Jump to content

Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës 2019

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shqipëria mori pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 2019 me këngën "Ktheju tokës", interpretuar nga Jonida Maliqi. Transmetuesi shqiptar Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) organizoi finalen kombëtare Festivali i 57-të i Këngës me qëllim të zgjedhjes së hyrjes përfaqësuese shqiptare për konkursin e 2019-ës në Tel Aviv, Izrael. [1]

Festivali Evropian i Këngës 2019
Shteti Shqipëria Shqipëria
Përzgjedhjet
Procesi i përzgjedhjes Festivali i Këngës 57
Data e përzgjedhjes Gjysëm-Finalet
20 dhjetor 2018
21 dhjetor 2018
Finalja
22 dhjetor 2018
Performues Jonida Maliqi
Kënga e përzgjedhur "Ktheju tokës"
Performancat Finale
Rezultatet në gjysmëfinale Kualifikuar (9-të, 96 pikë)
Rezultatet në finale 17-të, 90 pikë


Para konkursit të vitit 2020, Shqipëria ka marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 16 herë që nga hyrja e parë në 2004. [2] Për herë të parë, Shqipëria u përfaqësua nga Anjeza Shahini e cila interpretoi "Imazhi yt" dhe përfundoi në vendin e shtatë, renditja e dytë më e lartë e Shqipërisë deri më sot. Rezultati më i mirë i Shqipërisë deri më tani ishte në vitin 2012, me Rona Nishliun të vendosur në vendin e pestë me këngën “Suus”. Shqipëria u kualifikua për në finale në 2018, me Eugent Bushpepën që përfundoi në vendin e njëmbëdhjetë me këngën "Mall".


Para Eurovizionit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i Këngës 57

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 maj 2018, RTSH bëri një thirrje të hapur për këngë për të marrë pjesë në Festivalin e Këngës 57. Procesi i paraqitjes u mbyll më 30 qershor 2018.

Këngët konkurruese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e këngëtarëve dhe këngëve konkurruese u zbulua më 17 tetor 2018.

Artisti Kënga Kompozimi Teksti
Alar Band "Dashuria nuk mjafton" Elgit Doda Klea Huta
Artemisa Mithi & Febi Shkurti "Dua ta besoj" Febi Shkurti
Aurel Thëllimi "Të dua ty" Ardita Bufaj & Aurel Thëllimi Aurel Thëllimi
Bojken Lako "Jeto jetën" Bojken Lako Xhevdet Bajraj
Bruno Pollogati "Nuk ka stop" Bruno Pollogati Endrit Mumajesi
Dilan Reka "Karma" Gridi Kraja Florian Zykaj
Eliza Hoxha "Peng" Eliza Hoxha
Elona Islamaj "Në këtë botë kalimtarë" Elona Islamaj
Elton Deda "Qetësisht" Elton Deda
Eranda Libohova "100 pyetje" Genti Myftaraj Pandi Laço
Gjergj Leka "Një ditë tjetër" Gjergj Leka
Jonida Maliqi "Ktheju tokës" Eriona Rushiti
Kelly "A më ndjen" Kelly
Klinti Çollaku "Me jetë" Endrit Shani Pandi Laço
Klodiana Vata "Mbrëmje e pafund" Edmond Zhulali Jorgo Papingji
Kujtim Prodani "Babela" Kujtim Prodani
Lidia Lufi "Rrëfehem" Enis Mullaj Lidia Lufi
Lorela Sejdini "Vetmi" Lorela Sejdini
Marko Strazimiri & Imbro "Leyla" Adrian Hila
Mirud "Nënë" Elhaida Dani Durim Morina
Orgesa Zaimi "Hije" Gentian Lako
Soni Malaj "Më e fortë" Irkenc Hyka Lindon Berisha
Vikena Kamenica "Natën e mirë" Vikena Kamenica

Festivali i Këngës 57 paraqiti një ndryshim me gjysmëfinalen: të gjitha aktet do të performonin nga dy herë në gjysmëfinale. Më 20 dhjetor 2018 ata performuan me Orkestrën Simfonike RTSH, ndërsa më 21 dhjetor 2018 ata performuan versionin përfundimtar të këngëve të tyre. [3]

  Finalistët
Nata e 1-rë – 20 dhjetor 2018[4]
Renditja Artisti Kënga
1 Bojken Lako "Jeto jetën"
2 Alar Band "Dashuria nuk mjafton"
3 Lidia Lufi "Rrëfehem"
4 Kujtim Prodani "Babela"
5 Gjergj Leka "Një ditë tjetër"
6 Dilan Reka "Karma"
7 Mirud "Nënë"
8 Soni Malaj "Më e fortë"
9 Jonida Maliqi "Ktheju tokës"
10 Elton Deda "Qetësisht"
11 Elona Islamaj "Në këtë botë kalimtarë"
12 Klodiana Vata "Mbrëmje e pafund"
13 Klinti Çollaku "Me jetë"
14 Artemisa Mithi & Febi Shkurti "Dua ta besoj"
15 Kelly "A më ndjen"
16 Bruno Pollogati "Nuk ka stop"
17 Marko Strazimiri & Imbro "Leyla"
18 Lorela Sejdini "Vetmi"
19 Eliza Hoxha "Peng"
20 Eranda Libohova "100 pyetje"
21 Aurel Thëllimi "Të dua ty"
22 Orgesa Zaimi "Hije"
Nata e 2-të – 21 dhjetor 2018
Renditja Artisti Kënga
1 Jonida Maliqi "Ktheju tokës"
2 Artemisa Mithi & Febi Shkurti
(with Manuel Moscati)
"Dua ta besoj"
3 Mirud "Nënë"
4 Klodiana Vata "Mbrëmje e pafund"
5 Lidia Lufi "Rrëfehem"
6 Marko Strazimiri & Imbro "Leyla"
7 Orgesa Zaimi "Hije"
8 Elona Islamaj "Në këtë botë kalimtarë"
9 Bojken Lako
(with Anxhela Llaha)
"Jeto jetën"
10 Elton Deda "Qetësisht"
11 Eliza Hoxha "Peng"
12 Gjergj Leka "Një ditë tjetër"
13 Kujtim Prodani "Babela"
14 Aurel Thëllimi "Të dua ty"
15 Soni Malaj "Më e fortë"
16 Lorela Sejdini "Vetmi"
17 Klinti Çollaku "Me jetë"
18 Alar Band "Dashuria nuk mjafton"
19 Kelly "A më ndjen"
20 Dilan Reka "Karma"
21 Eranda Libohova
(with Rosela Gjylbegu)
"100 pyetje"
22 Bruno Pollogati "Nuk ka stop"

Finalja u mbajt më 22 dhjetor 2018. Nga gjysmëfinalet, 14 këngë u kualifikuan.

Finalja – 22 dhjetor 2018
Renditja Artisti Kënga H. Zacharian A. Marku R. Nishliu A. Krajka P. Kuke O. Toqi R. Dilo S. Kushta D. Çene Total Vendi
1 Marko Strazimiri & Imbro "Leyla" 14 18 19 15 18 10 25 12 11 142 8
2 Gjergj Leka "Një ditë tjetër" 20 12 10 20 11 14 11 15 18 131 10
3 Elton Deda "Qetësisht" 18 17 17 19 14 15 17 19 20 156 7
4 Eranda Libohova "100 pyetje" 22 22 22 25 19 17 18 11 25 181 3
5 Jonida Maliqi "Ktheju tokës" 19 30 30 18 30 19 30 30 22 228 1
6 Eliza Hoxha "Peng" 11 16 20 12 15 13 14 10 16 127 11
7 Orgesa Zaimi "Hije" 10 14 16 13 13 12 13 18 12 121 13
8 Bojken Lako "Jeto jetën" 12 15 25 10 16 16 16 13 15 138 9
9 Soni Malaj "Më e fortë" 17 19 18 17 20 18 15 25 17 166 5
10 Artemisa Mithi & Febi Shkurti "Dua ta besoj" 13 13 12 11 10 11 19 14 10 113 14
11 Dilan Reka "Karma" 16 25 14 14 25 22 22 17 14 169 4
12 Alar Band "Dashuria nuk mjafton" 15 11 11 16 12 20 10 16 13 124 12
13 Lidia Lufi "Rrëfehem" 30 20 15 30 22 30 20 22 30 219 2
14 Klinti Çollaku "Me jetë" 25 10 13 22 17 25 12 20 19 163 6

Jonida Maliqi bëri disa paraqitje në të gjithë Evropën për të promovuar në mënyrë specifike 'Ktheju tokës’ si hyrja në Eurovizion Shqiptar. Më 6 Prill, Maliqi performoi gjatë eventit të Eurovision in Concert në vendin e AFAS Live në Amsterdam, të organizuar nga Cornald Maas dhe Marlayne, mbi 4500 spektatorë. [5] Më 14 Prill, Maliqi performoi gjithashtu gjatë Partisë Eurovision në Londër, e cila u mbajt në vendin e Café de Paris në Londër dhe u prit nga Nicki French dhe Paddy O'Connell.[6] Maliqi performoi gjithashtu në Para-Partinë e Eurovizionit Madrid në 20 Prill.

Sipas rregullave të Eurovizionit, të gjitha kombet me përjashtim të vendit pritës dhe "Big 5" (Francë, Gjermani, Itali, Spanjë dhe Mbretëria e Bashkuar) kërkohet të kualifikohen në njërën nga dy gjysmëfinalet në mënyrë që të garojnë për finale; dhjetë vendet e para nga secili përparim gjysmëfinal në finale. Bashkimi Evropian i Radio-Televizioneve (EBU) i ndau vendet konkurruese në gjashtë grupe të ndryshme bazuar në modelet e votimit nga konkurset e mëparshme, me vendet me histori të favorshme votimi të futura në të njëjtin grup. Më 28 janar 2019 u zhvillua një barazim special i alokimit i cili e vendosi secilin vend në një nga dy gjysmëfinalet, si dhe gjysmën e shfaqjes ku do të performonin. Shqipëria u vendos në gjysmëfinalen e dytë, që do të zhvillohej më 16 maj 2019, dhe ishte planifikuar të performojë në gjysmën e dytë të shfaqjes. [7]

Pasi të ishin publikuar të gjitha këngët konkurruese për konkursin 2019, rendi i kandidimit për gjysmëfinalen u vendos nga prodhuesit e shfaqjeve dhe jo përmes një barazimi tjetër, në mënyrë që këngët e ngjashme të mos vendoseshin pranë njëra-tjetrës. Shqipëria ishte e vendosur të performojë në pozicionin 14, pas hyrjes nga Rusia dhe paraprakisht hyrjes nga Norvegjia. [8]

Shqipëria performoi e katërmbëdhjeta në gjysmëfinalen e dytë. U njoftua se kishte mbaruar në top 10-shen dhe më pas u kualifikua në finalen e madhe. Më vonë u zbulua se Shqipëria u vendos në vendin e nëntë në gjysmëfinale, duke marrë gjithsej 96 pikë: 58 pikë nga televotimi dhe 38 pikë nga juritë.

Votimi gjatë tri shfaqjeve përfshinte secilin vend duke dhënë dy grupe pikësh nga 1-8, 10 dhe 12: njëra nga juritë e tyre profesionale dhe tjetra nga televizioni. Juria e secilit komb përbëhej nga pesë profesionistë të industrisë së muzikës, të cilët janë shtetas të vendit që përfaqësojnë, me emrat e tyre të publikuar para konkursit për të siguruar transparencë. Kjo juri gjykoi çdo hyrje bazuar në: aftësinë vokale; performanca skenike; përbërjen dhe origjinalitetin e këngës; dhe përshtypja e përgjithshme nga akti. Për më tepër, asnjë anëtar i një jurie kombëtare nuk lejohej të lidhej në ndonjë mënyrë me ndonjë nga aktet konkurruese në atë mënyrë që ata të mos mund të votojnë në mënyrë të paanshme dhe të pavarur. Renditja individuale e secilit anëtar të jurisë, si dhe rezultatet televizive të kombit do të publikohen menjëherë pas finales madhështore. [9]

Pikët e dhuruara për Shqipërinë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Pikët e dhuruara për Shqipërinë (Në gjysmëfinaljen e 2-të)
Televotimi
12 points 10 points 8 points 7 points 6 points
5 points 4 points 3 points 2 points 1 point
Juria
12 points 10 points 8 points 7 points 6 points
5 points 4 points 3 points 2 points 1 point
Pikët e dhuruara për Shqipërinë (në finale)
Televotimi
12 points 10 points 8 points 7 points 6 points
5 points 4 points 3 points 2 points 1 point
Juria
12 points 10 points 8 points 7 points 6 points
5 points 4 points 3 points 2 points 1 point

Pikët e dhuruara nga Shqipëria

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Gjysmëfinalja e 2-të
Rezultati Televotimi Juria
12 points Norvegjia Norvegjia Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut
10 points Holanda Holanda Azerbajxhani Azerbajxhani
8 points Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Rusia Rusia
7 points Azerbajxhani Azerbajxhani Suedia Suedia
6 points Zvicra Zvicra Malta Malta
5 points Lituania Lituania Zvicra Zvicra
4 points Suedia Suedia Holanda Holanda
3 points Kroacia Kroacia Moldavia Moldavia
2 points Rusia Rusia Kroacia Kroacia
1 point Danimarka Danimarka Austria Austria
Finalja
Rezultati Televotimi Juria
12 points Rusia Rusia Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut
10 points San Marino San Marino Zvicra Zvicra
8 points Italia Italia Azerbajxhani Azerbajxhani
7 points Holanda Holanda Qipro Qipro
6 points Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Suedia Suedia
5 points Norvegjia Norvegjia Italia Italia
4 points Zvicra Zvicra Greqia Greqia
3 points Azerbajxhani Azerbajxhani  Franca
2 points Greqia Greqia Australia Australia
1 point Australia Australia Rusia Rusia

Rezultatet e ndarjes së votave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këta pesë anëtarë e përbënin jurinë për Shqipërinë:

 • Gent Rushi - kryetar, pedagog, muzikant xhaz
 • Eranda Libohova - këngëtare
 • Dilan Reka - këngëtar
 • Julka Gramo - këngëtar, moderator
 • Vikena Kamenica - soprano
Rezultatet e ndarjes së votave (Në gjysmëfinalen e 2-të)
Renditja Shteti Juria Televotimi
G. Rushi E. Libohova D. Reka J. Gramo V. Kamenica Renditja mesatare Pikët Radhitja Pikët
01 Armenia Armenia 10 14 14 17 12 14 14
02 flamuri Irlanda 11 11 13 13 13 12 15
03 Moldavia Moldavia 12 5 9 9 5 8 3 13
04 Zvicra Zvicra 6 6 7 4 7 6 5 5 6
05 LettlandLetonia Letonia 17 16 15 15 15 17 16
06 Rumania Rumania 14 13 11 10 17 13 12
07 Danimarka Danimarka 15 12 12 7 11 11 10 1
08 Suedia Suedia 2 8 5 3 6 4 7 7 4
09 Australia Australia 3 10 10 12 10 10 1 17
10 Kroacia Kroacia 7 7 6 11 8 9 2 8 3
11 Malta Malta 8 3 3 6 4 5 6 11
12 Lituania Lituania 16 17 16 14 14 16 6 5
13 Rusia Rusia 9 1 4 8 3 3 8 9 2
14 Shqipëria Shqipëria
15 Norvegjia Norvegjia 13 15 17 16 16 15 1 12
16 Holanda Holanda 4 9 8 5 9 7 4 2 10
17 Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 1 2 2 1 1 1 12 3 8
18 Azerbajxhani Azerbajxhani 5 4 1 2 2 2 10 4 7
Rezultati i ndarjes së votimeve (Në finale)
Renditja Shteti Juria Televotimi
G. Rushi E. Libohova D. Reka J. Gramo V. Kamenica Renditja mesatare Pikët Radhitja Pikët
01 Malta Malta 18 12 11 15 16 17 11
02 Shqipëria Shqipëria
03 Republika Çeke Republika Çeke 10 18 24 8 17 16 24
04 Gjermania Gjermania 7 17 15 9 9 12 17
05 Rusia Rusia 12 7 7 12 5 10 1 1 12
06 Danimarka Danimarka 6 19 19 11 18 14 21
07 San Marino San Marino 25 25 25 24 25 25 2 10
08 Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 2 5 6 4 1 1 12 5 6
09 Suedia Suedia 1 14 13 2 12 5 6 13
10 Sllovenia Sllovenia 8 13 20 14 13 15 18
11 Qipro Qipro 22 3 3 3 10 4 7 15
12 Holanda Holanda 15 8 8 10 4 11 4 7
13 Greqia Greqia 14 1 4 21 14 7 4 9 2
14 Izraeli Izraeli 21 9 9 19 11 13 12
15 Norvegjia Norvegjia 13 15 21 20 20 19 6 5
16 Britania e Madhe Britania e Madhe 11 16 14 13 19 18 20
17 Islanda Islanda 23 23 17 25 24 23 22
18 Estonia Estonia 20 21 18 16 22 22 16
19 Belgjika Belgjika 16 20 16 22 23 21 25
20 Azerbajxhani Azerbajxhani 9 4 2 1 8 3 8 8 3
21  Franca 3 10 10 7 6 8 3 19
22 Italia Italia 5 6 5 5 7 6 5 3 8
23 Serbia Serbia 17 24 23 18 15 20 23
24 Zvicra Zvicra 19 2 1 6 3 2 10 7 4
25 Australia Australia 4 11 12 17 2 9 2 10 1
26 Spanja Spanja 24 22 22 23 21 24 14
 1. ^ Adams, William Lee (17 tetor 2018). "Albania: Festivali i Këngës 57 reveals 22 acts and song titles ahead of December 22 final" (në anglisht). Marrë më 17 tetor 2018.
 2. ^ "Albania Country Profile" (në anglisht). EBU. Marrë më 25 tetor 2019.
 3. ^ "Albania: Festivali i Këngës 57 reveals 22 acts and song titles ahead of December 22 final" (në anglisht). 17 tetor 2018. Marrë më 10 dhjetor 2018.
 4. ^ "Ja renditja e këngëve në natën e parë të Fest' 57". 5 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2018. Marrë më 10 dhjetor 2018.
 5. ^ "This was Eurovision in Concert 2019 in Amsterdam". Eurovision.tv (në anglisht). 6 prill 2019.
 6. ^ "18 Eurovision 2019 acts to perform in London on Sunday 14 April" (në anglisht). 13 prill 2019. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2019. Marrë më 21 dhjetor 2019.
 7. ^ Jordan, Paul (28 janar 2019). "Eurovision 2019: Which country takes part in which Semi-Final?". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 28 janar 2019.
 8. ^ "Exclusive: This is the Eurovision 2019 Semi-Final running order!". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 2 prill 2019. Marrë më 2 prill 2019. {{cite web}}: |archive-date= ka nevojë për |archive-url= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 9. ^ Groot, Evert (30 prill 2019). "Exclusive: They are the judges who will vote in Eurovision 2019!". Eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 30 prill 2019. {{cite web}}: |archive-date= ka nevojë për |archive-url= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]