John Lundvik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
John Lundvik
InstrumentetVokalist

John Lundvik ( Suedisht: [ˈjɔnː ˈlɵ̌nː(d)viːk, -vɪk] ; lindur më 27 janar 1983) është një këngëtar, kompozitor dhe ish- sprinter suedez. Ai ishte pjesë e ekipit atletik për IFK Växjö . Lundvik gjithashtu ka një karrierë këngëtar dhe kompozitor duke kompozuar këngë për filma dhe Dasma e Victoria, Princesha e Kurorës e Suedisë dhe Daniel Westling në 2010.

Në vitin 2018, ai konkurroi në Melodifestivalen me këngën e tij " My Turn ", duke përfunduar në vendin e 3-të. Ai përfaqësoi Suedinë në Eurovision Song Contest 2019 me " Too Late for Love " duke përfunduar i pesti. Në të njëjtën konkurs ai përfaqësoi Mbretërinë e Bashkuar si një nga autorët e këngëve për këngën " Bigger Than Us " të interpretuar nga Michael Rice, e cila përfundoi e fundit në finalen e madhe. [1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lundvik ka lindur në Londër dhe u adoptua nga emigrantët suedezë në Mbretërinë e Bashkuar kur ishte një javë i vjetër. [2] Ai jetoi në Londër deri në moshën gjashtë vjeç kur familja e tij u kthye në Suedi, duke u vendosur në Växjö . [3] Ai kurrë nuk i ka takuar prindërit e tij biologjikë.

Atletikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lundvik ishte një sportist i zjarrtë. Ai fitoi shumë medalje, përfshirë ari në nivelin e të rinjve dhe të të rinjve dhe mori pjesë në Fushatën e Finlandezëve të të Rinjve 2001. Në vitin 2005, Lundvik ishte anëtar i ekipit stafetë 4 × 100 metra për IFK Växjö, i cili fitoi një medalje bronzi në Kampionatin Suedez 2005. [4]

Më të mirat personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 60 metra : 6,99 sekonda ( Växjö, 3 Shkurt 2002) [5] [6]
 • 100 metra : 10.84 sekonda ( Karlskrona, 12 qershor 2006)
 • 200 metra : 22.42 sekonda ( Vellinge, 17 gusht 2003)

Karriera muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2010–2018: Shkrimi i këngëve dhe Melodifestivalen 2018[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lundvik duke performuar në Melodifestivalen 2018 .

Lundvik filloi karrierën e tij muzikore në 2010, duke kompozuar këngën " When You Tell the World You're Mine " për dasmën e Victoria, Princesha e Kurorës e Suedisë dhe Daniel Westling . [7] Lundvik vazhdoi të kompozonte muzikë për muzikantë të tillë si Anton Ewald, Isac Elliot dhe Sanna Nielsen, përveç krijimit të muzikës për filmin Easy Money . [8] [9] Ai gjithashtu ka kompozuar muzikë për serialin amerikan Empire . [10]

Në vitin 2016, Lundvik shkroi dhe interpretoi "All About the Games", kënga Suedeze për Lojërat OlimpikeRio de Janeiro . [11] Në vitin 2016, ai gjithashtu mori pjesë në Allsång på Skansen, duke interpretuar një duet me Lill Lindfors . [12] Në vitin 2018, Lundvik mori pjesë në Melodifestivalen me këngën " My Turn ", në një përpjekje për të përfaqësuar Suedinë në Festivalin Evropian të Këngës 2018 . [13] Ai u kualifikua nga gjysmëfinalja e parë direkt në finale, [14] dhe përfundoi i treti në përgjithësi. [15]

2019 – pranishëm: Konkursi i Këngës Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lundvik duke performuar në Eurovision Song Contest 2019 .

Ai mori pjesë në Melodifestivalen 2019 me këngën " Shumë vonë për dashuri ", ku kaloi direkt në finale. [16] Kënga arriti numrin një në tabelën e teke në Sverigetopplistan në Mars 2019. Në fund fitoi Melodifestivalen, përfaqësoi Suedinë në Festivalin Evropian të Këngës 2019Tel Aviv, Izrael në gjysmëfinalen e dytë. [17] [18] Kënga u kualifikua në finale dhe përfundoi e pesta në përgjithësi me 334 pikë. [19] [20]

Njëkohësisht, ai kompozoi " Bigger Than Us ", kënga fituese në përzgjedhjen e MB dhe versioni i kënduar nga Michael Rice u zgjodh për të përfaqësuar Mbretërinë e Bashkuar në Festivalin 2019. [21] Mbaroi e fundit në finale.

Më 16 Shkurt 2020, u njoftua se Lundvik ishte një nga autorët e këngëve që kompozoi " Mon alliée (The Best in Me) ", hyrja Franceze për Festivalin Evropian të Këngës 2020 .

Paraqitjet e tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2020, Lundvik mori pjesë si valltar i famshëm në sezonin e pesëmbëdhjetë të spektaklit suedez të vallëzimit Let's Dance dhe fitoi konkursin, duke mundur Sussie Eriksson në finale. [22]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqje të zgjatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Detajet Pozicionet e pikut të pikut
SWE</br> [23]
Rradha ime
 • Lëshuar: 10 maj 2019
 • Etiketa: Warner Music Sweden
 • Formati: Shkarkim dixhital
48

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si artist kryesor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozicionet e pikut të pikut Albumi
SWE</br> [23]
BEL<br id="mwvQ"><br><br><br></br> (FL)<br id="mwvg"><br><br><br></br> Këshillë</br> [24]
NLD</br> [25]
As</br> [26]
SCO</br> [27]
SWI</br> [28]
MB<br id="mw2A"><br><br><br></br> Poshtë</br> [29]
"E Premte e Shtune E Diel" 2015 - - - - - - rowspan="5" data-sort-value="No" style="background: #FFD2D2; color:black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-no2" | Non-album singles
"Duaje trupin tend" 2016 - - - - - - -
"Gjithë Lojërat" - - - - - - -
"Me Ju" 2017 - - - - - - -
"Krishtlindje" - - - - - - -
" Rradha ime " 2018 10 - - - - - - Rradha ime
" Shumë vonë për dashuri " 2019 1 29 49 27 40 20 38
"Një natë në Bangkok" - - - - - - data-sort-value="No" style="background: #FFD2D2; color:black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-no2" | Non-album single
"-" tregon një regjistrim që nuk ka hartuar ose nuk është lëshuar në atë territor.

Si artist i paraqitur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Albumi
"Hapi sytë"</br> (MARC me John Lundvik)
data-sort-value="No" style="background: #FFD2D2; color:black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-no2" | Non-album single

Kompozimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Artist
" Kur i thua botës se je imja " 2010 Agnes & Björn
"Natyrore" 2014 Anton Ewald
" Më i madh se ne " 2019 Michael Rice
" Shumë vonë për dashuri " John Lundvik
" Mon alliée (Më e mira në mua) " 2020 Tom Leeb

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "In a crowded Eurovision field, standouts emerge". DW. 11 mars 2019. Marrë më 24 mars 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "John Lundvik blev bortadopterad: "Som ett tomt ark"". Allas.se. 22 shkurt 2019. Marrë më 1 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Who is Sweden's Eurovision singer and Melodifestivalen winner John Lundvik?". Metro. 16 maj 2019. Marrë më 17 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "John Lundvik till final i Melodifestivalen – här är allt du behöver veta om honom". Hänt.se. 3 shkurt 2018. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2019. Marrë më 2 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Personsida på AllAthletics". all-athletics.com. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 12 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Alla P19 under 7.00 på 60m inomhus" (në suedisht). friidrott.se. 26 janar 2009.
 7. ^ Fransson, Marie (21 shkurt 2014). "Galet om vi tar oss till final" (në suedisht). Smålandsposten.
 8. ^ Fransson, Marie (8 shkurt 2013). "Så låter John på söndag" (në suedisht). Smålandsposten.
 9. ^ Gallagher, Robyn (28 nëntor 2017). "Sweden: Meet the 28 acts competing in Melodifestivalen 2018". Wiwibloggs. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Säsong 2 av "Empire" är tillbaka – svensk låtskrivare bidrar med musik till serien". Kingsizemag. Marrë më 1 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "John Lundvik skrev den officiella OS-låten". Expressen TV. Marrë më 4 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Albinsson, Mathilde (15 gusht 2016). "John Lundvik om allsångsmötet med Lill Lindfors: "För mig är Lill facit"". SVT.se (në suedisht).
 13. ^ "Melodifestivalen 2018: John Lundvik and Benjamin Ingrosso win Semi-Final 1 in Karlstad". Wiwibloggs. 3 shkurt 2018. Marrë më 1 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Herbert, Emily (3 shkurt 2018). "Sweden: John Lundvik and Benjamin Ingrosso Qualify To Melodifestivalen 2018 Final". Eurovoix. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Sweden chooses Eurovision entry in Melodifestivalen finale". The Local. 10 mars 2018. Marrë më 1 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Bishara and John Lundvik to the Swedish final!". Eurovision.tv. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2019. Marrë më 1 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Radio, Sveriges. "Sweden's John Lundvik among Eurovision favourites - Radio Sweden". sverigesradio.se. Marrë më 17 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "John Lundvik wins Melodifestivalen 2019". Escxtra. 9 mars 2019. Marrë më 9 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Sweden's John Lundvik storms through to Eurovision final". The Local. 17 maj 2019. Marrë më 17 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "JUST NU: Följ Eurovision-finalen minut för minut". Aftonbladet. Marrë më 18 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ TT (9 shkurt 2019). "John Lundvik till Eurovision som låtskrivare". Corren. Marrë më 21 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Lundvik och Eriksson till "Let's dance"-final". Dagens Nyheter. 22 maj 2020. Marrë më 29 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ a b "Discography John Lundvik". swedishcharts.com. Marrë më 3 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "swe" defined multiple times with different content
 24. ^ "Discografie John Lundvik". Ultratop. Marrë më 24 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Discografie John Lundvik". dutchcharts.nl. Marrë më 24 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Discography John Lundvik". norwegiancharts.com. Marrë më 24 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Official Scottish Singles Sales Chart: 24 May 2019 – 30 May 2019". Official Charts Company. Marrë më 25 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Discographie John Lundvik". hitparade.ch. Marrë më 27 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Official Singles Downloads Chart Top 100". Official Charts Company. Marrë më 24 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)