Jump to content

Mall (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Mall"
Këngë nga Eugent Bushpepa
Publikimi6 prill 2018
FormatiDigital Download, Streaming
ZhanriClassical rock, folk rock
Gjatësia3:00
TekstshkruesEugent Bushpepa
ProducerEugent Bushpepa
Kronologjia e këngëve
"Pranë finishit"
(2015)
"Mall"
(2018)
"Stay with me Tonight"
(2020)
"Mall"
Festivali Evropian i Këngës 2018
ShtetiShqipëria
PerformuesEugent Bushpepa
GjuhaShqip
KompozitorëEugent Bushpepa
TekstshkruesEugent Bushpepa
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 8-ta
Pikët në Gjysëm-Finale162
Vendi në FinaleE 11-ta
Pikët në Finale184
Paraqitjet tjera
◄ World (2017)   
Ktheju tokës (2019) ►

"Mall" është një këngë e kompozuar dhe shkruar nga këngëtari dhe kompozitori shqiptar Eugent Bushpepa. Ajo u publikua si një këngë teke më 6 prill 2018 nga Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) dhe Universal Music. Kënga është përshkruar si një baladë klasike popullore e frymëzuar në vitet 1980. Në lirikën e saj me temë dashurie, ajo kap ndjenjën e mallit dhe gjithashtu pasqyron si vetminë e thellë ashtu edhe dëshirën e zjarrtë të një ribashkimi.[1]

Kënga e përfaqësoi ShqipërinëFestivalin Evropian të Këngës 2018Lisbonë, Portugali, pasi fitoi garën e para-përzgjedhjes Festivali i Këngës. Në fund të fundit arriti vendin e njëmbëdhjetë në një fushë prej njëzet e gjashtë, duke shënuar gjithsej njëqind e tetëdhjetë e katër pikë duke shënuar vendosjen e tretë më të lartë të Shqipërisë deri më tani. Gjatë performancës së tij minimaliste, Bushpepa u shoqërua nga dy vokalistë mbështetës dhe grupi i tij i përbërë nga një daulle, basist dhe një kitarist.[2][3]

Një video muzikore shoqëruese u shfaq premierë në kanalin zyrtar në YouTube të Festivalit Evropian të Këngës më 26 mars 2018. E filmuar bardh e zi, ajo përfshin elementë të kulturës etnike shqiptare dhe konceptin e dashurisë me shikim të parë. "Mall" mori një përgjigje të favorshme nga kritikët e muzikës me publikimin e saj, me disa që vlerësuan kompozimin, tekstin dhe vokalin e Bushpepës. Për promovim dhe mbështetje, këngëtari e interpretoi këngën drejtpërdrejt në shumë raste, përfshirë Amsterdamin dhe Madridin.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Eurovision Song Contest–Rules" (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 8 prill 2020.
  2. ^ "Lisbon 2018 Participants Eugent Bushpepa" (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2019. Marrë më 17 prill 2020.
  3. ^ "Eurovisión 2018: Albania confía en un rockero que fue telonero de Deep Purple" (në spanjisht). La Vanguardia. 21 maj 2018. Marrë më 1 prill 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Linda Halimi
me "World"

Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës

2018
Pasardhësi 
Jonida Maliqi
me "Ktheju tokës"