Dark Side

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Dark Side"
Këngë nga Blind Channel
Publikimi21 janar 2021
ZhanriRap rock, nu metal[1]
Gjatësia2:57
TekstshkruesAleksi Kaunisvesi, Joonas Porko, Joel Hokka, Niko Moilanen, Olli Matela
ProducerAleksi Kaunisvesi, Joonas Porko, Joel Hokka, Niko Moilanen, Olli Matela
"Dark Side"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiFinlanda
PerformuesBlind Channel
GjuhaAnglisht
KompozitorëAleksi Kaunisvesi, Joonas Porko, Joel Hokka, Niko Moilanen, Olli Matela
TekstshkruesAleksi Kaunisvesi, Joonas Porko, Joel Hokka, Niko Moilanen, Olli Matela
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 5-ta
Pikët në Gjysëm-Finale234
Vendi në FinaleE 6-ta
Pikët në Finale301
Paraqitjet tjera
◄ Looking Back (2020)   

"Dark Side" është një këngë e bandës rok finlandeze Blind Channel. Ajo e ka përfaqësuar FinlandënFestivalin Evropian të Këngës 2021 pasi ka fituar Uuden Musiikin Kilpailu 2021.

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga u zgjodh për të përfaqësuar Finlandën në Festivalin Evropian të Këngës 2021, pasi fitoi Uuden Musiikin Kilpailu 2021, konkursin muzikor që zgjedh hyrjet e Finlandës për Festivalin Evropian të Këngës. Gjysmëfinalet e garës 2021 do të shfaqin të njëjtën renditje të vendeve siç përcaktohet nga shorti për gjysmëfinalet e garës 2020. Finlanda u vendos në gjysmëfinalen e dytë, që do të mbahej më 20 maj 2021 dhe ishte planifikuar të performonte në gjysmën e dytë të shfaqjes.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Wiwi Jury reveals their favourites in Finland's UMK 2021". Wiwibloggs (në anglisht). 2021-02-20. Marrë më 2021-02-20.