Fall from the Sky

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

"Fall from the Sky" është një këngë e këngëtares shqiptare Arilena Ara, e shkruar nga Darko Dimitrov dhe Lindon Berisha. Pas fitores së Festivalit të Këngës 58[1], kënga do ta përfaqësonte ShqipërinëFestivalin Evropian të Këngës 2020Roterdam, Holandë, por festivali ishte anuluar për shkak të pandemisë së COVID-19.[2][3]

"Fall from the Sky"
Këngë nga Arilena Ara
Publikimi2020
FormatiDigital Download, Streaming
Regjistrimi2020
Gjatësia3:14
TekstshkruesMichael Blue
Robert Stevenson
Sam Schummer
Kronologjia e këngëve
"Doja"
(2019)
"Fall from the Sky"
(2020)
"Fall from the Sky"
Festivali Evropian i Këngës 2020
ShtetiShqipëria
PerformuesArilena Ara
GjuhaAnglisht
KompozitorëDarko Dimitrov
Lazar Cvetkovski
TekstshkruesMichael Blue
Robert Stevenson
Sam Schummer
Performanca e Finales
Paraqitjet tjera
◄ Ktheju tokës (2019)   
Karma (2021) ►

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Kënga do të përfaqësonte Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2020, pasi Arilena Ara u zgjodh përmes Festivali të Këngës 58, konkursi muzikor që zgjedh hyrjet e Shqipërisë për Eurovision Song. Barazimi për të përcaktuar gjysmëfinalen e vendeve pjesëmarrëse do të zhvillohej më 28 janar 2020, në Roterdam, por festivali ishte anuluar për shkak të pandemisë së COVID-19.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Arilena Ara me "Shaj" fiton Fest 58". rtsh.al. Radio Televizioni Shqiptar (RTSH). 23 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2020. Marrë më 29 dhjetor 2019.
  2. ^ "It's Arilena Ara for Albania!". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 23 dhjetor 2019. Marrë më 29 dhjetor 2019.
  3. ^ "Festivali i 58-të i Këngës, Arilena Ara do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion". euronews.al. Euronews Albania. 23 dhjetor 2019. Marrë më 4 janar 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]