Jump to content

Jeangu Macrooy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jeangu Macrooy (lindur më 6 nëntor 1993 në Paramaribo) është një këngëtar-kantautor surinamez. Ai jeton në Holandë që nga viti 2014. Muzika e Macrooy mund të përshkruhet më së miri si shpirt modern. Publiku i tij është në Holandë, Surinam dhe gjithnjë e më shumë në Belgjikë, Francë dhe Gjermani. Ai do ta përfaqësojë HolandënFestivalin Evropian të Këngës 2020Roterdam.

Jeangu Macrooy
LabeliUnexpected Records

Karriera e hershme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2011, së bashku me vëllain e tij binjak Xillan Macrooy, Macrooy formoi grupin Between Towers. Albumi i tyre i parë dhe i vetëm, "Stars on My Radio" doli më 2013.[1] Pasi studioi në Konservatorin e Surinamit në Paramaribo për dy vjet, ai u transferua në Holandë në vitin 2014 për të studiuar shkrime të këngëve në Konservatorin ArtEZ në Enschede.[2]

2015–2019: Lëshime dhe turne të albumeve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë një shfaqjeje në konservator, Macrooy u takua me prodhuesin e muzikës Perquisite dhe nënshkroi me labelin e tij të regjistrimit Unexpected Records menjëherë pas në dhjetor 2015.[3] Debutimi i EP i Macrooy "Brave Enough" u shfaq në prill 2016, dhe kënga e tij e parë solo "Gold" u përdor në një reklamë të HBO për Game of Thrones.[4] Një vit më vonë, në prill 2017, Macrooy publikoi albumin e tij të parë, High on You. Albumi arriti kulmin në numrin 69 në Listën e albumeve holandeze.

2020–aktualisht: Festivali Evropian i Këngës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 janar 2020, u njoftua se Macrooy do ta përfaqësonte Holandën në Festivalin Evropian të Këngës 2020Roterdam.[5]

Paraqitjet në televizion

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Wereld Draait Door

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Macrooy duke folur për dokumentarin George Michael: FreedomDe Wereld Draait Door

Macrooy ka qenë një mysafir i rregullt në talkshow holandeze De Wereld Draait Door (DWDD). Përveç performimit të muzikës së tij, ai ka paguar haraç ndaj artistëve të tjerë, përfshirë Stevie Wonder, George Michael dhe Diamonds Blue. Ai interpretoi gjithashtu "The Times They Are a-Changin" Bob Dylan në një transmetim special retrospektiv të shfaqjes. Gjatë gjithë sezonit të shfaqjes 2018-2019, Macrooy këndoi disa këngë nga Paul Simon dhe Elton John të cilët kishin paralajmëruar turnet e tyre të lamtumirës më herët më 2018.

Më 29 mars 2018, Macrooy ishte pjesë e prodhimit kombëtar holandez të TV The Passion, në të cilin ai mori rolin e Judës, krahas Tommie Christiaan (Jesus), Brainpower (Petrus), Glennis Grace (Maria) dhe Arjan Ederveen (Pilatus) ).[6] Transmetimi, i cili u zhvillua në Amsterdam-Zuidoost atë vit, tërhoqi 3.5 milionë shikues.

Albume në studio

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Titulli Detajet Pozicionet
NL
[7]
High on You 69
Horizon -
"-" tregon një regjistrim që nuk ka renditur ose nuk është lëshuar në atë territor.
titull detalet
Live!
Titulli Detajet
Brave Enough
Titulli Viti Pozicionet Albumi
NL [7]
"Gold" 2016 - Brave Enough
"To Love Is To Hurt" -
"Brave Enough" -
"Step Into The Water" 2017 - High on You
"Crazy Kids"

(paraqet Xillan)

-
"High on You" -
"Tell Me Father" -
"How Much I Love You" 2018 - Horizon
"Dance with me" -
"Shake Up This Place" 2019 -
"Second Hand Lover" -
"-" tregon një regjistrim që nuk ka renditur ose nuk është lëshuar në atë territor.

Çmime dhe nominime

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Viti Çmimi Kategoria Rezultati
2017 Çmimet Edison Newcomer mirë Kandidat/e
2018 Albumi më i mirë ("High On You") Kandidat/e
  1. ^ https://www.facebook.com/pg/betweentowers/about
  2. ^ http://unexpected-records.com/artists/jeangu-macrooy
  3. ^ https://www.facebook.com/944563722221346/posts/1116837274993989/
  4. ^ http://www.themissingsync.nl/news/jeangu-macrooy-in-ziggo-commercial/
  5. ^ "Jeangu Macrooy vertegenwoordigt Nederland op het Eurovisie Songfestival 2020". songfestival.nl (në holandisht). 10 janar 2020.
  6. ^ "Fans onthullen castleden The Passion 2018". The Passion (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2020. Marrë më 13 janar 2020.
  7. ^ a b "Discografie Jeangu Macrooy". dutchcharts.nl. Marrë më 10 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Parardhësi 
Duncan Laurence
me "Arcade"
Holanda në Festivalin Evropian të Këngës
2020