Melodifestivalen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Melodifestivalen është Festival Suedez i cili selekton këngët për Eurovizion.

Melodifestivalin filloi që nga viti 1959. Melodifestivalun udhëhiqet nga Televizioni Sveriges Television. Fituesi që njihet më shumë në Eurovizion dhe Melodifestiavlen është grupi i njohur ABBA. Kënga Waterloo u vlerësua si kënga më e mirë në Melodifestivalen dhe Eurovizion.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Melodifestivalen – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.