Jump to content

Festivali i 47-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali i 46-të i Këngës në RTSH
Edicioni 46-të
Qyteti Organizatorë Tirana
Vendi Pallati i Kongreseve
Data e Festivalit Gjysëm-Finalet
19 dhjetor 2008
20 dhjetor 2008
Finalja
21 dhjetor 2008
Prezantues Elsa Lila dhe Pirro Çako
Sistemi Votues 7 juri dhanë 1 deri 12 pikë për këngën e votave.
Artisti Fitues Kejsi Tola
Kënga Fituese Më merr në ëndërr
Festivali Evropian i Këngës 2009
Shteti Shqipëria Shqipëria
Përzgjedhjet
Procesi i përzgjedhjes Festivali i Këngës 47
Data e përzgjedhjes Gjysëm-Finalet
19 dhjetor 2008
20 dhjetor 2008
Finalja
21 dhjetor 2008
Performues Kejsi Tola
Kënga e përzgjedhur "Më merr në ëndërr"
Performancat Finale
Rezultatet në gjysmëfinale Kualifikuar (7-të, 74 Pikë)
Rezultatet në finale 17-të, 48 Pikë

Festivali i 47-të i Këngës në RTSH u zhvillua në datat 19, 20 dhe 21 dhjetor 2008 në Pallatin e Kongreseve në Tiranë. Kënga fituese "Më merr në ëndërr", kënduar nga Kejsi Tola, kompozitor Edmond Zhulali dhe poet Agim Doçi, e cila do të përfaqësojë sërish Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës 2009.

Gjithsej konkuruan 20 pjesmarrës në Fest 47.

Finalja u mbajt më 21 dhjetor, 2008 dhe konkuruan gjithsej 20 pjesmarrës

Final - 21 December 2008
Rradha Artisti Kënga Kompozitorë, Tekstshkrues Pikët Vendi
1 West Side Family "Jehonë" Dr. Flori 118 3
2 Soni Malaj "Zona zero" Florian Mumajesi 44 16
3 Juliana Pasha & Luiz Ejlli "Një jetë" Shpetim Saraçi, Turian Hyskaj 119 2
4 Kujtim Prodani "Nostalgji" Kujtim Prodani, Agim Doci 24 18
5 Emi Bogdo "Kur buzët hënën e kafshojn" Emi Bogdo, Klodian Qafoku 43 17
6 Erga Halilaj "Dikush mungon" Kristi Popa, Florion Zyko 66 11
7 Marjeta Billo "Era e tokës" Adrian Hila, Pandi Laço 106 5
8 Adelina Thaçi "Orët e fundit" Alfred Kacinari 91 8
9 Rovena Dilo & Eugent Bushpepa "S'jam baladë" Armend Rexhepagiçi & Sunrise, Sunrise 60 12
10 Dorina Garuci "Dita 1 jetë" Dorian Nini, Pandi Laço 92 7
11 Endri Prifti & Stefi Prifti "Ti bëre faj" Josif Minga, Skender Rusi 91 8
12 Kejsi Tola "Më merr në ëndërr" Edmond Zhulali, Agim Doçi 126 1
13 Era Rusi "Shpirt i humbur" Arsen Nasi & Bledar Skenderi, Irma Libohova 50 15
14 Julian Lekocaj "Nuk je ti" Julian Lekocaj 17 20
15 Shpat Kasapi "Aromë mediterane" Gent Myftarai, Pandi Laço 22 19
16 Evis Mula "Unë jam dashuria" Luan Zhegu, Agim Doçi 91 8
17 Burn "Jam i pari i jetës sime" Stivart Cela & Renis Gjoka, Big Basta 96 6
18 Vedat Ademi "Po më prite ti" Kledi Bahiti, Alban Male 51 14
19 Agim Poshka "Fajtor për ngrohjen globale" Agim Poshka, Olsen Maze 56 13
20 Besa Kokëdhima "Ajër" Alban Male, Olti Curri 109 4

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]