Jump to content

Lugano

Coordinates: 46°00′18″N 08°57′09″E / 46.00500°N 8.95250°E / 46.00500; 8.95250
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lugano
Lugano nga mali Sighignola, duke treguar gjysmëhënën e ndërtesës rreth gjirit
Lugano nga mali Sighignola, duke treguar gjysmëhënën e ndërtesës rreth gjirit
Stema Lugano
Location of Lugano
Koordinatat: 46°00′18″N 08°57′09″E / 46.00500°N 8.95250°E / 46.00500; 8.95250
VendiZvicra Zvicra
KantoniTicino
RrethiLugano
Qeveria
 • TrupiAbgeordnetenhaus of Berlin
 • KryetariMichele Foletti
Sipërfaqja
 • Gjithsej75,93 km2 (2,932 sq mi)
Popullsia
 (31 dhjetor 2018)
 • Gjithsej63.185
 • Dendësia
830
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
Kodi postar
prej 6900 deri 6917, 6932, 6951, 6959, prej 6962 deri 6968, prej 6974 deri 6979
Faqja zyrtarewww.lugano.ch

Lugano është një qytet dhe komunëZvicër, pjesë e rrethit Luganokantonin Ticino. Është qyteti më i madh si i Ticinos ashtu edhe i Zvicrës jugore që flet italisht. Lugano ka një popullsi (që nga dhjetori 2020) prej 62,315, dhe një grumbullim urban prej mbi 150,000. Është qyteti i nëntë më i madh zviceran.

Qyteti shtrihet kryesisht në liqenin Lugano, në gjerësinë e tij më të madhe, dhe, së bashku me qytetin ngjitur të Paradiso, zë të gjithë gjirin e Luganos. Territori i komunës përfshin një rajon shumë më të madh në të dy anët e liqenit, me shumë fshatra të izoluar. Rajoni i Luganos është i rrethuar nga Lugano Prealps, ky i fundit shtrihet në pjesën më të madhe të rajonit Sottoceneri, në pjesën më jugore të Ticino dhe Zvicrës. Të dy pjesët perëndimore dhe lindore të komunës ndajnë një kufi ndërkombëtar me Italinë.

I përshkruar si një qytet tregu që nga viti 984, Lugano ishte objekt i mosmarrëveshjeve të vazhdueshme midis Dukës së Komos dhe Milanos derisa u bë pjesë e Konfederatës së Vjetër Zvicerane në vitin 1513. Në vitin 1803, u krijua komuna politike e Luganos, pas krijimit të kantonit. Që nga viti 1882, Lugano është një ndalesë e rëndësishme në hekurudhën ndërkombëtare Gotthard. Hekurudha solli një kontribut vendimtar në zhvillimin e turizmit dhe në përgjithësi të sektorit terciar që janë edhe sot e kësaj dite mbizotëruese në ekonominë e qytetit.

Arsimi dhe kultura

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liqeni Lugano

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]