Jump to content

Hersi Matmuja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hersi Matmuja (2014)
Hersi, 2014.

Hersjana Matmuja (Kukës, 1990). E lindur në Kukës vjen në Tiranë në moshën 8-vjeçare dhe angazhohet në Qendrën Kombëtare Kulturore të Fëmijëve, nga ku ngjitet me korin e fëmijëve në korin e operës “Don Zhuani”.

Më pas, vazhdon studimet për Kanto në Liceun Artistik “Jordan Misja” dhe në vitin 2009 fillon studimet në Konservatorin “Santa Cecila” në Romë.

Hersi Matmuja është fituesja e Festivalit të 52-të Radio Televizionit Publik Shqiptar me këngën “Zemërimi i një nate”, me tekst të Jorgo Papingjit dhe muzikë nga Genti Lako.