Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 2022

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eurovision Song Contest 2022
The Sound of Beauty
Datat
Gjysmëfinalja e parë10 Maj 2022
Gjysmëfinalja e dytë12 Maj 2022
Finalja16 Maj 2022
Pritës
VendiPalaOlimpico, Torino,Itali
PrezantuesAlessandro Cattelan
Laura Pausini
Mika
KryetarCristian Biondani
Duccio Forzano
Mbikëqyrës ekzekutivMartin Österdahl
Producent ekzekutivClaudio Fasulo
Simona Martorelli
Transmetuesi pritësRAI
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve40
Shtetet debutueseAsnjë
Shtetet që kthehenFlag of Armenia Armenia
Flag of Mali i Zi Mali i Zi
Shtetet që nuk kthehenFlag of Rusia Rusia
Votimi
Kënga fitueseFlag of Ukraina Ukraina
"Stefania"

Eurovision Song Contest 2022 ishte edicioni i 66-të i Festivali Evropian i Këngës. Ai u zhvillua në TorinoItalisë, pas fitores së vendit në konkursin e 2021 me këngën " Zitti e buoni "nga Måneskin . Organizuar nga Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) dhe transmetuesi pritës Radiotelevisione italiana (RAI), gara u mbajt në PalaOlimpico , dhe përbëhej nga dy gjysmëfinale më 10 dhe 12 maj, dhe një finale më 14 maj 2022. Të tre shfaqjet drejtpërsëdrejti u prezantuan nga prezantuesi i televizionit Italisht Alessandro Cattelan, këngëtarja Italishte Laura Pausini dhe këngëtari britanik me origjinë libaneze Mika .

Dyzet vende morën pjesë në konkurs, me Armeninë dhe Malin e Zi që u kthyen pas mungesës së tyre nga edicioni i mëparshëm. Rusia fillimisht kishte planifikuar të merrte pjesë, por u përjashtua për shkak të pushtimit të Ukrainës .

Fituese u shpall Ukraina me këngën " Stefania ", interpretuar nga Kalush Orchestra dhe shkruar nga anëtarët e grupit Ihor Didenchuk, Oleh Psiuk, Tymofii Muzychuk dhe Vitalii Duzhyk, së bashku me Ivan Klymenkon. 439 pikët e Ukrainës të marra nga televotimi në finale janë pikët më të larta të televotimit në historinë e konkursit deri më sot, duke e bërë "Stefania" këngën e parë e kënduar tërësisht në gjuhën ukrainase dhe këngën e parë me elemente hip-hop që fitoi konkursin. [1] Mbretëria e Bashkuar, Spanja, Suedia dhe Serbia përfunduan pesëshen e parë, me Mbretërinë e Bashkuar dhe Spanjën që kanë arritur rezultatet e tyre më të mira që nga 1998 dhe 1995 respektivisht, dhe Serbia ka arritur rezultatin e saj më të mirë që nga 2012 . Kjo ishte gjithashtu hera e gjashtëmbëdhjetë që Mbretëria e Bashkuar përfundoi në vendin e dytë. Italia pritëse përfundoi në vendin e gjashtë, duke arritur kështu rezultatin më të mirë për një vend pritës që nga 2016 .

EBU raportoi se konkursi kishte një shikueshmëri televizive prej 161 milionë shikuesish në 34 tregje evropiane, një rënie prej 22 milionë shikuesish nga edicioni i mëparshëm, megjithatë, vihet re se kjo është për shkak të përjashtimit të Rusisë dhe mungesës së shifrave të shikueshmërisë nga Ukraina, me shifrat e përgjithshme të rritura me 7 milionë shikues në një treg të krahasueshëm nga viti 2021. Gjithashtu u raportua një rritje prej tre përqind në grupmoshat 15-24 vjeç. [2] Gjithsej 18 milionë shikues e ndoqën konkursin në internet në YouTube dhe TikTok .

PalaOlimpico, Torino – vendi pritës i konkursit 2022.
Parco del Valentino, vendndodhja e fshatit të Eurovizionit
Palace of Venaria, vendndodhja e ceremonisë hapëse

 

Konkursi i vitit 2022 u zhvillua në TorinoItalisë, pas fitores së vendit në edicionin 2021 me këngën " Zitti e buoni ", realizuar nga Måneskin . Ishte hera e tretë që Italia priste konkursin, pasi e kishte bërë këtë më parë për garat e 1965 dhe 1991, të mbajtura përkatësisht në Napoli dhe Romë . Vendi i përzgjedhur ishte PalaOlimpico me 13,300 vende.

Vendi u kthye në kapacitetin e tij të plotë për konkursin, pasi edicioni i mëparshëm në Roterdam pa një audiencë të kufizuar prej 3,500 personash si një masë paraprake kundër pandemisë COVID-19 . [3] Sidoqoftë, të pranishëmve iu kërkua të mbante maska gjatë gjithë kohës brenda vendit të ngjarjes, ndryshe nga Roterdami ku mbajtja e maskave nuk zbatohej sa herë që të pranishmit ishte ulur. [4] [5] [6] Pothuajse të gjitha masat parandaluese të COVID-19 për konkursin u hoqën në 11 maj 2022, me testim të nevojshëm vetëm sa herë që shfaqeshin simptoma. [7]

Eurovision Song Contest 2022 u prodhua nga transmetuesi publik Italisht Radiotelevisione Italishta (RAI). Claudio Fasulo [it] dhe Simona Martorelli shërbyen si producentë ekzekutiv, [8] Cristian Biondani [it] dhe Duccio Forzano [it] shërbyen si drejtorë të tre shfaqjeve të drejtpërdrejta, [9] [10] Claudio Santucci shërbeu si drejtues i shfaqjes, [11] dhe Emanuele Cristofoli shërbeu si drejtor artistik për aktet e hapjes dhe intervalit. [12] [13] Muzika në sfond për shfaqjet u kompozua nga Maurizio Filardo [it] . [14]

Qeveria Italishte ndau rreth 1.5 milionë € si pjesë e buxhetit të nevojshëm për organizimin e ngjarjes, ndërsa bashkia e Torinos dhe qeveria rajonale e Piemontit kontribuan rreth €10 millionë në total. [15] [16] Buxheti i përgjithshëm paraprak për shfaqjet ishte €16.3 million . [17]

Tema e artit dhe slogani për konkursin, "The Sound of Beauty" (Tingulli i Bukurisë), u zbulua më 21 janar 2022. E dizenjuar nga studioja me qendër në Romë, Flopicco, vepra artistike u ndërtua rreth strukturës simetrikepër të përcjellë vetitë vizuale të tingullit, i cili gjithashtu pasqyron dizajnin Italisht të kopshteve, ndërsa tipografia u frymëzua nga arti i posterave Italisht të fillimit të shekullit të 20-të; ngjyrat janë nxjerrë nga ato të flamurit Italisht . [18] [19]

 

Alessandro Cattelan, Laura Pausini dhe [[Mika]], prezantuesit e konkursit 2022

Prezantuesi televiziv Alessandro Cattelan dhe këngëtarët Laura Pausini dhe Mika ishin prezantuesit e konkursit të 2022. Ata ishin emëruar tashmë si drejtues të mundshëm nga agjencia Italishte e lajmeve Adnkronos dhe revista televizive TV Sorrisi e Canzoni ; dhe u konfirmuan zyrtarisht gjatë natës së dytë të Festivalit të Muzikës Sanremo 2022 më 2 shkurt, pasi u shfaqën në atë shfaqje si të ftuar specialë. [20] [21] [22]

Ngjarjet e "Qilimit bruz" dhe Ceremonia e Hapjes u drejtuan nga Gabriele Corsi [it], Carolina Di Domenico, Mario Acampa [it] dhe Laura Carusino [it] . [23] [24] Acampa, Carusino dhe Di Domenico gjithashtu moderuan konferencat për shtyp të konkursit. [25] [26]

Dizajni i skenës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Skena dhe dhoma e gjelbër në arenë

Dizajni i skenës për konkursin 2022 u zbulua më 18 shkurt 2022. [27] Projektuar nga skenografi me qendër në Romë Francesca Montinaro [it] dhe e quajtur "Dielli brenda"("The Sun Within"), dizajni i skenës bazohej rreth lëvizjeve dhe dritës së një dielli. Dizajni gjithashtu paraqiste një kaskadë uji dhe një dhomë të gjelbër të modeluar sipas një kopshti Italisht. [28] [29] Montinaro kishte përvojë të mëparshme në dizajnin e skenës, pasi e kishte bërë këtë për Festivalin e Muzikës Sanremo në 2013 dhe 2019 . [30] Kjo shënoi herën e parë që nga 2016 që skenografi gjerman Florian Wieder [de] nuk e projektoi skenën e Eurovizionit. [31] [32]

Aktet e hapjes dhe intervalit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 Prill 2022, EBU dha informacion në lidhje me aktet e hapjes dhe intervalit. [33]

Konkursi i vitit 2022 ishte edicioni i parë që nuk kishte asnjë këngë konkurruese me tekst në frëngjisht . [34]

Shorti i ndarjes gjysmëfinale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Palazzo Madama, vendi pritës për shortin e ndarjes së garës 2022

Shorti për të përcaktuar gjysmëfinalet e vendeve pjesëmarrëse u zhvillua më 25 janar 2022 në orën 12:00. CET, në Palazzo Madama . [35] [36] Tridhjetë e gjashtë gjysmëfinalistët u ndanë në gjashtë vazo, bazuar në modelet historike të votimit të llogaritura nga partneri zyrtar i televotimit të konkursit Digame. Qëllimi i tërheqjes nga vazo të ndryshme ishte zvogëlimi i mundësisë së “votimit në bllok” dhe rritja e pezullimit në gjysmëfinale. Shorti përcaktoi gjithashtu se në cilën gjysmëfinale secila nga pesë kualifikueset automatike – Vendet e " Pesëshes së Madhe " Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar – do të transmetonte dhe do të votonte. Ceremonia u drejtua nga Carolina Di Domenico dhe Mario Acampa, me Acampa që zëvendësoi Gabriele Corsi i cili rezultoi pozitiv me COVID-19. [37] Ai përfshinte kalimin e shenjave të qytetit pritës nga Ahmed Aboutaleb, kryebashkiaku i qytetit pritës të mëparshëm Roterdam, te Stefano Lo Russo, kryetari i bashkisë së Torinos.

Tenxherja 1 Tenxherja 2 Tenxherja 3 Tenxherja 4 Tenxherja 5 Tenxherja 6

Vendet pjesëmarrëse

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Me të kuqe: Shtetet pjesëmarrëse në gjysëmfinalen e parëMe blu të lehtë: Shtetet vetëm-votuese në gjysëmfinalen e parë Me blu: Shtetet pjesëmarrëse në gjysëmfinalen e dytëMe blu të lehtë: Shtetet vetëm-votuese në gjysëmfinale e dytë

EBU fillimisht njoftoi më 20 tetor 2021 se 41 vende do të merrnin pjesë në konkursin e 2022. Lista përfshinte të gjitha vendet që morën pjesë në konkursin e vitit 2021, së bashku me Armeninë dhe Malin e Zi, që të dyja kishin marrë pjesë për herë të fundit në 2019 (Armenia ishte bërë gati gjithashtu të konkurronte në edicionin e anuluar 2020 ). [8] Më 25 shkurt 2022, EBU njoftoi se Rusia ishte përjashtuar nga konkursi për shkak të pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022, duke ulur kështu numrin e vendeve pjesëmarrëse në 40. [38]

Artistët që kthehen

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konkursi pati pesë përfaqësues të cilët kishin performuar më parë edhe si artistë kryesorë për të njëjtin vend. Nika Kocharov, kitaristi i Circus Mircus, kishte përfaqësuar më parë Gjeorgjinë në 2016 së bashku me Young Georgia Lolitaz ; [39] [b] Stoyan Yankoulov [bg], kishte përfaqësuar Bullgarinë në 2007 dhe 2013 së bashku me Elitsa Todorovan ; [40] Zdob si Zdub kishte përfaqësuar Moldavinë në 2005 dhe 2011 ; [41] Mahmood kishte përfaqësuar Italinë në 2019 ; [42] dhe Ihor Didenchuk, një anëtar i Orkestrës Kalush, kishte përfaqësuar më parë Ukrainën në 2021 si anëtar i Go_A . [43] Përveç kësaj, Ihan Haydar, i cili më parë kishte përfaqësuar Danimarkën në 2012 si anëtar i grupit rezervë të Soluna Samay, u kthye si anëtar i Reddi . [44]

Gjysmëfinalja e parë u zhvillua më 10 maj 2022 në orën 21:00 ( CEST ). [45] Në gjysmëfinalen e parë morën pjesë 17 shtete. Këto vende plus Francën dhe Italinë votuan në këtë gjysmëfinale. [46] Rusia ishte caktuar ti përkiste kësaj gjysëmfinale. Vendet e theksuara u kualifikuan në finale. [47]

  Të kualifikuarit
R/P[48] Shteti[8] Artisti/ja[49] Kënga[49] Gjuha Pikët Place[50]
1 Shqipëria Ronela Hajati "Sekret" Shqip, Anglisht[c] 58 12
2 Letonia Citi Zēni "Eat Your Salad" Anglisht 55 14
3 Lituania Monika Liu "Sentimentai" Lituanisht 159 7
4 Zvicra Marius Bear "Boys Do Cry" Anglisht 118 9
5  Sllovenia LPS "Disko" Sllovenisht 15 17
6  Ukraina Kalush Orchestra "Stefania" (Стефанія) Ukrainisht 337 1
7  Bullgaria Intelligent Music Project "Intention" Anglisht 29 16
8  Holanda S10 "De diepte" Holandisht 221 2
9  Moldavia Zdob și Zdub and Advahov Brothers "Trenulețul" Rumanisht, Anglisht 154 8
10  Portugalia Maro "Saudade, saudade" Anglisht, Portugalisht 208 4
11  Kroacia Mia Dimšić "Guilty Pleasure" Anglisht, Kroacisht 75 11
12  Danimarka Reddi "The Show" Anglisht 55 13
13  Austria Lumix feat. Pia Maria "Halo" Anglisht 42 15
14  Islanda Systur "Með hækkandi sól" Islandisht 103 10
15  Greqia Amanda Georgiadi Tenfjord "Die Together" Anglisht 211 3
16  Norvegjia Subwoolfer "Give That Wolf a Banana" Anglisht 177 6
17  Armenia Rosa Linn "Snap" Anglisht 187 5

Gjysmëfinalja e dytë u zhvillua më 12 maj 2022 në orën 21:00 (CEST). [45] Tetëmbëdhjetë vende morën pjesë në gjysmëfinalen e dytë. Këto vende plus Gjermania, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar votuan në këtë gjysmëfinale. [46] Vendet e theksuara u kualifikuan në finale. [51]

  Të kualifikuarit
R/P[48] Shteti[8] Artist[52] Kënga[52] Gjuha Pikët Renditja[53]
1  Finlanda The Rasmus "Jezebel" Anglisht 162 7
2  Izraeli Michael Ben David "I.M" Anglisht 61 13
3  Serbia Konstrakta "In corpore sano" Serbisht, Latinishtisht 237 3
4  Azerbajxhani Nadir Rustamli "Fade to Black" Anglisht 96 10
5  Gjeorgjia Circus Mircus "Lock Me In" Anglisht 22 18
6  Malta Emma Muscat "I Am What I Am" Anglisht 47 16
7  San Marino Achille Lauro "Stripper" Italisht, Anglisht 50 14
8  Australia Sheldon Riley "Not the Same" Anglisht 243 2
9  Qipro Andromache "Ela" (Έλα) Anglisht, Greqisht 63 12
10  Irlanda Brooke "That's Rich" Anglisht 47 15
11  Maqedonia e Veriut Andrea "Circles" Anglisht 76 11
12  Estonia Stefan "Hope" Anglisht 209 5
13  Rumania WRS "Llámame" Anglisht, Spanish 118 9
14  Polonia Ochman "River" Anglisht 198 6
15  Mali i Zi Vladana "Breathe" Anglisht, Italisht 33 17
16  Belgjika Jérémie Makiese "Miss You" Anglisht 151 8
17  Suedia Cornelia Jakobs "Hold Me Closer" Anglisht 396 1
18  Republika Çeke We Are Domi "Lights Off" Anglisht 227 4

Finalja u zhvillua më 14 maj 2022 në orën 21:00 (CEST). [45] Njëzet e pesë vende morën pjesë në finale, me të dyzet vendet pjesëmarrëse të drejtë vote.

  Fituesi
R/P[54] Country[8] Artist[55] Song[55] Language Points[55] Place[55]
1  Republika Çeke We Are Domi "Lights Off" Anglisht 38 22[d]
2  Rumania WRS "Llámame" Anglisht, Spanish 65 18
3  Portugalia Maro "Saudade, saudade" Anglisht, Portugalisht 207 9
4  Finlanda The Rasmus "Jezebel" Anglisht 38 21[lower-alpha 6]
5  Zvicra Marius Bear "Boys Do Cry" Anglisht 78 17
6  Franca Alvan and Ahez "Fulenn" Breton 17 24
7  Norvegjia Subwoolfer "Give That Wolf a Banana" Anglisht 182 10
8  Armenia Rosa Linn "Snap" Anglisht 61 20
9  Italia Mahmood and Blanco "Brividi" Italisht 268 6
10  Spanja Chanel "SloMo" Spanjisht, Anglisht 459 3
11 Hollanda S10 "De diepte" Hollandisht 171 11
12  Ukraina Kalush Orchestra "Stefania" (Стефанія) Ukrainisht 631 1
13  Gjermania Malik Harris "Rockstars" Anglisht 6 25
14  Lituania Monika Liu "Sentimentai" Lituanisht 128 14
15  Azerbajxhani Nadir Rustamli "Fade to Black" Anglisht 106 16
16  Belgjika Jérémie Makiese "Miss You" Anglisht 64 19
17  Greqia Amanda Georgiadi Tenfjord "Die Together" Anglisht 215 8
18  Islanda Systur "Með hækkandi sól" Islandisht 20 23
19  Moldavia Zdob și Zdub and Advahov Brothers "Trenulețul" Rumanisht, Anglisht 253 7
20  Suedia Cornelia Jakobs "Hold Me Closer" Anglisht 438 4
21  Australia Sheldon Riley "Not the Same" Anglisht 125 15
22 Mbretëria e Bashkuar Sam Ryder "Space Man" Anglisht 466 2
23  Polonia Ochman "River" Anglisht 151 12
24  Serbia Konstrakta "In corpore sano" Serbisht, Latinisht 312 5
25  Estonia Stefan "Hope" Anglisht 141 13
Split results of semi-final 1
Place Combined Jury Televoting
Country Points Country Points Country Points
1  Ukraina 337  Greqia 151  Ukraina 202
2  Hollanda 221  Hollanda 142  Moldavia 135
3  Greqia 211  Ukraina 135  Armenia 105
4  Portugalia 208  Portugalia 121  Norvegjia 104
5  Armenia 187  Zvicra 107  Lituania 103
6  Norvegjia 177  Armenia 82  Portugalia 87
7  Lituania 159  Norvegjia 73  Hollanda 79
8  Moldavia 154  Islanda 64  Greqia 60
9  Zvicra 118  Lituania 56  Shqipëria 46
10  Islanda 103  Kroacia 42  Islanda 39
11  Kroacia 75  Letonia 39  Austria 36
12 Shqipëria 58  Danimarka 35  Kroacia 33
13  Danimarka 55[e]  Moldavia 19  Danimarka 20
14  Letonia 55[lower-alpha 7]  Shqipëria 12  Bullgaria 18
15  Austria 42  Bullgaria 11  Letonia 16
16  Bullgaria 29  Sllovenia 7  Zvicra 11
17  Sllovenia 15  Austria 6  Sllovenia 8
12 pikë të dhëna nga juritë
# Marrësi Vendet që japin 12 pikë
4  Holanda  Armenia , Danimarka , Zvicra , Ukrainë
 Ukrainë  Shqipëria,  Letonia,  Lituani,  Moldavia
 Greqia  Franca , Italia , Holanda , Norvegjia
1  Shqipëria  Greqia
 Armenia  Austria
 Letonia  Portugalia
 Lituania  Sllovenia
 Norvegjia  Islanda
 Portugalia  Kroacia
 Zvicra  Bullgaria
12 pikë të dhëna me televotim
# Marrësi Vendet që japin 12 pikë
12  Ukrainë  Austri , Armenia , Bullgaria , Kroacia , Danimarka , Islanda , Italia,  Letonia,  Lituani,  Moldavia , Holanda , Portugalia
1  Shqipëria  Greqia
 Armenia  Franca
 Bullgaria  Shqipëria
 Kroacia  Sllovenia
 Greqia  Norvegjia
 Lituania  Ukrainë
 Portugalia  Zvicra
Split results of semi-final 2
Place Combined Jury Televoting
Country Points Country Points Country Points
1  Suedia 396  Suedia 222  Suedia 174[f]
2  Australia 243  Australia 169  Serbia 174[lower-alpha 8]
3  Serbia 237  Estonia 113  Republika Çeke 125
4  Republika Çeke 227  Belgjika 105  Polonia 114
5  Estonia 209  Republika Çeke 102  Rumania 100
6  Polonia 198  Azerbajxhani 96  Finlanda 99
7  Finlanda 162  Polonia 84  Estonia 96
8  Belgjika 151  Finlanda 63[g]  Australia 74
9  Rumania 118  Serbia 63[lower-alpha 9]  Qipro 54
10  Azerbajxhani 96  Maqedonia e Veriut 56  Belgjika 46
11  Maqedonia e Veriut 76  Izraeli 34  Irlanda 35
12  Qipro 63  Malta 27  San Marino 29
13  Izraeli 61  San Marino 21  Izraeli 27
14  San Marino 50  Rumania 18  Mali i Zi 22
15  Irlanda 47[h]  Gjeorgjia 13  Malta 20[i]
16  Malta 47[lower-alpha 10]  Irlanda 12  Maqedonia e Veriut 20[lower-alpha 11]
17  Mali i Zi 33  Mali i Zi 11  Gjeorgjia 9
18  Gjeorgjia 22  Qipro 9  Azerbajxhani 0
12 pikë të dhëna nga juritë
# Marrësi Vendet që japin 12 pikë
16  Suedia  Australia , Azerbajxhani , Qipro , Republika Çeke , Estonia , Finlanda , Gjeorgjia , Irlanda,  Izraeli , Malta , Mali i Zi,  Polonia,  Rumania , San Marino , Serbia , Mbretëria e Bashkuar
1  Australia  Suedia
 Azerbajxhani  Spanja
 Maqedonia e Veriut  Gjermania
 San Marino  Belgjika
 Serbisë  Maqedonia e Veriut
  Fituesi
Split results of the final
Place Combined Jury Televoting
Country Points Country Points Country Points
1  Ukraina 631  Mbretëria e Bashkuar 283  Ukraina 439
2  Mbretëria e Bashkuar 466  Suedia 258  Moldavia 239
3  Spanja 459  Spanja 231  Spanja 228
4  Suedia 438  Ukraina 192  Serbia 225
5  Serbia 312  Portugalia 171  Mbretëria e Bashkuar 183
6  Italia 268  Greqia 158[j]  Suedia 180
7  Moldavia 253  Italia 158[lower-alpha 12]  Norvegjia 146
8  Greqia 215  Hollanda 129  Italia 110
9  Portugalia 207  Australia 123  Polonia 105
10  Norvegjia 182  Azerbajxhani 103  Estonia 98
11  Hollanda 171  Serbia 87  Lituania 93
12  Polonia 151  Zvicra 78  Greqia 57
13  Estonia 141  Belgium 59  Romania 53
14  Lituania 128  Polonia 46  Hollanda 42
15  Australia 125  Estonia 43  Portugalia 36
16  Azerbajxhani 106  Armenia 40  Finlanda 26
17  Zvicra 78  Norvegjia 36  Armenia 21
18  Romania 65  Lituania 35  Islanda 10
19  Belgium 64  Republika Çeke 33  Franca 8
20  Armenia 61  Moldavia 14  Gjermania 6
21  Finlanda 38[k]  Romania 12[l]  Belgium 5[m]
22  Republika Çeke 38[lower-alpha 6]  Finlanda 12[lower-alpha 13]  Republika Çeke 5[lower-alpha 14]
23  Islanda 20  Islanda 10  Azerbajxhani 3
24  Franca 17  Franca 9  Australia 2
25  Gjermania 6  Gjermania 0  Zvicra 0

Më poshtë është një përmbledhje e 12 pikëve maksimale të dhëna nga juria profesionale e secilit vend dhe televotimi në finale. Vendet me shkronja të zeza dhanë maksimumi 24 pikë (12 pikë secila nga juria profesionale dhe televotimi) për kandidatin e specifikuar.

12 pikë të dhëna nga juritë
N. Garuesja Kombet që japin 12 pikë
8  Spanja  Armenia , Australia , Irlanda , Malta , Maqedonia e Veriut , Portugalia , San Marino , Suedia
 Mbretëria e Bashkuar  Austri , Azerbajxhani , Belgjika , Republika Çeke , Franca , Gjeorgjia , Gjermani , Ukrainë
6  Greqia  Bullgaria , Qipro , Danimarka , Holanda , Norvegjia , Zvicra
5  Suedia  Estonia , Finlanda , Islanda , Izraeli , Mbretëria e Bashkuar
 Ukrainë  Letonia , Lituani , Moldavia , Polonia , Rumania
3  Azerbajxhani  Greqia , Serbia , Spanja
2  Italia  Shqipëria , Sllovenia
 Serbisë  Kroacia , Mali i Zi
1  Holanda  Italia
12 pikë të dhëna me televotim
N. Garuesja Kombet që japin 12 pikë
28  Ukrainë  Australia , Austri , Azerbajxhani , Belgjika , Bullgaria , Qipro , Republika Çeke , Danimarka , Estonia , Finlanda , Franca , Gjeorgjia , Gjermani , Islanda , Irlanda , Izraeli , Italia , Letonia , Lituani , Moldavia , Holanda , Norvegjia , Polonia , Portugalia , San Marino , Spanja , Suedia , Mbretëria e Bashkuar
5  Serbisë  Kroacia , Mali i Zi , Maqedonia e Veriut , Sllovenia , Zvicra
2  Moldavia  Rumania , Serbisë
1  Estonia  Armenia
 Greqia  Shqipëria
 Polonia  Ukrainë
 Spanja  Greqia
 Mbretëria e Bashkuar  Malta

Zëdhënësit shpallën rezultatin prej 12 pikësh nga juria kombëtare e vendit të tyre përkatës në rendin e mëposhtëm: [56] [57] [58]

Mundësia për pjesëmarrje në Eurovision Song Contest kërkon një transmetues kombëtar me anëtarësim aktiv në EBU që do të ishte në gjendje të transmetonte konkursin përmes rrjetit të Eurovizionit . EBU lëshoi një ftesë për të marrë pjesë në konkurs për të gjithë anëtarët aktivë. Anëtari i asociuar Australia nuk kishte nevojë për një ftesë për konkursin e 2022, pasi më parë i ishte dhënë leja për të marrë pjesë të paktën deri në vitin 2023. [59]

Anëtarë aktivë të EBU

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 •  Andorra – Në Qershor 2021, transmetuesi andorran shpalli se nuk do të riktheheshe në vitin 2022.
 •  Bosnja dhe Hercegovina – Në Qershor 2021, transmetuesi boshnjak Radio and Television of Bosnia and Herzegovina (BHRT) shpalli se ishte e pagjasë që shteti të rikthehej në konkurs në vitet në vijim.
 •  Turqia – Në Qershor 2021, u konfirmua nga të dy palët, UTE dhe Ibrahim Eren, drejtori i përgjithshëm i transmetuesit kombëtar turk TRT se ata ishin në bisedime. Megjithatë Turqia nuk mori pjesë.

Anëtarë jo të UTE-së

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 •  Bjellorusia – Për shkak të këngës me përmbajtje politike, transmetuesi bjellorus nuk pati leje që të merrte pjesë në festivalin e vititi 2021 dhe është përjashtuar deri më 2024.
 •  Lihtenshtajni – Transmetuesi lihteshtajnas 1 FL TV nuk debutoi në konkursin e vitit 2022 për shkak të shpenzimeve të larta të festivalit.
 •  Rusia – Rusia nuk u lejua të merrte pjesë për shkak të pushtimit të Ukrainës.

Përveç trofeut të fituesit kryesor, çmimet Marcel Bezençon dhe çmimi You're A Vision u kontestuan gjatë Eurovision Song Contest 2022. Para konkursit u zhvillua edhe sondazhi i OGAE, "Organizata e Përgjithshme e Tifozëve të Eurovizionit".

Çmimet Marcel Bezençon

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet Marcel Bezençon, organizuar që nga viti 2002 nga Shefi i atëhershëm i Delegacionit të Suedisë dhe përfaqësuesi i vitit 1992, Christer Björkman, dhe fituesi i konkursit të vitit 1984, Richard Herrey, nderon këngët në finalen e konkursit. [60] Çmimet ndahen në tre kategori: Çmimi Artistik, Çmimi i Kompozitorëve dhe Çmimi i Shtypit. [61] Fituesit u zbuluan pak para finales së Eurovizionit më 14 maj. [62]

Kategoria Vendi Këngë Interpretues(ët) Kantautor(ët)
Çmimi artistik  Serbisë " In corpore sano " Konstrakta
Çmimi i shtypit  Mbretëria e Bashkuar " SpaceMan " Sam Ryder
Çmimi i Kompozitorëve  Suedia " Hold me closer" Cornelia Jakobs

OGAE, një organizatë e mbi dyzet klubeve të tifozëve të Eurovision Song Contest në të gjithë Evropën dhe më gjerë, kryen një sondazh vjetor votimi të mbajtur për herë të parë në 2002 si Çmimi i fansave Marcel Bezençon . Pasi u hodhën të gjitha votat, hyrja e renditur më e lartë në sondazhin e 2022 ishte " Hold Me Closer " e Suedisë e performuar nga Cornelia Jakobs ; pesë rezultatet kryesore janë paraqitur më poshtë. [63] [64] [65]

Vendi Interpretues(ët) Këngë Rezultati i OGAE
 Suedia Cornelia Jakobs " Hold Me Closer " 393
 Italia Mahmood dhe Blanco " Brividi " 387
 Spanja Chanel " SloMo " 294
 Holanda S10 " De diepte " 218
 Mbretëria e Bashkuar Sam Ryder " Space Man " 204

Eurovision Song Contest: Torino 2022 është albumi zyrtar përmbledhës i konkursit, i krijuar nga Unioni Evropian i Transmetimeve dhe u publikua nga Universal Music Group në mënyrë dixhitale më 8 prill 2022, në format CD më 22 prill 2022 dhe në formate kasetë dhe vinil në 6 maj 2022. [66] [67] [68] [69] Albumi përmban të 40 hyrjet duke përfshirë gjysmëfinalistët që nuk arritën të kualifikoheshin për në finale.

 • Konkursi Amerikan i Këngës
 • Muzikantët e Rinj të Eurovizionit 2022
 • Junior Eurovision Song Contest 2022
 1. ^ Russia was excluded from the contest a month after the semi-final allocation draw.
 2. ^ Kocharov's identity was not publicly known at the time of the contest.
 3. ^ Contains lines in Spanish.
 4. ^ Despite finishing with the same number of points as the Czech Republic, Finland is deemed to have finished in twenty-first place due to receiving a greater number of points in the televote.
 5. ^ Despite finishing with the same number of points as Latvia, Denmark is deemed to have finished in thirteenth place due to receiving a greater number of points in the televote.
 6. ^ Despite finishing with the same number of points as Serbia, Sweden is deemed to have finished in first place in the televoting due to receiving points from a greater number of countries.
 7. ^ Despite finishing with the same number of points as Serbia, Finland is deemed to have finished in eight place in the jury vote due to receiving points from a greater number of countries.
 8. ^ Despite finishing with the same number of points as Malta, Ireland is deemed to have finished in fifteenth place due to receiving a greater number of points in the televote.
 9. ^ Despite finishing with the same number of points as North Macedonia, Malta is deemed to have finished in fifteenth place in the televoting due to receiving points from a greater number of countries.
 10. ^ Despite finishing with the same number of points as Italy, Greece is deemed to have finished in sixth place in the jury vote due to receiving a greater individual score from one country, as both countries received points from the same number of national juries.
 11. ^ Despite finishing with the same number of points as the Czech Republic, Finland is deemed to have finished in twenty-first place due to receiving a greater number of points in the televote.
 12. ^ Despite finishing with the same number of points as Finland, Romania is deemed to have finished in twenty-first place in the jury vote due to receiving a greater individual score from one country, as both countries received points from the same number of national juries.
 13. ^ Despite finishing with the same number of points as the Czech Republic, Belgium is deemed to have finished in twenty-first place in the televoting due to receiving points from a greater number of countries.
 14. ^ Narmin Salmanova was supposed to announce the jury points from Azerbaijan, but due to alleged technical difficulties, the contest's executive supervisor Martin Österdahl announced them instead.
 15. ^ Eda Marcus was supposed to announce the jury points from Romania, but due to alleged technical difficulties, the contest's executive supervisor Martin Österdahl announced them instead.
 16. ^ Helen Kalandadze was supposed to announce the jury points from Georgia, but due to alleged technical difficulties, the contest's executive supervisor Martin Österdahl announced them instead.
 1. ^ Goujard, Clothilde (2022-05-15). "Bombarded at home, Ukraine finds symbolic win at Eurovision". Politico (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-05-16.
 2. ^ "Eurovision 2022: 161 million viewers as online engagement soars!". Eurovision.tv (në anglishte britanike). European Broadcasting Union (EBU). 2022-05-24. Arkivuar nga origjinali më 2022-05-24. Marrë më 2022-05-24.
 3. ^ Rossini, Federico (7 prill 2022). "Biglietti Eurovision 2022, dalle 10 la vendita: 7000 posti per serata". Eurofestival News (në italisht). Marrë më 7 prill 2022.
 4. ^ "Eurovision 2022: obbligo di mascherina FFp2 per gli spettacoli al chiuso". Eurofestival News (në italisht). 29 prill 2022. Marrë më 29 prill 2022.
 5. ^ van Waarden, Franciska (29 prill 2022). "Eurovision 2022: Masks Will Be Mandatory Inside The Arena". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 29 prill 2022.
 6. ^ "Eurovision Song Contest to proceed with limited audience". Eurovision.tv (në anglisht). EBU. 29 prill 2021. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2021. Marrë më 29 prill 2021.
 7. ^ "Geen verplichte coronatesten meer bij het songfestival". RTL Boulevard (në holandisht). 2022-05-11. Marrë më 2022-06-28.
 8. ^ a b c d e "REVEALED: the 41 countries joining Eurovision in Turin 2022". Eurovision.tv. EBU. 20 tetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2021. Marrë më 20 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Washak, James (27 dhjetor 2021). "Eurovision 2022: Directors for the Contest Revealed". Eurovoix (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2021. Marrë më 27 dhjetor 2021.
 10. ^ Dammacco, Beppe (27 dhjetor 2021). "Eurovision 2022: in regia ci sarà Duccio Forzano (e non poteva andarci meglio di così!)". Eurofestival News (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2021. Marrë më 27 dhjetor 2021.
 11. ^ van Waarden, Franciska (31 mars 2022). "Eurovision 2022: Head of Contest Reveals Information on Running Order and Stagings". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 1 prill 2022.
 12. ^ "Eurovision 2022: Emanuele Cristofoli è il direttore artistico degli interval act. E svela alcuni dettagli dello show". EIN (në italisht). 27 prill 2022. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2022. Marrë më 28 prill 2022.
 13. ^ Scarpone, Cristian (27 prill 2022). "Eurovision 2022, Laura Pausini, Mika e Alessandro Cattelan: cosa faranno sul palco". Eurofestival News (në italisht). Marrë më 28 prill 2022.
 14. ^ "THE SOUND OF BEAUTY - Rai Com" (në italisht). 2022-05-10. Marrë më 2022-08-10.
 15. ^ Sartorelli, Claudio (11 shkurt 2022). "Eurovision 2022: il Governo italiano stanzia 1,5 milioni di euro per l'evento di Torino". EIN (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2022. Marrë më 12 shkurt 2022.
 16. ^ Rossini, Federico (14 tetor 2021). "Eurovision 2022: ecco quanto costerà a Torino ospitare la manifestazione". Eurofestival News (në italisht). Marrë më 12 shkurt 2022.
 17. ^ "Revealed: Eurovision budgets are getting smaller". MoneyTransfers.com (në anglishte britanike). 2022-05-11. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2022. Marrë më 2022-07-22.
 18. ^ "Theme Art: 'The Sound of Beauty' explained". Eurovision.tv (në anglishte britanike). EBU. 24 janar 2022. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2022. Marrë më 24 janar 2022.
 19. ^ Flopicco Design Studio. "EUROVISION 2022: THE SOUND OF BEAUTY". Behance (në anglisht). Marrë më 2022-05-28.
 20. ^ "Eurovision 2022 Hosts: Laura Pausini, Alessandro Cattelan and Mika". Eurovision.tv. EBU. 2 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2022. Marrë më 2 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Eurovision 2022, conducono Pausini e Cattelan. E (forse) Mika". Adnkronos (në italisht). 24 janar 2022. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2022. Marrë më 29 janar 2022.
 22. ^ "Laura Pausini, Alessandro Cattelan e Mika condurranno l'Eurovision a Torino". TV Sorrisi e Canzoni (në italisht). 1 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2022. Marrë më 1 shkurt 2022.
 23. ^ "Eurovision Opening Ceremony & Turquoise Carpet: Live from Venaria Reale!". Eurovision.tv (në anglishte britanike). EBU. 6 maj 2022. Marrë më 6 maj 2022.
 24. ^ "Eurovision 2022: il racconto del Turquoise Carpet da Venaria Reale". Eurofestival News (në italisht). 8 maj 2022. Marrë më 9 maj 2022.
 25. ^ Blazewicz, Maciej (20 prill 2022). "Krystian Ochman: znamy daty konferencji prasowych w Turynie • Jakie są szanse Polski na top5 finału? • Promocje poza pre-parties". Dziennik-Eurowizyjny.pl (në polonisht). Marrë më 21 prill 2022.
 26. ^ Adessi, Antonio (21 prill 2022). "Eurovision 2022, il trio Acampa-Carusino-Di Domenico alla gestione della sala stampa". Eurofestival News (në italisht). Marrë më 21 prill 2022.
 27. ^ "RAI reveals Eurovision 2022 stage design: 'The Sun Within'". Eurovision.tv (në anglishte britanike). EBU. 18 shkurt 2022. Marrë më 18 shkurt 2022.
 28. ^ Terry, Connor (18 shkurt 2022). "Eurovision 2022: RAI reveals a first look at the Turin stage design 'The Sun Within'". ESCUnited (në anglishte amerikane). Marrë më 18 dhjetor 2021.
 29. ^ Adessi, Antonio (15 prill 2022). "Intervista a Francesca Montinaro: tutto quello che volevate sapere sulla realizzazione del palco dell'Eurovision 2022". Eurofestival News (në italisht). Marrë më 22 prill 2022.
 30. ^ Granger, Anthony (27 nëntor 2021). "Eurovision 2022: Atelier Francesca Montinaro Selected to Design Stage For Eurovision". Eurovoix (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2021. Marrë më 27 nëntor 2021.
 31. ^ Davidović, Nikola (27 nëntor 2021). "Eurovision 2022: la scenografia del palco sarà realizzata da Atelier Francesca Montinaro". EIN (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2021. Marrë më 27 nëntor 2021.
 32. ^ Zefteridis, Giorgos (27 nëntor 2021). "Eurovision 2022: Studio "Atelier Francesca Montinaro" stage designers for Eurovision 2022!". Eurovision Fun (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2021. Marrë më 27 nëntor 2021.
 33. ^ Rossini, Federico (30 prill 2022). "Eurovision 2022: Måneskin e Gigliola Cinquetti interval act della finale". Eurofestival News (në italisht). Marrë më 30 prill 2022.
 34. ^ Nava, Pablo (6 prill 2022). "Parlez-vous français? Eurovision 2022 set to be the first contest not to feature any songs in the French language". Wiwibloggs. Marrë më 14 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Semi-Final Allocation Draw: Pots, Palaces and Participants". Eurovision.tv. EBU. 18 janar 2022. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2022. Marrë më 18 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Cafarelli, Donato (18 janar 2022). "Sorteggio semifinali Eurovision 2022: Carolina Di Domenico e Gabriele Corsi alla conduzione". Eurofestival News (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2022. Marrë më 18 janar 2022.
 37. ^ Lombardini, Emanuele (24 janar 2022). "Eurovision 2022, Allocation Draw: ci sarà Mario Acampa con Carolina Di Domenico". Eurofestival News (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2022. Marrë më 24 janar 2022.
 38. ^ "EBU statement regarding the participation of Russia in the Eurovision Song Contest 2022". Eurovision.tv (në anglishte britanike). EBU. 25 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2022. Marrë më 25 shkurt 2022.
 39. ^ "#ამშაბათკვირას 4 ნოემბერს სირკუს მირკუსის კონცერტი გაიმართება", YouTube (në gjeorgjisht), Georgian Public Broadcaster, 30 tetor 2022, marrë më 12 nëntor 2022
 40. ^ "Bulgaria turns it up to 11 with Intelligent Music Project". Eurovision.tv (në anglishte britanike). EBU. 25 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2021. Marrë më 25 nëntor 2021.
 41. ^ Farren, Neil (29 janar 2022). "Moldova: Zdob și Zdub & Fratii Advahov to Eurovision 2022". Eurovoix (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2022. Marrë më 29 janar 2022.
 42. ^ "Mahmood & Blanco win 'Festival di Sanremo' and will represent Italy". Eurovision.tv (në anglishte britanike). EBU. 6 shkurt 2022. Marrë më 6 shkurt 2022.
 43. ^ Marco, Muntean (10 shkurt 2022). "Kalush Orchestra: "'Stefania' track is about the dearest person, Mom"". ESCBubble (në anglishte britanike). Marrë më 22 shkurt 2022.
 44. ^ "'Vi er trætte af at stå i baggrunden, det er vores tid nu!': Rockgruppe snupper historisk sejr i Melodi Grand Prix". dr.dk (në danisht). DR. 5 mars 2022. Marrë më 5 mars 2022.
 45. ^ a b c "Turin, Italy, to host the 66th Eurovision Song Contest in May 2022". Eurovision.tv (në anglishte britanike). EBU. 8 tetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2021. Marrë më 8 tetor 2021.
 46. ^ a b "Eurovision 2022: Which Semi-Final is your country performing in?". Eurovision.tv. EBU. 25 janar 2022. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2022. Marrë më 25 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Eurovision 2022: The First Semi-Final Qualifiers". Eurovision.tv (në anglisht). EBU. 10 maj 2022. Marrë më 10 maj 2022.
 48. ^ a b "Eurovision Song Contest 2022 Semi-Final running orders revealed!". Eurovision.tv (në anglishte britanike). EBU. 29 mars 2022. Marrë më 29 mars 2022.
 49. ^ a b "Eurovision Song Contest 2022 First Semi-Final". Eurovision.tv. EBU. 25 janar 2022. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2022. Marrë më 19 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "First Semi-Final of Turin 2022". Eurovision.tv (në anglishte britanike). Marrë më 14 maj 2022.
 51. ^ "Eurovision 2022: The Second Semi-Final Qualifiers". Eurovision.tv (në anglishte britanike). EBU. 12 maj 2022. Marrë më 13 maj 2022.
 52. ^ a b "Eurovision Song Contest 2022 Second Semi-Final". Eurovision.tv. EBU. 25 janar 2022. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2022. Marrë më 26 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ "Second Semi-Final of Turin 2022". Eurovision.tv (në anglishte britanike). Marrë më 14 maj 2022.
 54. ^ "Eurovision 2022: The Grand Final running order". Eurovision.tv (në anglishte britanike). 13 maj 2022. Marrë më 13 maj 2022.
 55. ^ a b c d "Eurovision Song Contest 2022 Grand Final". Eurovision.tv (në anglishte britanike). EBU. Marrë më 6 shkurt 2022.
 56. ^ "Eurowizja 2022: kto będzie prezentował wyniki głosowania?". Eurowizja.org (në polonisht). OGAE Polska. 12 maj 2022. Marrë më 14 maj 2022.
 57. ^ "Eurovision 2022 Spokespersons – Who will announce the points?". Eurovisionworld (në anglishte britanike). 14 maj 2022. Marrë më 14 maj 2022.
 58. ^ "Eurovision 2022, tante eurostars fra chi annuncerà i voti: l'elenco completo". Eurofestival News (në italisht). 14 maj 2022. Marrë më 14 maj 2022.
 59. ^ Groot, Evert (12 shkurt 2019). "Australia secures spot in Eurovision for the next five years". Eurovision.tv. EBU. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2019. Marrë më 12 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ "Marcel Bezençon Award – an introduction". Poplight.se. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2013. Marrë më 15 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "Marcel Bezençon Awards" (në anglisht). European Broadcasting Union. 2 prill 2017. Marrë më 4 maj 2021.
 62. ^ "2022 Marcel Bezençon Award Winners". Eurovision.tv (në anglishte britanike). EBU. 14 maj 2022. Marrë më 14 maj 2022.
 63. ^ OGAE (15 qershor 2012). "Eurovision Fanclub Network". OGAE. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2013. Marrë më 15 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ "Klubi-info: Mikä ihmeen OGAE?" [The club info: What on Earth is OGAE?]. Euroviisuklubi (në finlandisht). OGAE Finland. 5 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2012. Marrë më 17 qershor 2012.
 65. ^ "2022 OGAE Poll". OGAE International (në anglisht). 22 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2022. Marrë më 9 prill 2022.
 66. ^ "Eurovision Song Contest Turin 2022 by Various Artists". Apple Music (në anglishte australiane). 6 prill 2022. Marrë më 6 prill 2022.
 67. ^ "Official CD ESC 2022 + FREE Postcard Set - Eurovision Song Contest Shop". shop.eurovision.tv (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2022. Marrë më 27 mars 2022.
 68. ^ "Official Cassette ESC 2022 - Limited Edition - Eurovision Song Contest Shop". shop.eurovision.tv (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2022. Marrë më 13 mars 2022.
 69. ^ "Official Vinyl Record Set ESC 2022 - Limited Edition - Eurovision Song Contest Shop". shop.eurovision.tv (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2022. Marrë më 13 mars 2022.