Jump to content

Elsa Lila

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elsa Mariana Lila
Lindi15 qershor, 1981
OrigjinaTiranë
Zhanretmuzika e lehtë
këngëtare
Websitehttp://www.elsalila.net/

Elsa Mariana Lila linddur (më 15 Qershor të vitit 1981Tiranë) është këngëtare e muzikës së lehtë shqiptare nga Shqipëria.

Elsa kultivon muzikën shqipe dhe italiane me elementet arbëreshe. Në festivalin e Sanremos 2003 debutoi për herë të parë në festivalin më të madh të këngës italiane. Mori pjesë përsëri në Festivalin e Sanremos 2007.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elsa Lila ka lindur në Tiranë, Shqipëri. Babai i saj ishte një këngëtar i ish-korit të shtetit shqiptar, ndërsa nëna e saj ishte violiniste, kështu që të dy prindërit e saj e rritën atë afër muzikës dhe teatrit, duke i dhënë asaj një dashuri të madhe për artet. Elsa kishte treguar talentet e saj të këndimit dhe aktrimit që kur ishte fëmijë në emisionet televizive shtetërore shqiptare dhe fitoi konkursin kombëtar të këngëve shqiptare 2 vjet me rradhë ndërsa ishte në vitet e adoleshencës. Ajo është gjithashtu e njohur për origjinën e rolit të Satine në versionin shqiptar të muzikës Moulin Rouge. Në vitin 2014, Lila ishte gjyqtare në sezonin e katërt të Zërit të Shqipërisë.[1]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1996, në moshën 15 vjeçare, Elsa fitoi konkursin kombëtar të këngëve shqiptare dhe fitoi çmimin publik shqiptar nëpërmjet televotimit. Në vitin 1997 ajo përsëriti veten dhe fitoi konkursin kombëtar të këngëve shqiptare dhe çmimin publik. Në vitin 1998, ajo u vu re nga e gjithë Evropa kur ajo fitoi në Shqipëri konkursin ndërkombëtar të këngës Varna në Bullgari, ku morën pjesë 14 vende të tjera. Në të njëjtin vit ajo përfaqësoi vendin e saj në Lisboa Expo 98, duke mbajtur një koncert. Në vitin 1999, në moshën 18 vjeçare, Lila u zgjodh "këngëtarja shqiptare e shekullit" nga sondazhi kombëtar i radios së shtetit shqiptar. Në të njëjtin vit, Elsa fitoi konkursin e parë të Kenga Magjike. Në vitin 2001, ajo u nderua me "Ambasadorin e Muzikës Shqiptare në Botë" nga Rexhep Mejdani, President i Republikës së Shqipërisë. Ajo u njoh gjithashtu në të gjithë Azinë dhe Amerikën kur modelonte për revistat e ndryshme në New York City dhe këndoi në sallën e famshme të Avery Fisher tek Sekretari Amerikan i Shtetit, në vitin 2005, dhe në Kinë ajo këndoi jingle e kineze popullore program televiziv CCTV ndërsa ajo ishte një e ftuar atje. Në vitin 2007 mori pjesë në garën e 57-të të Këngës Sanremo me këngën "Il senso della vita" që i paraprin albumit që erdhi në pranverë. Në dhjetor të vitit 2008 ajo ishte e ftuara e Festivalit të 47-të të Këngës në Tiranë dhe këndoi një këngë me këngëtarin e njohur italian Enrico Ruggeri e cila u bë kolona zanore e filmit të regjisorit Gjergj Xhuvani.[2][3]

Festivali i Këngës

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
1996 "Pyes lotin" First Prize Fitues/e
Public Prize Fitues/e
1997 "Larg urrejtjes" First Prize Fitues/e
Public Prize Fitues/e

Kënga Magjike

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
1999 "Vetem Nje Fjale" First Prize Fitues/e

Varna International Song Contest

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
1998 "Herself" First Prize Fitues/e

Radio Televizioni Shqiptar

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
1999 "Herself" Albanian Singer of the Century Fitues/e

Albanian Awards

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2001 "Herself" Ambassador of the Albanian Music in the World Fitues/e

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Ika larg" (viti 2013)
 • "Il senso della vita"
 • "Larg Urrejtjes"
 • "Moj e bukura Shqipëri"
 • "Pyes lotin"
 • "Valeria"
 • "Vetëm një fjalë"
 • "Diferenca je ti"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2017. Marrë më 5 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ http://muzika.albasoul.com/artist.php?id=174
 3. ^ http://muzika.albasoul.com/artist.php?id=252

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]