Festivali Evropian i Këngës 2021

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Festivali Evropian i Këngës 2021
Open Up
ESC 2021 Map (with small Australia).svg
Datat
Gjysmëfinalja e parë 18 maj 2021
Gjysmëfinalja e dytë 20 maj 2021
Finalja 22 maj 2021
Pritës
Vendi Rotterdam Ahoy, Rotterdam, Holandë
Prezantues
Kryetar
 • Marnix Kaart
 • Daniel Jelinek
Mbikëqyrës ekzekutiv Martin Österdahl
Producent ekzekutiv Sietse Bakker
Astrid Dutrénit
Transmetuesi pritës
Akti hapës
 • Gjysmëfinalja e 2-të: Redo and Eefje de Visser
 • Finalja: Parada e Flamujve që prezanton 26 shtetet finale me muzikë nga DJ Pieter Gabriel
Akti interval
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve 39
Shtetet debutuese Asnjë
Shtetet që kthehen Bullgaria Bullgaria
Ukraina Ukraina
Shtetet që nuk kthehen Armenia Armenia
Bjellorusia Bjellorusia
Hungaria Hungaria
Mali i Zi Mali i Zi

Festivali Evropian i Këngës 2021 është vendosur të jetë edicioni i 65-të i Festivalit Evropian të Këngës. Konkursi do të mbahet në Roterdam, Holandë, pas fitores së këtij shteti në konkursin e vitit 2019 me këngën "Arcade" nga Duncan Laurence. Holanda pritej ta organizonte konkursin e vitit 2020, përpara se të anulohej për shkak të pandemisë së COVID-19. Do të jetë hera e pestë që Holanda e organizon konkursin, hera e fundit ka qenë gara e vitit 1980.

Organizuar nga Unioni Evropian i Transmetimeve (EBU) dhe transmetuesit pritës Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stichting (NOS) dhe AVROTROS, konkursi do të mbahet në Rotterdam Ahoy dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale më 18 dhe 20 maj, dhe finalja më 22 maj 2021.[1] EBU diskutoi ndërmarrjet midis konkurseve 2020 dhe 2021 dhe disa shtete pjesëmarrëse caktuan të njëjtit artistë që duhej t'i përfaqësonin ata në vitin 2020. Të tri shfaqjet drejtpërdrejt do të prezantohen nga Chantal Janzen, Edsilia Rombley, Jan Smit dhe Nikkie de Jager.

Tridhjetë e nëntë shtete do të marrin pjesë në konkurs. Bullgaria dhe Ukraina do të kthehen pas mungesave të tyre në konkursin e vitit 2019, ndërsa Armenia, Hungaria dhe Mali i Zi konfirmuan mospjesëmarrjen e tyre. Bjellorusia fillimisht kishte planifikuar të merrte pjesë, por u përjashtua pasi kënga e tyre e parashikuar ishte në kundërshtim me rregullat e konkursit.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rotterdam Ahoy, vendi pritës i Festivalit Evropian të Këngës 2021.

Gjatë transmetimit të Eurovision: Europe Shine a Light, i cili u transmetua më 16 maj 2020, u njoftua se konkursi 2021 do të mbahet në Rotterdam Ahoy në Roterdam, Holandë.[2] Vendi kishte organizuar më parë Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë 2007.

Përgatitjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para njoftimit dhe pas anulimit të Festivalit Evropian të Këngës 2020, EBU filloi bisedimet me transmetuesit publik holandezë NPO, NOS dhe AVROTROS, si dhe qytetin e Roterdamit, të cilët do të organizonin konkursin 2020, mbi mundësinë e vënies në skenë të konkursit 2021 në këtë qytet.[3] Më 23 prill 2020, këshilli bashkiak i Roterdamit miratoi një buxhet të shtuar pasi media holandeze njoftoi se qyteti do të kërkonte 6.7 milionë € shtesë për të pritur garën.[4][5] Vendimi ishte i afërt pasi kërkohej që EBU të informohej nga fundi i prillit nëse Roterdami ishte i gatshëm ta organizonte konkursin. NPO, NOS dhe AVROTROS kishin kohë deri në mes të majit të vitit 2020 për të gjetur një alternativë nëse Roterdami nuk pranonte të organizonte ngjarjen.[6]

Më 7 maj 2020, autoritetet holandeze ndaluan të gjitha mbledhjet masive në vend derisa të prodhohej një vaksinë për COVID-19.[7] Transmetuesit pritës thanë se ata po e vlerësonin vendimin dhe si do të ndikonte ai në ngjarje.[8]

Më 18 shtator 2020, EBU lëshoi ​​një përmbledhje të skenarëve të paparashikuara për konkursin, përfshirë:

 • Konkursi që mbahet si normal (skenari A);
 • Konkursi që mbahet me distancim shoqëror të zbatuar (skenari B):
 • Lejimii i akteve për t'u kryer nga shteti i tyre i lindjes nëse ata nuk janë në gjendje të udhëtojnë në Roterdam (skenari C);
 • Në skenarin më të rëndë (skenari D), nëse Holanda shkon në bllokim, konkursi do të mbahet në një format plotësisht të largët, të prezantuar nga Roterdami, por pa festa publike ose audiencë. Ky format u provua gjatë Festivalit Evropian të Këngës për Fëmijë 2020 në nëntor 2020.[9][10]
Skenarët e mundshëm (sipas 3 shkurtit 2021)[11]
Aspekti i konkursit A

(Normal)

B

(1.5 metra)

C

(Udhëtimet kufizuese)

D

(Mbyllje totale)

Shfaqje nga Arena Po Po Po Po
Pjesëmarrësit në Roterdam Të gjithë Të gjithë/shumica Asnjë Asnjë
Audienca në arenë 100% 0-80% 0-80% Asnjë
Ngjarje të tjera në Roterdam Po Adaptuar Reduktuar Asnjë
Qendra shtypi 1,500 në vend 500 në vend
1,000 virtual
1,500 virtual 1,500 virtual

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali Evropian i Këngës 2021 do të jetë një bashkëprodhim midis tri organizatave të lidhura televizive holandeze - Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stichting (NOS) dhe AVROTROS - nga të cilat secili mori një rol të ndryshëm.[12] Sietse Bakker dhe Astrid Dutrénit do të shërbejnë si producentë ekzekutivë, ndërsa Emilie Sickinghe dhe Jessica Stam do të shërbejnë si zëvendësproducente ekzekutive.[13]

Në janar 2020, EBU njoftoi se Martin Österdahl do të bëhej mbikëqyrësi ekzekutiv për Festivalin Evropian të Këngës pas edicionit 2020, duke pasuar Jon Ola Sand.[14] Para emërimit të tij, Österdahl kishte qenë një producent ekzekutiv për edicionet 2013 dhe 2016 dhe kishte qenë anëtar i grupit të referimit në Festivalin Evropian të Këngës midis 2012 dhe 2018.[15]

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dizajni vizual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 shtator 2020, së bashku me skenarët e mundshëm, EBU konfirmoi se modeli i planifikuar vizual dhe slogani për vitin 2020, "Open Up", do të përdoren edhe për konkursin 2021. Logoja dhe marka zyrtare e përditësuar u zbulua më 4 dhjetor 2020. Projektuar nga CLEVER°FRANKE, është "një prezantim abstrakt i frymëzuar nga harta e botës dhe vizualisht lidh vendndodhjen e kryeqyteteve të 41 shteteve pjesëmarrëse me Roterdamin si zemra rrahëse e Evropës."[16][17] Identiteti vizual i rinovuar, i projektuar nga MediaMonks dhe NEP, u ndërtua rreth modeleve dhe 'gjurmëve' që simbolizojnë Holandën dhe "hapjen (opening up)".[18]

Kartolinat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koncepti i kartolinave 2021 u zbulua më 1 dhjetor 2020.[19] Bazuar në temën "Open Up" të konkursit, por në një largim nga koncepti fillestar i krijuar për kartolinat e konkursit 2020 për shkak të shqetësimeve të kufizimit të udhëtimit, kartolinat tani do të përfshijnë artistët që paraqiten përmes pamjeve të xhiruara në shtetin e tyre të origjinës, në kuadrin e së ashtuquajturës 'shtëpi e vogël' e ngritur në vende të ndryshme përreth Holandës. Regjistrimet e kartolinave do të bëhen midis marsit dhe prillit 2021.

Prezantuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chantal Janzen, Jan Smit dhe Edsilia Rombley, tre nga katër prezantuesit e konkursit 2021

Më 18 shtator 2020, së bashku me skenarët e mundshëm, EBU konfirmoi që prezantuesit e planifikuar për vitin 2020 do të emërohen si prezantues edhe për konkursin 2021: aktorja dhe drejtuesja e televizionit Chantal Janzen, këngëtari dhe komentatori i konkursit Jan Smit, këngëtarja Edsilia Rombley, e cila e përfaqësoi Holandënkonkurset 1998 dhe 2007, dhe vlogger-en e bukurisë Nikkie de Jager (NikkieTutorials). De Jager do të jetë gjithashtu prezantuese e përmbajtjes në internet të konkursit, duke përfshirë një seri në prapaskenë në YouTube që do të regjistrohet me artistët pjesëmarrës.[20]

Dizajni i skenës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë njoftimit të datave të konkursit 2021, Sietse Bakker, producent ekzekutiv i konkursit 2021, deklaroi se skena e planifikuar e vitit 2020 do të përdoret gjithashtu në konkursin 2021.[21][22] Dizajni është frymëzuar nga parulla "Open Up" dhe peizazhi tipik holandez i rrafshët. Skena e Eurovision u krijua nga krijuesi gjerman i skenës Florian Wieder, i cili gjithashtu projektoi fazat për konkurset në 2011–12, 2015 dhe 2017–19. Ndryshe nga konkursi i vitit 2019, dhoma e gjelbër u vendos brenda vendit kryesor të performancës.[23][24]

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas anulimit të konkursit 2020, EBU hulumtoi mundësinë e lejimit të këngëve të zgjedhura për konkursin e vitit 2020 të konkurrojnë në konkursin 2021, i cili duhej të diskutohej me grupin e referencës të Festivalit Evropian të Këngës dhe me transmetuesit kombëtarë. Victoria, pjesëmarrja e planifikuar për Bullgarinë në vitin 2020, shprehu publikisht mbështetjen e saj për një veprim të tillë.[25] Sidoqoftë, më 20 mars 2020, grupi i referencës vendosi që, në përputhje me rregullat e Festivalit Evropian të Këngës, këngët e vitit 2020 nuk do të kishin të drejtë të konkurronin në konkursin e vitit 2021.[26]

Performancat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 nëntor 2020, EBU zbuloi se, si një masë për të garantuar që të gjithë pjesëmarrësit mund të marrin pjesë në konkurs, çdo transmetues kombëtar do të krijojë një regjistrim 'live-on-kasetë' para konkursit i cili mund të përdoret nëse një pjesëmarrës nuk mund të udhëtojë në Roterdam, ose t'i nënshtrohet karantinës gjatë mbërritjes. Regjistrimet do të zhvillohen në një ambient studio, në kohë reale (siç do të ishte në garë) pa ndonjë redaktim në vokal ose në ndonjë pjesë të performancës vetë pas regjistrimit. Një grup udhëzimesh të prodhimit u zbuluan gjithashtu për të siguruar drejtësinë dhe integritetin e regjistrimeve.[27]

Vokalet mbështetëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 qershor 2020, EBU njoftoi se vokalet e para-regjistruara mbështetëse do të lejohen për një vit. Përdorimi i vokaleve të regjistruara do të jetë plotësisht opsional. Secili delegacion mund të zgjedhë të përdorë këngëtarë mbështetës, qoftë brenda apo jashtë skenës. Një kombinim i vokaleve mbështetëse të drejtpërdrejta dhe të regjistruara gjithashtu do të lejohet. Të gjithë vokalet kryesorë që interpretojnë melodinë e këngës, duke përfshirë një përdorim eventual të të ashtuquajturit titull kryesor, do të vazhdojnë të jetojnë drejt ose jashtë skenës në arenë.[28][29]

Shorti i ndarjes së gjysmëfinaleve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 nëntor 2020, EBU konfirmoi se shorti i ndarjes së gjysmëfinaleve për garën 2021 nuk do të mbahej. Në vend të kësaj, gjysmëfinalet do të paraqesin të njëjtën renditje të shteteve siç përcaktohet nga shorti për gjysmëfinalet e konkursit 2020, i cili u mbajt më 28 janar 2020 në Bashkinë e Qytetit të Roterdamit dhe u prit nga prezantuesit e konkursit Chantal Janzen, Jan Smit dhe Edsilia Rombley. Shorti përcaktoi gjithashtu se në cilën gjysmëfinale do të duhej të votonin secila nga gjashtë kualifikimet automatike - Big Five dhe Holanda.[30] EBU gjithashtu vendosi të mbajë pozicionin e rendit përfundimtar të Holandës - 23.

Kutitë e përdorura fillimisht për konkursin e vitit 2020 paraqiten si më poshtë:

Kutia 1 Kutia 2 Kutia 3 Kutia 4 Kutia 5

Aktet e hapjes dhe intervale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e dytë do të hapet nga breakdancer Redouan Ait Chitt (Redo) dhe kantautori Eefje de Visser[31][32] me balerinin e baletit Ahmad Joudeh dhe BMX-er Dez Maarsen duke interpretuar gjatë intervalit.[33]

Finalja do të hapet me një paradë flamujsh, duke prezantuar të njëzet e gjashtë finalistët, shoqëruar me muzikë të prodhuar nga DJ 16-vjeçar Pieter Gabriel.[34] Gjatë një akti interval të titulluar "Rock the Roof", gjashtë ish-fitues të Eurovisionit - Lenny Kuhr (1969), Teach-In me Getty Kaspers (1975), Sandra Kim (1986), Helena Paparizou (2005), Lordi (2006) dhe Måns Zelmerlöw (2015) - do t'i interpretojnë këngët e tyre fituese në majë të disa lokaleve në Roterdam.[35] DJ Afrojack, këngëtarët Glennis Grace (i cili përfaqësoi Holandën në konkursin e vitit 2005) dhe Wulf do të interpretojnë "Music Binds Us" - një pjesë e porositur posaçërisht me dy pjesë - së bashku me një orkestër simfonike të përbërë nga muzikantë të rinj nga e gjithë Holanda, formuar posaçërisht për këtë rast.[36][37][38] Duncan Laurence më vonë do ta interpretojë këngën e tij fituese "Arcade", së bashku me një këngë të re.[39][40]

Shtetet pjesëmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

██ Shtetet pjesëmarrëse në gjysmëfinalen e parë ██ Parakualifikuar për në finale por me të drejtë vote në gjysmëfinalen e parë ██ Shtetet pjesëmarrëse në gjysmëfinalen e dytë ██ Parakualifikuar për në finale por me të drejtë vote në gjysmëfinalen e dytë

EBU njoftoi më 26 tetor 2020 se dyzet e një shtete do të marrin pjesë në konkurs, duke shfaqur të njëjtën përbërje të vendeve që ishin vendosur të merrnin pjesë në edicionin e anuluar të vitit 2020. Bullgaria dhe Ukraina do të shënojnë kthimin e tyre në garë pas mungesave të tyre në konkursin 2019, ndërsa Hungaria dhe Mali i Zi u konfirmuan si të pakthyeshëm pas paraqitjeve të tyre të fundit në 2019.[41]

Në mars 2021, Armenia dhe Bjellorusia konfirmuan mospjesëmarrjen e tyre në garë; Armenia u tërhoq për shkak të krizave sociale dhe politike si rezultat i luftës Nagar-Karabag 2020, ndërsa Bjellorusia u përjashtua pasi paraqiti një këngë duke shkelur rregullat, duke ulur kështu numrin e shteteve pjesëmarrëse në 39.[42][43]

Artistët që kthehen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas anulimit të konkursit 2020, transmetuesit pjesëmarrës të shteteve të mëposhtme njoftuan se, për konkursin 2021, ata do të zgjidhnin brenda të njëjtit artistë të zgjedhur fillimisht për vitin 2020: Australia, Austria, Azerbajxhani, Belgjika, Bullgaria, Republika Çeke, Gjeorgjia, Greqia, Islanda, Irlanda, Izraeli, Letonia, Malta, Moldavia, Holanda, Maqedonia e Veriut, Mbretëria e Bashkuar, Rumania, San Marino, Serbia, Sllovenia, Spanja, Zvicra dhe Ukraina.[44][45] Përveç kësaj, artistët e zgjedhur fillimisht për Estoninë dhe Lituaninë në vitin 2020 fituan finalet e tyre kombëtare për t'i përfaqësuar shtetet e tyre në konkursin e vitit 2021.

Duke mos llogaritur vitin 2020, deri më tani, konkursi do të paraqesë dy përfaqësues të cilët gjithashtu më parë performuan si vokalistë kryesorë për të njëjtin shtet dhe pesë artistë që morën pjesë në ngjarje të tjera të Eurovision ose si vokalistë mbështetës për të njëjtin apo për një shtet tjetër.

Artisti Shteti Viti i mëparshëm/Vitet e mëparshme
Natalia Gordienko Flag of Moldavia Moldavia 2006 (bashkë me Arsenium)[46]
Senhit Flag of San Marino San Marino 2011[47]
Sanja Vučić (anëtare e Hurricane) Flag of Serbia Serbia 2016[48]
Ksenija Knežević (anëtare e Hurricane) 2015 (si vokaliste mbështetëse për Knez, që përfaqësoi Malin e Zi)[48]
Destiny Chukunyere Flag of Malta Malta Festivali për Fëmijë 2015 (fituese)
2019 (si vokaliste mbështetëse për Michela Pace)[49]
Stefania Flag of Greqia Greqia Festivali për Fëmijë 2016 (përfaqësoi Holandën si anëtareb e Kisses)[50]
Vincent Bueno Flag of Austria Austria 2017 (si vokalist mbështetës për Nathan Trent)[51]
Vasil Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 2019 (si vokalist mbështetës për Tamara Todevska)[52]

Gjysmëfinalja e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e parë do të zhvillohet më 18 maj 2021 në 21:00 (CEST). Shtatëmbëdhjetë shtete do të marrin pjesë në gjysmëfinalen e parë. Këto vende plus Gjermania, Italia dhe Holanda do të votojnë në këtë gjysmëfinale. Bjellorusia u caktua fillimisht për të marrë pjesë në gjysmën e parë të gjysmëfinales, por u skualifikua nga gara pasi paraqiti një hyrje në kundërshtim me rregullat.

Renditja[53] Shteti Artist[54] Kënga Gjuhë(t)
01 Flag of Lituania Lituania The Roop "Discoteque" Anglisht
02 Flag of Sllovenia Sllovenia Ana Soklič "Amen" Anglisht
03 Flag of Rusia Rusia Manizha "Russian Woman" Rusisht, anglisht
04 Flag of Suedia Suedia Tusse "Voices" Anglisht
05 Flag of Australia Australia Montaigne "Technicolour" Anglisht
06 Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Vasil "Here I Stand" Anglisht
07 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Lesley Roy "Maps" Anglisht
08 Flag of Qiproja Qiproja Elena Tsagrinou "El Diablo" Anglisht
09 Flag of Norvegjia Norvegjia Tix "Fallen Angel" Anglisht
10 Flag of Kroacia Kroacia Albina "Tick-Tock" Anglisht, kroatisht
11 Flag of Belgjika Belgjika Hooverphonic "The Wrong Place" Anglisht
12 Flag of Izraeli Izraeli Eden Alene "Set Me Free" Anglisht
13 Flag of Rumania Rumania Roxen "Amnesia" Anglisht
14 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani Efendi "Mata Hari" Anglisht
15 Flag of Ukraina Ukraina Go_A "Shum" (Шум) Ukrainisht
16 Flag of Malta Malta Destiny "Je me casse" Anglisht

Gjysmëfinalja e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e dytë do të zhvillohet më 20 maj 2021 në ora 21:00 (CEST). Tetëmbëdhjetë shtete do të marrin pjesë në gjysmëfinalen e dytë. Këto vende plus Franca, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar do të votojnë në këtë gjysmëfinale. Armenia fillimisht u caktua të merrte pjesë në gjysmën e dytë të gjysmëfinales, por u tërhoq nga konkursi për shkak të krizave sociale dhe politike në pasojat e luftës Nagar-Karabak 2020.

Renditja Shteti Artist[55] Kënga Gjuhë(t)
01 Flag of San Marino San Marino Senhit "Adrenalina" Anglisht
02 Flag of Estonia Estonia Uku Suviste "The Lucky One" Anglisht
03 Flag of the Czech Republic Republika Çeke Benny Cristo "Omaga" Anglisht
04 Flag of Greqia Greqia Stefania "Last Dance" Anglisht
05 Flag of Austria Austria Vincent Bueno "Amen" Anglisht
06 Flag of Polonia Polonia Rafał "The Ride" Anglisht
07 Flag of Moldavia Moldavia Natalia Gordienko "Sugar" Anglisht
08 Flag of Islanda Islanda Daði og Gagnamagnið "10 Years" Anglisht
09 Flag of Serbia Serbia Hurricane "Loco Loco" Serbisht
10 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia Tornike Kipiani "You" Anglisht
11 Flag of Shqipëria Shqipëria Anxhela Peristeri "Karma" Shqip
12 Flag of Portugalia Portugalia The Black Mamba "Love Is on My Side" Anglisht
13 Flag of Bullgaria Bullgaria Victoria "Growing Up Is Getting Old" Anglisht
14 Flag of Finlanda Finlanda Blind Channel "Dark Side" Anglisht
15 Flag of Letonia Letonia Samanta Tīna "The Moon Is Rising" Anglisht
16 Flag of Zvicra Zvicra Gjon's Tears "Tout l'Univers" Frëngjisht
17 Flag of Danimarka Danimarka Fyr & Flamme "Øve os på hinanden" Danisht

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja do të zhvillohet më 22 maj 2021 në ora 21:00 (CEST). Njëzet e gjashtë shtete do të marrin pjesë në finale, duke përfshirë vendin pritës, Big Five dhe dhjetë hyrjet më të renditura në secilën prej dy gjysmëfinaleve. Të tridhjetë e nëntë shtetet pjesëmarrëse do të votojnë në finale.

Renditja Shteti Artist Kënga Gjuha(ët)
23 Flag of the Netherlands Holanda Jeangu Macrooy "Birth of a New Age" Anglisht, Sranan Tongo
Flag of Franca Franca Barbara Pravi "Voilà" Frëngjisht
Flag of Gjermania Gjermania Jendrik Sigwart "I Don't Feel Hate" Anglisht
Flag of Italia Italia Måneskin "Zitti e buoni" Italisht
Flag of Spanja Spanja Blas Cantó "Voy a quedarme" Spanjisht
Flag of the United Kingdom Britania e Madhe James Newman "Embers" Anglisht

Shtetet e tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kualifikimi për pjesëmarrje të mundshme në konkursin e këngës në Eurovizion kërkon një transmetues kombëtar me anëtarësim aktiv në EBU që do të jetë në gjendje të transmetojë konkursin përmes rrjetit të Eurovision. EBU do të lëshojë një ftesë për pjesëmarrje në konkurs për të gjithë anëtarët aktivë. Në ndryshim nga vitet e kaluara, anëtari i asociuar Australia nuk ka nevojë për një ftesë për konkursin e vitit 2021, pasi më parë ishte dhënë leje për të marrë pjesë të paktën deri në vitin 2023.[56]

Anëtarët aktivë të EBU-së[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Andora Andorra – Në nëntor 2019, Demokratët për Andorrën, partia qeverisëse e Andorrës, deklaruan se vendi përfundimisht do të kthehej në garë, me një parakusht për një vlerësim të kostos.[57] Susanne Georgi, përfaqësuesja e Andorrës 2009, deklaroi në maj të vitit 2020 se ajo kishte siguruar fondet e kërkuara për kthimin e këtij shteti në garë.[58] Më vonë atë vit, më 1 gusht 2020, Georgi shpjegoi në uebfaqen e fansave të Eurovision Wiwibloggs 'podcast se ajo kishte mbajtur një takim me Kryeministrin e Andorrës Xavier Espot Zamora, në të cilin ata verbalisht ranë dakord të bënin një rikthim në Festivalin Evropian të Këngës në vitin 2022 (pasi ata nuk dëshironin të merrnin pjesë në rrethanat e pandemisë së COVID-19).[59]
 • Armenia Armenia – Duke synuar të konkurronin në konkursin 2020, Armenia fillimisht u konfirmua për garën 2021 kur lista e pjesëmarrësve u shpall nga EBU në tetor 2020 dhe u vendosën të performonin në gjysmën e dytë të gjysmëfinales së dytë. Sidoqoftë, më 5 mars 2021, Kompania e Televizionit Publik të Armenisë (AMPTV) konfirmoi se ata më pas nuk ishin në gjendje të merrnin pjesë në garë për shkak të krizave shoqërore dhe politike si pasojë e luftës në Nagorno-Karabakh 2020.
 • Flag of Bjellorusia Bjellorusia – Duke synuar të konkurronin në konkursin 2020, Bjellorusia fillimisht u konfirmua për garën 2021 kur lista e pjesëmarrësve u shpall nga EBU në tetor 2020 dhe u vendosën të performonin në gjysmën e parë të gjysmëfinales së parë. Sidoqoftë, më 26 mars 2021, Bjellorusia u skualifikua nga EBU pasi hyrja e tyre "Ya nauchu tebya (Unë do t'ju Mësoj Ju)" nga Galasy ZMesta u refuzua për shkak të shkeljes së rregullave, dhe duke mos qenë në gjendje të paraqiste një hyrje të përshtatshme për zëvendësim.
 • Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina – Në tetor 2020, transmetuesi boshnjak Radio dhe Televizioni i Bosnjë dhe Herzegovinës (BHRT) konfirmoi se vendi nuk do të kthehej në vitin 2021, duke përmendur çështjet financiare në vazhdim. Bosnja dhe Hercegovina për herë të fundit mori pjesë në 2016.[60]
 • Hungaria Hungaria – Pa asnjë shpjegim të mëtejshëm, Hungaria nuk u përfshi në listën përfundimtare të shteteve pjesëmarrëse për garën 2021.
 • Luksemburgu Luksemburgu – Në korrik të vitit 2020, RTL Télé Lëtzebuerg konfirmoi se Luksemburgu nuk do të merrte pjesë në konkursin 2021, duke deklaruar se ata nuk kanë asnjë "fokus në shfaqje argëtuese dhe muzikore" dhe se pjesëmarrja në konkurs "do ta vinte transmetuesin në një gjendje të rëndë financiare".[61]
 • Monaku Monako – Transmetuesi Monégasque TMC konfirmoi në shtator 2020 se ata nuk do të merrnin pjesë në konkursin 2021.[62]
 • Mali i Zi Mali i Zi – Transmetuesi malazez Radio dhe Televizioni i Malit të Zi (RTCG) konfirmoi në tetor 2020 se ata nuk do të merrnin pjesë në konkursin 2021.[63] Ata më parë ishin tërhequr nga konkurrimi në konkursin e anuluar më vonë në vitin 2020 për shkak të një serie rezultatesh të dobëta dhe kostove që lidhen me pjesëmarrjen.
 • Flag of Morocco.svg Maroku – Në përgjigje të thashethemeve se EBU kishte qenë në diskutime me Marokun në lidhje me pjesëmarrjen në konkurs, Karim Sbai, Drejtori i Komunikimeve i Marokut Société Nationale de Radiodiffusion et de Télévision, deklaroi në shkurt 2020 se kthimi i mundshëm i Marokut në konkurs ende nuk ishte diskutuar. Në fund të fundit, Maroku nuk u përfshi në listën përfundimtare të shteteve pjesëmarrëse për konkursin 2021.[64]
 • Sllovakia Sllovakia – Në korrik të vitit 2020, një zëdhënës nga Radio dhe Televizioni i Sllovakisë (RTVS) deklaroi se transmetuesi nuk kishte gjasa të merrte pjesë në konkurs.[65] RTVS konfirmoi mospjesëmarrjen e tyre në gusht 2020.[66]
 • Turqia Turqia – Në maj të vitit 2020, Faruk Kaymakcı, Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Drejtori i Turqisë për Çështjet e BE-së, deklaroi se shpresonte ta shihte Turqinë të kthehej në garë.[67] Megjithatë, Turqia nuk u përfshi në listën përfundimtare të shteteve pjesëmarrëse për konkursin 2021. Turqia për herë të fundit mori pjesë në vitin 2012.

Anëtarët e asociuar të EBU-së[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani – Në gusht të vitit 2020, EBU deklaroi se nuk kishin ndërmend ta ftonin Kazakistanin në konkursin 2021.

Shtetet që nuk janë anëtare të EBU-së[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kosova Kosova – Në gusht të vitit 2020, EBU deklaroi se nuk kishin ndërmend ta ftonin Kosovën në konkursin 2021.[68]
 • Lihtenshtajni Lihtenshtajni – Në korrik 2020, transmetuesi lihtenshtajnist 1 FL TV njoftoi se ata kishin përjashtuar debutimin në konkursin 2021. Transmetuesi ishte përpjekur të bëhej anëtar i EBU-së në të kaluarën, por ndaloi planet e tij kur drejtori i tij, Peter Kölbel, vdiq papritur. Do të duhej gjithashtu mbështetja e qeverisë së Lihtenshtajnit që të ishte në gjendje të përballonte koston e anëtarësimit në EBU dhe pagimin e tarifës së pjesëmarrjes për konkursin.[69]

Ndodhitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përjashtimi i Bjellorusisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi "Ya nauchu tebya (Do t'ju Mësoj Ju)" u njoftua si hyrja bjelloruse për konkursin, EBU vendosi që kënga të mos ishte në përputhje me rregullat e konkursit kundër hyrjeve politike dhe se kënga nuk ishte e përshtatshme për të konkurruar në konkurs nëse nuk modifikohet ose zëvendësohet.[70] Pasi nuk arritën të përmbushnin një afat të caktuar për të paraqitur një hyrje të pranueshme, me paraqitjen e tyre të dytë "Pesnyu pro zaytsa (Këngë rreth Hares)" gjithashtu u duk se nuk ishte në përputhje me rregullat, u njoftua më 26 mars 2021 se Bjellorusia ishte përjashtuar nga konkursi.

Transmetuesit dhe komentuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjithë transmetuesit pjesëmarrës mund të zgjedhin të kenë komentues në vend ose në distancë që ofrojnë një pasqyrë në lidhje me shfaqjen për audiencën e tyre lokale dhe, ndërsa ata duhet të transmetojnë së paku gjysmëfinalen në të cilën po votojnë dhe në fund, shumica e transmetuesve transmetojnë të tre shfaqjet me plane të ndryshme programimi. Në mënyrë të ngjashme, disa transmetues që nuk marrin pjesë mund të dëshirojnë të transmetojnë konkursin. Këta janë transmetuesit që kanë konfirmuar planet e tyre të transmetimit dhe/ose komentuesit e tyre:

Transmetuesit dhe komentatorët e shteteve pjesëmarrëse
Shteti Shfaqje(t) Transmetues Komentator(ë) Ref
 Bullgaria Të gjitha BNT 1 [71]
 Danimarka Të gjitha DR1 Henrik Milling dhe Nicolai Molbech [72]
 Franca Të dy gjysmëfinalet France 4 [73]
Finalja France 2 Stéphane Bern and Laurence Boccolini
 Gjermania Të dy gjysmëfinalet One [74]
Finalja Das Erste, One
 Greqia Të gjitha ERT Maria Kozakou and Giorgos Kapoutzidis [75]
 Italia Të dy gjysmëfinalet Rai 4 [76][77]
Finalja Rai 1
Rai Radio 2
 Holanda Të gjitha NPO1 Cornald Maas dhe Sander Lantinga [78]
 Norvegjia NRK1 Marte Stokstad [79][80]
 Rusia Të gjitha Channel One Yury Aksyuta, Yana Churikova [81]
 Ukraina Të gjitha UA:First Timur Miroshnychenko [82]
 Mbretëria e Bashkuar Të dy gjysmëfinalet BBC Four [83]
Finalja BBC One Graham Norton
BBC Radio 2 Ken Bruce
Transmetuesit dhe komentatorët e shteteve jopjesëmarrëse
Shteti Shfaqje(t) Transmetues Komentator(ë) Ref
 Kanadaja Të gjitha Omni Television Pa komentim [84]

Programe shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eurovision Song Celebration 2021[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

EBU njoftoi më 29 mars 2021 se Eurovision Song Celebration do të kthehej për një edicion të dytë, duke shfaqur premierën në kanalin zyrtar të konkursit në YouTube. Shfaqja 2021, drejtohet nga Krista Siegfrids dhe transmetohet në dy pjesë më 28 dhe 29 maj, do të shfaqë të gjitha 39 performancat rezervë të 'drejtpërdrejta në kasetë', së bashku me materialin tjetër të bonusit. Ashtu si në Song Celebration të vitit të kaluar, adhuruesve do t'u kërkohet të kontribuojnë në shfaqje duke dërguar videoklipet e këngëve të tyre të preferuara.[85]

Albumi zyrtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eurovision Song Contest: Rotterdam 2021
Compilation album nga Festivali Evropian i Këngës
Lëshuar më 23 prill 2021
Zhanri Pop
Kronologjia e Festivali Evropian i Këngës
Eurovision: A Tribute to the Artists and Songs 2020 Eurovision Song Contest: Rotterdam 2021

Eurovision Song Contest: Rotterdam 2021 është albumi zyrtar i përpilimit të konkursit, i bashkuar nga Bashkimi Evropian i Transmetimeve dhe do të dalë më 23 prill 2021.[86] Albumi përmban të 39 këngët përfshirë gjysmëfinalistët që nuk arritën të kualifikoheshin në finale.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Dates for Eurovision 2021 announced" [Njoftohen datat për Eurovision 2021]. Eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 15 qershor 2020. Marrë më 2020-06-15.
 2. ^ "Rotterdam returns as Eurovision Song Contest Host City in 2021" [Rotterdam kthehet si qyteti pritës i Festivalit Evropian të Këngës për vitin 2021]. Eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 16 maj 2020. Marrë më 16 maj 2020.
 3. ^ "Official EBU statement & FAQ on Eurovision 2020 cancellation" [Deklarata zyrtare e EBU & FAQ mbi anulimin e Eurovisionit 2020]. Eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 18 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 2020-03-18. Marrë më 2020-03-18.
 4. ^ Granger, Anthony (8 prill 2020). "Eurovision'21: Rotterdam Requires 6.7 Million Euro's Additional Funding to Host Eurovision 2021" [Eurovision'21: Rotterdam kërkon 6.7 milionë euro fonde shtesë për ta organizuar Eurovisionin 2021]. Eurovoix (në anglisht). Marrë më 2020-04-09.
 5. ^ Jumawan, Tim (23 prill 2020). "🇳🇱 Rotterdam City Council agrees to extra funding for Eurovision 2021" [Këshilli i Qytetit të Roterdamit bie dakord për fonde shtesë për Eurovisionin 2021]. ESCXTRA (në anglisht). Marrë më 2020-04-23.
 6. ^ Jiandani, Sanjay (9 prill 2020). "ESC 2021: Will Rotterdam host the contest next year? 6.7 million euros required" [ESC 2021: A do ta presë Roterdami konkursin vitin e ardhshëm? Kërkohen 6.7 milionë euro]. ESCToday (në anglisht). Marrë më 2020-04-09.
 7. ^ "No fans at Dutch events until vaccine" [Asnjë tifoz në ngjarjet holandeze deri në vaksinim]. BBC Sport (në anglisht). Marrë më 2020-09-18.
 8. ^ Granger, Anthony (7 maj 2020). "Eurovision'21: NPO to Assess Government Ruling on Mass Events Following Coronavirus" [Eurovision'21: OJF-të do ta vlerësojnë vendimin e qeverisë mbi ngjarjet masive pas koronavirusit]. Eurovoix (në anglisht). Marrë më 2020-05-07.
 9. ^ "The 4 ways to make Eurovision 2021 happen" [4 mënyrat për ta realizuar Eurovisionin 2021]. Eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 18 shtator 2020. Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2020. Marrë më 18 shtator 2020.
 10. ^ "Eurovision confirms radical 2021 plans to ensure contest takes place – even in lockdown" [Eurovision konfirmon planet radikale të vitit 2021 për ta siguruar zhvillimin e konkursit - madje edhe në bllokim]. PinkNews (në anglisht). 18 shtator 2020. Marrë më 2020-09-22.
 11. ^ "Eurovision 2021 organizers set determined yet realistic plans for May" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 3 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2021. Marrë më 4 shkurt 2021.
 12. ^ Granger, Anthony (16 maj 2020). "Rotterdam Confirmed As Host City For Eurovision 2021" [Roterdami konfirmohet si qyteti pritës për Eurovisionin 2021]. Eurovoix (në anglisht). Marrë më 2020-06-09.
 13. ^ "2020 and 2021 Executive Producer Sietse Bakker looks back and forward" [Prodhuesi ekzekutiv i vitit 2020 dhe 2021 Sietse Bakker shikon prapa dhe përpara]. Eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 16 qershor 2020. Marrë më 2020-06-16.
 14. ^ "Martin Österdahl new Eurovision Song Contest Executive Supervisor" [Martin Österdahl, Mbikëqyrësi Ekzekutiv i ri i konkursit të këngës Eurovision]. Eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 20 janar 2020.
 15. ^ Farren, Neil (20 janar 2020). "Martin Österdahl Appointed Eurovision Executive Supervisor" [Martin Österdahl emërohet Mbikëqyrës Ekzekutiv i Eurovisionit]. Eurovoix (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2020. Marrë më 2020-01-20.
 16. ^ "This is the new logo of Eurovision 2021" [Kjo është logoja e re e Eurovisionit 2021]. Eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 4 dhjetor 2020. Marrë më 2020-12-04.
 17. ^ CLEVER°FRANKE. "CLEVER°FRANKE - Work - Eurovision" [CLEVER ° FRANKE - Punë - Eurovision]. CLEVER°FRANKE (në anglisht). Marrë më 2020-12-04.
 18. ^ "Eurovision 2021 design comes to life" [Krijohet dizajni i Eurovisionit 2021]. Eurovision.tv (në anglisht). 15 janar 2021. Marrë më 2021-01-16.
 19. ^ "Eurovision Song Contest shows the Netherlands in 41 introductory films" [Festivali Evropian i Këngës paraqet Holandën në 41 filma hyrës]. Eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 1 dhjetor 2020. Marrë më 2020-12-01.
 20. ^ "How 2020 BROKE ME & Predicting 2021 | NikkieTutorials - YouTube" [Si më theu 2020 dhe parashikime 2021 | NikkieTutorials - YouTube]. www.youtube.com (në anglisht). Marrë më 2020-12-31. ...They are willing to, like, give me an upgrade. So now I'm actually one of the [main] hosts
 21. ^ Jumawan, Tim (15 qershor 2020). "🇳🇱 The Grand Final of the 2021 Eurovision Song Contest to take place in May 22" [Finalja e Madhe e Festivalit Evropian të Këngës 2021 që do të zhvillohet më 22 maj]. ESCXTRA (në anglisht). Marrë më 2020-06-15.
 22. ^ "Eurovision 2021 Dates - Grand Final on 22 May 2021". Wiwibloggs. 15 qershor 2020. Marrë më 2020-06-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Eurovision 2020: Stage design revealed for Rotterdam". Eurovisionworld. 2 dhjetor 2019. Marrë më 2020-06-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Eurovision 2020 stage design: Flat, minimalist and modern". Eurovision.tv. European Broadcasting Union. 2 dhjetor 2019. Marrë më 2020-06-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Rasmus (18 mars 2020). "The favourite to win Eurovision 2020: "We should be allowed to perform our songs in 2021"". Eurovisionworld. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2020. Marrë më 20 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Intention to honour Eurovision 2020 songs and artists". Eurovision.tv. European Broadcasting Union. 20 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 2020-03-20. Marrë më 2020-03-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "2021 artists to record song "live-on-tape" to ensure Contest will happen". Eurovision.tv. European Broadcasting Union. 18 nëntor 2020. Marrë më 2020-11-19. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Granger, Anthony (18 qershor 2020). "Pre-recorded Backing Vocals to Trialled at Eurovision For One Year". Eurovoix. Marrë më 2020-06-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Changes announced to ensure Eurovision comes". Eurovision.tv. European Broadcasting Union. 18 qershor 2020. Marrë më 2020-06-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Groot, Evert (17 nëntor 2020). "2020 Semi-Final line-up to stay for 2021". Eurovision.tv. Eurovision Song Contest. Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2020. Marrë më 17 nëntor 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Alexander van Eenennaam (17 shkurt 2021). "Redo en Eefje de Visser treden samen op bij Songfestival" [Redo and Eefje will together perform at the Eurovision Song Contest] (në holandisht). De Gelderlander.
 32. ^ "Dutch duo to open Second Semi-Final" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 17 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2021. Marrë më 17 shkurt 2021.
 33. ^ "Ballet and BMX bikes for second Semi-Final" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 9 mars 2021. Marrë më 9 mars 2021.
 34. ^ "DJ Pieter Gabriel will produce a flag parade remix for the Grand Final" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 19 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2021. Marrë më 19 shkurt 2021.
 35. ^ "Rotterdam ready to 'Rock the Roof'" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 25 mars 2021. Marrë më 25 mars 2021.
 36. ^ "Afrojack, Glennis Grace en Wulf in grote finale songfestival". RTL Boulevard (në holandisht). 5 prill 2021. Marrë më 5 prill 2021.
 37. ^ Granger, Anthony (5 prill 2021). "Afrojack, Glennis Grace and Wulf to Perform at the Interval of Eurovision 2021". Eurovoix (në anglisht). Marrë më 5 prill 2021.
 38. ^ "Afrojack, Glennis Grace and Wulf will perform in the Grand Final" (në anglisht). Eurovision Song Contest. 5 prill 2021. Marrë më 5 prill 2021.
 39. ^ "Duncan Laurence set for Rotterdam shows" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 30 mars 2021. Marrë më 30 mars 2021.
 40. ^ "Live wereldpremière Duncan Laurence op het Eurovisie Songfestival-podium | Eurovisie Songfestival". songfestival.nl (në holandisht). Marrë më 30 mars 2021.
 41. ^ "41 Countries to participate at Eurovision 2021". Eurovision.tv. European Broadcasting Union. 26 tetor 2020. Marrë më 26 tetor 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Armenia withdraws from Eurovision Song Contest 2021". European Broadcasting Union (EBU). 5 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2021. Marrë më 5 mars 2021. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "EBU statement on Belarusian participation" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 26 mars 2021. Marrë më 26 mars 2021.
 44. ^ "18 acts are confirmed for Eurovision 2021!". Eurovision.tv. European Broadcasting Union. 16 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 2020-05-17. Marrë më 2020-05-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Participants of Rotterdam 2021 - Eurovision Song Contest". Eurovision.tv. European Broadcasting Union. 26 tetor 2020. Marrë më 26 tetor 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Natalia Gordienko returns for Moldova" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 26 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2021. Marrë më 7 shkurt 2021.
 47. ^ Farren, Neil (16 maj 2020). "San Marino: Senhit to Eurovision 2021". Eurovoix. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2020. Marrë më 17 maj 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ a b "Brace yourself: Hurricane storms into Eurovision 2021" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 17 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2021. Marrë më 7 shkurt 2021.
 49. ^ Granger, Anthony (16 maj 2020). "Malta: Destiny Chukunyere Will Compete in Eurovision 2021". Eurovoix. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2020. Marrë më 17 maj 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Herbert, Emily (18 mars 2020). "Greece: Stefania Will Represent Greece at Eurovision 2021". Eurovoix. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2020. Marrë më 17 maj 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Herbert, Emily (26 mars 2020). "Austria: Vincent Bueno to Eurovision 2021". Eurovoix. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2020. Marrë më 17 maj 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "Vasil is back for North Macedonia!" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 20 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2021. Marrë më 7 shkurt 2021.
 53. ^ "Semi-Final running orders revealed". Eurovision.tv (në anglisht). 30 mars 2021. Marrë më 2021-03-30.
 54. ^ "Eurovision Song Contest 2021 First Semi-Final". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 30 mars 2021. Marrë më 30 mars 2021. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ "Eurovision Song Contest 2021 Second Semi-Final". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 30 mars 2021. Marrë më 30 mars 2021. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ Groot, Evert (12 shkurt 2019). "Australia secures spot in Eurovision for the next five years". Eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 shkurt 2019. Marrë më 12 shkurt 2019.
 57. ^ Granger, Anthony (20 nëntor 2019). "Andorra: Government Plans for RTVA's Return to Eurovision Song Contest". Eurovoix. Arkivuar nga origjinali më 2019-11-23. Marrë më 2020-01-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ Granger, Anthony (19 maj 2020). "Andorra: Susanne Georgi States She Has Secured Funding To Bring Andorra Back To Eurovision". Eurovoix. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ Adams, William Lee (1 gusht 2020). ""A verbal green light" — Andorra is planning a Eurovision 2022 comeback, says Susanne Georgi". Wiwibloggs. Marrë më 2020-08-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ Jiandani, Sanjay (6 tetor 2020). "Bosnia & Herzegovina: BHRT confirms non-participation at Eurovision 2021". ESCToday. Marrë më 2020-10-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ Ryan, Tom (30 korrik 2020). "No Eurovision return for Luxembourg in 2021". ESCXTRA. Marrë më 2020-07-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ Jiandani, Sanjay (8 shtator 2020). "Monaco: TMC confirms non-participation in Eurovision 2021". ESCToday. Marrë më 2020-09-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ Herbert, Emily. "Montenegro: No Eurovision Return in 2021". Eurovoix. Marrë më 12 tetor 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ Granger, Anthony (1 shkurt 2020). "Morocco: SNRT Spokesperson Unaware of Any Discussions Regarding Eurovision". Eurovoix. Arkivuar nga origjinali më 2020-02-01. Marrë më 2020-02-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ Granger, Anthony (11 korrik 2020). "Slovakia: RTVS Unlikely To Participate in Eurovision 2021". Eurovoix. Marrë më 2020-07-11. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ Jiandani, Sanjay (3 gusht 2020). "Slovakia: RTVS will not return to Eurovision in 2021". ESCToday. Marrë më 2020-08-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ "🇹🇷 Turkey: Turkish deputy minister hopes for Eurovision return". ESCXTRA. 23 maj 2020. Marrë më 2020-06-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ Jumawan, Tim (18 gusht 2020). "EBU: "No plans to invite Kazakhstan or Kosovo to participate at the 2021 Eurovision Song Contest"". ESCXTRA. Marrë më 2020-08-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ Herbert, Emily (30 korrik 2020). "Liechtenstein: 1FLTV Rules Out Eurovision Debut in 2021". Eurovoix. Marrë më 2020-07-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ "Latest news: EBU statement on Belarusian entry". EBU. 11 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2021. Marrë më 11 mars 2021. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ ""Евровизия" 2021 - на 18, 20 и 22 май в Ротердам - По света и у нас - БНТ Новини". news.bnt.bg (në bullgarisht). Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2021. Marrë më 2020-12-24.
 72. ^ "'Vi glæder os helt sindssygt!': Her er Danmarks nye Grand Prix-kommentatorer". DR (në danisht). 8 prill 2021. Marrë më 2021-04-08.
 73. ^ Barké, Sébastien (31 janar 2021). "Eurovision 2021 : dates, lieu, Barbara Pravi, artistes et pays confirmés... Ce que l'on sait déjà de la prochaine édition du Concours !". Télé Loisirs (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2021. Marrë më 2021-02-26.
 74. ^ NDR. "ESC 2021: Jendrik singt für Deutschland". eurovision.de (në gjermanisht). Marrë më 2021-03-13.
 75. ^ Washak, James (23 shkurt 2021). "🇬🇷 Greece: Maria Kozakou & George Kapoutzidi Will Be The Commentators For ERT at Eurovision 2021". Eurovoix (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2021. Marrë më 2021-02-23.
 76. ^ "Semifinali Eurovision 2021, la Rai ci ricasca: torna al commento Saverio Raimondo (con Ema Stokholma)". Eurofestivalnews (në italisht). Marrë më 4 prill 2021.
 77. ^ Washak, James (4 prill 2021). "Italy: Ema Stokholma and Saverio Raimondo to Commentate on the Eurovision 2021 Semi-finals". Eurovoix (në anglisht). Marrë më 4 prill 2021.
 78. ^ NU.nl (7 prill 2021). "Sander Lantinga naast Cornald Maas als commentator Songfestival" (në holandisht). Marrë më 7 prill 2021.
 79. ^ Sand, Camilla (17 prill 2020). "Marte Stokstad blir ny kommentator for Eurovision Song Contest" (në norvegjisht). Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2020. Marrë më 2020-04-17.
 80. ^ Hagen, Knut Øyvind (17 prill 2020). "Slik blir årets alternative Eurovision Song Contest" (në norvegjisht). Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2020. Marrë më 2020-04-17.
 81. ^ "ЕвроВижн с Яной Чу Little big слились! Аксюта поясняет! Манижа рыдает!". 12 mars 2021 – nëpërmjet YouTube. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 82. ^ Herbert, Emily (5 prill 2021). "Ukraine: Timur Miroshnychenko to Commentate on Eurovision 2021". Eurovoix (në anglisht). Marrë më 5 prill 2021.
 83. ^ Stella, Nathan (8 mars 2021). "James Newman's Eurovision Entry Will Be Revealed On March 11". ESC Bubble. Arkivuar nga origjinali më 2021-03-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 84. ^ Granger, Anthony (29 mars 2021). "Canada: OMNI Television to Broadcast Eurovision 2021". Eurovoix (në anglisht). Marrë më 29 mars 2021.
 85. ^ "Online Calendar 2021". Eurovision.tv (në anglisht). 3 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2021. Marrë më 2021-04-06.
 86. ^ "The official artwork and release date for the Eurovision 2021 CD album is revealed!". ESCXTRA.com (në anglisht). 20 mars 2021. Marrë më 29 mars 2021.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]