Andorra në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andorra
Flag
Televizioni transmetuesRTVA
Paraqitjet
Paraqitjet6
Paraqitja e parë2004
Rezultatet më të mira12-të GjF ; 2007
Rezutatet jo të miraFundit GjF; 2009
Link
Faqja zyrtare: Andorra në Eurovizion
Marta RoureStamboll
Anonymous

Festivalin Evropian të Këngës Andorra për herë të parë debitoi në vitin 2004 që u mbajt në StambollTurqisë. Gjithsej Andorra ka kompletuar 6 herë pjesëmarrje por asnjë-herë me rezultate të mira.

Në vitin 2004 Andorra mori vetëm 12 pikë. Këto 12 pikë u morën nga Spanja dhe ishin pikët e vetme të Andorrës atë vit. Në vitin 2005Ukrainë Andorra me këngëtaren Marian van de Wal gjithashtu nuk u kualifikua në finalen e madhe. Andorra atë vit grumbulloi gjithsej 27 pikë nga shumë shtete evropiane.

Në vitin 2006Athinë një këngëtare Spanjolle mori pjesë në finalen për Andorrën në Eurovizion. Këngëtarja quhej Jenny me këngën "Sense Tu". Atë vit ky shtet mori vetëm 8 pikë dhe këto 8 pikë u morën nga Spanja. Andorra kompletoi rezultatin me vend të fundit.

Vitin 2007 Andorra u riprezantua si herë të parë me rezultatet më të mira nga Anonymous që morën vendin e 12-të në gjysmë-finale me 80 pikë nga 10 për tu kualifikuar. Andorra atë vit shënoi rezultatet më të mira të tyre.

Gjithashtu një këngë ritmike në vitin 2008 nga Gisela një pop-star në Andorrë u riprezantua me këngën Casanova që për fat të keq për herë të 5-të nuk u kualifikua dot. Gisela mori vendin e 16-të me 22 pikë të Grumbulluara në Gjysmë-Finale.

Ràdio i Televisió d'Andorra apo RTVA, televizioni Katalan vendosi që edhe vitin e 2009 të merrte pjesë por kjo do njihej si hera e fundit për Andorrën në historin e Eurovizionit.

Andorra u riprezantua nga këngëtarja Susanne Giorgi që ishte lindur dhe rritur në Danimarkë me këngën "La teva decisió" që mori vendin e 15-të nga 18-të me 8 pikë. Të njëjta si vitin 2006 të Jennyt që mori vendin e fundit.

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Këngëtarë Kënga Finale Pikët Gjysëm Pikët
2004 Marta Roure "Jugarem a estimar-nos" 18 12
2005 Marian van de Wal "La mirada interior" 23 27
2006 Jenny "Sense tu" 23 8
2007 Anonymous "Salvem el món" 12 80
2008 Gisela "Casanova" 16 22
2009 Susanne Georgi "La teva decisió (Get a Life)" 15 8
2010
Tërhoq

Voting history (2004-2009)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Andorra ka dhënë më shumë pikë për...

Rank Country Points
1 Flag of Spanja Spanja 60
2 Flag of Ukraina Ukraina 33
3 Flag of Franca Franca 26
4 Flag of Finlanda Finlanda 21
= Flag of Greqia Greqia 21
5 Flag of Rumania Rumania 20

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]