Jump to content

Samanta Tīna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Samanta Poļakova (lindur më 31 mars 1989), e njohur më mirë si Samanta TINA, është një këngëtare letoneze. Pasi u përpoq ta përfaqësonte vendin e saj në Festivalin Evropian të Këngës pesë herë më herët (më 2012, 2013, 2014, 2016 dhe 2019), ajo fitoi zgjedhjen kombëtare Supernova në vitin 2020 dhe do ta përfaqësojë LetoninëFestivalin Evropian të Këngës 2020 që do të mbahet në Roterdam, Holandë me këngën "Still Breathing". Ajo gjithashtu konkurroi në zgjedhjen për Lituaninë dy herë (në 2013 dhe 2017), dhe në versionin lituanisht të The Voice.

Samanta Tīna

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010, Tīna fitoi shfaqjen muzikore letoneze O! Kartes akadēmija, duke fituar mundësinë për të marrë pjesë në Shkollën e Muzikës Teknike në Londër, Angli.[1] Në vitin 2011, ajo garoi në konkursin e këngëtarëve në Moldavi Golden Voices dhe fitoi Kupën e Moldavisë. [2]

2012–2014: Eirodziesma, Dziesma dhe Eurovizijos atranka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 Dhjetor 2011, Tīna u njoftua si një nga këngëtaret për Eirodziesma 2012, duke realizuar këngën "Dua Të Kthehesh" së bashku me Dāvids Kalandija.[3] Të dy avancuan nga gjysmëfinalja në 7 janar 2012 deri në finale. Në gjysmëfinalen e dytë të mbajtur më 18 shkurt 2012, Tīna interpretoi këngën "Për babanë". Sidoqoftë, ajo nuk e bëri atë në finale dhe u vendos në vendin e 7-të. Finalja u mbajt më 18 shkurt 2012 në Ventspils.[4] Në finale, Tīna dhe Kalandija performuan në vendin e dytë. Ata u vendosën në vendin e dytë në finale, duke avancuar në superfinale, duke e vendosur përsëri të dyten vetëm pas fitueses Anmary dhe këngës së saj "Beautiful Song".

2020: Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fund të vitit 2019, Tīna dorëzoi në Supernova këngën "Still Breathing", zgjedhja letoneze për Festivalin Evropian të Këngës. Në janar të vitit 2020, u njoftua se ajo dhe 25 aktet e tjera ishin përzgjedhur në listën e ngushtë nga 126 hyrjet e marra nga transmetuesi letonez LTV.[5] Ajo i mbijetoi një raundi të dytë eliminues dhe kaloi në finale më 8 shkurt 2020.[6] Ajo vazhdoi të fitojë konkursin dhe do të përfaqësojë LetoninëFestivalin Evropian të Këngës 2020 që do të mbahet në Roterdam, Holandë në maj të vitit 2020.[7]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "I Want You Back" (2012)
 • "I Need a Hero" (2013)
 • "Hey Chiki - Mama" (with Vudis) (2013)
 • "Stay" (2014)
 • "We Live for Love" (2016)
 • "The Love Is Forever" (2016)
 • "Kāds trakais mani uzgleznos" (2016)
 • "Tavo oda" (with Tadas Rimgaila) (2017)
 • "Vējš bungo klavieres" (2017)
 • "Pietiks" (2017)
 • "Cutting the Wire" (2019)
 • "Still Breathing" (2019)
 • "Pirmais sniegs" (2019)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ ""O!Kartes akadēmijā" uzvar Samanta Tīna" (në letonisht). Kasjauns.lv. Marrë më 30 janar 2013.
 2. ^ http://www.delfi.lv/izklaide/popmuzika/melomanija/samanta-tina-izcina-moldovas-kausu.d?id=37246495
 3. ^ Webb, Glen (30 gusht 2011). "Latvia revamps national selection rules for 2012". Eurovision.tv. Marrë më 30 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Escudero, Victor M. (13 tetor 2011). "Latvia goes online for their national selection". Eurovision.tv. Marrë më 13 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Latvia: Markus Riva among shortlisted acts for Supernova 2020". wiwibloggs. 9 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "9 artists and songs remain in the race for Latvia". Eurovision Song Contest. 16 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Latvia chooses Samanta Tīna for Eurovision 2020". Eurovision.tv (në anglisht). 8 shkurt 2020. Marrë më 8 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Carousel
me "That Night"
Letonia në Festivalin Evropian të Këngës
2020
Pasardhësi 
-