Gjuha lituane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjuha lituane
Flitët në Lituania
Folësit
Përgjithshëm 4 milion
Taksonomia
Filogjeneza Indo-Evropiane
 Gjuhët baltike
Statusi zyrtar
Zyrtare Lituania
Rregullohet nga Komisioni i Gjuhës Lituane
Kodet e klasifikimit
ISO 639-1 lt
ISO 639-2 lit

Gjuha lituane (lituanishtja) është gjuhë zyrtare e Lituanisë dhe flitet nga 4 milion folës. Emri lituan për gjuhën është : lietuvių kalba. Lituanishtja është një gjuhë tipike e grupit indo-evropian baltik, e cila flitet kryesisht në Lituani dhe përdoert si një nga gjuhët zyrtare në Bashkimin Europian dhe nga minoritete të ndryshme në Estoni, Letoni, Rusi, Poloni, Bjellorusi, Gjermani dhe Finlandë.


Historia e gjuhës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtrirja demografike e folësve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alfabeti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aa Ąą Bb Cc Čč Dd Ee Ęę Ėė Ff Gg Hh Ii Įį Yy Jj Kk Ll Mm Nn Oo Pp Rr Ss Šš Tt Uu Ųų Ūū Vv Zz Žž

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]