Gigliola Cinquetti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gigliola Cinquetti
Vite aktiviteti1963–Present

Gigliola Cinquetti(lindur më 20 Dhjetor të vitit 1947) është një këngëtare Italiane dhe prezantuese Televizive.

Biografija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cinquetti ka lindur në Verona. Në moshën 16 vjeçare fitoi Festivalin e Muzikës Sanremo në vitin 1964 duke kënduar "Non ho l'età", me muzikë të kompozuar nga Nicola Salerno dhe tekst nga Mario Panzeri. Fitorja e saj i ka mundësuar atë të përfaqësojë Italinë në Eurovision Song Contest 1964 në Kopenhagë me të njëjtën këngë, ku ajo pretendoi fitoren e parë të vendit të saj në këtë event.

Kënga u bë një sukses ndërkombëtar, madje edhe duke kaluar 17 javë në Listën Singles të Mbretërisë së Bashkuar[1] dhe duke përfunduar vitin si 88-të më të shiturat në U.K në vitin 1964,[2] diçka shumë e pazakontë për materialin në gjuhën italiane. Ai shiti mbi tre milionë kopje, dhe iu dha një disk platini në gusht të vitit 1964.[3]Në vitin 1966 ajo regjistroi "Dio, come ti amo", e cila u bë një tjetër hit ndërkombëtar.

Në vitin 1974, Cinquetti mori pjesë përsëri në konkursin e Këngës në Eurovizion, këtë herë në Brighton, Sussex, Angli. Kënga e saj u quajt "Sì" (që përkthehet "po" në anglisht dhe që në atë kohë u bë mjaft e diskutueshme në Itali, me një referendum për legalizimin e divorcit në detyrë, për shkak të titullit).

Cinquetti shënoi një hit më të madh në Britani (sa i përket vendosjes së tabelës) sesa kishte dhjetë vjet më parë, me një version në gjuhën angleze të "Sì" (titulluar "Shko (para se të thyesh zemrën time).[4]

Performancat në Sanremo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në rastet e mëposhtme, Gigliola Cinquetti performoi në Festivalin e Muzikës në Sanremo

 • 1964 "Non ho l'età (Per amarti)" – me Patricia Carli
 • 1965 "Ho bisogno di vederti" – me Connie Francis
 • 1966 "Dio come ti amo" – me Domenico Modugno
 • 1968 "Sera" – me Giuliana Valci
 • 1969 "La pioggia" – me France Gall
 • 1970 "Romantico blues" me Bobby Solo
 • 1971 "Rose nel buio" – me Ray Conniff
 • 1972 "Gira l'amore (Caro bebè)"
 • 1973 "Mistero"
 • 1985 "Chiamalo amore"'
 • 1989 "Ciao"
 • 1995 "Giovane vecchio cuore"


Censuruar në vitin 1974[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u kthye sërish në famë në Eurovision Song Contest 1974, duke përfaqësuar Italinë. Duke performuar këngën "Sì", muzika dhe teksti i së cilës janë shkruar nga Mario Panzeri, Daniele Pace, Lorenzo Pilat dhe Carrado Conti, ajo u rendit e dyta pas "Waterloo", e kënduar nga grupi Suedez ABBA.

Sipas autorit dhe historianit, John Kennedy O'Connor, "The Eurovision Song Contest - Historia Zyrtare", transmetimi i drejtpërdrejtë i këngës së saj u ndalua në vendin e saj nga transmetuesi kombëtar italian RAI, pasi ngjarja pjesërisht përputhej me fushatën e vitit 1974 për Referendumin Italian mbi divorcin i cili u mbajt një muaj më vonë në maj.[5]

RAI censuroi këngën për shkak të shqetësimeve se emri dhe teksti i këngës (i cili vazhdimisht përsëriti fjalën 'Sì') mund të akuzohej se ishtë një mesazh subkoshience dhe një formë e propagandës për të ndikuar në votimin publik italian për të votuar 'Po' në referendum.[6] Kënga mbeti e censuruar në shumicën e stacioneve televizive shtetërore italiane për më shumë se një muaj.

Një version në gjuhën angleze e këngës "Go (Para se të thyesh zemrën time)", arriti numrin 8 në Grafikun e Madh të Mbretërisë së Bashkuar në qershor të vitit 1974.[1][7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Roberts, David (2006). British Hit Singles & Albums (bot. 19th). London: Guinness World Records Limited. fq. 107. ISBN 1-904994-10-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "The 100 Best-Selling Singles of 1964 (in the UK)". Sixtiescity.net. Marrë më 28 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 3. ^ Murrells, Joseph (1978). The Book of Golden Discs (bot. 2nd). London, UK: Barrie and Jenkins Ltd. fq. 173. ISBN 0-214-20512-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Roberts, David (2002). British Hit Singles (bot. 15th). London: Guinness World Records Limited. fq. 145. ISBN 0-85112-187-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ O'Connor, John Kennedy. The Eurovision Song Contest – The Official History. Carlton Books, UK. 2007 ISBN 978-1-84442-994-3
 6. ^ "Webmaster's Countdown". Keithm.utvinternet.ie. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2012. Marrë më 10 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Gigliola Cinquetti". Web.archive.org. Marrë më 26 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)


Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]