Suedia në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Suedia
Flag
Televizioni transmetuesSveriges Television (SVT)
Ish-transmetues
  • Sveriges Radio (1958–1979)
Eventi përzgjedhës
Përzgjedhje e brendshme
  • 1958
Finale kombëtare
Paraqitjet
Paraqitjet59 (58 finale)
Paraqitja e parë1958
Paraqitja e fundit2020
Rezultatet më të miraVendi i 1-rë: 1974, 1984, 1991, 1999, 2012, 2015
Rezutatet jo të mira1963
Link
Faqja zyrtare: Suedia në Eurovizion

Suedia ka marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 59 herë që kur bëri debutimin e saj më 1958, duke humbur vetëm tre konkurse që nga atëherë (1964, 1970 dhe 1976). Që nga viti 1959, hyrja suedeze është zgjedhur përmes një konkursi televiziv vjetor, i njohur që nga viti 1967 si Melodifestivalen. Në konkursin e 1997, Suedia ishte një nga pesë vendet e para që pranoi televotimin. Suedia është i vetmi vend që ka organizuar ngjarjen në pesë dekada të ndryshme, tri herë në Stokholm (1975, 2000, 2016), dy herë në Malmö (1992, 2013) dhe një herë në Gothenburg (1985).

Suedia është një nga vendet më të suksesshme konkurruese në Festivalin Evropian të Këngës, me gjithsej gjashtë fitore, e dyta pas shtatë fitoreve të Irlandës, dhe ka pesë rezultatet më të mira të shekullit 21, me 11. Në total, Suedia ka arritur 25 rezultate pesë të parat në konkurs. Pas përfundimit në vendin e dytë me Lill Lindfors dhe Svante Thuresson më 1966, Suedia vazhdoi të arrijë gjashtë fitoret e saj me ABBA (1974), Herreys (1984), Carola (1991), Charlotte Nilsson (1999), Loreen (2012) dhe Måns Zelmerlöw (2015).

Historia e konkursit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Richard dhe Per Herrey of Herreys (1984), Carola Häggkvist (1991), Måns Zelmerlöw (2015), Loreen (2012) dhe Björn Ulvaeus të ABBA (1974)

Pjesëtarja e parë e Suedisë në konkurs ishte Alice Babs më 1958, e cila u vendos në vendin e katërt. Ky mbeti rezultati më i mirë i vendit deri në vitin 1966, kur Lill Lindfors dhe Svante Thuresson ishin të dytët.

Fitorja e parë në Eurovizion e Suedisë ishte më 1974 me këngën "Waterloo", interpretuar nga ABBA. Falë fitores së tyre në Brighton, ABBA vazhdoi të fitojë suksesin në të gjithë botën dhe u bë një nga grupet më të shitura pop të të gjitha kohërave. Në vitet 1980, Suedia arriti tri rezultate të njëpasnjëshme të larta. Pasi Carola mbaroi e treta më 1983, Herreys i dha Suedisë fitoren e saj të dytë më 1984 me "Diggi-Loo Diggi-Ley". Kikki Danielsson pastaj përfundoi i treti më 1985. Carola u kthye në konkurs më 1991, për t'ua dhënë suedezëve fitoren e tyre të tretë me "Fångad av en stormvind", duke mposhtur Francën në një barazim. Charlotte Nilsson i dha vendit një fitore të dytë të dekadës më 1999, me "Take Me to Your Heaven". Vitet 1990 gjithashtu panë dy rezultate të vendit të tretë, për Jan Johansen më 1995 dhe One More Time më 1996. Në vitet 2000, rezultati më i mirë suedez ishte vendi i pestë, të cilin e arritën katër herë, me Friends më 2001, Fame më 2003, Lena Philipsson më 2004 dhe Carola, e cila në vitin 2006, u bë interpretuesja e vetme suedeze që arriti tri rezultatet më të mira në top pesë. Së bashku me Kroacinë dhe Maltën, Suedia ishte një nga vetëm tri vendet që asnjëherë nuk ishin futur nën rregullat para vitit 2004 të konkursit. Suedia ishte gjithashtu vendi i parë që fitoi 3 gjysmëfinale.

vitin 2010, Anna Bergendahl u bë pjesëmarrëseja e parë suedeze që nuk arriti të shkojë në finale, duke përfunduar të 11-in në gjysmëfinale, vetëm pesë pikë nga kualifikimi (në vitin 2008, Charlotte Perrelli përfundoi e 12-ta në gjysmëfinale, por u kualifikua përmes përzgjedhjes së jurisë së pasme). Që nga ajo kohë, vendi ka qenë shumë i suksesshëm, duke përfunduar në pesë të parat në gjashtë nga shtatë konkurset e fundit, përfshirë fitoret për Loreen, e cila ia dha Suedisë fitoren e saj të pestë më 2012 me këngën "Euphoria", duke e bërë Suedinë një nga vetëm dy vendet (së bashku me Mbretërinë e Bashkuar) të kenë fitore të Eurovizionit në katër dekada të ndryshme, dhe të fitojë për herë të gjashtë me "Heroes" nga Måns Zelmerlöw më 2015. Suedia është një nga vetëm dy vendet - së bashku me Ukrainën më 2004 dhe 2016 respektivisht Ruslana dhe Jamala - për të fituar dy herë që nga prezantimi i gjysmëfinales më 2004, duke realizuar feat në edhe më 2012 edhe më 2015 me 372 dhe 365 pikë respektivisht, duke e bërë Suedinë gjithashtu vendin e parë që ka shënuar 300 pikë ose më shumë dy herë. Ata gjithashtu përfunduan në vendin e tretë më 2011 me Eric Saade dhe "Popular", e treta në vitin 2014 me Sanna Nielsen dhe "Undo", e pesta me Frans dhe kënga "If I Were Sorry" më 2016, e pesta me Robin Bengtsson dhe "I Can't Go On" më 2017, dhe i pesti me John Lundvik dhe "Too Late For Love" në vitin 2019.

Melodifestivalen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Melodifestivalen është një konkurs vjetor muzikor i organizuar nga transmetuesit publikë suedezë Sveriges Television (SVT) dhe Sveriges Radio (SR). Ajo ka zgjedhur përfaqësuesen e vendit për Festivalin Evropian të Këngës që nga viti 1959. Është shfaqja më e njohur televizive në Suedi dhe është vlerësuar se më shumë se 4 milion suedezë e shikojnë shfaqjen çdo vit.

Pothuajse çdo hyrje suedeze për Eurovision është zgjedhur përmes Melodifestivalen. Vetëm hyrja e parë e Suedisë më 1958 nuk u zgjodh përmes Melodifestivalen, pasi u zgjodh nga brenda nga transmetuesi suedez në atë kohë, Shërbimi Radios Suedeze.

Pjesëmarrësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Treguesi i tabelës
1
Fitues
2
Vendi i dytë
3
Vendi i tretë
Vendi i fundit
X
Kënga u zgjodh, por nuk konkurroi
Viti Artisti Gjuha Titulli[1] Finale Pikë Gjysmë Pikë
1958 Alice Babs Suedisht "Lilla stjärna" 4 10 No semi-finals
1959 Brita Borg Suedisht "Augustin" 9 4
1960 Siw Malmkvist Suedisht "Alla andra får varann" 10 4
1961 Lill-Babs Suedisht "April, April" 14 2
1962 Inger Berggren Suedisht "Sol och vår" 7 4
1963 Monica Zetterlund Suedisht "En gång i Stockholm" 13 ◁ 0
1965 Ingvar Wixell Anglisht "Absent Friend" 10 6
1966 Lill Lindfors and Svante Thuresson Suedisht "Nygammal vals" 2 16
1967 Östen Warnerbring Suedisht "Som en dröm" 8 7
1968 Claes-Göran Hederström Suedisht "Det börjar verka kärlek, banne mig" 5 15
1969 Tommy Körberg Suedisht "Judy, min vän" 9 8
1971 Family Four Suedisht "Vita vidder" 6 85
1972 Family Four Suedisht "Härliga sommardag" 13 75
1973 The Nova Anglisht "You're Summer" 5 94
1974 ABBA Anglisht "Waterloo" 1 24
1975 Lars Berghagen and The Dolls Anglisht "Jennie, Jennie" 8 72
1977 Forbes Suedisht "Beatles" 18 ◁ 2
1978 Björn Skifs Suedisht "Det blir alltid värre framåt natten" 14 26
1979 Ted Gärdestad Suedisht "Satellit" 17 8197
1980 Tomas Ledin Suedisht "Just nu!" 10 47
1981 Björn Skifs Suedisht "Fångad i en dröm" 10 50
1982 Chips Suedisht "Dag efter dag" 8 67
1983 Carola Suedisht "Främling" 3 126
1984 Herreys Suedisht "Diggi-Loo Diggi-Ley" 1 145
1985 Kikki Danielsson Suedisht "Bra vibrationer" 3 103
1986 Monica Törnell & Lasse Holm Suedisht "E' de' det här du kallar kärlek?" 5 78
1987 Lotta Engberg Suedisht "Boogaloo" 12 50
1988 Tommy Körberg Suedisht "Stad i ljus" 12 52
1989 Tommy Nilsson Suedisht "En dag" 4 110
1990 Edin-Ådahl Suedisht "Som en vind" 16 24
1991 Carola Suedisht "Fångad av en stormvind" 1 146
1992 Christer Björkman Suedisht "I morgon är en annan dag" 22 9
1993 Arvingarna Suedisht "Eloise" 7 89 Kvalifikacija za Millstreet
1994 Marie Bergman and Roger Pontare Suedisht "Stjärnorna" 13 48 No semi-finals
1995 Jan Johansen Suedisht "Se på mig" 3 100
1996 One More Time Suedisht "Den vilda" 3 100 1 227
1997 Blond Suedisht "Bara hon älskar mig" 14 36 No semi-finals
1998 Jill Johnson Suedisht "Kärleken är" 10 53
1999 Charlotte Nilsson Anglisht "Take Me to Your Heaven" 1 163
2000 Roger Pontare Anglisht "When Spirits Are Calling My Name" 7 88
2001 Friends Anglisht "Listen To Your Heartbeat" 5 100
2002 Afro-dite Anglisht "Never Let It Go" 8 72
2003 Fame Anglisht "Give Me Your Love" 5 107
2004 Lena Philipsson Anglisht "It Hurts" 5 170 Top 11 previous year
2005 Martin Stenmarck Anglisht "Las Vegas" 19 30 Top 12 previous year
2006 Carola Anglisht "Invincible" 5 170 4 214
2007 The Ark Anglisht "The Worrying Kind" 18 51 Top 10 previous year
2008 Charlotte Perrelli Anglisht "Hero" 18 47 12 54
2009 Malena Ernman Frëngjisht, Anglisht "La voix" 21 33 4 105
2010 Anna Bergendahl Anglisht "This Is My Life" Failed to qualify 11 62
2011 Eric Saade Anglisht "Popular" 3 185 1 155
2012 Loreen Anglisht "Euphoria" 1 372 1 181
2013 Robin Stjernberg Anglisht "You" 14 62 Host country
2014 Sanna Nielsen Anglisht "Undo" 3 218 2 131
2015 Måns Zelmerlöw Anglisht "Heroes" 1 365 1 217
2016 Frans Anglisht "If I Were Sorry" 5 261 Host country
2017 Robin Bengtsson Anglisht "I Can't Go On" 5 344 3 227
2018 Benjamin Ingrosso Anglisht "Dance You Off" 7 274 2 254
2019 John Lundvik Anglisht "Too Late for Love" 5 334 3 238
2020 The Mamas Anglisht "Move" Contest cancelled X
2021 Tusse Anglisht "Voices" 14 109 7 142
2022 Cornelia Jakobs Anglisht "Hold Me Closer" 4 438 1 396
2023 Loreen Anglisht "Tattoo" 1 583 2 135
2024 TBD Host country

Congratulations: 50 Years of the Eurovision Song Contest[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artist Gjuha Titulli Në Congratulations Në Eurovision
Finale Pikë Gjysmë Pikë Viti Finale Pikë
ABBA anglisht " Waterloo " 1 329 1 331 1974 1 24

Pritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Vendi Vendtakimi Prezantuesit
1975 Stockholm Panairet Ndërkombëtare të Stokholmit Karin Falck
1985 Gothenburg Scandinavium Lill Lindfors
1992 Malmö Malmö Isstadion Lydia Cappolicchio dhe Harald Treutiger
2000 Stockholm Ericsson Globe Kattis Ahlström dhe Anders Lundin
2013 Malmö Malmö Arena Petra Mede
2016 Stockholm Ericsson Globe Petra Mede dhe Måns Zelmerlöw

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet Marcel Bezençon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Kategoria Performues Kënga Kompozitor(ë)

teksti (t) / muzika (m)
Rezultati final Pikë Qyteti i pritjes Ref.
2002 Artistic Award Afro-dite "Never Let It Go" Marcos Ubeda (m & t) 8 72 Tallinn
2006 Artistic Award Carola "Invincible" Thomas G:son, Bobby Ljunggren, Henrik Wikström, Carola 5 170 Athens
2012 Artistic Award Loreen "Euphoria" Thomas G:son (m & t), Peter Boström (m & t) 1 372 Baku
Composer Award
2013 Composer Award Robin Stjernberg "You" Robin Stjernberg, Linnea Deb, Joy Deb, Joakim Harestad Haukaas 14 62 Malmö
2015 Artistic Award Måns Zelmerlöw "Heroes" Anton Malmberg Hård af Segerstad, Joy Deb, Linnea Deb 1 365 Vienna

Fituesit nga anëtarët e OGAE[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Kënga Performues Rezultati final Pikë Qyteti pritës Ref.
2008 "Hero" Charlotte Perrelli 18 47 Beogradi
2012 "Euphoria" Loreen 1 372 Baku
2014 "Undo" Sanna Nielsen 3 218 Kopenhaga

Fotogaleria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sweden - Eurovision Song Contest Israel 2019". eurovision.tv (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2018. Marrë më 3 korrik 2020.
  2. ^ "Marcel Bezençon Awards". eurovision.tv (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 8 dhjetor 2019.
  3. ^ "Winners of the Marcel Bezençon Awards 2012". eurovision.tv (në anglisht). 27 maj 2012. Marrë më 8 dhjetor 2019.
  4. ^ "Winners of the Marcel Bezençon Awards 2013". eurovision.tv (në anglisht). 19 maj 2013. Marrë më 8 dhjetor 2019.
  5. ^ "Winners of the Marcel Bezençon Awards 2015". eurovision.tv (në anglisht). 25 maj 2015. Marrë më 8 dhjetor 2019.
  6. ^ Cobb, Ryan (21 prill 2017). "Analysing ten years of OGAE voting: "Underneath the fan favourite bias is a worthwhile indicator"". escxtra.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2019. Marrë më 8 dhjetor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]