Festivali Evropian i Këngës 2017

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 2017
Celebrate Diversity
Datat
Gjysmëfinalja e parë9 maj 2017
Gjysmëfinalja e dytë11 maj 2017
Finalja13 maj 2017
Pritës
VendiInternational Exhibition Centre, Kiev, Ukrainë
Prezantues
 • Oleksandr Skichko
 • Volodymyr Ostapchuk
 • Timur Miroshnychenko (dhoma e gjelbër)
Kryetar
 • Troels Lund
 • Troels Lund (tv-instruktør)
 • Alexander Kolb
 • Ladislaus Kiraly
Mbikëqyrës ekzekutivJon Ola Sand
Producent ekzekutivPavlo Grytsak
Transmetuesi pritës
 • National Public Broadcasting Company of Ukraine (UA:PBC)
Akti hapës
 • Gjysmëfinalja e parë: "Spinning" performuar nga Monatik
 • Gjysmëfinalja e dytë: Eurovision Medley performuar nga Oleksandr Skichko dhe Volodymyr Ostapchuk
 • Finalja: 26 pjesëmarrësit e Festivalit Evropian të Këngës 2017 u prezantuan në ceremoninë tradicionale të flamujve
Akti interval
 • Gjysmëfinalja e parë: "1944" dhe "Zamanyly" performuar nga Jamala,
  Verka Serduchka video - pjesa 1
 • Gjysmëfinalja e dytë: Apache CREW duke performuar The Children's Courtyard,
  Verka Serduchka video - pjesa 2
 • Finalja: "It's Magical" performuar nga Ruslana,
 • ONUKA & NAOFI (National Academic Orchestra of Folk Instruments of Ukraine),
 • "I Believe in U" performuar nga Jamala bashkë me Anna Kuksa, Naile Ibraimova and Kemi Oke
Faqja zyrtareeurovision.tv/event/kyiv-2017
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve42
Shtetet debutueseAsnjë
Shtetet që kthehenFlag of Portugalia Portugalia
Flag of Rumania Rumania
Shtetet që nuk kthehenFlag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina
Flag of Rusia Rusia
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep dy palë pikë nga 12, 10, 8–1 pikë për këngët e tyre të preferuara: njëra nga juria e tyre profesionale dhe tjetra nga televotimi.
Zero pikëAsnjë
Kënga fitueseFlag of Portugalia Portugalia
"Amar pelos dois"

Festivali Evropian i Këngës 2017 ishte edicioni i 62-të i Festivalit vjetor të Këngëve në Eurovizion. Ai u zhvillua në KievUkrainës, pas fitores së Jamala në edicionin e vitit 2016Stokholm, Suedi, me këngën "1944". Ishte hera e dytë që Ukraina kishte pritur konkursin, pasi e kishte bërë më parë më 2005. Ishte, në përgjithësi, ngjarja e katërt e Eurovizionit që u mbajt në vend, përfshirë Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë më 2009 dhe 2013. Organizuar nga Bashkimi Evropian i Radio-Televizioneve (EBU) dhe transmetuesi pritës Kompania Kombëtare e Transmetimit Publik Kombëtar i Ukrainës (UA: PBC), konkursi u mbajt në Qendrën Ndërkombëtare të Ekspozitës dhe përbëhej nga dy gjysmëfinale më 9 dhe 11 maj, dhe finalja në 13 maj 2017. Tri shfaqjet live u pritën nga Oleksandr Skichko, Volodymyr Ostapchuk dhe Timur Miroshnychenko.

Dyzet e dy vende morën pjesë në konkurs. Portugalia dhe Rumania u rikthyen në konkurs pas mungesës së një viti, ndërsa Bosnja dhe Hercegovina nuk mori pjesë në baza financiare. Rusia fillimisht kishte planifikuar të marrë pjesë, por njoftoi tërheqjen e saj më 13 prill 2017, pasi përfaqësuesit të saj, Julia Samoylova, u ndalua të hynte në Ukrainë për shkak të udhëtimit të drejtpërdrejtë nga RusiaKrime më 2015, një rajon që u aneksua nga Rusia në vitin 2014, për të dhënë një performancë, e cila është e paligjshme sipas ligjit të Ukrainës.

Fitues ishte Portugalia me këngën "Amar pelos dois", e realizuar nga Salvador Sobral dhe e shkruar nga motra e tij Luísa Sobral. Kjo ishte fitorja e parë e Portugalisë dhe vendosja e parë në top 5-she në 53 vjet pjesëmarrje, më e gjata pa fitore e drejtuar nga një vend në historinë e Eurovizionit. Ishte gjithashtu kënga e parë fituese e interpretuar plotësisht në gjuhën amtare të një vendi që nga "Molitva" nga Serbia më 2007. Për më tepër, ky ishte viti i dytë radhazi në të cilin një vend që kthehej fitoi konkursin, pas fitores së Ukrainës në vitin 2016. Bullgaria, Moldavia, Belgjika dhe Suedia rrumbullakuan pesë të parat. Tri vendet e para - Portugalia, Bullgaria dhe Moldavia - të gjitha arritën vendosjet më të larta në historinë e tyre të Eurovizionit, ndërsa vendi pritës Ukraina mori vendin e tij më të keq deri më sot. Nga vendet e "Big Five", vetëm Italia, favoritja para konkursit,[1] përfundoi në dhjetëshen e parë, duke ardhur e gjashta. EBU raportoi se 182 milionë shikues në të gjithë botën shikuan konkursin, 22 milionë më pak sesa rekordi i vitit 2016.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendtakimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konkursi u zhvillua në Qendrën Ndërkombëtare të Ekspozitës në Kiev, pas fitores së Ukrainës në konkursin e vitit 2016 me këngën "1944", shkruar dhe interpretuar nga Jamala. Qendra Ndërkombëtare e Ekspozitës ka një kapacitet prej afro 11,000 pjesëmarrësve dhe është qendra më e madhe e ekspozitës në Kiev.[2] E vendosur në pjesën perëndimore të mikrodistriktit Livoberezhna, qendra u hap në tetor 2002, dhe kryetari i saj që nga ndërtimi ishte Anatoly Tkachenko.

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pritësit Volodymyr Ostapchuk dhe Oleksandr Skichko (nga provat)

Datat paraprake të konkursit u njoftuan në 14 mars 2016 në një takim të Shefave të Delegacionit në Stokholm, me gjysmëfinalen që pritej të zhvillohet më 16 dhe 18 maj dhe finalja në 20 maj 2017. Këto data paraprake u zgjodhën nga EBU për të shmangur konkursin që përkonte me çdo ngjarje madhore televizive dhe sportive të planifikuar të zhvillohej rreth asaj kohe.[3]

Sidoqoftë, EBU njoftoi më 24 qershor se datat paraprake të konkursit ishin sjellë përpara një javë, me gjysmëfinale të planifikuara për 9 dhe 11 maj dhe përfundimin në 13 maj.[4] Kjo u raportua si rezultat i një kërkese nga UA: PBC, pasi datat fillestare fillestare përkuan me Ditën e Kujtimit për viktimat e Dëbimit të Tatarëve të Krimesë më 18 maj.[5][6] Sidoqoftë, datat aktuale përkojnë me ndeshjen e dytë të UEFA Ligës së Kampionëve dhe gjysmëfinales së UEFA Ligës së Evropës.

Prezantuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U njoftua më 27 shkurt se prezantuesit për konkursin do të ishin Oleksandr Skichko dhe Volodymyr Ostapchuk, me Timur Miroshnychenko që pret dhomën e gjelbër.[7] Ishte hera e parë që konkursi u prezantua nga një treshe mashkullore, dhe hera e dytë që konkursi nuk paraqiti një prezantuese femër, pas vitit 1956. Miroshnychenko më parë ka bashkë-pritur Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë më 2009 dhe 2013.[8][9]

Emoji promovues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet pjesëmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Participating countries in the first semi-final

Gjysmëfinalja e 1-rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tetëmbëdhjetë shtete morën pjesë në gjysmëfinalen e parë. Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar votuan në këtë gjysmëfinale.[10] Vendet e theksuara u kualifikuan për në finale.[11]

Rendi[12] Shteti[13] Artisti Kënga Gjuha Vendi Pikë
01 Flag of Suedia Suedia Robin Bengtsson "I Can't Go On" Anglisht 3 227
02 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia Tamara Gachechiladze "Keep the Faith" Anglisht 11 99
03 Flag of Australia Australia Isaiah "Don't Come Easy" Anglisht 6 160
04 Flag of Shqipëria Shqipëria Lindita "World" Anglisht 14 76
05 Flag of Belgjika Belgjika Blanche "City Lights" Anglisht 4 165
06 Flag of Mali i Zi Mali i Zi Slavko Kalezić "Space" Anglisht 16 56
07 Flag of Finlanda Finlanda Norma John "Blackbird" Anglisht 12 92
08 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani Dihaj "Skeletons" Anglisht 8 150
09 Flag of Portugalia Portugalia Salvador Sobral "Amar pelos dois" Portugalisht 1 370
10 Flag of Greqia Greqia Demy "This Is Love" Anglisht 10 115
11 Flag of Polonia Polonia Kasia Moś "Flashlight" Anglisht 9 119
12 Flag of Moldavia Moldavia Sunstroke Project "Hey, Mamma!" Anglisht 2 291
13 Flag of Islanda Islanda Svala "Paper" Anglisht 15 60
14 Flag of the Czech Republic Republika Çeke Martina Bárta "My Turn" Anglisht 13 83
15 Flag of Qiproja Qiproja Hovig "Gravity" Anglisht 5 164
16 Flag of Armenia Armenia Artsvik "Fly with Me" Anglisht 7 152
17 Flag of Sllovenia Sllovenia Omar Naber "On My Way" Anglisht 17 36
18 Flag of Letonia Letonia Triana Park "Line" Anglisht 18 21

Gjysmëfinalja e 2-të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tetëmbëdhjetë shtete morën pjesë në gjysmëfinalen e dytë. Franca, Gjermania dhe Ukraina votuan në këtë gjysmëfinale. Fillimisht ishte planifikuar që Rusia të performojë në pozicionin tre, por u tërhoq nga konkursi pasi artistit që ata përzgjodhën iu ndalua hyrja në Ukrainë, duke rezultuar që vendet fillimisht ishin planifikuar të performonin në të katërt dhe më vonë, ta bënin një vend më herët.[14] Vendet e theksuara u kualifikuan për në finale.[15]

Rendi Shteti[16] Artisti Kënga Gjuha Vendi Pikë
01 Flag of Serbia Serbia Tijana Bogićević "In Too Deep" Anglisht 11 98
02 Flag of Austria Austria Nathan Trent "Running on Air" Anglisht 7 147
03 Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Jana Burčeska "Dance Alone" Anglisht 15 69
04 Flag of Malta Malta Claudia Faniello "Breathlessly" Anglisht 16 55
05 Flag of Rumania Rumania Ilinca ft. Alex Florea "Yodel It!" Anglisht 6 174
06 Flag of the Netherlands Holanda O'G3NE "Lights and Shadows" Anglisht 4 200
07 Flag of Hungaria Hungaria Joci Pápai "Origo" Hungarisht 2 231
08 Flag of Danimarka Danimarka Anja "Where I Am" Anglisht 10 101
09 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Brendan Murray "Dying to Try" Anglisht 13 86
10 Flag of San Marino San Marino Valentina Monetta and Jimmie Wilson "Spirit of the Night" Anglisht 18 1
11 Flag of Kroacia Kroacia Jacques Houdek "My Friend" Anglisht, italisht 8 141
12 Flag of Norvegjia Norvegjia JOWST "Grab the Moment" Anglisht 5 189
13 Flag of Zvicra Zvicra Timebelle "Apollo" Anglisht 12 97
14 Flag of Bjellorusia Bjellorusia Naviband "Story of My Life" Bjellorusisht 9 110
15 Flag of Bullgaria Bullgaria Kristian Kostov "Beautiful Mess" Anglisht 1 403
16 Flag of Lituania Lituania Fusedmarc "Rain of Revolution" Anglisht 17 42
17 Flag of Estonia Estonia Koit Toome and Laura "Verona" Anglisht 14 85
18 Flag of Izraeli Izraeli IMRI "I Feel Alive" Anglisht 3 207

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njëzet e gjashtë vende morën pjesë në finale, me të gjitha 42 vendet pjesëmarrëse me të drejtën për të votuar. Rendi i garës për në finale u zbulua pas konferencës për shtyp të kualifikuesve të gjysmëfinales së dytë më 11 maj.[17]

Rendi Shteti[18] Artisti Kënga Gjuha Vendi Pikë
01 Flag of Izraeli Izraeli IMRI "I Feel Alive" Anglisht 23 39
02 Flag of Polonia Polonia Kasia Moś "Flashlight" Anglisht 22 64
03 Flag of Bjellorusia Bjellorusia Naviband "Story of My Life" Bjellorusisht 17 83
04 Flag of Austria Austria Nathan Trent "Running on Air" Anglisht 16 93
05 Flag of Armenia Armenia Artsvik "Fly with Me" Anglisht 18 79
06 Flag of the Netherlands Holanda O'G3NE "Lights and Shadows" Anglisht 11 150
07 Flag of Moldavia Moldavia Sunstroke Project "Hey, Mamma!" Anglisht 3 374
08 Flag of Hungaria Hungaria Joci Pápai "Origo" Hungarisht 8 200
09 Flag of Italia Italia Francesco Gabbani "Occidentali's Karma" Italisht 6 334
10 Flag of Danimarka Danimarka Anja "Where I Am" Anglisht 20 77
11 Flag of Portugalia Portugalia Salvador Sobral "Amar pelos dois" Portugalisht 1 758
12 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani Dihaj "Skeletons" Anglisht 14 120
13 Flag of Kroacia Kroacia Jacques Houdek "My Friend" Anglisht, italisht 13 128
14 Flag of Australia Australia Isaiah "Don't Come Easy" Anglisht 9 173
15 Flag of Greqia Greqia Demy "This Is Love" Anglisht 19 77
16 Flag of Spanja Spanja Manel Navarro "Do It for Your Lover" Spanjisht, anglisht 26 5
17 Flag of Norvegjia Norvegjia JOWST "Grab the Moment" Anglisht 10 158
18 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe Lucie Jones "Never Give Up on You" Anglisht 15 111
19 Flag of Qiproja Qiproja Hovig "Gravity" Anglisht 21 68
20 Flag of Rumania Rumania Ilinca ft. Alex Florea "Yodel It!" Anglisht 7 282
21 Flag of Gjermania Gjermania Levina "Perfect Life" Anglisht 25 6
22 Flag of Ukraina Ukraina O.Torvald "Time" Anglisht 24 36
23 Flag of Belgjika Belgjika Blanche "City Lights" Anglisht 4 363
24 Flag of Suedia Suedia Robin Bengtsson "I Can't Go On" Anglisht 5 344
25 Flag of Bullgaria Bullgaria Kristian Kostov "Beautiful Mess" Anglisht 2 615
26 Flag of Franca Franca Alma "Requiem" Frëngjisht, anglisht 12 135

Tabela e rezultateve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e 1-rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e parë
Vendi Televotimi Pikë Juria Pikë
1 Flag of Portugalia Portugalia 197 Flag of Portugalia Portugalia 173
2 Flag of Moldavia Moldavia 180 Flag of Australia Australia 139
3 Flag of Belgjika Belgjika 125 Flag of Suedia Suedia 124
4 Flag of Suedia Suedia 103 Flag of Moldavia Moldavia 111
5 Flag of Qiproja Qiproja 103 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani 87
6 Flag of Polonia Polonia 69 Flag of Armenia Armenia 87
7 Flag of Armenia Armenia 65 Flag of the Czech Republic Republika Çeke 81
8 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani 63 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia 62
9 Flag of Greqia Greqia 54 Flag of Greqia Greqia 61
10 Flag of Finlanda Finlanda 51 Flag of Qiproja Qiproja 61
11 Flag of Mali i Zi Mali i Zi 39 Flag of Polonia Polonia 50
12 Flag of Shqipëria Shqipëria 38 Flag of Finlanda Finlanda 41
13 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia 37 Flag of Belgjika Belgjika 40
14 Flag of Islanda Islanda 31 Flag of Shqipëria Shqipëria 38
15 Flag of Australia Australia 21 Flag of Islanda Islanda 29
16 Flag of Sllovenia Sllovenia 20 Flag of Mali i Zi Mali i Zi 17
17 Flag of Letonia Letonia 20 Flag of Sllovenia Sllovenia 16
18 Flag of the Czech Republic Republika Çeke 2 Flag of Letonia Letonia 1

Gjysmëfinalja e 2-të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e dytë
Vendi Televotimi Pikë Juria Pikë
1 Flag of Bullgaria Bullgaria 204 Flag of Bullgaria Bullgaria 199
2 Flag of Hungaria Hungaria 165 Flag of the Netherlands Holanda 149
3 Flag of Rumania Rumania 148 Flag of Norvegjia Norvegjia 137
4 Flag of Izraeli Izraeli 132 Flag of Austria Austria 115
5 Flag of Kroacia Kroacia 104 Flag of Danimarka Danimarka 96
6 Flag of Estonia Estonia 69 Flag of Izraeli Izraeli 75
7 Flag of Bjellorusia Bjellorusia 55 Flag of Hungaria Hungaria 66
8 Flag of Norvegjia Norvegjia 52 Flag of Malta Malta 55
9 Flag of the Netherlands Holanda 51 Flag of Bjellorusia Bjellorusia 55
10 Flag of Zvicra Zvicra 49 Flag of Serbia Serbia 53
11 Flag of Serbia Serbia 45 Flag of Zvicra Zvicra 48
12 Flag of Republika e Irlandës Irlanda 41 Flag of Republika e Irlandës Irlanda 45
13 Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 40 Flag of Kroacia Kroacia 37
14 Flag of Austria Austria 32 Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 29
15 Flag of Lituania Lituania 25 Flag of Rumania Rumania 26
16 Flag of Danimarka Danimarka 5 Flag of Lituania Lituania 17
17 Flag of San Marino San Marino 1 Flag of Estonia Estonia 16
18 Flag of Malta Malta 0 Flag of San Marino San Marino 0

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja
Vendi Televotimi Pikë Juria Pikë
1 Flag of Portugalia Portugalia 376 Flag of Portugalia Portugalia 382
2 Flag of Bullgaria Bullgaria 337 Flag of Bullgaria Bullgaria 278
3 Flag of Moldavia Moldavia 264 Flag of Suedia Suedia 218
4 Flag of Belgjika Belgjika 255 Flag of Australia Australia 171
5 Flag of Rumania Rumania 224 Flag of the Netherlands Holanda 135
6 Flag of Italia Italia 208 Flag of Norvegjia Norvegjia 129
7 Flag of Hungaria Hungaria 152 Flag of Italia Italia 126
8 Flag of Suedia Suedia 126 Flag of Moldavia Moldavia 110
9 Flag of Kroacia Kroacia 103 Flag of Belgjika Belgjika 108
10 Flag of Franca Franca 90 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe 99
11 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani 42 Flag of Austria Austria 93
12 Flag of Polonia Polonia 41 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani 78
13 Flag of Bjellorusia Bjellorusia 33 Flag of Danimarka Danimarka 69
14 Flag of Qiproja Qiproja 32 Flag of Armenia Armenia 58
15 Flag of Norvegjia Norvegjia 29 Flag of Rumania Rumania 58
16 Flag of Greqia Greqia 29 Flag of Bjellorusia Bjellorusia 50
17 Flag of Ukraina Ukraina 24 Flag of Hungaria Hungaria 48
18 Flag of Armenia Armenia 21 Flag of Greqia Greqia 48
19 Flag of the Netherlands Holanda 15 Flag of Franca Franca 45
20 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe 12 Flag of Qiproja Qiproja 36
21 Flag of Danimarka Danimarka 8 Flag of Izraeli Izraeli 34
22 Flag of Izraeli Izraeli 5 Flag of Kroacia Kroacia 25
23 Flag of Spanja Spanja 5 Flag of Polonia Polonia 23
24 Flag of Gjermania Gjermania 3 Flag of Ukraina Ukraina 12
25 Flag of Australia Australia 2 Flag of Gjermania Gjermania 3
26 Flag of Austria Austria 0 Flag of Spanja Spanja 0

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Jiandani, Sanjay (9 mars 2017). "Eurovision Italy: Francesco Gabbani hot favorite to win Eurovision; 50 million views and counting! - ESCToday.com". ESCToday (në anglisht). Marrë më 26 maj 2018.
 2. ^ "International Exhibition Centre - History and perspective". mvc-expo.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2016. Marrë më 9 shtator 2016.
 3. ^ Brey, Marco (14 mars 2016). "Follow live: Heads of Delegation meet in Stockholm". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 15 mars 2016.
 4. ^ Brey, Marco (24 qershor 2016). "Search for 2017 Eurovision host city has started". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 25 qershor 2016.
 5. ^ Gallagher, Robyn (24 qershor 2016). "Eurovision 2017: Ukraine broadcaster NTU proposes new dates" (në anglisht). wiwibloggs. Marrë më 26 qershor 2016.
 6. ^ Van Eersel, Dennis (3 korrik 2016). "Eurovision 2017: Preliminary dates moved because of Remembrance Day". escdaily.com (në anglisht). ESC Daily. Marrë më 4 korrik 2016.
 7. ^ Jordan, Paul (27 shkurt 2017). "Let's hear it for the boys! Meet the hosts of Eurovision 2017". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 27 shkurt 2017.
 8. ^ Siim, Jarmo (22 tetor 2009). "Hosts for Junior 2009 chosen!" (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2017. Marrë më 22 tetor 2009.
 9. ^ Lockett, Katherine (30 shtator 2013). "Meet the hosts of Junior Eurovision 2013: Zlata and Timur!" (në anglisht). junioreurovision.tv. Marrë më 30 shtator 2013.
 10. ^ Jordan, Paul (31 janar 2017). "Results of the Semi-Final Allocation Draw". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 31 janar 2017.
 11. ^ Kryvinchuk, Yullia (9 maj 2017). "First ten qualifiers for the Grand Final announced!". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 9 maj 2017.
 12. ^ Jordan, Paul (31 mars 2017). "Running order of the Semi-Finals of Eurovision 2017 revealed". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 31 mars 2017.
 13. ^ "Eurovision Song Contest 2017 First Semi-Final". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 30 janar 2017.
 14. ^ Granger, Anthony (13 prill 2017). "Russia withdraws from the Eurovision Song Contest". eurovoix.com (në anglisht). Eurovoix. Marrë më 13 prill 2017.
 15. ^ Kryvinchuk, Yullia (11 maj 2017). "The Grand Finalists of Eurovision 2017 are now known". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 11 maj 2017.
 16. ^ "Eurovision Song Contest 2017 Second Semi-Final". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 30 janar 2017.
 17. ^ Jordan, Paul (11 maj 2017). "Exclusive: Running order for the 2017 Grand Final released!". Eurovision.tv (në anglisht). EBU. Marrë më 17 maj 2017.
 18. ^ "Eurovision Song Contest 2017 Grand Final". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 30 janar 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Eurovision Song Contest 2017

Faqja zyrtare