Karma (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Karma"
Këngë nga Anxhela Peristeri
Publikimi1 mars 2020
Gjatësia3:00
TekstshkruesOlti Curri
ProducerKledi Bahiti
Kronologjia e këngëve
"Lujta"
(2020)
"Karma"
(2021)
"Karma"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiShqipëria
PerformuesAnxhela Peristeri
GjuhaShqip
KompozitorëKledi Bahiti
TekstshkruesOlti Curri
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 10-ta
Pikët në Gjysëm-Finale112
Vendi në FinaleE 21-ta
Pikët në Finale57
Paraqitjet tjera
◄ Fall from the Sky (2020)   
Sekret (2022) ►

"Karma" është një këngë e regjistruar nga këngëtarja shqiptare Anxhela Peristeri, e lëshuar më 16 nëntor 2020 dhe shkruar nga Kledi Bahiti dhe Olti Curri.[1] "Karma" fitoi Festivalin e Këngës 59 dhe kështu e ka përfaqësuar ShqipërinëFestivalin Evropian të Këngës 2021.[2]

Prapavija dhe kompozimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 dhjetor 2020, Anxhela Peristeri u njoftua nga transmetuesi kombëtar, Radio Televizioni Shqiptar (RTSH), si përfaqësuesja shqiptare për Festivalin Evropian të Këngës 2021, pasi fitoi edicionin e 59-tëFestivalit të Këngës.[3] Peristeri mori pjesë me këngën "Karma" të shkruar nga kantautori shqiptar Olti Curri dhe i kompozuar nga këngëtari dhe kantautori Kledi Bahiti.[4] Për qëllimin e pjesëmarrjes së saj në Festivalin Evropian të Këngës, "Karma" u ripërtëri dhe teksti i saj mbeti në gjuhën shqipe.[5]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas fitores së saj në Festivalin e Këngës, "Karma" u prit me vlerësime universale nga kritikët e muzikës. Një redaktor i SoundsEuropean! arriti në përfundimin se kënga ishte një "përzierje emocionuese e tingujve folklorikë" me "aluzione për pop dhe rock".[6] Gjithashtu duke vërejtur potencialin, vlerësuesi i fundit vlerësoi lëvdimin vokal "mbresëlënës" të Peristerit. Në një përmbledhje tjetër, një shkrimtar i Aussievision e përshkroi këngën si një "baladë pa zë të përjetshëm" dhe deklaroi se ajo është e mbushur me "fuqi vokale, drama dhe instrumente eklektike" së bashku me "orkestrim tradicional". Ky i fundit përfundoi përmbledhjen e tij duke shkruar se mund të funksiononte "tepër" shkëlqyeshëm në skenën e Eurovisionit.[7]

Publikimi dhe promovimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Peristeri lajmëroi videoklipin shoqërues për këngën "Karma" me një pamje paraprake të postuar në mediet e saj sociale më 27 shkurt 2021.[8] Nga janari deri në shkurt 2021, Peristeri u shfaq për të promovuar këngën në shfaqjen televizive shqiptare Telebingo Shqiptare dhe televizionin kosovar të transmetuar NIN.[9][10] Për promovim të mëtejshëm, në fund të shkurtit, këngëtarja publikoi ​​një set fotografish në Instagramin e saj ku shihet e veshur me veshje tradicionale shqiptare nga territore të ndryshme shqipfolëse.[11][12]

Në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

RTSH, transmetuesi kombëtar i vendit, organizoi edicionin e 59-të të Festivalit të Këngës në mënyrë që të zgjidhte përfaqësuesin e Shqipërisë për Festivalin Evropian të Këngës 2021.[13] Konkursi tradicionalisht konsistoi në dy gjysmëfinale dhe finalen e mbajtur në dhjetor 2020.[14] Gjatë gjysmëfinales së parë, "Karma" u interpretua në versionin e saj në studio ndërsa në gjysmëfinalen e dytë, në një version akustik.[15] Pas finales së madhe, Anxhela Peristeri doli fituese me "Karma" dhe u shpall njëkohësisht si përfaqësuesja e Shqipërisë për Festivalin Evropian të Këngës 2021.[16]

Rotterdam[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 65-të i Festivalit Evropian të Këngës do të zhvillohet në Roterdam, Holandë dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale më 18 maj dhe 20 maj 2021, dhe finalen e madhe në 22 maj 2021.[17] Sipas rregullave të Eurovisionit, të gjithë shtetet pjesëmarrëse, përveç shtetit pritës dhe "Big Five", të përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, u kërkohet të kualifikohen nga një prej dy gjysmëfinaleve për të garuar për finale, edhe pse 10 vendet e para nga progresi përkatës gjysmëfinale në finalen e madhe.[18][19] Më 17 nëntor 2020, u njoftua se Shqipëria do të performonte në gjysmën e dytë të gjysmëfinales së dytë të konkursit.[20]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Festivali i Këngës 59 winner: Anxhela Peristeri will sing "Karma" for Albania at Eurovision 2021". wiwibloggs (në anglishte amerikane). 2020-12-23. Marrë më 2020-12-24.
 2. ^ "Anxhela Peristeri to represent Albania at Eurovision 2021!". Eurovision.tv (në anglisht). 2020-12-23. Marrë më 2020-12-24.
 3. ^ "Anxhela Peristeri to represent Albania at Eurovision 2021!" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 23 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
 4. ^ Adams, William Lee (23 dhjetor 2020). "Festivali i Këngës 59 winner: Anxhela Peristeri will sing "Karma" for Albania at Eurovision 2021" (në anglisht). Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
 5. ^ Adams, William Lee (26 dhjetor 2020). "Anxhela Peristeri: I'll keep the "Karma" lyrics in Albanian for Eurovision 2021" (në anglisht). Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2020. Marrë më 27 dhjetor 2020.
 6. ^ "Anxhela Peristeri - 'Karma'" (në anglisht). SoundsEuropean!. 9 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2021. Marrë më 6 shkurt 2021.
 7. ^ "Aussievision's Festivali i Këngës 59 rankings" (në anglisht). Aussievision. 22 nëntor 2020. Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2020. Marrë më 6 shkurt 2021.
 8. ^ Adams, Oliver (27 shkurt 2021). "Albania: Anxhela Peristeri teases 'Karma' revamp, says new version is coming soon" (në anglisht). Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2021. Marrë më 27 shkurt 2021.
 9. ^ Luukela, Sami (7 janar 2021). "🇦🇱 WATCH: Anxhela Peristeri performs 'Karma' on national TV" (në anglisht). ESCXtra. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2021. Marrë më 8 janar 2021.
 10. ^ "E tha shifrën! Kaq është paguar më së shumti Anxhela Peristeri". Privé. 8 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2021. Marrë më 8 shkurt 2021.
 11. ^ "Me veshje të ndryshme popullore/ Prezantimi i veçantë i Anxhela Peristerit për 'Eurosong 2021'". Top Channel. 26 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2021. Marrë më 26 shkurt 2021.
 12. ^ "Faqja zyrtare e Eurovisionit publikon fotografitë e Anxhela Peristerit me veshje kombëtare: Shikoni dedikimin e saj për shqiptarët". Telegrafi. 25 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2021. Marrë më 26 shkurt 2021.
 13. ^ Jiandani, Sanjay (Sergio) (17 shtator 2020). "Albania: RTSH confirms participation in Eurovision 2021" (në anglisht). ESCToday. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
 14. ^ Muldoon, Padraig (21 dhjetor 2020). "Festivali i Këngës 59: How to watch Albania's Eurovision 2021 selection online" (në anglisht). Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2020. Marrë më 30 dhjetor 2020.
 15. ^ Santos, Pedro (23 dhjetor 2020). "Anxhela Peristeri will represent Albania in Eurovision 2021" (në anglisht). Eurovisionworld. Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2021. Marrë më 19 janar 2021.
 16. ^ "Anxhela Peristeri fiton çmimin e parë në festivalin e 59-të të këngës". Radio Televizioni Shqiptar (RTSH). 24 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
 17. ^ "Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
 18. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 5 shkurt 2021.
 19. ^ Eurovision Song Contest 2021 (në anglisht). Rotterdam, Netherlands: European Broadcasting Union (EBU). 18–22 maj 2021.
 20. ^ Groot, Evert (17 nëntor 2020). "2020 Semi-Final line-up to stay for 2021" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.