Jump to content

Duje (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Duje"
Këngë nga Albina dhe Familja Kelmendi
Publikimi19 dhjetor 2022
FormatiDigital Download, Streaming
TekstshkruesEriona Rushiti
ProducerEnis Mullaj
Kronologjia e këngëve
"Sytë e tu"
(2022)
"Duje"
(2022)
"Duje"
Festivali Evropian i Këngës 2023
ShtetiShqipëria
PerformuesAlbina dhe Familja Kelmendi
GjuhaShqip
KompozitorëEnis Mullaj
TekstshkruesEriona Rushiti
Performanca e Finales
Paraqitjet tjera
◄ Sekret (2022)   

"Duje" është një këngë e vitit 2022 e këngëtares shqiptare Albina Kelmendi dhe pesë anëtarëve të familjes së saj, e publikuar më 19 dhjetor 2022. Shkruar nga Eriona Rushiti dhe Enis Mullaj, kënga është planifikuar ta përfaqësojë ShqipërinëFestivalin Evropian të Këngës 2023 pasi fitoi televotimin e Festivalit të Këngës 61, përzgjedhja e Shqipërisë për Eurovizionin e atij viti.[1]

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i Këngës 61[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 61-të i Festivali i Këngës u organizua nga Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) për të përcaktuar përfaqësuesen e Shqipërisë në Eurovision 2023.[2] Në fillim të shtatorit 2022 u raportua se RTSH kishte vendosur të zgjidhte fituesin e festivalit duke përdorur një sistem që përmban votën e publikut.[3] Më 28 tetor 2022, sistemi i votimit të Festivali i Këngës u konfirmua: 3 më të mirët dhe dy çmimet do të zgjidheshin, si zakonisht, nga juria, por fituesi i festivalit nuk do të merrte ftesë zyrtare për të marrë pjesë në Eurovizion, si në vitet e mëparshme. Në vend të kësaj, përfaqësuesi shqiptar i Eurovizionit do të zgjidhet me një sistem të veçantë televotimi.[4]

“Duje” garoi në gjysmëfinalen e parë të garës së atij viti. Duke qenë se Albina konsiderohej një artiste e njohur, ajo automatikisht do të kalonte në finalen e konkursit. Duke shkuar në finale, kënga ishte e preferuara e fansave për të fituar televotimin, duke fituar sondazhet e fansave në Wiwibloggs[5] dhe ESCUnited.[6] Në finale, “Duje” do të dilte e dyta në votimin e jurisë, duke u mposhtur nga kënga e Elsa Lilës, “Evita” si fituesja e përgjithshme e Festivalit të Këngës 61. Gjithsesi, “Duje” do të dilte e para në përgjithësi në televotim, duke fituar vendin shqiptar për Festivali Evropian i Këngës 2023.[7]

Në Eurovizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas rregullave të Eurovizionit, të gjitha vendet pjesëmarrëse, me përjashtim të vendit pritës dhe " Big Five ", i përbërë nga France, Germany, Italy, Spain dhe United Kingdom, duhet të kualifikohen në një nga dy gjysmëfinalet në mënyrë që për të konkurruar për finalen; dhjetë vendet e para nga çdo gjysmëfinale kalojnë në finale.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "'Festivali i Këngës' chooses Albina & Familja Kelmendi for Albania". Eurovision Song Contest (në anglisht). 23 dhjetor 2022. Marrë më 22 dhjetor 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ Jiandani, Sanjay (Sergio) (2022-06-03). "Albania: RTSH confirms participation at Eurovision 2023: FiK 61 preparations kick off". Eurovision News, Polls and Information by ESCToday (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-10-28.
  3. ^ Adams, William Lee (2022-09-11). "Albania: Report says RTSH will add televote to Festivali i Këngës 61". wiwibloggs (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-10-28.
  4. ^ Granger, Anthony (2022-10-28). "🇦🇱 Albania: Public Will Select Entry for Eurovision 2023". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 2022-10-28.
  5. ^ Adams, William Lee (22 dhjetor 2022). "Albina & Familja Kelmendi win our Festivali i Këngës 61 poll — our readers want them at Eurovision". Wiwibloggs (në anglishte amerikane). Marrë më 23 dhjetor 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  6. ^ Tarbuck, Sean (22 dhjetor 2022). "#YOU want Albina & Familja Kelmendi to represent Albania in Eurovision 2023!". escYOUnited (në anglishte amerikane). Marrë më 22 dhjetor 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  7. ^ Christou, Costa (22 dhjetor 2022). "Albina & Familja Kelmendi to represent Albania at Eurovision 2023". ESCXTRA (në anglishte britanike). Marrë më 23 dhjetor 2022.
  8. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 10 tetor 2021.