Dana International

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dana International
Dana International duke performuar në Het Grote Songfestivalfeest, 2019
Dana International duke performuar në Het Grote Songfestivalfeest, 2019
Background information
Lindi (1969-02-02) 2 shkurt 1969 (55 vjeç)
Tel Aviv, Izrael
Websitedanainternational.com
Dana International duke performuar në 2016

Sharon Cohen ( hebraike: שרון כהן ; e lindur më 2 shkurt 1969), e njohur profesionalisht si Dana International ( hebraike: דנה אינטרנשיונל ), është një këngëtare pop izraelite. Ajo ka publikuar tetë albume dhe tre albume të tjera përmbledhëse . Ajo ishte fituese e Eurovizionit 1998 në Birmingham me këngën " Diva ".

Pasi konsolidoi suksesin e saj fillestar në treg me albumet Umpatampa (1994) dhe Maganuna (1996), ajo u zgjodh në 1998 për të përfaqësuar Izraelin në Eurovizion me këngën e saj "Diva". Duke u renditur e para në konkursin ndërkombëtar, ajo erdhi në vëmendjen e publikut në të gjithë Evropën.

Dana pas këtij suksesi me albumet Free (1999), Yoter VeYoter (2001), HaHalom HaEfshari (2002) dhe Hakol Ze Letova (2007), ajo përfaqësoi Izraelin në Eurovizion për herë të dytë në 2011, këtë herë me këngën " Ding Dong ”, e cila nuk arriti të kalonte në finale. Në të njëjtin vit, ajo u bë gjyqtare në konkursin e talenteve të muzikës televizive izraelite Kokhav Nolad . [1]

  1. ^ Nikia Brown proceeds in Kochav Nolad. The Jerusalem Post