Shum (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Shum"
Këngë nga Go_A
Publikimi22 janar 2021
ZhanriFolktronica, techno
Gjatësia3:58
"Shum"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiUkraina
PerformuesGo_A
GjuhaUkrainisht
KompozitorëTaras Shevchenko, Kateryna Pavlenko, Ihor Didenchuk
TekstshkruesKateryna Pavlenko
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 2-ta
Pikët në Gjysëm-Finale267
Vendi në FinaleE 5-ta
Pikët në Finale364
Paraqitjet tjera
◄ Solovey (2020)   

"Shum" (Stilizuar "SHUM"; ukrainisht: ШУМ, shqip: Zhurmë) është një këngë nga banda elektro-folk ukrainase Go_A. Ajo e ka përfaqësuar UkrainënFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam. Është hera e parë që një këngë e kënduar tërësisht në gjuhën ukrainase e përfaqëson shtetin në Eurovision.

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga u zgjodh për të përfaqësuar Ukrainën në Eurovision Song Contest 2021 më 4 shkurt 2021, pasi Go_A u zgjodh brenda nga transmetuesi kombëtar UA: PBC. Më 17 nëntor 2020, EBU konfirmoi se shorti i ndarjes gjysmëfinale për garën 2021 nuk do të mbahej. Në vend të kësaj, gjysmëfinalet do të paraqesin të njëjtën përbërje të shteteve siç përcaktohet nga shorti për gjysmëfinalet e garës 2020, i cili u mbajt më 28 janar 2020 në Bashkinë e Roterdamit. Ukraina u vendos në gjysmëfinalen e parë, që do të mbahej më 18 maj 2021 dhe ishte planifikuar të performonte në gjysmën e dytë të shfaqjes.

Historia e publikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajon Data Formati Etiketa
Të ndryshme 22 janar 2021 Shkarkim digjital, transmetim Vetë-lëshuar

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Go_A
me "Solovey"
Ukraina në Festivalin Evropian të Këngës
2021
Pasardhësi 
E panjohur