Ana Soklič

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ana Soklič (lindur më 1984) është një këngëtare sllovene e cila do ta përfaqësojë SlloveninëFestivalin Evropian të Këngës 2020 me këngën e saj "Voda".[1][2]

Ana Soklič
DionaDimm.jpg
Ana Soklič
Informacione
Lindja1984 në Bohinj, Slloveni
ZhanriPop
Profesion(e)Këngëtare, tekstshkruese
Instrument(e)Vocals
Vite aktiv2004-akoma


Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 dhjetor 2019, Soklič u njoftua si një nga 12 pjesëmarrësit në EMA 2020, konkursi kombëtar në Slloveni për të zgjedhur hyrjen e vendit në Festivalin Evropian të Këngës 2020, me këngën "Voda".[3] Më 22 shkurt 2020, ajo fitoi konkursin dhe do ta përfaqësojë SlloveninëFestivalin Evropian të Këngës 2020Roterdam, Holandë.[4]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "If You" (2004)
  • "Oče (Babai)" (2007)
  • "Naj Muzika Igra" (2013)
  • "Temni Svet" (2019)
  • "Voda" (2020)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Santos, Pedro (22 shkurt 2020). "Slovenia: Ana Soklič to Eurovision 2020 after winning EMA". Eurovisionworld. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Slovenia: Ana Soklich wins EMA 2020 with "Voda"". wiwibloggs (në anglisht). 22 shkurt 2020. Marrë më 22 shkurt 2020.
  3. ^ Farren, Neil (20 dhjetor 2019). "Slovenia: EMA 2020 Finalists Revealed". eurovoix. Marrë më 22 shkurt 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Frazer, Darren (22 shkurt 2020). "Slovenia: Ana Soklič to The Eurovision Song Contest". eurovoix. Marrë më 23 shkurt 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
Parardhësi 
Zala Kralj & Gašper Šantl
me "Sebi"
 Sllovenia në Festivalin Evropian të Këngës 
2020
Pasardhësi 
-