Festivali i 14-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali i 14-të i Këngës në RTSH
Edicioni 14-të
Qyteti Tirana
Vendi Tirane
Viti 1975
Datat 25, 26, 27 Dhjetor
Prezantues Rezarta Malaj dhe Kastriot Caushi
Artisti Fitues
Kënga Fituese Buka e duarve tona
              1974 1976              


Parathënie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhjet, këngët pjesëmarrëse të secilës natë, fituesit, deri në festivalin e 30-të, këtu e kudo që t'i lexoni, janë hedhur nga Jozef Zamputti që i ka të regjistruara direkt nga festivalet[1]. Njëlloj janë rregjistruar nga Jozef Zamputti koncertet "Kur vjen pranvera".


Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i 14-të u zhvillua nga data 25 deri 27.12.1975.

U prezantua nga Rezarta Malaj dhe Kastriot çaushi.

Moren pjesë 24 këngë, 12 natën e parë e 12 natën e dytë. Ne finale dolën 12 këngë. Kënga fituese "Buka e duarve tona" kompozuar nga Kujtim Laro, me tekst të Xhevahir Spahiut, kënduar nga Ema Qazimi (qe e ka fitoren e trete) dhe Alida Hisku (qe e ka fitoren e dyte). Në këtë festival fillojnë karrierën e tyre këngëtaret Luan Zhegu, Eduard Jubani, Fatma Zyberi. Kthehet në skenën e festivalit Vaçe Zela, mbas mungesës në Festivalin e 13-të. U dallua për melodinë e tekstin e saj kënga "Shokët" që mori çmim të dytë, interpretuar bukur nga Vaçe Zela dhe Luan Zhegu. Akoma nuk ka ndonjë këngë për dashurinë midis të rinjve. Edhe kënga "Shoqja ime", që mori çmim të dytë e që ka ndër vargje: "ndaj të dua dhe më shumë", e shkruar për dashurinë, nuk u lejua të kuptohej kështu e u këndua nga dy këngëtare vajza dhe kuptimi i doli për "dashurinë" midis shoqeve. Per këngën "Dasëm në fshat", natën e parë nga prezantuesit u tha "teksti Ismail Kadare", natën finale u tha "sipas një poezie të Ismail Kadaresë". Duke filluar nga ky festival janë mbajtur shënim edhe autorët e teksteve.


.

Nata e parë - 25.12.1975[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teskti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Partia prin Avni Mula Xhevahir Spahiu Avni Mula Pëllumb Katroshi
2 Ku bashkohet Drini me Valbonën Tasim Hoshafi Llazar Siliqi Shpresa Spaho Tatjana Elmazi

Emine Gjata

Xhovana Doko

3 Udhëve të pesëvjeçarëve Alfred Ivanaj Fluturak Gërmenji Petrit Dobjani Dhimitër Disho
4 Dashuria më e madhe Agim Prodani Fatmir Gjata LIndita Sota Ema Qazimi
5 Zëri i nënave Kastriot Gjini Shaban Murati Gjergj Suljoti Arta Babaramo
6 Dasëm në fshat Agron Xhunga Ismail Kadare Violeta Zefi Alida Hisku
7 Me forcat tona Tonin Harapi Shaban Murati Kompleksi i Operas Kompleksi i Kombinatit

të Tekstileve "Stalin"

8 Vajza e uzinës sonë Llazar Morcka Basri Bushkashi Tatjana Buzi

Eduard Jubani

Violeta Mashani

Orhan Zeneli

9 Vëlla i vogel o partizan Limos Dizdari Kiço Blushi Vaskë Qirinxhi Eduard Jubani
10 Kënga e metalit Reshat Osmani Flamur Laro

Demokrat Anastasi

Luljeta Përbasha Fatma Zyberi
11 Shoqja ime Agim Krajka Përparim Xhixha Vera Dervishi Liliana Kondakçi
12 Mirëmëngjes Feim Ibrahimi Natasha Lako Tonin Tërshana Vaçe Zela

.

Nata e dytë - 26.12.1975[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Rini flamur i zjarrtë Ferdinand Deda Luan Qafëzezi Gjergj Suljoti Vaskë Qirinxhi
2 Në rrugën e trimave Aleksandër Peçi Bardhyl Londo Lindita Sota Thëllënxa Akcani
3 Kooperativisteve të Këmishtajt Shpëtim Kushta Isuf Nelaj Liliana Kondakçi Violeta Zefi
4 Stafeta e aksionit Sulejman Dragoshi Pandeli Koçi Luljeta Përbasha Shpresa Hyka
5 Të më rritesh bujkeshë Enver Shëngjergji Zhuliana Jorganxhi Vera Dervishi Fatma Zyberi
6 Buka e duarve tona Kujtim Laro Xhevahir Spahiu Ema Qazimi Alida Hisku
7 I gjithë populli ushtar Petrit Kadiu Hysni Milloshi Kompleksi i Operas Kompleksi i Kombinatit

të Tekstileve "Stalin"

8 Urimi i bardhë Nikollaq Bulo Nasi Lera Zija Saraçi Violeta Mashani
9 Vallja e korrjeve Vangjel Petushi Llambro Ruci Tri motrat Zani Kompleksi i Ndërnarrjes

Artistike "Migjeni"

10 Si lule në bjeshkë Naim Gjoshi Pandeli Koçi Shpresa Spaho Valdete Hoxha
11 Shokët Shaqir Kodra Betim Muço Luan Zhegu Vaçe Zela
12 Rruga e kuqe Pjetër Gaci Ruzhdi Qatipi Thëllënxa Akcani Gaqo Çako

.

Nata finale - 27.12.1975[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në finale dolën 12 këngë sipas radhës:

 1. Ku bashkohet Drini me Valbonën
 2. Dashuria më e madhe
 3. Kënga e metalit
 4. Mirëmëngjes
 5. Shoqja ime
 6. Buka e duarve tona
 7. Rruga e kuqe
 8. Dasëm në fshat
 9. Të më rritesh bujkeshë
 10. Si lule në bjeshkë
 11. Shokët
 12. Partia prin

.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Buka e duarve tona - muzika Kujtim Laro, teksti Xhevahir Spahiu

Çmimi i dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shokët - muzika Shaqir Kodra, teksti Betim Muço
 • Shoqja ime - muzika Agim Krajka, teksti Përparim Xhixha

Çmimi i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Si lule në bjeshkë - muzika Naim Gjoshi, teksti Pandeli Koçi
 • Dasëm në fshat - muzika Agron Xhunga, teksti Ismail Kadare
 • Dashuria më e madhe - muzika Agim Prodani, teksti Fatmir Gjata

.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Shënim i autorit i cili kontribuoi me artikujt për Festivalet e këngës ne RTSH, në Wikipedia-n shqip dhe këto të dhëna janë direkt nga Fletorja e tij e Shënimeve për këto Festivale