 1 1
United Kingdom 17 1 5 3 1 1 1 5
Germany 0
Monaco 15 3 5 3 1 3
Portugal 0
Italy 49 5 5 5 5 5 3 3 5 5 3 5
Yugoslavia 0
Switzerland 0
Belgium 2 1 1
Spain 1 1

5 pikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë është një përmbledhje e të gjithë 5 pikëshave në finale:

N. Garuesja Kombet që japin 5 pikë
8  Italia  Austri ,  Belgjika ,  Finlanda ,  Luksemburgu ,  Holanda ,  Portugalia ,  Mbretëria e Bashkuar ,  Jugosllavia
2  Austria  Italia ,  Spanja
 Mbretëria e Bashkuar  Norvegjia ,  Zvicra
1  Franca  Monako
 Luksemburgu  Gjermania
 Monako  Franca
 Norvegjia  Danimarka

Transmetimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Secilit transmetues pjesëmarrës iu kërkua të transmetonte konkursin përmes rrjeteve të tij. Transmetuesit jo-pjesëmarrës anëtarë të EBU ishin gjithashtu në gjendje të transmetonin konkursin si "pjesëmarrës pasivë". Transmetuesit ishin në gjendje të dërgonin komentues për të siguruar pasqyrimin e konkursit në gjuhën e tyre amtare dhe për të transmetuar informacione rreth artistëve dhe këngëve te shikuesit e tyre televiziv. [9]

Broadcasters and commentators in participating countries
Country Broadcaster Channel(s) Commentator(s) Ref(s)
 Austria ORF ORF Unknown [10]
 Belgjika RTB RTB Unknown [11][12]
BRT BRT Unknown [11]
 Danimarka DR DR TV, DR P1, DR P3 No commentary [13]
 Finlanda YLE Suomen Televisio Aarno Walli [fi] [14][15]
Yleisohjelma [fi] Erkki Melakoski [fi]
Ruotsinkielinen ula-ohjelma Unknown
 Franca RTF RTF Robert Beauvais [12][16]
 Gjermania ARD Deutsches Fernsehen Unknown [11][17]
 Italia RAI Programma Nazionale Renato Tagliani [it] [18]
 Luxembourg CLT Télé-Luxembourg Unknown [12]
 Monako Télé Monte-Carlo Unknown [19]
 Hollanda NTS NTS Ageeth Scherphuis [11][20]
Nederlandse Radio Unie [nl] Hilversum 2 Unknown [11]
 Norvegjia NRK NRK Fjernsynet, NRK Odd Grythe [21]
 Portugalia RTP RTP Unknown [22]
 Spanja TVE TVE Federico Gallo [es] [23][24]
RNE RNE[c] Unknown [23]
  Zvicra SRG SSR TV DRS Unknown [16][17][25][26]
TSR Robert Burnier
TSI Unknown
DRS 1[d] Unknown
RSR 1 Unknown
RSI 1 Unknown
 Mbretëria e Bashkuar BBC BBC TV David Jacobs [27][28]
 Jugosllavia JRT Televizija Ljubljana Unknown [29][30]
Televizija Zagreb Unknown

Regjistrimet e humbura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si me festivalin e parë 1956, nuk dihet të ketë mbijetuar asnjë video-incizim i plotë i konkursit të vitit 1964 megjithatë, ndryshe nga konkursi i vitit 1956 (ku akti i intervalit mungon kryesisht), ekziston një regjistrim i plotë audio në formën e transmetimit radiofonik nga DR. Disa klipe të konkursit kanë mbijetuar, duke përfshirë një pjesë të ceremonive të hapjes, duke përfshirë disa nga komentet përshëndetëse të prezantueses Lotte Wæver, si dhe shumica e performancës së përsëritur të " Non ho l'età “ nga fundi i transmetimit. Për ca kohë, kishte një thashetheme se një kopje e të gjithë konkursit ekzistonte në arkivat e televizionit francez. [31] Në vitin 2021, INA konfirmoi për Wiwibloggs se arkivat e televizionit francez nuk zotërojnë një kopje të konkursit. [32]

Një mit i vazhdueshëm, madje i përsëritur në faqen zyrtare të Eurovizionit, është se kaseta u shkatërrua në një zjarr në vitet 1970. Në intervistat më të fundit, DR pohoi se transmetimi nuk u regjistrua kurrë, gjoja për shkak të mungesës së makinerive të shiritit në studio në atë kohë. [33] Audioja e të gjithë shfaqjes, megjithatë, është ende e disponueshme në internet, dhe disa videoklipe dhe foto të shkurtra mbeten të disponueshme. [34]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Tivoli – Tivoli Gardens Copenhagen – Copenhagen Portal – Tourist Guide Arkivuar 2 nëntor 2013 tek Wayback Machine. Copenhagenet.dk. Retrieved on 15 August 2011.
 2. ^ Thorsson, Leif; Verhage, Martin (2006). Melodifestivalen genom tiderna : de svenska uttagningarna och internationella finalerna (në suedisht). Stockholm: Premium Publishing. fq. 48–49. ISBN 91-89136-29-2.
 3. ^ a b "Eurovision Song Contest 1964". EBU. Marrë më 14 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Alle deutschen ESC-Acts und ihre Titel". www.eurovision.de (në gjermanisht). ARD. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2023. Marrë më 12 qershor 2023.
 5. ^ "Final of Copenhagen 1964". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2021. Marrë më 6 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Nederlandse jurywoordvoerders bij het Eurovisie Songfestival" [Dutch spokespersons at the Eurovision Song Contest] (në holandisht). Eurovision Artists. Marrë më 8 qershor 2023.
 7. ^ "Results of the Final of Copenhagen 1964". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2021. Marrë më 6 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Eurovision Song Contest 1964 – Scoreboard". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2015. Marrë më 14 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "The Rules of the Contest". European Broadcasting Union. 31 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2022. Marrë më 19 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Austria – Copenhagen 1964". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2018. Marrë më 28 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b c d e "Radio – Televisie". Limburgs Dagblad (në holandisht). 21 mars 1964. fq. 19. Marrë më 27 dhjetor 2022 – nëpërmjet Delpher.
 12. ^ a b c "Radio-Télévision". Luxemburger Wort (në gjermanisht dhe frëngjisht). 21 mars 1964. fq. 18. Marrë më 27 dhjetor 2022.
 13. ^ "Programoversigt – 21/03/1964" (në danisht). LARM.fm. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2022. Marrë më 19 dhjetor 2022.
 14. ^ "Radio ja televisio". Helsingin Sanomat (në finlandisht). 21 mars 1964. fq. 31. Marrë më 7 nëntor 2022.
 15. ^ Pajala, Mari (2013). Badenoch, Alexander; Fickers, Andreas; Henrich-Franke, Christian (red.). "Intervision Song Contests and Finnish Television between East and West". Airy Curtains in the European Ether: Broadcasting and the Cold War. Baden-Baden, Germany: Nomos: 215–270. doi:10.5771/9783845236070-215. ISBN 9783845236070 – nëpërmjet Academia.edu. Walli was closely involved in YLE's ESC productions; among other things he [...] provided the commentary for all the 1960s ESCs on Finnish television. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b "Programme TV". Radio TV - Je vois tout (në frëngjisht). Lausanne, Switzerland: Héliographia SA. 12 mars 1964. fq. 28–30. Marrë më 27 dhjetor 2022.
 17. ^ a b c "Radioprogramm / Fernsehprogramm". Neue Zürcher Nachrichten (në gjermanisht). Zürich, Switzerland. 21 maj 1964. fq. 19. Marrë më 27 dhjetor 2022 – nëpërmjet e-newspaperarchives.ch.
 18. ^ "Oggi sul video". La Stampa (në italisht). 21 mars 1964. fq. 11. Marrë më 27 dhjetor 2022.
 19. ^ "Monaco – Copenhagen 1964". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2018. Marrë më 28 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Anneke en Ageeth al in Kopenhagen". De Waarheid (në holandisht). 19 mars 1964. fq. 1. Marrë më 27 dhjetor 2022 – nëpërmjet Delpher.
 21. ^ "Se og Hør idag". Oppland Arbeiderblad (në norvegjisht). 21 mars 1964. fq. 11. Marrë më 27 dhjetor 2022 – nëpërmjet National Library of Norway.
 22. ^ "Boletim do dia". Diário de Lisboa (në portugalisht). 21 mars 1964. fq. 15. Marrë më 27 dhjetor 2022 – nëpërmjet Casa Comum.
 23. ^ a b c "Radio y TV". La Vanguardia (në spanjisht). 21 mars 1964. fq. 44. Marrë më 27 dhjetor 2022.
 24. ^ HerGar, Paula (28 mars 2018). "Todos los comentaristas de la historia de España en Eurovisión (y una única mujer en solitario)" (në spanjisht). Los 40. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2021. Marrë më 14 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 26 shtator 2021 (Ndihmë!)
 25. ^ "Programmes radiophoniques – samedi 21 mars". Radio TV - Je vois tout (në frëngjisht). Lausanne, Switzerland: Héliographia SA. 12 mars 1964. fq. 62–64. Marrë më 27 dhjetor 2022.
 26. ^ "Radio–TV". Libera Stampa (në italisht). Lugano, Switzerland. 21 mars 1964. fq. 7. Marrë më 27 dhjetor 2022 – nëpërmjet Sistema bibliotecario ticinese [it].
 27. ^ Roxburgh, Gordon (2012). Songs for Europe: The United Kingdom at the Eurovision Song Contest. Volume One: The 1950s and 1960s. Prestatyn: Telos Publishing. fq. 348–358. ISBN 978-1-84583-065-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Eurovision Song Contest Grand Prix 1964". Radio Times. 21 mars 1964. Marrë më 27 dhjetor 2022 – nëpërmjet BBC Genome Project. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Televizija – sobota – 21. marca" (PDF). Panorama (në sllovenisht). Kranj, SR Slovenia, Yugoslavia. 21 mars 1964. fq. 11. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 27 dhjetor 2022. Marrë më 27 dhjetor 2022.
 30. ^ "Televizija – Subota, 21. ožujka". Slobodna Dalmacija (në serbo-kroatisht). Split, SR Croatia, Yugoslavia. 21 mars 1964. fq. 8. Marrë më 27 dhjetor 2022.
 31. ^ "9eme-concours-eurovision-de-la-chanson-1964". inatheque.ina.fr. Marrë më 2021-12-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ ten Veen, Renske (31 korrik 2021). "Lost in Copenhagen: French television archive INA confirms it does NOT possess a copy of missing Eurovision 1964 show". Wiwibloggs.com. Wiwibloggs. Marrë më 31 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "BILLEDER: I denne uge er det 55 år siden, Danmark holdt sit første Eurovision i Tivoli" [Photos: This week, it is 55 years since Denmark held its first Eurovision in Tivoli]. DR (në danisht). 2019-03-20. Marrë më 2021-12-14.
 34. ^ "Opmærkning af DR's billeder". Marrë më 2022-08-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>