Jump to content

Tusse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tusse
LabeliUniversal Music AB

Tousin Michael Chiza (lindur 1 janar 2002), i njohur si Tusse, është një këngëtar suedez kongolez.[1]

Chiza lindi në Kongo-Kinshasa dhe erdhi në Suedi vetëm si refugjat, në Suedi ai filloi të jetonte me një familje në fshatin Kullsbjörken ku ka banuar që nga viti 2015.[2][3] Ai mori pjesë si këngëtar në spektaklin suedez të talenteve Talang 2018 (si Tousin Chiza) i cili u transmetua gjithashtu në TV4; ai arriti në gjysmëfinale para se të eliminohej.[4] Ai mori vlerësime për performancën e tij gjysmëfinale nga gjyqtarja Bianca Ingrosso.[5] Tusse ishte një finalist në Swedish Idol 2019, transmetuar në TV4, së bashku me Freddie Liljegren, dhe në fund të fundit u shpall fitues në finale.[6]

Pasi fitoi Idol Suedez, ai lëshoi tri këngë teke, dy prej tyre këngë që interpretoi në Idol: një kopertinë e "How Will I Know" më 22 nëntor 2019 si një garues në Top 12 dhe, si një finalist, versionin e tij të këngës fituese të sezonit, "Rain", më 3 dhjetor 2019.[7] Si rezultat i fitores së tij, ai mori të lëshojë këngën e tij debutuese si një CD të vetëm si dhe në iTunes Store. Kënga e tij e tretë quhet "Innan du går"[8]

Tusse mori pjesë në Melodifestivalen 2021 me këngën "Voices".[9] Ai u kualifikua direkt në finale, i planifikuar për në 13 Mars 2021, dhe në fund të fundit fitoi me 175 pikë.[10][11] Si rezultat, ai tani do ta përfaqësojë SuedinëFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë.[12]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozita më e lartë Album
SWE
[13]
"How Will I Know" 2019 Non-album singles
"Rain" 63
"Innan du går" 2020
"Jag tror på sommaren"
"Crash"
"Voices" 2021 3
[14]
"—" denotes a recording that did not chart or was not released.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Eurovision Song Contest 2021: Sweden confirms Tusse will represent country in Rotterdam" (në anglisht). 14 mars 2021. Marrë më 14 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 2. ^ Sweden chooses former child refugee as Eurovision contender with record votes The Local. Retrieved 14 March 2021.
 3. ^ "Tusse Chiza i Idol 2019: 6 saker du inte visste". Expressen (në suedisht). Marrë më 11 mars 2021.
 4. ^ "Tusse missade finalen när Talang-juryn röstade på en hund" (në suedisht). Dalarnas Tidningar. 2 mars 2018. Marrë më 12 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 5. ^ Fahl, Ragna; Ragna.fahl, Er (2 mars 2018). "Tusse missade finalen när Talang-juryn röstade på en hund". Dalademokraten (në suedisht). Marrë më 13 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 6. ^ "Freddie och Tusse till "Idol"-final". Sydsvenskan (në suedisht). Marrë më 30 nëntor 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 7. ^ ""Idol"-finalisterna försöker sjunga liv i en plastmugg". Aftonbladet (në suedisht). Marrë më 11 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 8. ^ "SONG: Tusse - 'Innan Du Går'" (në anglisht). 15 prill 2020. Marrë më 11 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 9. ^ These are Sweden’s contenders for the Eurovision Song Contest The Local. Retrieved 11 March 2021.
 10. ^ "LISTA: De tävlar i Melodifestivalen 2021". Aftonbladet (në suedisht). Marrë më 4 dhjetor 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 11. ^ TT, Björn Berglund / (20 shkurt 2021). "Perrelli och Tusse till final i Melodifestivalen" (në suedisht). Marrë më 4 mars 2021 – nëpërmjet Svenska Dagbladet.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 12. ^ "Tusse triumphs at Melodifestivalen with 'Voices'". Eurovision.tv (në anglisht). 13 mars 2021. Marrë më 13 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 13. ^ "Discography Tusse" (në suedisht). Swedish Charts Portal. Hung Medien.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 14. ^ "Veckolista Singlar, vecka 10" (në suedisht). Sverigetopplistan. Marrë më 13 mars 2021.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Tusse

Parardhësi 
The Mamas
me "Move"
Suedia në Festivalin Evropian të Këngës
2021
Pasardhësi 
Nuk dihet