Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 1958

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Festivali Evropian i Këngës 1958

Finalja 12 mars, 1958.
Prezantues(it) Hannie Lips
Televizioni transmetues NTS
Vendi Studiot e AVRO-s
Hilversum-Holandë
Kënga fituese  Franca
"Dors, mon amour"
Fli, dashuria ime
Sistemi votues
C'do shtet pjesëmarrës kishte 10 pikë që i ndante për ç'do pjesëmarrës.
Numri i pjesëmarrësve 10
Vendet debutuese Suedia Suedia
Vendet e kthyera Asnjë
Vendet e larguara Britania e Madhe Britania e Madhe
Pa pikë Asnjë
Festivali Evropian i Këngës 1958
◄1957        1959►

Festivali Evropian i Këngës 1958 ishte festivali i 3-të me rradhë i Eurovizionit. Gjithsej morën pjesë 10 shtete. Shtet debutues ishte Suedia, e cila mori pjesë për herë të parë ndërsa si shtet i larguar ishte Britania e Madhe. Fitues i festivalit ishte André Claveau nga Franca me këngën "Dors, mon amour" apo në (Shqip : Fli, dashuria ime). E thënë ishte që Franca të fitonte festivalin por një nga këngët e preferuara nga publiku që ndikonte 0% në vota ishte Italia. Italia riprezantohej me Domenico Modugno me këngën "Nel blu dipinto di blu" apo Në të kaltër e ngjyrosur në kaltër e cila mori vendin e 3-të me 13 pikë. Margjini ishte 14 pikë me që Franca fitoi gjithsej 27 pikë. Vendin e 2-të e rrëmbeu fituesja e festivalit të parë të Eurovizionit dhe si pjesëmarrëse në vitin 1957 (Vendi 8-të) Lys Assia.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Eurovision Song Contest 1958 – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Stampa:Eurovizioni