Jump to content

Damir Kedžo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Damir Kedžo (lindur më 24 maj 1987) është një këngëtar pop kroat. Ndërsa ai filloi karrierën e tij në 2003 duke marrë pjesë në Story Super Nova Music Talent Show, ai u bë edhe më i famshëm në Kroaci, pasi fitoi sezonin e tretë të Tvoje lice zvuči poznato, versionin kroat të Your Face Sounds Familiar.[1] Ai interpretoi edhe në mjuzikle.[2] Ai do ta përfaqësojë KroacinëFestivalin Evropian të Këngës 2020 me këngën "Divlji vjetre".[3]

Damir Kedžo
Instrument(et)Vocals
LabeliCroatia Records (2003–2007, 2018–present)
Menart (2007–2015)
Hit Records (2014–2017)

Jeta dhe karriera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2020: Festivali Evropian i Këngës 2020

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 dhjetor 2019, Kedžo u shpall si një nga 16 pjesëmarrësit në Dora 2020, konkursi kombëtar në Kroaci për të zgjedhur hyrjen e vendit në Festivalin Evropian të Këngës 2020, me këngën "Divlji vjetre".[4] Ai fitoi garën me gjithsej 31 pikë dhe do t'i përfaqësojë ata në Roterdam.[3]

Albume në studio

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Damir Kedžo (2008)
Titulli Vtii Pozicionet Albumi
CRO[5]
"Sve u meni se budi" (me Zsa Zsa) 2017 1 Non-album singles
"Ljubavi moja" 9
"Vojnik ljubavi" 2018 2
"Mi protiv nas" (me Domenica Žuvela) 2
"Suti" 3
"Srce mi umire za njom" 2019 4
"Vidi se izdaleka" 1
"Poljubi me sad" 1
"Divlji vjetre" 2020 -
"-" tregon lëshimet që nuk shënuan ose nuk u lëshuan në atë territor.

Çmime dhe nominime

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Viti Çmimi Kategoria Nominuar Rezultati Ref.
2018 Cesarica Kënga e Vitit "Mi protiv nas" (me Domenica Žuvela ) Kandidat/e [6]
2019 "Srce mi umire za njom" Kandidat/e [7]
"Vidi se izdaleka" Kandidat/e
2020 Porin Performanca më e mirë vokale mashkullore "Srce mi umire za njom" Në pritje [8]
  1. ^ "Intervju s Damirom Kedžom pobjednikom treće sezone TLZP!" (në kroatisht). dnevnik.hr. 2016-12-18. Marrë më 2017-02-04.
  2. ^ "Damir Kedžo - biografija.hr" (në kroatisht). biografija.hr. 2016-12-19. Marrë më 2017-02-04.
  3. ^ a b Farren, Neil (29 shkurt 2020). "Croatia: Damir Kedžo to Eurovision". eurovoix. Marrë më 29 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Herbert, Emily (23 dhjetor 2019). "Croatia: Dora 2020 Finalists Revealed" (në anglisht). eurovoix. Marrë më 16 janar 2020.
  5. ^ Peak positions in Croatia:
  6. ^ Jurčević, Dario (3 janar 2019). "Publika odlučila - varaždinska pjevačica Zsa Zsa u finalu nagrade Cesarica" (në kroatisht). eVaraždin. Marrë më 5 mars 2019.
  7. ^ "Cesarica - Nominirani" [Cesarica - Nominations] (në kroatisht). cesarica.org. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2019. Marrë më 16 janar 2020.
  8. ^ "Nominacije 27. Porin" [27th Porin Monimations] (në kroatisht). porin.org. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2020. Marrë më 21 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Parardhësi 
Roko Blažević
me "The Dream"
Kroacia në Festivalin Evropian të Këngës
2020
Pasardhësi 
-