Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës 2023

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shqipëria në Eurovizion 2023LiverpoolMbretërisë së Bashkuar merrë pjesë me këngën "Duje" të interpretuar nga Albina dhe Familja Kelmendi. Pjesmarrja e saj u përzgjodh me një votim të veçantë gjatë konkursit kombëtar të përzgjedhjes Festivali i Këngës, i cili u organizua nga Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) në dhjetor 2022.

Në gjysmëfinalen e dytë, Shqipëria u kualifikua në finale më 13 maj.

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpara konkursit të vitit 2023, Shqipëria mori pjesë në Festivali Evropian i Këngës 18 herë që nga paraqitja e saj e parë në vitin 2004. Pozita më e lartë e Shqipërisë në këtë garë, deri në këtë vit, ishte vendi i pestë, i cili u arrit në vitin 2012 me këngën " Suus " interpretuar nga Rona Nishliu . Shqipëria arriti vendin e dytë më të lartë kur mori pjesë për herë të parë në vitin 2004, me këngën " The Image of You " interpretuar nga Anjeza Shahini, duke përfunduar në vendin e shtatë. Gjatë qëndrimit të tij në garë, vendi nuk arriti të kualifikohej në finale shtatë herë, në vitet 2016 dhe 2017 që ishin jokualifikuesit më të fundit. Pas vitit 2017, Shqipëria arriti të kualifikohej në finale në tre garat e mëposhtme. Në 2022, vendi nuk arriti të kualifikohej në finale, duke u renditur në vendin e 12-të dhe duke shënuar 58 pikë me këngën “ Sekret ” të interpretuar nga Ronela Hajati, duke shënuar moskualifikimin e tetë të Shqipërisë.

Transmetuesi kombëtar shqiptar, Radio Televizioni Shqiptar (RTSH), transmeton konkursin brenda Shqipërisë dhe organizon Festivali i Këngës si format kombëtar përzgjedhës për konkursin. [1] Pas debutimit të vendit në vitin 2004, RTSH ka përzgjedhur vazhdimisht interpretuesit dhe këngët shqiptare përmes këtij eventi të fundit, i cili ka një konkurs mes artistëve dhe këngëve. [1] Transmetuesi konfirmoi synimin e Shqipërisë për të marrë pjesë në konkursin 2023 më 3 qershor 2022, [2] me Unionin Evropian të Transmetuesve (EBU) duke riafirmuar pjesëmarrjen e vendit më 20 tetor. [3]

Para Eurovizionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e artistit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përfaqësuesja shqiptare në Eurovision 2023 u përzgjodh në edicionin e 61-të të Festivali i Këngës , një konkurs vjetor muzikor në Shqipëri i organizuar nga transmetuesi kombëtar Radio Televizioni Shqiptar (RTSH). Një juri përzgjedh tre këngët më të mira të festivalit dhe jep dy çmime për grupe të reja dhe alternative dhe artistë të njohur, ndërsa një televotim i veçantë zgjodhi hyrjen e Shqipërisë në Eurovizion. [4] [5]

RTSH hapi një periudhë aplikimi për artistët dhe kompozitorët e interesuar për të paraqitur aplikimet e tyre nga data 3 qershor 2022. [6] [7] Lista e përkohshme me 26 artistë u publikua më 27 tetor 2022. [8] Më 20 nëntor 2022, prezantuesja Arbana Osmani konfirmoi përmes rrjeteve sociale se, ndryshe nga vitet e fundit, kur RTSH publikonte këngët konkurruese përpara shfaqjeve, këngët konkurruese në festival nuk do të zbuloheshin deri në konkurs. [9] Në dy gjysmëfinalet e para, të 26 artistët kënduan këngët e tyre, për herë të parë. Në fund të gjysmëfinales së dytë, pesë nga dhjetë konkurrentët e seksionit Artistët e Rinj u përzgjodhën nga një panel anëtarësh jurie, për të kaluar në shfaqjen e katërt dhe të fundit të konkursit. Megjithatë, të 16 konkurrentët e seksionit të artistëve të mëdhenj kaluan në finale pa u zhvilluar paraprakisht asnjë kualifikim.

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja u zhvillua më 22 dhjetor 2022. Gjatë emisionit u ndanë Çmimi i Grupit të Ri ose Alternativ dhe Çmimi i Karrierës. Juria zgjodhi 3 më të preferuarat e saj, me audiencën e vetme që votoi se kush do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2023. Votimi ishte i mundur nga Shqipëria dhe Kosova . Elsa Lila me këngën "Evita" doli fituese, ndërsa nënkampionia Albina & Familja Kelmendi me këngën " Duje " doli fituese e përzgjedhjes së veçantë të televotimit dhe u shpall kështu përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurovision 2023 [10] [11]

Çelësi :    Fitues    Vendi i dytë    Vendi i tretë

Finalja - 22 dhjetor 2022
Nr. rendor Artisti Kënga
1 2 Fermë "Atomike"
2 Sergio Hajdini "Vështirë"
3 Gjergj Kaçinari "Dje"
4 Alban Kondi dhe Lore "Melodi"
5 Vanesa Sono "Aroma jonë"
6 Elsa Lila "Evita"
7 Erma Mici "Kozmosi i dashurisë"
8 Franc Koruni "Në pritje"
9 Gent Hoxha "Ajër"
10 Petrit Çarkaxhiu "Emri yt mirësi"
11 Melodajn Mançaku "Gjysma e zemrës sime"
12 Manjola Nallbani "Duaj"
13 Band Urbane "Në çdo rast"
14 Enxhi Nasufi "Burrë"
15 Rovena Dilo "Motit"
16 Fifi "Stop"
17 Rezarta Smaja "N'Eden"
18 Evi Reçi "Ma kthe"
19 Fabian Basha "Një gotë"
20 Albina & Familja Kelmendi " Duje "
21 Rrëqebulli "Nëse ke besim"

Në Eurovizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas rregullave të Eurovizionit, të gjitha kombet me përjashtim të vendit pritës dhe " Big Five " (Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar) duhet të kualifikohen në një nga dy gjysmëfinalet në mënyrë që të konkurrojnë për përfundimtar; dhjetë vendet e para nga çdo gjysmëfinale kalojnë në finale. Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) i ndau vendet konkurruese në gjashtë vazo të ndryshme bazuar në modelet e votimit nga garat e mëparshme, me vendet me histori të favorshme votimi të vendosura në të njëjtin grup. Më 31 janar 2023, u mbajt një short i ndarjes, i cili vendosi secilin vend në një nga dy gjysmëfinalet dhe përcaktoi se në cilën gjysmë të shfaqjes do të performonin. Shqipëria është vendosur në gjysmëfinalen e dytë, që do të mbahet më 11 maj 2023 dhe është planifikuar të performojë në gjysmën e dytë të spektaklit. [12]

Pasi u publikuan të gjitha këngët konkurruese për konkursin e vitit 2023, renditja e garës për gjysmëfinalet u vendos nga producentët e shfaqjeve dhe jo përmes një shorti tjetër, në mënyrë që këngë të ngjashme të mos vendoseshin pranë njëra-tjetrës. Shqipëria ishte vendosur të performonte në pozicionin 14, pas hyrjes nga Austria dhe para hyrjes nga Lithuania . [13]

Në përfundim të spektaklit, Shqipëria u shpall kualifikuese për në finale.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Countries: Albania". European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2020. Marrë më 12 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Albania 2023: Submissions open for Festivali i Këngës 61". Eurovisionworld (në anglishte britanike). 2022-06-03. Marrë më 2022-10-28.
 3. ^ "Eurovision 2023: Here are the 37 countries competing in Liverpool". Eurovision.tv (në anglisht). EBU. 2022-10-20. Marrë më 2022-10-20.
 4. ^ "Festivali i 61-të i Këngës në RTSH, publiku zgjedh këngën përfaqësuese në Eurosong, lista e pjesëmarrësve | RTSH Lajme". lajme.rtsh.al. RTSH. Marrë më 2022-10-30.
 5. ^ Granger, Anthony (2022-10-28). "🇦🇱 Albania: Public Will Select Entry for Eurovision 2023". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 2022-10-28.
 6. ^ Tejeci, Erdi (2022-06-03). "Albania: RTSH opens song submissions for Festivali i Këngës 61". wiwibloggs (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-10-28.
 7. ^ "Albania 2023: Submissions open for Festivali i Këngës 61". Eurovisionworld (në anglishte britanike). 2022-06-03. Marrë më 2022-10-28.
 8. ^ "Albania's 'Festivali i Këngës' will have 26 participants". European Broadcasting Union (EBU). 27 tetor 2022. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2022. Marrë më 5 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Granger, Anthony (2022-11-20). "🇦🇱 Albania: Competing Songs Will Not Be Revealed Until Festivali i Këngës 61 Live Shows". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 2022-11-20.
 10. ^ Adams, William Lee (2022-12-22). "Albania's Albina & Familja Kelmendi win Festivali i Këngës 61 public vote — and spot at Eurovision 2023". wiwibloggs (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-01-06.
 11. ^ Pons, Miguel; Menéndez, Hugo Carabaña. "Festivali i Këngës 61: Elsa Lila wins the festival and Albina and the Familja Kelmendi will represent Albania at Eurovision 2023". ESCplus (në anglishte britanike). Marrë më 2023-01-06.
 12. ^ Groot, Evert (2023-01-31). "Eurovision 2023: Allocation Draw results". European Broadcasting Union (EBU). Marrë më 2022-01-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Eurovision Song Contest 2023 Semi-Final running orders revealed!". Eurovision.tv (në anglishte britanike). EBU. 2023-03-22. Marrë më 2023-03-22.