Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 1998

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 1998
Datat
Finalja9 maj 1998
Pritës
VendiNational Indoor Arena
Birmingham, Mbretëri e Bashkuar
Prezantues
KryetarGeoff Posner
Mbikëqyrës ekzekutivChristine Marchal-Ortiz
Producent ekzekutivKevin Bishop
Jonathan King
Transmetuesi pritësBritish Broadcasting Corporation (BBC)
Akti hapësBirmingham, Old and New
Akti intervalJupiter, The Bringer of Joviality
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve25
Shtetet debutueseFlag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut
Shtetet që kthehen
Shtetet që nuk kthehen
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për 10 këngët e tyre të preferuara.
Zero pikëFlag of Zvicra Zvicra
Kënga fituese

Festivali Evropian i Këngës 1998 ishte edicioni i 43-të i Festivalit Evropian të Këngës. Ai u zhvillua në Birmingham, Mbretëri e Bashkuar, pas fitores së Katrina and the Waveskonkursin e vitit 1997Dublin, Irlandë me këngën "Love Shine A Light". Ishte fitorja e pestë për Mbretërinë e Bashkuar dhe hera e tetë që Britania e Madhe priti konkursin, e fundit ishte në Harrogate më 1982. Konkursi u zhvillua në Arenën Kombëtare të Brendshme më 9 maj 1998, prezantuar nga Terry Wogan dhe Ulrika Jonsson. Wogan ishte personi i tretë në historinë e konkursit që ndërthuri rolet e prezantuesit dhe komentuesit, pas duetit pritës të Denise Fabre dhe Léon Zitrone më 1978. Kur nuk ishte në skenë, ai ishte në prapaskenë në kabinën e tij private duke ofruar komentet e nevojshme në TV për shikuesit e BBC-së.[1]

Kishte shumë polemika në epërsinë e konkursit, kryesisht përreth hyrjeve nga Greqia, Izraeli dhe Turqia: kompozitori grek, Yiannis Valvis, ishte i pakënaqur me mënyrën se si regjisori, Geoff Posner, synonte të filmonte këngën e tij;[2] shumë hebrenj ortodoksë kundërshtuan zgjedhjen e transgjinorit Dana International për Izraelin;[3] Turqia u përpoq gjatë provave për të marrë këngën e tyre brenda afatit tre-minutësh. Dana International përfundimisht fitoi konkursin, duke shënuar 172 pikë, me këngën "Diva", shkruar nga Yoav Ginai, e kompozuar nga Svika Pick dhe prodhuar nga Oferta Nissim. Këngëtarja kishte tërhequr shumë vëmendjen e medieve si në Izrael, ashtu edhe në Evropë që kur ajo i ishte nënshtruar ri-caktimit gjinor më 1993, duke qenë interpretuesja e parë e hapur transgjinore që hyri në konkurs. Mbretëria e Bashkuar përfundoi në vendin e dytë, një pikë para Malta që doli e treta.

National Indoor Arena, Birmingham - vendi pritës i konkursit të vitit 1998. (foto më 2005 para rinovimit)

Mbretëria e Bashkuar, së bashku me transmetuesin e tyre kombëtar BBC, pritën konkursin në National Indoor Arena në qytetin e Birmingham. Ishte hera e parë që nga viti 1982 që Konkursi i Këngës Eurovision u inskenua në Mbretërinë e Bashkuar,[4] dhe e fundit deri më sot. Kjo ishte një herë e tetë rekord që Mbretëria e Bashkuar organizoi konkursin, duke e bërë këtë për garat 1960, 1963, 1968, 1972, 1974, 1977 dhe 1982.[5] Njoftimi për qytetin pritës dhe vendin u zhvillua më 8 gusht 1997.[6]

Rendi Shteti Artisti Kënga Gjuha[7] Vendi Pikë
01 Flag of Kroacia Kroacia Danijela "Neka mi ne svane" Kroatisht 5 131
02 Flag of Greqia Greqia Thalassa "Mia Krifi Evesthisia" (Μια κρυφή ευαισθησία) Greqisht 20 12
03 Flag of Franca Franca Marie Line "Où aller" Frëngjisht 24 3
04 Flag of Spanja Spanja Mikel Herzog "¿Qué voy a hacer sin ti?" Spanjisht 16 21
05 Flag of Zvicra Zvicra Gunvor "Lass ihn" Gjermanisht 25 0
06 Flag of Sllovakia Sllovakia Katarína Hasprová "Modlitba" Sllovakisht 21 8
07 Flag of Polonia Polonia Sixteen "To takie proste" Polonisht 17 19
08 Flag of Izraeli Izraeli Dana International "Diva" (דיווה) Hebraisht 1 172
09 Flag of Gjermania Gjermania Guildo Horn "Guildo hat euch lieb!" Gjermanisht 7 86
10 Flag of Malta Malta Chiara "The One That I Love" Anglisht 3 165
11 Flag of Hungaria Hungaria Charlie "A holnap már nem lesz szomorú" Hungarisht 23 4
12 Flag of Sllovenia Sllovenia Vili Resnik "Naj bogovi slišijo" Sllovenisht 18 17
13 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Dawn Martin "Is Always Over Now?" Anglisht 9 64
14 Flag of Portugalia Portugalia Alma Lusa "Se eu te pudesse abraçar" Portugalisht 12 36
15 Flag of Rumania Rumania Mălina Olinescu "Eu cred" Rumanisht 22 6
16 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe Imaani "Where Are You?" Anglisht 2 166
17 Flag of Qiproja Qiproja Michael Hajiyanni "Genesis" (Γένεσις) Greqisht 11 37
18 Flag of the Netherlands Holanda Edsilia "Hemel en aarde" Holandisht 4 150
19 Flag of Suedia Suedia Jill Johnson "Kärleken är" Suedisht 10 53
20 Flag of Belgjika Belgjika Mélanie Cohl "Dis oui" Frëngjisht 6 122
21 Flag of Finlanda Finlanda Edea "Aava" Finlandisht 15 22
22 Flag of Norvegjia Norvegjia Lars Fredriksen "Alltid sommer" Norvegjisht 8 79
23 Flag of Estonia Estonia Koit Toome "Mere lapsed" Estonisht 12 36
24 Flag of Turqia Turqia Tüzmen "Unutamazsın" Turqisht 14 25
25 Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Vlado Janevski "Ne zori, zoro" (Не зори, зоро) Maqedonisht 19 16
  1. ^ "Do you remember... Birmingham 1998?". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 26 dhjetor 2008. Marrë më 18 prill 2019.
  2. ^ Naked Eurovision, BBC, 31 December 1998
  3. ^ Special Report (10 maj 1998). "Transsexual singer stirs up passions" (në anglisht). BBC News. Marrë më 21 tetor 2014.
  4. ^ "Eurovision Song Contest 1982". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 21 tetor 2014.
  5. ^ "United Kingdom in the Eurovision Song Contest" (në anglisht). escchat.com. Marrë më 21 tetor 2014. Contests hosted by the United Kingdom
  6. ^ "Background to the Eurovision Song Contest 1998". www.myledbury.co.uk (në anglisht). Marrë më 18 prill 2019.
  7. ^ "Eurovision Song Contest 1998" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]