Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës 2021

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 2021
Shteti Shqipëria Shqipëria
Përzgjedhjet
Procesi i përzgjedhjes Festivali i Këngës 59
Data e përzgjedhjes Gjysmëfinalet:
21 dhjetor 2020
22 dhjetor 2020
Finalja:
23 dhjetor 2020
Performues Anxhela Peristeri
Kënga e përzgjedhur "Karma"
Performancat Finale
Rezultatet në gjysmëfinale U kualifikua (e 10-ta, 112 pikë)
Rezultatet në finale E 21-ta, 57 pikë
2020        2022

Shqipëria ka marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë me këngën "Karma" nga Anxhela Peristeri. Hyrja e saj është zgjedhur përmes konkursit kombëtar të përzgjedhjes Festivali i Këngës organizuar nga Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) në dhjetor 2020.

Shqipërisë i ra për të garuar në gjysmëfinalen e dytë të Festivalit Evropian të Këngës, e cila u zhvillua në 20 maj 2021. Duke performuar si numri 11, kombi u shpall midis 10 kandidaturave më të mira të gjysmëfinales së dytë dhe për këtë arsye u kualifikua për të garuar në finalen e madhe. Në finalen e madhe më 22 maj 2021, ajo u paraqit si numri dy dhe u rendit e 21-ta nga 26 shtetet pjesëmarrëse, duke shënuar 57 pikë.

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor: Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës

Para konkursit 2021, Shqipëria kishte marrë pjesë në Festivali Evropian i Këngës gjashtëmbëdhjetë herë që nga hyrja e saj e parë në 2004. Vendi i saj më i lartë në garë, deri në këtë pikë, kishte qenë vendi i pestë, të cilin kombi e arriti në vitin 2012 me këngën "Suus" të interpretuar nga Rona Nishliu. Hyrja e parë e vendit u krye nga Anjeza Shahini me këngën "The Image of You" dhe përfundoi në vendin e shtatë njëkohësisht duke përbërë vendin e dytë më të lartë të Shqipërisë deri më tani. Që nga viti 2018, Shqipëria u kualifikua në finalen e madhe si në 2018 ashtu edhe në 2019, me Eugent Bushpepën që përfundoi në vendin e njëmbëdhjetë me "Mall" dhe Jonida Maliqin duke u vendosur në vendin e shtatëmbëdhjetë me "Ktheju tokës".[1] Në vitin 2020, Arilena Ara duhej ta përfaqësonte vendin në konkursin 2020 përpara anulimit të tij për shkak të pandemisësëmundjeskoronavirusit 2019 (COVID-19) dhe përhapjes së saj të shpejtë në të gjithë Evropën.[2]

Para Eurovisionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor: Festivali i 59-të i Këngës në RTSH

Transmetuesi kombëtar i Shqipërisë, Radio Televizioni Shqiptar (RTSH), do të organizojë edicionin e 59-të të Festivalit të Këngës për të zgjedhur pjesëmarrësin e tyre për Festivalin Evropian të Këngës 2021.[3][4] Ngjarja do të mbahet në dhjetor 2020 me dy gjysmëfinale dhe finalen e madhe.[5] Transmetuesi hapi një periudhë dorëzimi midis gushtit dhe tetorit për artistët dhe kompozitorët për të marrë pjesë në konkurs.[6]

Këngët e përzgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artisti Kënga Kompozitor Tekstshkrues
Agim Poshka "Vendi im" Agim Poshka
Anxhela Peristeri "Karma" Kledi Bahiti Olti Curri
Devis Xherahu "Peng" Devis Xherahu Pandi Laço
Enxhi Nasufi "Njësoj" Endri Buka Enxhi Nasufi
Era Rusi "Zjarri im" Enis Mullaj Era Rusi, Eriona Rushiti
Erik Lloshi "Jo" Enis Mullaj Endrit Mumajesi
Evi Reçi "Tjerr" Olsa Toqi Florian Zyka
Fatos Shabani "Ty" Fatos Shabani
Festina Mejzini "Kush je ti dashuri" Flamur Shehu Jorgo Papingji
Florent Abrashi "Vajzë" Bledi Shishmani
Franc Koruni "E morën botën" Franc Koruni
Gigliola Haveriku "E lirë" Endrit Shani Pandi Laço
Gjergj Kaçinari "Më jep jetë" Gjergj Kaçinari Gjergj Kaçinari, Ilir Krasniqi
Inis Neziri "Pendesë" Inis Neziri Elhaid Cufi
Kamela Islamaj "Kujtimet s'kanë formë" Kamela Islamaj Megi Hasani
Kastro Zizo "Vallja e jetës" Klevis Bega
Klint Çollaku "Do t'ja dal" Endrit Shani Pandi Laço
Manjola Nallbani "Ora e jetës" Eriona Rushiti
Mirud "Nëse vdes" Durim Morina[7]
Orgesa Zaimi "Valixhja e kujtimeve" Gridi Kraja Olti Curri
Rosela Gjylbegu "Vashëzo" Eriona Rushiti Rosela Gjylbegu
Sardi Strugaj "Kam me t'ba me kajt" Edesa Malci Sardi Strugaj
Stefan Marena "Meteor" Gramoz Kozeli Klotilda Klo Harka
Viktor Tahiraj "Nënë" Viktor Tahiraj
Wendi Mancaku "Vesi i shpirtit tim" Rozana Radi
Xhesika Polo "Më mbron" Marko Polo Aleksandër Seitaj

Shfaqjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy gjysmëfinalet u mbajtën më 21 dhjetor dhe më 22 dhjetor 2020 dhe u transmetuan në orën 21:00 (CET).[8] Si rezultat i pandemisë në vazhdim të sëmundjes COVID-19, performancat e gjysmëfinaleve dhe të finales ishin inçizuar para datave të caktuara.[9] Gjatë gjysmëfinales së parë, pjesëmarrësit konkurrues performuan versionin zyrtar në studio të këngëve të tyre, derisa në gjysmëfinalen e dytë ata performuan versionin akustik të tyre. Para gjysmëfinales së dytë, votat e një paneli ekspertësh jurie përzgjodhën tetëmbëdhjetë këngë për t'u avancuar në finale.[10]

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja u mbajt më 23 dhjetor 2020 dhe u transmetua në orën 21:00 (CET). Garuan tetëmbëdhjetë këngë dhe fituesi u zgjodh përmes kombinimit të votave nga një panel jurie shtatanëtarëshe, të përbërë nga Andri Xhahu, Kastriot Çaushi, Prec Zogaj, Rame Lahaj, Robert Radoja, Vasil Tole and Zana Shuteriqi.[11] Para përfundimit të shfaqjes, Anxhela Peristeri me këngën "Karma" u shpall fituese e garës dhe rrjedhimisht u shpall përfaqësuesja e Shqipërisë në Festivalin Evropian të Këngës 2021.[12][13]

Finalja  – 23 dhjetor 2020
Rendi Artist Kënga Rezultati
1
Sardi Strugaj "Kam me t'ba me kajt"
2
2
Xhesika Polo "Më mbron"
7
3
Orgesa Zaimi "Valixhja e kujtimeve"
13
4
Wendi Mancaku "Vesi i shpirtit tim"
9
5
Era Rusi "Zjarri im"
10
6
Gjergj Kaçinari "Më jep jetë"
16
7
Rosela Gjylbegu "Vashëzo"
8
8
Devis Xherahu "Peng"
11
9
Mirud "Nëse vdes"
17
10
Gigliola Haveriku "E lirë"
14
11
Viktor Tahiraj "Nënë"
6
12
Kamela Islamaj "Kujtimet s'kanë formë"
18
13
Florent Abrashi "Vajzë"
12
14
Inis Neziri "Pendesë"
4
15
Evi Reçi "Tjerr"
5
16
Anxhela Peristeri "Karma"
1
17
Festina Mejzini "Kush je ti dashuri"
3
18
Kastro Zizo "Vallja e jetës"
15

Në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali Evropian i Këngës 2021 është planifikuar të zhvillohet në Rotterdam AhoyRoterdam, Holandë, dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale të mbajtura më 18 dhe 20 maj, dhe finalen e madhe më 22 maj 2021.[14] Sipas rregullave të Eurovision, secili vend pjesëmarrës, përveç vendit pritës dhe "Big 5", i përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, u kërkohet të kualifikohen nga një prej dy gjysmëfinaleve për të garuar për finale.[15] Dhjetë vendet e para nga secila gjysmë-finale kalojnë në finalen e madhe.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Albania–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2020. Marrë më 17 shtator 2020.
 2. ^ "Eurovision 2020 in Rotterdam is cancelled" (në anglisht). European Broadcasting Union. 18 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2020. Marrë më 17 shtator 2020.
 3. ^ Jiandani, Sanjay (Sergio) (17 shtator 2020). "Albania: RTSH confirms participation in Eurovision 2021" (në anglisht). ESCToday. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2020. Marrë më 17 shtator 2020.
 4. ^ Adams, William Lee (17 shtator 2020). "Albania confirms Eurovision 2021 participation…and its hope to use Festivali i Këngës as the selection method" (në anglisht). Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2020. Marrë më 18 shtator 2020.
 5. ^ Jansen, Esma (1 korrik 2020). "Albania: RTSH confirms Festivali i Këngës 59… but will Arilena Ara be there?" (në anglisht). Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2020. Marrë më 17 shtator 2020.
 6. ^ Christou, Costa (14 gusht 2020). "Albania: RTSH launches preparations for Festivali i Këngës 59" (në anglisht). ESCXTRA. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2020. Marrë më 17 shtator 2020.
 7. ^ Smith, David (29 tetor 2020). "Albania: Mirud teases a "Me Tana" style dance bop for Festivali i Këngës 59". Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2020. Marrë më 29 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Muldoon, Padraig (21 dhjetor 2020). "Festivali i Këngës 59: How to watch Albania's Eurovision 2021 selection online". Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2020. Marrë më 21 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Farren, Neil (16 dhjetor 2020). "Albania: Festivali i Këngës 59 to Be Mostly Pre-Recorded". Eurovoix. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2020. Marrë më 21 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "The finalists for Festivali i Këngës have been announced". European Broadcasting Union (EBU). 22 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2020. Marrë më 22 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Albania Selects Anxhela Peristeri as its Eurovision Song Contest Entry". eXit news. 24 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Anxhela Peristeri to represent Albania at Eurovision 2021!". European Broadcasting Union (EBU). 23 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Anxhela Peristeri fiton çmimin e parë në festivalin e 59-të të këngës". Radio Televizioni Shqiptar (RTSH). 24 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
 14. ^ "Eurovision Song Contest–Rotterdam 2021" (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 26 shtator 2020.
 15. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 17 shtator 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]