Jump to content

Tamara Todevska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tamara Todevska duke kënduar në Eurovision 2019 në Israel me këngën Proud (2019)

Tamara Todevska (maqedonisht: Тамара Тодевска [ˈtamara ˈtɔdɛfska], lindur qershor 1, 1985), e njohur si Tamara, është kënëtare pop nga Maqedone.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tamaea todevska ka lindur në Shkup. Ajo është rritur në një familje muzikantësh. Babai i saj, Velko Todevski, është profesor maqedon në një shkollë muzike dhe nëna e saj, Branka Todevska, është serbe boshjake këngëtare opere. Nëna e Tamarës e influencoi atë për stilin vokal të thellë operistik.

Motra e saj është Tijana Dapčević.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga e saj e parë oficiale është një duet me motrën e saj Tijana e quajtur "Igra luda" (Lojë e çmendur), e realizuar në 1997. Karriera e saj muzikore filloi në 2003 ajo këndoi këngën "1003" në Mali të Zi në festivalin Suncane Skale, ku ajo mori vendin e dytë.

"Sino"[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2005, u krijua albumi i saj i parë nën titullin Sino (Shqip përkthim "E kaltër". Producenti dhe kompozitori i kësaj kënge është Aleksandar Masevski me të cilin Tamara bashkpunon që në 2004. Albumi fitoi Albumin e vitit (2005). Hitet nga ky album janë: "Sino", "Molci, molci" (ft. Ronin), "A,shto ako?", "Ljubovna prikazna" (ft. Ugro), "Najverni prijateli", "Ljubi, ljubi" (duet me Tunën), "Shetaj" etj.

Nacionalen Eurosong 2007[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tamara ishte e suksesshme gjatë selektimit të Eurovisionit maqedon . Ajo fitoi 105 poena, duke u vendosur e dyta me këngën "Kazi Koj Si Ti" ("Më trego kush je ti").

Skopje Fest 2008[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt 2008, Tamara fitoi Skopje Fest 2008 me kompozimin "Vo ime na ljubovta" në bashkëpunim me Rade Vrchakovski dhe Adrian Gaxha.[1] Kënga ishte një hit në Ballkan, dhe parashihej të ketë sukses në ESC 2008. Kënga u këndua në gjashtë gjuhë,(Macedonian, English, Serbian, Turkish, Russian and Albanian) dhe kualiteti i videos u bë nga Dejan Milicevic. Në [[Eurovision Song Contest 2008] ata u vendosën në gjzsmëfinalen e dytë në 18 nëntor. Ata kënduan versionin anglisht të "Vo ime na ljubovta" e quajtur "Let me love you" dhe arriti të vendoset e dhjeta në gjysmëfinale. Ata dështuan në kualifikimin për në finale.

Eurovision 2019[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Todevska e ka përfaqësuar Maqedoninë e VeriutEurovision Song Contest 2019 në Tel Aviv me këngën “Proud”.[2]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 27 qershor 2015, Tamara u martua me basketbollistin Aleksandar Dimitrovski.[3] Ata kanë një vajzë që quhet Hana dhe një djal që quhet Daren.[4]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FYR Macedonia: Tamara, Vrcak & Adrian win - Eurovision Song Contest Tel Aviv 2019". www.eurovision.tv. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Gligorov, Miki (25 janar 2019). "Tamara Todeska është anoncuar si Maqedonia e Veriut Eurovision 2019 representative". escxtra.com. ESCXtra. Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2019. Marrë më 25 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2016. Marrë më 30 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  4. ^ "Тамара Тодевска стана мајка". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ VideoYouTube
  6. ^ VideoYouTube
  7. ^ VideoYouTube