Lituania në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lituania
Flag
Televizioni transmetuesLietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT)
Eventi përzgjedhës
Finale Kombëtare
 • Nacionalinė atranka
 • 1999
 • 2001-2002
 • 2004-2008
 • Lietuvos dainų daina
 • 2009
 • Eurovizija
 • 2010-2012
 • „Eurovizijos“ dainų konkurso nacionalinė atranka
 • 2013-2019
 • Pabandom iš naujo
 • 2020-2023
 • Eurovizija.LT
 • 2024
Përzgjedhje e brendshme
 • 1994
Paraqitjet
Paraqitjet23 (16 finale)
Paraqitja e parë1994
Rezultatet më të miraVendi i 6-të: 2006
Link
Faqja zyrtare: Lituania në Eurovizion

Lituania ka marrë pjesë në Eurovision Song Contest 23 herë që nga debutimi i saj në 1994, ku Ovidijus Vyšniauskas përfundoi i fundit, duke marrë "nul pikë" . Lituania u tërhoq nga konkursi, duke mos u kthyer deri në vitin 1999 . Vendi i gjashtë i LT United në 2006 me këngën " We Are the Winners " është rezultati më i mirë i Lituanisë në konkurs. Vendi arriti në dhjetëshen e parë për herë të dytë në 2016, kur Donny Montell përfundoi i nënti me " I've Been Waiting for This Night ", dhe për herë të tretë në 2021, duke përfunduar i teti me The Roop dhe " Diskoteque ".

Që nga viti 2022, Lituania mbetet i vetmi vend baltik që ende nuk e ka fituar konkursin pas fitoreve për Estoninë në 2001 dhe Letoninë në 2002. Megjithatë, që nga prezantimi i raundit gjysmëfinal në 2004, Lituania ka më shumë paraqitje finale se vendet e tjera baltike, me dymbëdhjetë, krahasuar me nëntë për Estoninë dhe gjashtë për Letoninë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 2000[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi u rrëzua nga konkursi i vitit 2000, vendi u kthye në 2001 me Skamp dhe " You Got Style ", kënga e parë lituaneze që përfshin anglisht. Ata morën 35 pikë, duke u renditur në vendin e 13-të. Megjithatë, vitin e ardhshëm, Aivaras mundi të dilte vetëm i dyti i fundit me 12 pikë.

Që nga prezantimi i gjysmëfinaleve, Lituania doli sërish e fundit me Laura and the Lovers dhe " Little by Little ". Vitin pasues, transmetuesi lituanez Lietuvos Nacionalinis Radijas ir Televizija (LRT) dërgoi LT United në garën e vitit 2006 me këngën e ngjashme me këngën e futbollit " Ne jemi fituesit ". Ata e çuan Lituaninë në finale për herë të parë që nga viti 2002, duke u renditur në vendin e gjashtë në finale me 162 pikë, vendi më i mirë i Lituanisë që nga viti 2022.

Vitin pasues Lituania u kualifikua automatikisht në finale, megjithatë 4Fun nuk mundi të përsëriste suksesin e LT United, duke u renditur në vendin e 21-të me vetëm 28 pikë, 12 prej të cilave erdhën nga Irlanda . Në vitin 2008 Jeronimas Milius nuk arriti të arrinte në finale, duke u renditur i 16-ti nga 19 kombet konkurruese në gjysmëfinalen e dytë.

Lituania kërcënoi se do të bojkotonte konkursin e vitit 2009 "nëse Rusia vazhdon të shfaqë fuqinë dhe injoron ligjin ndërkombëtar". Deklarata u bë si reagim ndaj veprimeve të Rusisë në luftën e Osetisë Jugore të vitit 2008 . [1] Ministri i Kulturës Jonas Juças deklaroi se ishte shumë herët për të diskutuar bojkotin pasi "vendimet spontane mund të përkeqësojnë përpjekjet e diplomatëve" dhe kështu ta përkeqësojnë situatën. Në Eurovision Song Contest 2009, Lituania u kualifikua në gjysmëfinale dhe në fund të votimit në finale kishte marrë 23 pikë, duke e vendosur në vendin e 23-të. [2]

Vitet 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

LRT njoftoi në dhjetor 2009 se, për shkak të mungesës së fondeve të nevojshme, Lituania do të tërhiqej zyrtarisht nga Konkursi 2010. Megjithatë, në rast se do të gjendeshin fondet e nevojshme prej 300,000 litash (90,000 ), transmetuesi njoftoi se do të përpiqet të vazhdojë pjesëmarrjen e vendit. [3] Në fund, kompania private TEO LT siguroi fondet e nevojshme dhe Lituania mori pjesë në Oslo .

Në vitin 2011, Lituania mori pjesë në gjysmëfinalen e parë më 10 maj 2011 dhe pasi doli e pesta, u kualifikua në finale. Në finale, Lituania mori 63 pikë, duke përfunduar e 19-ta.

Në vitin 2012, Lituania u kualifikua në finale me Donny Montell dhe këngën e tij " Love Is Blind ", duke u renditur e 3-ta me 104 pikë. Ata përfundimisht përfunduan në vendin e 14-të në finalen e madhe.

Në vitin 2013, Lituania u kualifikua në finale me " Diçka " të Andrius Pojavis, duke u renditur e 9-ta në gjysmëfinalen e parë, me 53 pikë, duke e kualifikuar Lituaninë në finale për të tretën herë radhazi. Në finale ai përfundoi në vendin e 22-të me 17 pikë.

Në vitin 2014, Vilija nuk u kualifikua në finale duke përfunduar në vendin e 11-të nga 15 pjesëmarrësit në gjysmëfinalen e dytë, duke shënuar 36 pikë.

Në vitin 2016, Donny Montell u kthye në garë në vitin 2016 dhe arriti rezultatin më të mirë të dekadës së Lituanisë, duke përfunduar i nënti me " I've Been Waiting for This Night ".

Në vitin 2018, Ieva Zasimauskaitė arriti rezultatin e pestë të Lituanisë në top 15, duke përfunduar e 12-ta me " When We're Old ".

Vitet 2020[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2021, Lituania u kualifikua në finale me këngën " Diskotekë " nga The Roop, duke u renditur e katërta në gjysmëfinalen e parë me 203 pikë. Në finale, The Roop arriti në vendin e 8-të me 220 pikë, duke arritur kështu rezultatin e dytë më të mirë të Lituanisë deri më tani. The Roop u zgjodh më parë për të përfaqësuar vendin në edicionin e anuluar më vonë 2020 me " On Fire ".

Në vitin 2022, Monika Liu performoi këngën e saj " Sentimentai " në lituanisht, e cila shënoi paraqitjen e dytë të gjuhës në konkurs dhe e para që nga viti 1994, kënga u kualifikua në gjysmëfinale. (përveç përdorimit të pjesshëm në 2001)

Year Entrant Song Language Final Points Semi Points
1994 Ovidijus Vyšniauskas "Lopšinė mylimai" Lithuanian 25 ◁ 0 No semi-finals
1999 Aistė "Strazdas" Samogitian 20 13
2001 Skamp "You Got Style" English, Lithuanian 13 35
2002 Aivaras "Happy You" English 23 12
2004 Linas and Simona "What's Happened to Your Love?" English Failed to qualify 16 26
2005 Laura and the Lovers "Little by Little" English 25 ◁ 17
2006 LT United "We Are the Winners" English[4] 6 162 5 163
2007 4Fun "Love or Leave" English 21 28 Top 10 previous year[5]
2008 Jeronimas Milius "Nomads in the Night" English Failed to qualify 16 30
2009 Sasha Son "Love" English, 23 23 9 66
2010 InCulto "Eastern European Funk" English Failed to qualify 12 44
2011 Evelina Sašenko "C'est ma vie" English [6] 19 63 5 81
2012 Donny Montell "Love Is Blind" English 14 70 3 104
2013 Andrius Pojavis "Something" English 22 17 9 53
2014 Vilija "Attention" English Failed to qualify 11 36
2015 Monika Linkytė and Vaidas Baumila "This Time" English 18 30 7 67
2016 Donny Montell "I've Been Waiting for This Night" English 9 200 4 222
2017 Fusedmarc "Rain of Revolution" English Failed to qualify 17 42
2018 Ieva Zasimauskaitė "When We're Old" English[7] 12 181 9 119
2019 Jurij Veklenko "Run with the Lions" English Failed to qualify 11 93
2020 The Roop "On Fire" English Contest cancelled[8]
2021 The Roop "Discoteque" English 8 220 4 203
2022 Monika Liu "Sentimentai" Lithuanian 14 128 7 159
2023 Monika Linkytė "Stay" English[9] 11 127 4 110
2024 TBD 17 Shkurt 2024 † Upcoming

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Lithuanian Broadcaster Head supports his Estonian colleague in Eurovision boycott". ESCKaz. 2008-08-22. Arkivuar nga origjinali më 2012-03-20. Marrë më 2008-08-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Vaida, Petras (2008-08-25). "Culture minister of Lithuania: too early to speak about boycott of Eurovision". The Baltic Course. Arkivuar nga origjinali më 2009-05-22. Marrë më 2008-08-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Hondal, Victor (2009-12-15). "Lithuania seeking funding for Eurovision 2010". ESCToday. Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2009. Marrë më 15 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Includes two phrases in French
 5. ^ According to the then-Eurovision rules, the top ten non-Big Four countries from the previous year along with the Big Four automatically qualified for the Grand Final without having to compete in semi-finals. For example, if Germany and France placed inside the top ten, the 11th and 12th spots were advanced to next year's Grand Final along with all countries ranked in the top ten.
 6. ^ Also contains phrases in French, and American Sign Language was also used in the live performance
 7. ^ Contains one line in Lithuanian
 8. ^ The 2020 contest was cancelled due to the COVID-19 pandemic.
 9. ^ Contains one repeated phrase in Lithuanian|Lithuanian