Alban Skënderaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alban Skënderaj
Background information
Lindi20 prill, 1982
OrigjinaLushnjë, Shqipëri
ZhanretPop, Pop rock
Këngëtarë
Instrument(et)Kitar
Vitet aktikNë 2004 filloj të njihej ne muzikën Shqiptare

Alban Skënderaj (lindi më 20 prill 1982) kantautor i miënjohur shqiptar i brezit mbas viteve 1990.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alban Skënderaj lindi më 20 prill të vitit 1982 në Lushnjë, por me origjinë është nga Vlora, është këngëtar shqiptar.[nevojitet citimi] Babai i tij në atë kohe punonte si oficer dhe i duhej të shpërngulej në Lushnje ku dhe lindi Albani. Pas disa vjetësh ai u kthye prapë në Vlorë ku ALbani kreu shkollën e mesme "Halim Xhelo". Ai beri çmendurinë më të madhe të jetës së tij duke u larguar me një shok në një anije të rastit drejt Italisë, ndërkohë që familjet e tyre nuk dinin asgjë. Atje ai vazhdoi një shkolle për Hoteleri-Turizëm, por e la atë degë sepse për të bërë karrierë i duhej të lëvizte shumë. Me vëllezërit e tij ai hapi një dyqan mobilierish tip antikuariati. Në të njëjtën kohë, ai punonte dhe si infermier terapist pasi kishte bërë një kurs për këtë zanat. Ndërkohe, ai kishte bërë dhe një kurs disa mujor për kitare dhe për kanto. Në Itali, ai merrte shpesh pjesë në konkurse të vogla që zhvilloheshin në qytetin ku jetonte, ku ftonte shpesh çmime. Ndonëse larg Shqipërisë ai i ndiqte aktivitete muzikore që zhvilloheshin këtu. Në dhjetor të 2005 ai provoi të merrte pjesë në festivalin e RTSH, por nuk u pranua.

Ndërkohe ai kishte dëgjuar për Top-Fest si një konkurs që i jepte shumë këngëtarëve të panjohur të afirmoheshin. Kështu që ai mori pjesë në Top-Fest 2 me këngën "Vetem ty" e cila u pëlqye shumë nga publiku. Zëri dhe teksti i këngës rrëmbyen sa hap e mbyll sytë zërat e shumë adoleshentëve. Më pas ai nxori në treg albumin "Fllad në shkretëtirë" me këngë te kompozuara dhe të shkruara vetë Albani. Më 3 gusht të po atij viti ai shfaq në televizionet Shqiptare videoklipin e këngës "Thirrje e Dëshperuar". Gjatë verës ai ftohet në plot pabe dhe koncerte që mbusheshin plot të rinj që e adhuronin muzikën e tij. Në këtë mënyrë ai arrin të thyejë të gjitha rekordet duke u bërë vip për 10 muaj. Vitin tjetër ai merr përsëri pjesë në Top-Fest 3 por kësaj radhe në bashkëpunim me grupin kosovar Kthjellu me këngën, diçka që pati të njëjtin sukses dhe fitoi vendin e parë përsëri. Ndërkohë ai u bë ikone publicitare e kompanisë Vodafon dhe erdhi te publiku me videoklipin e këngës "Ky ritëm". Më 28, 29, 30 qershor ai luajti rolin e Romeos në muzikalin Romeo & Zhulieta. Më pas ai mori pjesë në Festivalin e 45 të këngës me këngën "Eklips" ku doli në vendin e gjashtë. Me vitin 2008 ai merr pjese ne netët e Klipit ku mori çmimin e pare si klipi me i mire ndër shumë klipe tjeraues në Kosovë e për këtë flet më mirë turi që mori këngëtari në 21 gusht 2008.

Alban Skënderaj dhe Miriam Cani morën pjesë ne festivalin e këngës edicionin e 49-të në RTSH, me këngën "Ende ka shprese". Në natën finale të Festivalit më 25 dhjetor 2010, çifti simpatik dhe i suksesshëm Alban Skënderaj & Miriam Cani, qe pavarësisht paraqitjes së tyre tepër të kuruar, me këngën “Ende ka shpresë”, nuk mundën të rrëmbenin çmimin e parë në këtë event, ata morën çmimin e dytë pas Aurala Gace.

Alban Skenderaj, në dhjetorë të 2011 ka realizuar videoklipin e këngës “Mirë se vjen në shpirtin tim”. Kënga është pjesë e albumit më të ri të këngëtarit dhe flet për ëndrrat e njerëzve, për pritjet dhe shpresën që ata nuk e humbin kurrë.

Albani po përgatitet të jetë ne Tv KLAN në festivalin e Ardit Gjebreas me një këngë të tij, ku sigurisht do të jetë ai edhe krijuesi i këngës së tij. Është hera e parë që Alban Skënderaj konkurron në Kënga Magjike, ndërsa emri i tij ka javë që lakohet, pasi ai ka edhe këngë të tjera të krijuara për artistë të tjerë në këtë edicion. Nata finale e Festivalit "Kënga Magjike 2012" në edicionin e 14-të të tijë, ku fituesi i këtij edicioni siç ishte parashikuar doli këngëtari Alban Skënderaj me këngën "Refuzoj", i cili rrëmbeu edhe çmimin e publikut.

Gjithashtu realizoi këngën "Mirmengjes" e cila pati një jehone te madhe. Ne vitin 2013 u tregua si një nga këngëtaret meshkuj me romantik duke i propozuar martese te dashurës se tij Miriamit ne ishujt Maldive si dhe me këngën "Nëse thua po", kënge e cila u bë hit. Suksesi i tij vazhdoj ne vitin 2014 me këngët "Je ti", "24 ore" dhe " Urat e jetës. Pas gjithë këtyre sukseseve qe ai arriti vendosi qe me ne fund te mbante një koncert recital qe ndodhi ne nëntor te 2014 e qe ky koncert quhej "Tingujt e ditarit tim" ne Tirane, por nuk u ndal me kaq, vazhdoi edhe ne Kosove me këtë koncert, ne shkurt te 2015 ndodhi ne Gjakove duke vazhduar edhe ne Prishtine ne qershor te këtij viti. Ne nëntor te 2015 Albani dhe Miriami për here te pare u bene prindër te një vajze te quajtur Ameli, e cila ishte frymëzimi i Albanit qe ai te kthehej fuqishëm ne shkurt te 2016 me këngën "Unë dhe ti" pikërisht ne ditën e te dashuruarve. Ai vazhdoi edhe me hite te tjera te këtij viti 2016 me këngët "Kam Nevoje" ne bashkëpunim me reperin nga Kosova, Elinel, si dhe kenga "Duart Lart", gjithashtu kënga e tij e fundit është "Engjell" dedikuar te fejuarës se tij Miriamit, e qe pas kësaj Albani vazhdon te mbetet ende njeri prej meshkujve me romantik.

Skenderaj në Kosovë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngëtari vlonjat Alban Skenderaj shkon më në fund në Kosovë, ku me këtë rast pritet që të mbajë një numër koncertesh. Lajmin e ka bërë të ditur vetё këngëtari, gjatë një interviste për “Koha Vision”. Gjithashtu, ai ka promovuar albumin e tij më të ri, që tashmë është në treg. Ka shumë adhurues në Kosovë e për këtë flet më mirë turi që mori këngëtari në 21 gusht 2008.

Ai tani jeton ne Gjermani dhe është i fejuar me këngëtaren Miriam Cani, vajza nga Elbasani u bë e njohur në Gjermani si këngëtare e grupit “Preluders”, që bëri bujë në gjithë Evropën, ndërsa Alban Skenderaj mori një famë të menjëhershme pas pjesëmarrjes në festivalin e muzikës moderne “Top Fest”. Alban Skënderaj është këngëtar shqiptar pop rock fitues dy herë i Top Fest.

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Melody (2008)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Alban Skënderaj - Eklipse
 • Alban Skënderaj - Nëse një ditë
 • Alban Skënderaj - Ata sy
 • Alban Skënderaj - Larg dhe afër
 • Alban Skënderaj - E Vështirë
 • Alban Skënderaj - Një herë në jetë
 • Alban Skënderaj - Do jemi ne
 • Alban Skënderaj - Kur fjalët mungojnë
 • Alban Skënderaj - Poeti
 • Alban Skënderaj - Mall Mërgimtar
 • Alban Skënderaj & Miriam Cani - Let Me Die On You
Fllad Ne Shkretëtirë (2005)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Alban Skënderaj - Bukuri E Frikshme
 • Alban Skënderaj - Deri në fund
 • Alban Skënderaj - Thirrje e dëshpëruar
 • Alban Skënderaj - Vetëm ty
 • Alban Skënderaj - E vërteta ime
 • Alban Skënderaj - My oasis
 • Alban Skënderaj - Hapësira e një ëndrre
 • Alban Skënderaj - Verso II blu(Vetëm ty)
 • Alban Skënderaj & Kthjellu - Diçka
 • Alban Skënderaj - Ky ritëm
Ende Ka Shprese (2011)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Alban Skënderaj - Përtej horizontit
 • Alban Skënderaj - Mirmëngjes
 • Alban Skënderaj - Bardh e zi
 • Alban Skënderaj - Më prit atje
 • Alban Skënderaj -Zgjohu në ëndërr
 • Alban Skënderaj - Për ty
 • Alban Skënderaj - Ikë me erën
 • Alban Skënderaj - E arshpër si gjithmonë
 • Alban Skënderaj - Si më parë
 • Alban Skënderaj - Mirë se vjen në shirtin tim
 • Alban Skënderaj & Miriam Cani - Ende ka shpresë
 • Alban Skënderaj - E ashpër si gjithmonë
 • Alban Skënderaj - Si më parë
 • Alban Skënderaj - Man One The Moon
 • Alban Skënderaj & Miriam Cani - Somebody Hurts
 • Alban Skënderaj - Bella Cicatrice

Koncertet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

March 29 - Club Manssion - NYC 530 W28th St New York, NY 10001

April 3 - Villa Bianca 312 Roosevelt Dr Seymour, CT 06483

April 5 - Paradise Banquet & Convention Centre 7601 Jane St Concord, ON L4K 1X2

Tingujt e Ditarit Tim - Koncerti i tij më i madh, një koncert akustik i kategorisë unplugged, shfaqur deri tani tre netë radhazi në Tiranë dhe dy netë radhazi në Gjakovë.

PASAPORTA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Pesha: 90 kg
 • Ngjyra e syve: Kafe
 • Ngjyra e flokëve: Kafe
 • Ushqimi i preferuar: Çdo gjë
 • Muzika e preferuar: Pop rock, blues
 • Vendi i preferuar për dalje: Depo - Tiranë
 • Pija e preferuar: Birra
 • Ngjyra e preferuar: Hiri
 • Sporti i preferuar: Futbolli
 • Hobi: Kitara
 • Stili i veshjes: I thjeshtë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]