Jump to content

Festivali i 13-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali i 13-të i Këngës në RTSH
Edicioni 13-të
Qyteti Tirana
Viti 1974
Datat 27, 28, 29 Dhjetor
Prezantues Arta Dade dhe Esat Teliti
Artisti Fitues
Kënga Fituese Vajzat e fshatit tim
              1973 1975              


Parathënie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhjet, këngët pjesëmarrëse të secilës natë, fituesit, deri në festivalin e 30-të, këtu e kudo që t'i lexoni, janë hedhur nga Jozef Zamputti që i ka të regjistruara direkt nga festivalet [1]. Njëlloj janë rregjistruar nga Jozef Zamputti koncertet "Kur vjen pranvera".

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i 13-të u zhvillua nga data 27 deri 29.12.1974 dhe u prezantua nga Arta Dade dhe Esat Teliti. Morën pjesë 24 këngë, 12 natën e parë e 12 natën e dytë. Në finale dolën 15 këngë. Tematika vazhdon ajo e Festivalit te 12-te per Partinë, luftën, aksionet etj. Dallohet kënga "Vajzat e fshatit tim" e kompozitorit të ri Enver Shëngjergji me tekst tërheqës të Zhuliana Jorganxhi, interpretuar aq bukur nga Alida Hisku, dhe që del fituese e festivalit, këngë që akoma bën për vete dashamirësit e muzikës. Rast i rrallë: në finale këngën fituese "Vajzat e fshatit tim" nuk e përsëriti Petrit Dobjani që e kishte kënduar natën e parë, por Valentina Gjoni. Në këtë festival nuk merr pjesë Vaçe Zela.

Nata e parë - 27.12.1974[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Partisë i këndojmë Ferdinand Deda Agim Quku

Gjoni Athanas

Hysen Koçia

Ramiz Kovaçi

Gjoni Athanas

Niko Progri

2 Rini e zjarrtë Nexhmedin Doko Demokrat Anastasi Ramadan Muhameti Fatbardha Dyli
3 Kënga e maliherit Pjetër Gaci Thëllënxa Akcani Dhimitër Disho
4 Udhët e lumturisë Nikollaq Bulo Sami Milloshi Fatmira Bala

Telemak Papapano

Valentina Gjoni
5 Te ty mbështetëm dashurinë Gëzim Laro Shqipe Zani Niko Progri
6 Flladi i këngëve tona Josif Minga Shaban Murati Kujtim Kamberi Dhimitër Disho
7 Pranvera e brigjeve të Drinit Kozma Lara Petrit Dobjani Liljana Koçollari
8 Kodrina e paharruar Avni Mula Tonin Miloti Xhovana Doko Avni Mula
9 Gëzimin mbajmë në zemër Aleksandër Lalo Nasi Lera Kujtim Kamberi Suzana Qatipi
10 Drite ndër syte e tu Agim Krajka A. Zaka Tonin Tërshana Lindita Sota
11 Mes nesh çiltërsi Todi Tushi Pandeli Koçi Rozeta Gramatiko Nikoleta Mihali
12 Vajzat e fshatit tim Enver Shëngjergji Zhuliana Jorganxhi Petrit Dobjani Alida Hisku

,

Nata e dytë - 28.12.1974[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Komisari më i ri Vath Çangu Ramiz Kovaçi Petrit Lulo
2 Nga jugu në veri Petrit Kadiu Pandeli Koçi Mjaftuni Bejko Ramadan Muhameti
3 Tregim i veteranit Kolec Gajtani Elida Koreshi Suzana Qatipi
4 Kënga e poetit Agim Prodani Fatmir Gjata Tonin Tërshana Liliana Kondakçi
5 Tre breza Reshat Osmani Violeta Zefi Tri motrat Zani
6 Kënga zjarr Tish Daija Aleksandër Banushi Ema Qazimi Avni Mula
7 Qemal Stafa, yll i lirisë Pjetër Gaci Gaqo Çako Hysen Koçia
8 Kjo anë e Bistricës ka bilbila shumë Simon Gjoni Popullor Valdete Hoxha Fatbardha Dyli
9 Pranverë ndër zemrat shpërndan Lejla Agolli Xhina Jaupi Lindita Sota
10 Syrin pishë zemrën barot Kristo Kote Violeta Zefi Floresha Debinja
11 Nëpër ditët tona Kastriot Gjini Zija Saraçi Alida Hisku
12 Derdhën gjak e hodhëm rrënjë Kujtim Laro Xhevahir Spahiu Thëllënxa Akcani Ema Qazimi

.

Nata finale - 29.12.1974[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në finale dolën 15 këngë sipas kësaj radhe:

 1. Partisë i këndojmë
 2. Tre breza
 3. Flladi i këngëve tona
 4. Nga jugu në veri
 5. Pranvera e brigjeve të Drinit
 6. Kjo anë e Bistricës ka bilbila shumë
 7. Kodrina e paharruar
 8. Vajzat e fshatit tim
 9. Komisari më i ri
 10. Syrin pishë zemrën barot
 11. Udhët e lumturisë
 12. Derdhëm gjak e hodhëm rrënjë
 13. Rini e zjarrtë
 14. Qemal Stafa yll i lirisë
 15. Kënga zjarr

.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Vajzat e fshatit tim - muzika Enver Shëngjergji, teksti Zhuliana Jorganxhi

Çmimi i dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kënga zjarr - muzika Tish Daija, teksti Aleksandër Banushi
 • Qemal Stafa yll i lirisë - muzika Pjetër Gaci, teksti (?)

Çmimi i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Partisë i këndojmë - muzika Ferdinand Deda, teksti (?)
 • Derdhëm gjak e hodhem rrënjë - muzika Kujtim Laro, teksti Xhevahir Spahiu
 • Kjo anë e Bistricës ka bilbila shumë - muzika Simon Gjoni, teksti Popullor

.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Shënim i autorit i cili kontribuoi me artikujt për Festivalet e këngës ne RTSH, në Wikipedia-n shqip dhe këto të dhëna janë direkt nga Fletorja e tij e Shënimeve për këto Festivale