Jump to content

Festivali i 48-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali i 48-të i Këngës në RTSH
Skeda:Festivali i Kenges 2010.jpg
Edicioni 48-të
Qyteti Organizatorë Tirana
Vendi Pallati i Kongreseve
Data e Festivalit Gjysëm-Finalet
24 dhjetor 2009
25 dhjetor 2009
26 dhjetor 2009
Finalja
27 dhjetor 2009
Prezantues Alban Skenderaj dhe Miriam Cani
Sistemi Votues 100% Juri
7 juri dhanë 1 deri 12 pikë për këngën e votave.
Artisti Fitues Juliana Pasha
Kënga Fituese Nuk mundem pa ty
(Ardit Gjebrea/Pirro Çako)
Festivali Evropian i Këngës 2010
Shteti Shqipëria Shqipëria
Përzgjedhjet
Procesi i përzgjedhjes Festivali i Këngës 48
Data e përzgjedhjes Gjysëm-Finalet
24 dhjetor 2009
25 dhjetor 2009
26 dhjetor 2009
Finalja
27 dhjetor 2009
Performues Juliana Pasha
Kënga e përzgjedhur "It's All About You"
Performancat Finale
Anjeza Shahini

Festivali i 48-të i Këngës në RTSH u zhvillua në TiranëPallatin e Kongreseve. Datat e Festivalit ishin nga 24-26 dhjetor (Gjysëm-Finaljet) ndërsa finalja e madhe më datë 27 dhjetor 2009. Kanë Konkurruar gjithsej 36 këngë e më shumë se 40 këngëtarë. Fituesja i çmimit të parë të Festivalit të 48-të të Këngës në RTSH u shpallë këngëtarja Juliana Pasha e cila përfaqësojë muzikën e lehtë shqiptare në Festivalin Europian në Oslo, Norvegji.

Nata e grupit të mëdhenjëve/Gjysëm-Finalja 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nata e grupit të mëdhenjëve siç u quajt gjysëm-finalja e parë u mbajt më 24 dhjetor, 2009, e udhëhequr nga Alban Skenderaj dhe Miriam Cani. Në këtë natë morën pjesë gjithej 18 këngë. Në natën e grupit të mëdhenjëve u tërheqën Eliza Hoxha dhe Besa Kokëdhima. Eliza u tërheq për shkak të mos dëshirës, dhe rezultateve të jo kënaqshme viteve tjera ndërsa Besa Kokëdhima për shkak vonimit të këngës. Sipas saj kënga e saj u desh të bëhej nga Pirro Çako, por pasi Pirro bëri edhe disa këngë tjera nuk gjeti kohë dhe Besa nuk pati një këngë të prezantohej.

Nata e grupit të mëdhenjëve (24 dhjetor, 2009)
# Artisti Kënga Autor/Kompozitorë
1 Anjeza Shahini "Në pasqyrë" Sokol Marsi, Sokol Marsi & Jorgo Papingji
2 Teuta Kurti "Mall i pashuar" Faton Dolaku, Pleurat Kurti
3 Claudio La Regina "Ave Maria" Scaravaglione
4 Kamela Islami "Gjëra të thjeshta" Kristi Popa, Florion Zyko
5 Bojken Lako & Banda Adriatica "Love Love Love" Bojken Lako
6 Pirro Çako "Një tjetër jetë" Pirro Çako, Ardit Gjebrea
7 Dorina Garuci "Sekreti i dashurisë" Klodian Qafoku, Arben Duka
8 Juliana Pasha "Nuk mundem pa ty" Ardit Gjebrea, Pirro Çako
9 Denisa Macaj "Aria" Adrian Hila, Pandi Laço
10 Erga Halilaj "Party" Dorian Nini, Adrian Nini
11 Era Rusi "Fjalë dhe gjunjë" Arsen Nasi, Pandi Laço
12 Flaka Krelani "Le të bëhet çfarë të dojë" Edmond Zhulali, Jorgo Papingji
13 Mariza Ikonomi "Vazhdoj këndoj" Mariza Ikonomi
14 Erti Hizmo & Lindita Halimi "Nuk të dorëzohem" Gent Myftaraj, Pandi Laço
15 Guximtar Rushani "Gëzuar" Agim Poshka, Olsa Maze
16 Stefi Prifti & Endri Prifti "U dogja mrekullisht" Stefi Prifti, Marina Prifti
17 Rovena Dilo "Përtej kohës" Rovena Dilo
18 Kejsi Tola "Ndonjëherë" Voltan Prodani, Timo Flloko
- Besa Kokëdhima - Pirro Çako
- Eliza Hoxha "Në mes" Florent Boshnjaku

Nata e grupit të rinjëve/Gjysëm-Finalja 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysëm-Finalja e dytë u quajt Nata e grupit të rinjëve meqë RTSH i dha mundësinë talentëve të rinjë që s'kishin dalur kurr në TV, dhe që ishte hera e parë dhe kënga e parë ti jepte mundësinë të performonin në Festivalin e Këngë. Gjithej konkuruan 18 këngë, 2 u kualifikuan ajo e Goldi Halilit dhe Iris Hoxhës.

Nata e grupit të rinjëve (25 dhjetor, 2009)
# Artisti Kënga Autor/Kompozitorë
1 Stefan Marena "Retë s'na ndajnë" Roland Guli, Meri Guli
2 Brikena Asa "Sa dua unë" Gjergj Jorgaqi
3 Onanta Spahiu "Dashurisë i erdhi vjeshta" Renuar Nimani, Arjan Kadare
4 Jona Koleci "Stinë dashurië" Mark Luli, Olda Toqi
5 Nazmie Selimi "Mendohu dhe njëherë" Alfred Kaçinari
6 Goldi Halili "Tirana Brodway" Agim Krajka, Goldi Halili
7 Iris Hoxha "Zërin tim ta ndjesh" Edmond Rrapi, Ledi Shqiponja
8 Supernova "Gabimi" Briz Musaraj, Arjan Aliko
9 Ardita Tusha "Je larg" Edmond Mancaku
10 Selina Prelaj "Të dy e dimë" Selina Prelaj, Agim Doçi
11 Vitmar Basha "Një tjetër jetë" Vitmar Basha
12 Lutus "Botë pa sy" Endrit Shani, Kristi Ndrio
13 Kelly "Ajo" Florian Carkanj
14 Dorina Toçi "Një fjalë të ngrohtë" Petrit Tërkuçi, Demir Gjergji
15 Borana Kalemi "Ti" Borana Kalemi, Anila Jole
16 Amanda Ujkaj & Violeta Lulgjuraj "Vitet më të bukura" Luigj Dedvukaj, Sokol Marci
17 Yje të panjohur "Si dy të huaj" Florian Zyka
18 Çlirim Leka "Nëna ime" Çlirim Leka

Nata e dueteve/Gjysëm-Finalja 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në natën e 3-të u kënduan këngë nga pjesmarrësit me një apo dy këngëtarë tjerë që ata zgjdhnin, më së shumti kanë qenë kompozitorët apo teksshkruesit që ishin duetet e pjesmarrësve.

Nata e dueteve (26 dhjetor, 2009)
# Artisti Kënga Autor/Kompozitorë
1 Iris Hoxha & Kelly "Zërin tim ta ndjesh" Edmond Rrapi, Ledi Shqiponja
2 Guximtar Rushani & Agim Poshka "Gëzuar" Agim Poshka, Olsa Maze
3 Era Rusi & Julian Bulku "Fjalë dhe gjunjë" Arsen Nasi, Pandi Laço
4 Goldi Halili & Aleksander Gjoka "Tirana Brodway" Agim Krajka, Goldi Halili
5 Erti Hizmo, Lindita Halimi & Redon Makashi "Nuk të dorëzohem" Gent Myftaraj, Pandi Laço
6 Mariza Ikonomi & Vedat Ademi "La, la, la" [1] Mariza Ikonomi
7 Kejsi Tola & Voltan Prodani "Ndonjëherë" Voltan Prodani, Timo Flloko
8 Claudio La Regina & Franco Scaravaglione "Ave Maria" Scaravaglione
9 Erga Halilaj, Adrian Nini & Ronela Hajati "Party" Dorian Nini, Adrian Nini
10 Teuta Kurti & Malda Susuri "Mall i pashuar" Faton Dolaku, Pleurat Kurti
11 Dorina Garuci & Dr. Flori "Sekreti i dashurisë" Klodian Qafoku, Arben Duka
12 Bojken Lako, Banda Adriatica & Ajkuna "Love Love Love" Bojken Lako
13 Rovena Dilo & Eranda Libohova "Përtej kohës" Rovena Dilo
14 Pirro Çako, Rosela Gjylbegu & Eliza Hoxha "Një tjetër jetë" Pirro Çako, Ardit Gjebrea
15 Denisa Macaj & Olta Boka "Aria" Adrian Hila, Pandi Laço
16 Stefi Prifti, Endri Prifti & Burn "U dogja mrekullisht" Stefi Prifti, Marina Prifti
17 Juliana Pasha & Soni Malaj "Nuk mundem pa ty" Ardit Gjebrea, Ardit Gjebrea & Pirro Çako
18 Anjeza Shahini & Eneida Tarifa "Në pasqyrë" Sokol marsi, Sokol marsi & Jorgo Papingji
19 Kamela Islami & Kristi Popa "Gjëra të thjeshta" Kristi Popa, Florion Zyko
20 Flaka Krelani & Jonida Maliqi "Le të bëhet çfarë të dojë" Edmond Zhulali, Jorgo Papingji

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja u mbajt më 27 dhjetor, 2009Tiranë. Finalja ishte e njejtë për nga drejtuesit dhe konkuronin 20 këngë. Kënga fituese u zgjedh "Nuk mundem pa ty" nga Juliana Pasha.

Final - 27th December, 2009
# Artisti Kënga Kompozitror/Autor Pikët Vendi
1 Pirro Çako "Një tjetër jetë" Pirro Çako, Ardit Gjebrea 106 4
2 Erga Halilaj "Party" Dorian Nini, Adrian Nini 66 12
3 Denisa Macaj "Aria" Adrian Hila, Pandi Laço 92 7
4 Rovena Dilo "Përtej kohës" Rovena Dilo 69 10
5 Dorina Garuci "Sekreti i dashurisë" Klodian Qafoku, Arben Duka 78 8
6 Anjeza Shahini "Në pasqyrë" Sokol marsi, Sokol marsi & Jorgo Papingji 118 2
7 Erti Hizmo & Lindita Halimi "Nuk të dorëzohem" Gent Myftaraj, Pandi Laço 66 12
8 Juliana Pasha "Nuk mundem pa ty" Ardit Gjebrea & Pirro Çako 133 1
9 Guximtar Rushani "Gëzuar" Agim Poshka, Olsa Maze 43 17
10 Kejsi Tola "Ndonjëherë" Voltan Prodani, Timo Flloko 58 15
11 Teuta Kurti "Mall i pashuar" Faton Dolaku, Pleurat Kurti 17 19
12 Flaka Krelani "Le të bëhet çfarë të dojë" Edmond Zhulali, Jorgo Papingji 99 5
13 Bojken Lako & Banda Adriatica "Love Love Love" Bojken Lako 98 6
14 Goldi Halili "Tirana Brodway" Agim Krajka, Goldi Halili 64 14
15 Stefi & Endri Prifti "U dogja mrekullisht" Stefi Prifti, Marina Prifti 45 16
16 Iris Hoxha "Zërin tim ta ndjesh" Edmond Rrapi, Ledi Shqiponja 67 11
17 Claudio La Regina "Ave Maria" Scaravaglione 17 20
18 Era Rusi "Fjalë dhe gjunjë" Arsen Nasi, Pandi Laço 41 18
19 Mariza Ikonomi "La, la, la" Mariza Ikonomi 76 9
20 Kamela Islami "Gjëra të thjeshta" Kristi Popa, Florion Zyko 116 3

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[undefined] Error: {{Lang-xx}}: no text (help) Festivali i Këngës në RTSH/Rregullat

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kënga e Mariza Ikonomit u ndryshua në La, La, La për shkak të mbetjes së festivalit