Jump to content

Ana Soklič

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ana Soklič (lindur më 1984) është një këngëtare sllovene e cila do ta përfaqësojë SlloveninëFestivalin Evropian të Këngës 2020 me këngën e saj "Voda".[1][2]

Ana Soklič
Instrument(et)Vocals

Më 20 dhjetor 2019, Soklič u njoftua si një nga 12 pjesëmarrësit në EMA 2020, konkursi kombëtar në Slloveni për të zgjedhur hyrjen e vendit në Festivalin Evropian të Këngës 2020, me këngën "Voda".[3] Më 22 shkurt 2020, ajo fitoi konkursin dhe do ta përfaqësojë SlloveninëFestivalin Evropian të Këngës 2020Roterdam, Holandë.[4]

  • "If You" (2004)
  • "Oče (Babai)" (2007)
  • "Naj Muzika Igra" (2013)
  • "Temni Svet" (2019)
  • "Voda" (2020)
  1. ^ Santos, Pedro (22 shkurt 2020). "Slovenia: Ana Soklič to Eurovision 2020 after winning EMA". Eurovisionworld (në anglisht).
  2. ^ "Slovenia: Ana Soklich wins EMA 2020 with "Voda"". wiwibloggs (në anglishte amerikane). 22 shkurt 2020. Marrë më 22 shkurt 2020.
  3. ^ Farren, Neil (20 dhjetor 2019). "Slovenia: EMA 2020 Finalists Revealed" (në anglisht). eurovoix. Marrë më 22 shkurt 2020.
  4. ^ Frazer, Darren (22 shkurt 2020). "Slovenia: Ana Soklič to The Eurovision Song Contest" (në anglisht). eurovoix. Marrë më 23 shkurt 2020.
Parardhësi 
Zala Kralj & Gašper Šantl
me "Sebi"
Sllovenia në Festivalin Evropian të Këngës
2020
Pasardhësi 
-