Sherif Merdani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sherif Merdani (Korçë, 14 maj 1940 - 29 gusht 2021) është këngëtar, i përndjekur dhe diplomat shqiptar nga Shqipëria.

Njihet si këngëtar i madh shqiptar i muzikës së lehtë shqipe. Ka kënduar sidomos këngë të kompozuara nga Kastriot Gjini.

Pas Festivalit shumë të bukur të 11-të ai,si edhe disa kolegë të tij, përfundoi në burg. Bëri 16 vjet burgim.

Në vitet '90 ka punuar edhe si diplomat në ambasadën shqiptare në Romë.

Ndahet nga jeta më 29 gusht 2021 në moshën 81 vjeçare.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa nga këngët e tij të asaj kohe janë:

  • Kartolina
  • A do vish sivjet në plazh
  • Duart e tua (kënduar në festivalin e 11)

Këngë të tjera të Sherif Merdanit

  • Se kënduam "Let it be"
  • Simfonia e nënës
  • Shokë të pandarë
  • Takim pas vitesh
  • Sot ora shtatë