Here I Stand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Here I Stand"
Këngë nga Vasil Garvanliev
Publikimi11 mars 2021
TekstshkruesVasil Garvanliev
ProducerBorche Kuzmanovski, Davor Jordanovski, Vasil Garvanliev
"Here I Stand"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiMaqedonia e Veriut
PerformuesVasil Garvanliev
GjuhaAnglisht
KompozitorëBorche Kuzmanovski, Davor Jordanovski, Vasil Garvanliev
TekstshkruesVasil Garvanliev
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 15-ta
Pikët në Gjysëm-Finale23
Paraqitjet tjera
◄ You (2020)   

"Here I Stand" është një këngë e këngëtarit maqedonas Vasil Garvanliev. Kënga e ka përfaqësuar Maqedoninë e VeriutFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë, pasi u zgjodh brenda nga transmetuesi kombëtar Radio Televizioni Maqedonas (MRT).

Historiku dhe kompozimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Here I Stand" u rregullua dhe prodhua nga Garvanliev së bashku me muzikantët maqedonas Borche Kuzamovski dhe Davor Jordanovski.[1]

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 janar 2021, Radio Televizioni Maqedonas (MRT) shpalli këngëtarin maqedonas Vasil Garvanliev si përfaqësuesin e vendit për Festivalin Evropian të Këngës 2021.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Latest News: North Macedonia's Vasil reveals song title and artwork 🇲🇰" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 12 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2021. Marrë më 12 shkurt 2021. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 10 shkurt 2021 (Ndihmë!)
  2. ^ "Vasil is back for North Macedonia!" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 20 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2021. Marrë më 12 shkurt 2021.