Anxhela Peristeri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Anxhela Peristeri (lindur më 24 mars 1986Korçë) është këngëtare dhe autore e njohur këngësh. Është fituese e edicionit të parë të Your Face Sounds Familiar, fituese e vendit të dytë në C'est la Vie dhe fituese në Kënga Magjike 2017.

Emri Anxhela
Mbiemri Peristeri
Lindur më 24 mars 1986
Lindur në Korçë
Profesioni Këngëtare
Autore këngësh

Jeta[redakto | përpunoni burim]

Anxhela Peristeri mori mësimet e para në vendlindje, liceun artistik e mbaroi në Tiranë, ndërsa Fakultetin Akademik e kreu në Greqi. Anxhela ka jetuar duke kënduar në Greqi ku ka marrë pjesë edhe në X Factor, ndërsa ka mohuar lidhjen me një këngëtar grek. Pas shumë vitesh mungesë në ekranet dhe në skenat shqiptare, viti 2014 shënoi rikthimin e këngëtares Anxhela Peristeri me një këngë dhe një klip të ri të titulluar "Femër Mediatike". Edhe pse prej vitesh ka jetuar në Greqi, ajo zgjodhi t'i rikthehet sërish audiencës shqiptare. Tashmë këngëtarja simpatike jeton në Tiranë dhe po merr rregullisht pjesë në festivalet dhe spektaklet që zhvillohen në Shqipëri. Është fituese e edicionit të parë të "Your Face sounds familiar" dhe e dyta në "C'est la vie", por fitorja në Kënga Magjike 2017 vulos suksesin e saj.

Pjesëmarrjet[redakto | përpunoni burim]

 • Në dhjetor 2001, Anxhela Peristeri & Alfred Meminaj marrin pjesë në Festivali i 40-të në RTSH me këngën "Vetem Ty Te Kam".
 • Në maj 2004, Anxhela Peristeri merr pjesë në Top Fest 1 me këngën "1001 djem".
 • Në shtator 2005, Anxhela Peristeri merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2005 me këngën "Hej Ti".
 • Në nëntor 2005, Anxhela Peristeri merr pjesë në Kënga Magjike 2005 me këngën "Sonte Dridhuni", ku u shpërblye me çmimin e dytë, në bashkëpunim me Big Man.
 • Në shtator 2006, Besmir Metani & Anxhela Peristeri marrin pjesë në Mikrofoni I Artë 2006 me këngën "Kaliente".
 • Më datë 21 mars 2014, Anxhela Peristeri rikthehet në Shqipëri dhe publikon videoklipin "Femër Mediatike". Me këtë këngë, Anxhela Peristeri merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 13 në vitin 2014. Kënga e saj është e rrymës elektro-swing me tekst të Rozana Radit ndërsa, videoklipi u realizua nga Max Production, duke sjellë Anxhelën në versionin “burlesque” alla Aguilera.
 • Në nëntor 2014, Anxhela Peristeri merr pjesë në Kënga Magjike 2014 me këngën "Ai Po Ikën".
 • Më datë 25 shkurt 2015, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Bye Bye", në bashkëpunim me këngetarin e njohur brazilian Marcus Machado. Muzika e këngës u punua nga Gramoz Kozeli, teksti u shkrua nga vetë Anxhela Peristeri, ndërsa për orkestrimin u kujdes De Vox. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Anxhela Peristeri merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.
 • Më datë 9 tetor 2015, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Si Po Jetoj". Me këtë këngë, Anxhela Peristeri merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 në vitin 2016.
 • Në shtator 2015, Erik Lloshi & Anxhela Peristeri marrin pjesë në Kënga Magjike 2015 me këngën "T'kam Bërë Të Qash", ku u vleresuan me çmimin "Dueti më i mirë".
 • Në shtator 2016, Anxhela Peristeri merr pjesë në Kënga Magjike 2016 me këngën "Genjeshtar", ku fiton çmimin e dytë.
 • Në tetor 2017, Anxhela Peristeri merr pjesë në Kënga Magjike 2017 me këngën "E çmendur", ku fiton çmimin e parë.

Albumet[redakto | përpunoni burim]

 • Në vitin 2004, Anxhela Peristeri publikon albumin "Për Ju", ku spikat hiti i saj i parë "Ishe Mbret".
 • Më datë 28 maj 2007, Cani & Anxhela Peristeri publikojnë videoklipin "Mos Me Harro".
 • Më datë 21 mars 2014, Anxhela Peristeri rikthehet ne Shqiperi dhe publikon videoklipin "Femër Mediatike".
 • Më datë 25 shkurt 2015, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Bye Bye", në bashkëpunim me kengetarin e njohur brazilian Marcus Machado.
 • Më datë 5 maj 2015, Anxhela Peristeri, Aurel Thellimi, Blerina Braka & Erik Lloshi publikojnë videoklipin "S'ka si ne".
 • Më datë 6 korrik 2015, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Ta kam dhon". Videoklipi u prodhua nga Max Production.
 • Më datë 9 tetor 2015, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Si po jetoj".
 • Më datë 10 korrik 2016, Gold AG publikojnë videoklipin "Llokum", në bashkëpunim me Anxhela Peristeri & Labi.
 • Më datë 4 tetor 2016, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Afër meje". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga vetë Anxhela Peristeri.
 • Më datë 14 mars 2017, Anxhela Peristeri & Aurel Thellimi publikojnë videoklipin "Qesh".
 • Më datë 5 qershor 2017, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "I joti". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi), ndërsa për orkestrimin u kujdes Kledi Bahiti. Videoklipi u prodhua nga Max Production.
 • Më datë 14 maj 2018, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Insanely In Love", në bashkëpunim me Kastriot Tushan. Ky është versioni anglisht-italisht i këngës "E Çmendur". Muzika u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Olti Curri, ndërsa për orkestrimin u kujdes Kledi Bahiti. Videoklipi u prodhua nga MAX Production.
 • Më datë 17 shtator 2018, Anxhela Peristeri publikon këngën "Shpirti Ma Di". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga vetë Anxhela Peristeri.
 • Më datë 29 tetor 2018, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Pa mua". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga vetë Anxhela Peristeri. Videoklipi u prodhua nga Sebastian Production.

Referimet[redakto | përpunoni burim]