Kënga Magjike 2019

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kënga Magjike 2019
Datat
Gjysmëfinalja e parë4 dhjetor 2019
Gjysmëfinalja e dytë5 dhjetor 2019
Finalja7 dhjetor 2019
Pritës
VendiPallati i Kongreseve, Tiranë
Prezantues
Transmetuesi pritësTelevizioni Klan (TV Klan)
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve47
Votimi
Sistemi i votimitSecili garues jep një shumë prej 30 pikësh për këngën e tyre të preferuar. 150 pikë jepen nga juria profesionale dhe 300 pikë nga publiku.[1]
Kënga fituese"Ma Zgjat Dorën" nga Eneda Tarifa

Kënga Magjike 2019 ishte edicioni i 21-të i konkursit vjetor të muzikës Kënga Magjike dhe u mbajt më 4, 5 dhe 7 dhjetor 2019 në Pallatin e KongreseveTiranë, transmetuar drejtpërdrejt në Televizionin Klan (TV Klan).[2][3] Ardit Gjebrea dhe Adrola Dushi ishin nikoqirët e tri shfaqjeve live.[4][5]

Fituese e edicionit të këtij viti ishte Eneda Tarifa me këngën me titull "Ma Zgjat Dorën".[6] Ishte fitorja e saj e parë pas dy pjesëmarrjeve të mëparshme më 2006 dhe 2008.

Të ardhurat nga shitja e biletave të edicionit të këtij viti u dhuruan për njerëzit e prekur nga tërmeti 2019Shqipëri.[3] Anna Oxa, siç deklaroi ajo, bleu një biletë dhe u ul me publikun në gjysmëfinalen e parë si shenjë solidariteti.[7][8]

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga Magjike 2019, organizuar nga Televizioni Klan (TV Klan), ishte edicioni i njëzet e njëtë me radhë i konkursit vjetor. Dy gjysmëfinalet dhe finalja e madhe u mbajtën në Pallatin e Kongreseve në Tiranë përkatësisht më 4, 5 dhe 7 dhjetor 2019.

Pjesëmarrësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konkurrentët e edicionit të këtij viti të Kënga Magjike u prezantuan në TV Klan në transmetim të drejtpërdrejtë te "E Diela Shqiptare" çdo të diel duke filluar nga 22 shtatori 2019 deri me 1 dhjetor 2019, pritur nga Ardit Gjebrea. Garuesit që u kualifikuan në gjysmëfinale u njoftuan më 1 dhjetor 2019 në "E Diela Shqiptare".

Artistët dhe grupet pjesëmarrëse janë të ndara në dy kategori më të gjera si Big Artistët dhe Artistët e Rinj. Artistët e Rinj performojnë live para një jurie ndërsa Big Artistët kualifikohen automatikisht për në gjysmëfinale. Juria ishte e përbërë nga Enkel Demi, Arben Skenderi, Armend Rexhepagiqi, Jonida Maliqi, Dj Missrose dhe Dj Stone.[9]

Çelësi:      Kualifikuar për gjysmëfinale      I tërhequr

Gjysmëfinalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e 1-rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e parë u zhvillua më 4 dhjetor 2019 në Pallatin e KongreseveTiranë.[30][31]

Nr. Artist (ë) Kënga
1 Olsi Bylyku "Ma Kthe"
2 Elita Reçi "Patenta E Dashurisë"
3 Vitmar Basha "Largoji Rete"
4 Rovena Dilo ft. Hitman & Rolla "Cinderella"
5 Marsela Cibukaj "Therrime Dashurie"
6 West Side Family & Alban Kondi "7 Ditë"
7 Fifi "Marova"
8 Dario "Për Ty"
9 Laura & Elisa "Nënë"
10 Klara Doçi "Bashkë"
11 Sharr Braina "Nuk Pat Dashni"
12 Marjona Metohu "Bosh"
13 Sany Dimitrios "Apopse Fyge"
14 Alex Alexander "Breaking Down The Wall"
15 Laxxard "Affection"
16 Lina "Neka Te Boli"
17 Erik Lloshi "Zhgenjimin Kisha"
18 Jehona Sopi "Anej"
19 Jason Walker "Uh Huh"
20 Ardit Cuni "Frymë"
21 Aimee Sophia "Night Train"
22 Shndriti Mar "Dejarte Atrás"
23 Anxhela Peristeri "Dikush i Imi"
24 Endri & Stefi Prifti "Zemra Ime Ështe Gjallë"

Gjysmëfinalja e 2-të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e dytë u zhvillua më 5 dhjetor 2019 në Pallatin e KongreseveTiranë.[30][32]

Nr. Artist (ë) Kënga
1 Dylan "Një Mjaftoj Une Pa Ty"
2 Egzona Ademi "Zemrës"
3 Genti Deda "Nuk Ta Fal"
4 Inis Neziri "Ishe Ti"
5 Kastro Zizo "Pema E Jetës"
6 Veronica Liberati "Miracle"
7 Eneda Tarifa "Ma Zgjat Dorën"
8 Banda Urbane "Rock N Roll"
9 Klea Kasemi "Endacake Zemre"
10 Rigersa Zefi "Kot Me Fol Tani"
11 Sara Bajraktari "Më Vonë"
12 Xheisara "Si Me T'Lon"
13 Khuba "Ndryshe"
14 Sisma "Com'e 'Possibile"
15 Maria Kiou "Mallon Trelenomai"
16 Judë Gavra "Me`Achshav"
17 Kachinari "Dua"
18 Rea Nuhu "Për Mua"
19 Orgesa Zaimi "Verën Ku Ma Le"
20 Juliana Pasha "Nuk Do Qaj"
21 Soni Malaj "Shije Tradhëtie"
22 Tamara Todevska "Monsters"
23 Lind Islami "Ti M'Ke Rrit"

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja e madhe u zhvillua më 7 dhjetor 2019 në Pallatin e KongreseveTiranë.

Çelësi:      Fitues      Vendi i dytë      Vendi i tretë

Nr. Artist(ë) Kënga Pikët Vendi
1 Olsi Bylyku "Ma Kthe" 733 9
2 Orgesa Zaimi "Verën Ku Ma Le" 762 7
3 Rovena Dilo ft. Hitman & Rolla "Cinderella" 472 18
4 Inis Neziri "Ishe Ti" 532 14
5 Kastro Zizo "Pema E Jetës" 499 16
6 Soni Malaj "Shije Tradhëtie" 540 13
7 Judah Gavra "Me`Achshav" 301 23
8 Lina "Neka Te Boli" 236 25
9 Sisma "Com'e' Possibile" 234 26
10 Maria Kiou "Mallon Trelenomai" 405 20
11 West Side Family & Alban Kondi "7 Ditë" 492 17
12 Jehona Sopi "Anej" 417 19
13 Anxhela Peristeri "Dikush I Imi" 982 3
14 Juliana Pasha "Nuk Do Qaj" 648 12
15 Erik Lloshi "Zhgenjimin Kisha" 747 8
16 Lind Islami "Ti M'Ke Rrit" 711 10
17 Eneda Tarifa "Ma Zgjat Dorën" 1370 1
18 Khuba "Ndryshe" 781 6
19 Marjona Metohu "Bosh" 512 15
20 Aimee Sophia "Night Train" 243 24
21 Mar Shine "Dejarte Atrás" 232 27
22 Veronica Liberati "Miracle" 318 22
23 Jason Walker "Uh Huh" 403 21
24 Tamara Todevska "Monster" 830 5
25 Endri & Stefi Prifti "Zemra Ime Ështe Gjallë" 688 11
26 Fifi "Marova" 1152 2
27 Marsela Cibukaj "Therrime Dashurie" 951 4

Çmime të veçanta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Marrësi Nominuar Ref.
Best New Artist Khuba Marjona Metohu [33]
Best New International Artist Sisma
 • Judah Gavra
 • Lina
 • Maria Kiou
[34]
Best Big International Artist Tamara Todevska
 • Aimee Sophia
 • Jason Walker
 • Mar Shine
 • Veronica Liberati
[35]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ndryshon sistemi i votimit në Kënga Magjike". kengamagjike.com. Kënga Magjike. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2019. Marrë më 7 prill 2020.
 2. ^ "Ardit Gjebrea tregon disa detaje nga Kënga Magjike 2019". rtv21.tv. 30 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2019. Marrë më 7 prill 2020.
 3. ^ a b "#kendojpertendertuar". kengamagjike.com. Kënga Magjike. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2019. Marrë më 30 nëntor 2019. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Earthquake" defined multiple times with different content
 4. ^ "Adrola e Arditi bashkë në "Kënga Magjike 2019"". kosovarja-ks.com. 15 gusht 2019. Marrë më 24 nëntor 2019.[lidhje e vdekur]
 5. ^ "Adrola Dushi do të jetë nikoqire e "Kënga Magjike 2019"". telegrafi.com. 15 gusht 2019. Marrë më 24 nëntor 2019.
 6. ^ "Eneda Tarifa, fituesja e Kënga Magjike". TV Klan.
 7. ^ "Këngëtarja e famshme i bashkohet misionit të Këngës Magjike!". anabelmagazine.com. 1 dhjetor 2019. Marrë më 1 dhjetor 2019.
 8. ^ "The famous singer joins the great mission of Magic Song". classlifestyle.com. 1 dhjetor 2019. Marrë më 1 dhjetor 2019.
 9. ^ "Zbulohen anëtarët e jurisë së "Këngës Magjike 2019"". iconstyle.al. 15 shtator 2019. Marrë më 1 dhjetor 2019.
 10. ^ "E diela shqiptare - Kenga Magjike! (22 Shtator 2019) | Official Music Video". YouTube. 22 shtator 2019. Marrë më 16 nëntor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Nisin konkurimin 'New Artist', pesë të parët nën 'lupën' e jurisë". kengamagjike.com. Kënga Magjike. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2019. Marrë më 7 prill 2020.
 12. ^ "E diela shqiptare - Kenga Magjike! (29 Shtator 2019) | Official Music Video". YouTube. 29 shtator 2019. Marrë më 16 nëntor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Java e dytë/ Kaluan fazën e parë 3 New Artist". kengamagjike.com. Kënga Magjike. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2019. Marrë më 7 prill 2020.
 14. ^ "E diela shqiptare - Kenga Magjike! (6 Tetor 2019) | Official Music Video". YouTube. 6 tetor 2019. Marrë më 16 nëntor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Java 3, kalojnë fazën e parë dy New Artist". kengamagjike.com. Kënga Magjike. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2019. Marrë më 7 prill 2020.
 16. ^ "E diela shqiptare - Kenga Magjike! (13 Tetor 2019) | Official Music Video". YouTube. 13 tetor 2019. Marrë më 16 nëntor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "New Artist/Java 4- Kualifikohen 3 këngëtarë". kengamagjike.com. Kënga Magjike. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2019. Marrë më 7 prill 2020.
 18. ^ "E diela shqiptare - Kenga Magjike! (20 Tetor 2019) | Official Music Video". YouTube. 20 tetor 2019. Marrë më 16 nëntor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Java e 5-të New Artist/Kualifikohën 4 këngëtarë". kengamagjike.com. Kënga Magjike. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2019. Marrë më 7 prill 2020.
 20. ^ "E diela shqiptare - Kenga Magjike! (27 Tetor 2019) | Official Music Video". YouTube. 27 tetor 2019. Marrë më 16 nëntor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Java e 6-të New Artist/ Kualifikohen 3 këngëtarë". kengamagjike.com. Kënga Magjike. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2019. Marrë më 7 prill 2020.
 22. ^ "E diela shqiptare - Kenga Magjike! (3 Nentor 2019) | Official Music Video". YouTube. 3 nëntor 2019. Marrë më 16 nëntor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "New artist java e 7-të/ Kualifikohen 4 këngëtarë". kengamagjike.com. Kënga Magjike. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2019. Marrë më 7 prill 2020.
 24. ^ "E diela shqiptare - Kenga Magjike! (10 Nentor 2019) | Official Music Video". YouTube. 10 nëntor 2019. Marrë më 16 nëntor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "New artist java e 8-të/ Kualifikohen 3 këngëtarë". kengamagjike.com. Kënga Magjike. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2019. Marrë më 7 prill 2020.
 26. ^ "E diela shqiptare - Kenga Magjike! (17 Nentor 2019) | Official Music Video". YouTube. 17 nëntor 2019. Marrë më 17 nëntor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "New Artist java e 9-të/ Kualifikohen 3 këngëtarë". kengamagjike.com. Kënga Magjike. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2019. Marrë më 7 prill 2020.
 28. ^ "E diela shqiptare - Kenga Magjike! (24 Nentor 2019) | Official Music Video". YouTube. 24 nëntor 2019. Marrë më 24 nëntor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "New Artist java e 10-të/ Kualifikohen 4 këngëtarë". kengamagjike.com. Kënga Magjike. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 7 prill 2020.
 30. ^ a b "Shpallen emrat e artistëve gjysmëfinalistë!". kengamagjike.com. 1 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2019. Marrë më 4 dhjetor 2019. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Semi Finals" defined multiple times with different content
 31. ^ "Kënga Magjike – Nata e parë". tvklan.al. Klan TV. Marrë më 6 dhjetor 2019.
 32. ^ "Kënga Magjike – Nata e dytë". tvklan.al. Klan TV. Marrë më 6 dhjetor 2019.
 33. ^ "Khuba rrëmben çmimin Best New Artist". tvklan.al. Klan TV. 7 dhjetor 2019. Marrë më 7 dhjetor 2019.
 34. ^ "Sisma, grupi italian vlerësohet me New International Artist". tvklan.al. Klan TV. 7 dhjetor 2019. Marrë më 7 dhjetor 2019.
 35. ^ "Këngëtarja nga Maqedonia e Veriut vlerësohet me çmimin Best Big International". tvklan.al. Klan TV. 7 dhjetor 2019. Marrë më 7 dhjetor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]