Jump to content

Zvicra në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zvicra
Flag
Televizioni transmetuesSRG SSR
Eventi përzgjedhës
Finale kombëtare
 • Concours Eurovision
 • 1956–1957
 • 1959–1961
 • 1963–1970
 • 1972–1993
 • 1998
 • 2000
 • 2002
 • 2004
 • Die Grosse Entscheidungsshow
 • 2011–2018
Zgjedhje e brendshme
 • 1958
 • 1962
 • 1971
 • 1994
 • 1996–1997
 • 2005–2010
 • 2019–2021
Paraqitjet
Paraqitjet60 (49 finale)
Paraqitja e parë1956
Rezultatet më të miraVendi i 1-rë: 1956, 1988
Rezutatet jo të mira1964, 1967, 1998, 2004 SF
Link
Faqja zyrtare: Zvicra në Eurovizion

Zvicra ka marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 60 herë që kur bëri debutimin e saj në konkursin e parë më 1956, duke humbur vetëm katër konkurse, më 1995, 1999, 2001 dhe 2003. Zvicra e organizoi konkursin e parë më 1956 në Lugano dhe e fitoi atë. Zvicra e fitoi konkursin përsëri më 1988, me garën 1989 që u mbajt në Lozanë.

Lys Assia e fitoi konkursin e parë më 1956 me këngën "Refrain". Ajo u kthye në vendin e dytë më 1958. Zvicra do të përfundonte e dyta me Esther Ofarim (1963) dhe Daniela Simmons (1986) dhe e treta me Franca Di Rienzo (1961) dhe Arlette Zola (1982), para se ta fitonte garën për herë të dytë më 1988 me Celine Dion dhe kënga "Ne partez pas sans moi". Annie Cotton ia dha vendit rezultatin e 15-të të pesë më të mirëve më 1993, kur ajo u rendit e treta.

Që nga prezantimi i raundit gjysmëfinal në vitin 2004, Zvicra nuk ka arritur të arrijë në finale në 11 nga 16 gara. Zvicra u kthye në pesë të parat për herë të parë në 26 vjet kur Luca Hänni ia dha vendit rezultatin e 16-të në pesë të parët duke përfunduar i katërti më 2019. Rezultati i vetëm i 10 më të mirëve i vendit në shekullin 21 është vendi i tetë i grupit estetik të vajzave Vanilla Ninja2005.

Mungesat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zvicra kishte munguar në Eurovision katër herë që kur filloi pjesëmarrja e tyre në konkursin e parë. Këto mungesa, në 1995, 1999, 2001 dhe 2003 u shkaktuan nga rezultate të dobëta në garat e mëparshme që tërhoqën Zvicrën nga konkursi.[1][2][3][4]

Garuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zvicra ka katër gjuhë zyrtare, frëngjisht, gjermanisht, italisht dhe romanisht. Për dekada, kërkesat e këngës thoshin që kënga duhej të interpretohej në një gjuhë kombëtare, e cila i dha Zvicrës lirinë e veprimit pasi ato mund të performonin në ndonjë nga katër gjuhët. Nga 60 paraqitjet e tyre në konkurs, Zvicra ka dërguar 61 këngë, 23 prej të cilave ishin në frëngjisht, 12 në gjermanisht, 15 në anglisht, 10 në italisht dhe 1 në romanisht. Të dy këngët fituese të Zvicrës janë kënduar në frëngjisht.

Treguesi i tabelës
1
Fitues
2
Vendi i dytë
3
Vendi i tretë
Vendi i fundit
X
Kënga u zgjodh por nuk konkurroi
Viti Artist Gjuha Titulli Finale Pikë Gjysmëfinale Pikë
Lys Assia Gjermanisht "Das alte Karussell" 2 No Pa gjysmëfinale
Lys Assia Frëngjisht "Refrain" 1
Lys Assia Frëngjisht "L'enfant que j'étais" 8 5
Lys Assia Gjermanisht, Italisht "Giorgio" 2 24
Christa Williams Gjermanisht "Irgendwoher" 4 14
Anita Traversi Italisht "Cielo e terra" 8 5
Franca Di Rienzo Frëngjisht "Nous aurons demain" 3 16
Jean Philippe Frëngjisht "Le retour" 10 2
Esther Ofarim Frëngjisht "T'en va pas" 2 40
Anita Traversi Italisht "I miei pensieri" 13 ◁ 0
Yovanna Frëngjisht "Non, à jamais sans toi" 8 8
Madeleine Pascal Frëngjisht "Ne vois-tu pas?" 6 12
Géraldine Frëngjisht "Quel cœur vas-tu briser?" 17 ◁ 0
Gianni Mascolo Italisht "Guardando il sole" 13 2
Paola del Medico Gjermanisht, frëngjisht "Bonjour, Bonjour" 5 13
Henri Dès Frëngjisht "Retour" 4 8
Peter, Sue and Marc Frëngjisht "Les illusions de nos vingt ans" 12 78
Véronique Müller Frëngjisht "C'est la chanson de mon amour" 8 88
Patrick Juvet Frëngjisht "Je vais me marier, Marie" 12 79
Piera Martell Gjermanisht "Mein Ruf nach Dir" 14 ◁ 3
Simone Drexel Gjermanisht "Mikado" 6 77
Peter, Sue and Marc Anglisht "Djambo, Djambo" 4 91
Pepe Lienhard Band Gjermanisht "Swiss Lady" 6 71
Carole Vinci Frëngjisht "Vivre" 9 65
Peter, Sue and Marc + Pfuri, Gorps and Kniri Gjermanisht "Trödler und Co" 10 60
Paola Frëngjisht "Cinéma" 4 104
Peter, Sue and Marc Italisht "Io senza te" 4 121
Arlette Zola Frëngjisht "Amour on t'aime" 3 97
Mariella Farré Italisht "Io così non ci sto" 15 28
Rainy Day Gjermanisht "Welche Farbe hat der Sonnenschein?" 16 30
Mariella Farré and Pino Gasparini Gjermanisht "Piano, piano" 12 39
Daniela Simmons Frëngjisht "Pas pour moi" 2 140
Carol Rich Frëngjisht "Moitié, moitié" 17 26
Céline Dion Frëngjisht "Ne partez pas sans moi" 1 137
Furbaz Romanisht "Viver senza tei" 13 47
Egon Egemann Gjermanisht "Musik klingt in die Welt hinaus" 11 51
Sandra Simó Italisht "Canzone per te" 5 118
Daisy Auvray Frëngjisht "Mister Music Man" 15 32
Annie Cotton Frëngjisht "Moi, tout simplement" 3 148 Kvalifikacija za Millstreet
Duilio Italisht "Sto pregando" 19 15 Pa gjysmëfinale
Kathy Leander Frëngjisht "Mon cœur l'aime" 16 22 8 67
Barbara Berta Italisht "Dentro di me" 22 5 Pa gjysmëfinale
Gunvor Gjermanisht "Lass ihn" 25 ◁ 0
Jane Bogaert Italisht "La vita cos'è?" 20 14
Francine Jordi Frëngjisht "Dans le jardin de mon âme" 22 15
Piero and the MusicStars Anglisht "Celebrate" Nuk u kualifikua 22 ◁ 0
Vanilla Ninja Anglisht "Cool Vibes" 8 128 8 114
six4one Anglisht "If We All Give a Little" 16 30 Top 11 vitin e fundit
DJ BoBo Anglisht "Vampires Are Alive" Nuk u kualifikua 20 40
Paolo Meneguzzi Italisht "Era stupendo" 13 47
Lovebugs Anglisht "The Highest Heights" 14 15
Michael von der Heide Frëngjisht "Il pleut de l'or" 17 ◁ 2
Anna Rossinelli Anglisht "In Love for a While" 25 ◁ 19 10 55
Sinplus Anglisht "Unbreakable" Nuk u kualifikua 11 45
Takasa Anglisht "You and Me" 13 41
Sebalter Anglisht "Hunter of Stars" 13 64 4 92
Mélanie René Anglisht "Time to Shine" Nuk u kualifikua 17 ◁ 4
Rykka Anglisht "The Last of Our Kind" 18 ◁ 28
Timebelle Anglisht "Apollo" 12 97
ZiBBZ Anglisht "Stones" 13 86
Luca Hänni Anglisht "She Got Me" 4 364 4 232
Gjon's Tears Frëngjisht "Répondez-moi" Konkursi u anulua
Gjon's Tears Frëngjisht "Tout l'Univers"

Congratulations: 50 Years of the Eurovision Song Contest[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artist Gjuha Titulli Në Congratulations Në Eurovision
Finalja Pikë Gjysmëfinale Pikë Viti Vendi Pikë
Celine Dion Frëngjisht "Ne partez pas sans moi" Nuk u kualifikua 10 98 1988 1 137

Pritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Vendndodhja Vendi i ngjarjes Prezantuesi (t)
1956 Lugano Teatro Kursaal Lohengrin Filipello
1989 Lozana Palais de Beaulieu Lolita Morena dhe Jacques Deschenaux

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "History by Year: Eurovision Song Contest 1995" (në anglisht). EBU. Arkivuar nga origjinali më 2011-02-17. Marrë më 2009-04-15.
 2. ^ "History by Year: Eurovision Song Contest 1999" (në anglisht). EBU. Arkivuar nga origjinali më 2011-02-17. Marrë më 2009-04-15.
 3. ^ "History by Year: Eurovision Song Contest 2001" (në anglisht). EBU. Arkivuar nga origjinali më 2011-02-17. Marrë më 2009-04-15.
 4. ^ "History by Year: Eurovision Song Contest 2003" (në anglisht). EBU. Arkivuar nga origjinali më 2011-02-17. Marrë më 2009-04-15.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]