Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 1973

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 1973
Datat
Finalja7 Prill 1973
Pritës
VendiGrand Théâtre
Qyteti i Luksemburgut, Luksemburg
PrezantuesHelga Guitton
KryetarRené Steichen
Mbikëqyrës ekzekutivClifford Brown
Producent ekzekutivPaul Ulveling
Transmetuesi pritësCompagnie Luxembourgeoise de Télédiffusion (CLT)
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve17
Shtetet debutueseFlag of Izraeli Izraeli
Shtetet që kthehenAsnjë
Shtetet që nuk kthehen
Votimi
Sistemi i votimitJuri dy-anëtarëshe (njëri 16-25 vjeç dhe një tjetër 25-55) i renditën këngët duke u dhënë një deri në pesë pikë.
Zero pikëAsnjë
Kënga fitueseFlag of Luksemburgu Luksemburgu
"Tu te reconnaîtras"

Konkursi i Këngës Eurovision 1973 ishte edicioni i 18-të i Konkursit të Këngës së Eurovizionit . Ai u zhvillua në qytetin e Luksemburgut, Luksemburg, pas fitores së vendit në konkursin e 1972 me këngën " Après toi " nga Vicky Leandros . Organizuar nga Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) dhe transmetuesi pritës Compagnie Luxembourgeoise de Télédiffusion (CLT), konkursi u mbajt në Grand Theatre më 7 prill 1973 dhe u drejtua nga prezantuesja televizive gjermane Helga Guitton .

Shtatëmbëdhjetë vende morën pjesë në konkurs këtë vit, me Austrinë dhe Maltën që vendosën të mos merrnin pjesë, dhe Izraeli konkurroi për herë të parë.

Në një fitore të rradhës, Luksemburgu fitoi përsëri konkursin me këngën " Tu te reconnaîtras " nga Anne-Marie David . Votimi ishte shumë i ngushtë, me hyrjen spanjolle me " Eres tu " nga Mocedades që përfundoi vetëm 4 pikë prapa dhe Mbretërinë e Bashkuar me " Power to All Our Friends " nga Cliff Richard (i cili kishte dalë i dyti në 1968 menjëherë pas Spanjës) 2 të tjera. Kënga fituese shënoi rezultatin më të lartë të arritur ndonjëherë në Eurovizion në çdo format votimi deri në vitin 1975, duke regjistruar 129 pikë nga 160 të mundshme, që përfaqësonin pothuajse 81% të maksimumit të mundshëm. Kjo ndodhi pjesërisht për shkak të sistemit të pikëve që u garantonte të gjitha vendeve të paktën dy pikë nga secili vend.

Grand Théâtre, Qyteti i Luksemburgut - vendi pritës i konkursit të vitit 1973.

Teatri i Madh i Luksemburgut, i inauguruar në vitin 1964 si Teatri Komunal i Qytetit të Luksemburgut, u bë vendi i konkursit të vitit 1973. Është vendi kryesor i qytetit për dramë, opera dhe balet.

Rregulli i gjuhës që detyronte vendet të hynin në këngët e kënduara në cilëndo nga gjuhët e tyre kombëtare u hoq këtë vit, kështu që interpretuesit nga disa vende kënduan në anglisht .

Orkestra ishte vendosur në skenë, prapa dhe në të djathtë të këngëtarëve, në një galeri të grumbulluar në tre nivele. Në skenën majtas u vendosën tuba gjigantë të kthjellët që përmbanin lule shumëngjyrëshe. Nuk u bënë prezantime për çdo hyrje individuale, por ishin komentuesit ata të cilët jepnin detajet e këngëve dhe këngëtarëve, duke folur mbi një fotografi të palëvizshme të artistëve të realizuar gjatë provës së veshjes të shfaqur në ekran.

Pas ngjarjeve që kishin ndodhur gjatë Lojërave Olimpike Verore të 1972 në Mynih, ekzistonte frika e një kërcënimi terrorist, të drejtuar kundër pjesëmarrësit të parë të Izraelit, duke çuar në rregulla sigurie jashtëzakonisht të rrepta për garën. Kjo shkaktoi një nga anekdotat më të njohura të Eurovizionit, e rrëfyer shpesh nga komentatori i Mbretërisë së Bashkuar , Terry Wogan . Ai kujtoi gjatë shfaqjes se menaxheri i katit këshilloi publikun që të qëndronte ulur ndërsa duartrokisnin shfaqjet, përndryshe ata rrezikonin të qëlloheshin nga forcat e sigurisë.

Ky konkurs mban rekordin për Konkursin e Këngës Eurovision më të shikuar në Mbretërinë e Bashkuar, dhe është gjithashtu shfaqja e 18-të televizive më e shikuar në të njëjtin vend, me rreth 21.54 milionë ardhje në kanal gjatë natës. Cliff Richard përfaqësoi MB me këngën " Power to All Our Friends ". Ai doli i 3-ti me 123 pikë. Fitues megjithatë ishte Anne-Marie David me " Tu te reconnaîtras ". Në MB u publikua në anglisht nën titullin "Ëndrra e mrekullueshme" dhe u publikua në Epic. Ai arriti numrin 13.

Secili vend kishte dy anëtarë jurie, një nga mosha 16 deri në 25 vjeç dhe një nga mosha 26 deri në 55 vjeç. Ata i dhanë secili nga 1 deri në 5 pikë për secilën këngë (përveç këngës nga vendi i tyre) menjëherë pasi u interpretua dhe votat u mblodhën dhe u numëruan sapo u hodhën. Juritë e ndoqën shfaqjen në TV nga Ville du Louvigny TV Studios të CLT dhe u shfaqën në ekran për të konfirmuar rezultatet e tyre.

Vendet pjesëmarrëse

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtatëmbëdhjetë kombe morën pjesë në konkursin e këtij viti me Maltën që tërhoqi shortin për të performuar në vendin e 6-të ndërmjet Norvegjisë dhe Monakos, por transmetuesi maltez u tërhoq përpara afatit përfundimtar për të zgjedhur një hyrje. Edhe Austria vendosi të mos marrë pjesë.

Çdo shfaqje kishte një dirigjent që drejtonte orkestrën. [1] Konkursi i vitit 1973 shënoi herën e parë që gratë drejtuan orkestrën. Monica Dominique dirigjoi hyrjen suedeze dhe Nurit Hirsh dirigjoi hyrjen izraelite.

Artistët që kthehen

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Artist Vendi Viti(t) e mëparshëm
Marion Rung  Finlanda 1962
Cliff Richard  Mbretëria e Bashkuar 1968
Massimo Ranieri Italia 1971

Pjesëmarrësit dhe rezultatet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
R/O Shteti Artisti/ja Kënga Gjuha[2][3] Pikët Place[4]
1  Finlanda Marion Rung "Tom Tom Tom" Angleze 93 6
2 Belgjika Nicole and Hugo "Baby, Baby" Holandeze[a] 58 17
3  Portugalia Fernando Tordo "Tourada" Portugeze 80 10
4  Gjermania Gitte "Junger Tag" Gjermane 85 8
5  Norvegjia Bendik Singers "It's Just a Game" Anglisht, Frënge[b] 89 7
6  Monako Marie "Un train qui part" Frënge 85 8
7  Spanja Mocedades "Eres tú" Spanjolle 125 2
8 Zvicra Patrick Juvet "Je vais me marier, Marie" Frënge 79 12
9 Jugosllavia Zdravko Çoliq "Gori vatra" (Гори ватра) Serbo-Kroate 65 15
10  Italia Massimo Ranieri "Chi sarà con te" Italishte 74 13
11  Luksemburgu Anne-Marie David "Tu te reconnaîtras" Frënge 129 1
12  Suedia The Nova and the Dolls "You're Summer" Angleze 94 5
13 Hollanda Ben Cramer "De oude muzikant" Holandeze 69 14
14  Irlanda Maxi "Do I Dream" Angleze 80 10
15  Mbretëria e Bashkuar Cliff Richard "Power to All Our Friends" Angleze 123 3
16  Franca Martine Clémenceau "Sans toi" Frënge 65 15
17  Izraeli Ilanit "Ey Sham" (אי שם) Hebraike 97 4

Më poshtë është një përmbledhje e të gjitha 10 pikëve perfekte që u dhanë gjatë votimit.

N. Garuesja Kombet që japin 10 pikë
3  Luksemburgu  Franca , Zvicra , Mbretëria e Bashkuar
 Spanja  Irlanda , Italia , Holanda
2 Mbretëria e Bashkuar  Holanda , Luksemburgu

 

Transmetimet dhe komentuesit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Secili transmetues kombëtar dërgoi gjithashtu një komentues në konkurs, në mënyrë që të sigurojë mbulimin e konkursit në gjuhën e tyre amtare. Përveç vendeve pjesëmarrëse, konkursi thuhet se u transmetua edhe në Austri, Greqi, Islandë, Maltë dhe Turqi, në Bullgari, Çekosllovaki, Gjermaninë Lindore, Hungari, Poloni, Rumani dhe Bashkimin Sovjetik nëpërmjet Intervisionit dhe në Japoni.

Transmetuesit dhe komentatorët në vendet pjesëmarrëse
Country Broadcaster(s) Commentator(s) Ref(s)
 Belgium RTB Frëngjisht: Paule Herreman
BRT Holandisht: Herman Verelst (broadcaster) [nl]
RTB La Première Frëngjisht: André Hagon
BRT Radio 1 Holandisht: Nand Baert [nl] and Jan Theys [nl]
 Finland YLE TV1 Erkki Pohjanheimo [5]
Yleisohjelma Erkki Melakoski [fi]
 France Première Chaîne ORTF Pierre Tchernia
 Germany Deutsches Fernsehen Hanns Verres [de]
Deutschlandfunk Wolf Mittler
 Ireland RTÉ Frank Hall
RTÉ Radio Liam Devally [6]
 Israel Israeli Television Pa koment
 Italy Programma Nazionale Renato Tagliani [it]
 Luxembourg RTL Télé Luxembourg Jacques Navadic
RTL Camillo Felgen
 Monaco Télé Monte Carlo Hélène Vida [fr]
 Netherlands Nederland 1 Pim Jacobs [7]
 Norway NRK, NRK P1 John Andreassen
 Portugal I Programa Artur Agostinho
Emissora Nacional Programa 1 Amadeu Meireles [pt]
 Spain Primera Cadena Julio Rico
 Sweden SR TV1 Alicia Lundberg [sv] [5]
SR P3 Ursula Richter (broadcaster) [sv]
  Switzerland TV DRS Gjermanisht: Theodor Haller [de]
TSR Frëngjisht: Georges Hardy [fr]
TSI Italisht: Giovanni Bertini
1e Programme Frëngjisht: Robert Burnier
 United Kingdom BBC1 Terry Wogan [8]
BBC Radio 2 Pete Murray [8]
BFBS Radio Richard Astbury [8]
 Yugoslavia TVB 1 Serbo-Kroatisht: Milovan Ilić
TVZ 1 Serbo-Kroatisht: Oliver Mlakar
TVL 1 Sllovenisht: Tomaž Terček [sl]
Transmetuesit dhe komentuesit në vendet jo pjesëmarrëse
Vendi Transmetues(t) Komentues(t) Ref(s)
 Austria FS2 Ernst Grissemann [de]
 Greqia EIRT Mako Georgiadou [el]
 Islanda Sjónvarpið Jón O. Edwald [9]
 Malta MTV Charles Saliba
 Turqia Televizioni i Ankarasë Bülend Özveren

Pretendimi për plagjiaturë në këngën spanjolle

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarja u shënua nga polemika kur kënga spanjolle, "Eres tu" e kënduar nga Mocedades, u akuzua për plagjiaturë për shkak të ngjashmërive të arsyeshme në melodi me " Brez besed " të kënduar nga Berta Ambrož, hyrja jugosllave në konkursin 1966 ; ngjashmëria duket sidomos në notat e para pasi Brez Besed është pothuaj identike megjithatë, "Eres tu" nuk u skualifikua. Pasi përfundoi i dyti në konkurs, kënga u bë një hit i madh ndërkombëtar.

Shqetësimet me tekstin e këngës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teksti disi eliptik i hyrjes së Portugalisë " Tourada " siguroi mbulim të mjaftueshëm për një këngë që u kuptua qartë si një sulm i ashpër ndaj diktaturës së kalbur të vendit. Gjithashtu, fjala "gjinjtë" u përdorur gjatë hyrjes në këngën e Suedisë. Megjithatë, asnjë veprim nuk u ndërmor nga EBU.

Mosmarrëveshje brenda delegacionit irlandez

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mes këngëtares Maxi dhe delegacionit të saj irlandez shpërthyen një debat për mënyrën se si duhet të interpretohet kënga. Gjatë provave ajo vazhdimisht ndaloi së performuari në shenjë frustrimi. Kur filloi të dukej e mundshme që Maxi mund të tërhiqej nga konkursi, RTÉ dërgoi menjëherë një tjetër këngëtare, Tina Reynolds, për të zënë vendin e saj për çdo rast. Në fund, zonjusha Reynolds nuk ishte e nevojshme siç performoi Maxi, me hyrjen e saj duke fituar vendin e 10-të në tabelën e rezultateve. Reynolds do të performonte vitin pasardhës .

  1. ^ "And the conductor is..." Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2018. Marrë më 27 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Eurovision Song Contest 1973". The Diggiloo Thrush. Marrë më 4 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Eurovision Song Contest 1973". 4Lyrics.eu. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2020. Marrë më 16 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Final of Luxembourg 1973". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2021. Marrë më 9 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b "Radio ja televisio". Helsingin Sanomat (në finlandisht). 7 prill 1973. fq. 39. Marrë më 11 nëntor 2022. (kërkohet abonim)
  6. ^ "RTÉ Archives". Stills Library. Marrë më 2012-08-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Nederlandse televisiecommentatoren bij het Eurovisie Songfestival" (në holandisht). Eurovision Artists. Marrë më 1 qershor 2010.
  8. ^ a b c Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Roxburgh
  9. ^ Háskólabókasafn, Landsbókasafn Íslands -. "Timarit.is". timarit.is. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>