Uku Suviste

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Uku Suviste
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)
  • Vocals
  • Keyboard
  • Piano
  • Guitar
  • Bass guitar
  • Drums
Vitet aktik2008–present
Labelinone
Faqja në rrjetukusuviste.com

Uku Suviste (lindur më 6 qershor 1982, Võru, Estoni) është një këngëtar, kompozitor, pianist dhe producent muzikor estonez. Ai ishte planifikuar ta përfaqësonte EstoninëFestivalin Evropian të Këngës 2020Roterdam, Holandë, para anulimit të konkursit atë vit. Ai tani do ta përfaqësojë EstoninëFestivalin Evropian të Këngës 2021.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti
"It's Christmas Time" 2005
"See on nii hea" 2008
"Love of my life"

(featuring Grace Taylor)
2009
"Sind otsides"
"Saatanlik naine"
"Show me the love" 2010
"Isju Tebja"
"Jagatud öö" 2011
"Midagi head"

(featuring Violina)
"Võitmatu" 2012
"Valge Lumi"

(with Anzhelika Agurbash)
2013
"I wanna be the one"

(with Kéa)
2014
"Supernatural" 2016
"Pretty Little Liar" 2019
"What Love Is" 2020
"Müüdud ja Pakitud"
"Torman Tulle"
"The Lucky One"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Victor Crone
with "Storm"
Estonia in the Eurovision Song Contest
2020 (cancelled)
2021
Pasardhësi 
Stampa:TBD