Festivali Evropian i Këngës 2019

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 2019
Dare to Dream
Datat
Gjysmëfinalja e parë14 maj 2019
Gjysmëfinalja e dytë16 maj 2019
Finalja18 maj 2019
Pritës
VendiExpo Tel Aviv, Tel Aviv, Izrael
Prezantues
 • Erez Tal
 • Bar Refaeli
 • Assi Azar
 • Lucy Ayoub (dhoma e gjelbër)
Kryetar
 • Amir Ukrainitz
 • Sivan Magazanik
 • Yuval Cohen
Mbikëqyrës ekzekutivJon Ola Sand
Producent ekzekutivZivit Davidovich
Transmetuesi pritës
 • Israeli Public Broadcasting Corporation (IPBC)
Akti hapës
 • Gjysmëfinalja e parë: "Toy" performuar nga Netta Barzilai
 • Finalja: "Diva" dhe "Tel Aviv" performuar nga Dana International
  "Ey Sham" performuar nga Ilanit
  "Golden Boy" performuar nga Nadav Guedj
  26 pjesëmarrësit u prezantuan në ceremoninë tradicionale të flamujve
Akti interval
Faqja zyrtareeurovision.tv/event/tel-aviv-2019
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve41
Shtetet debutueseAsnjë
Shtetet që kthehenAsnjë
Shtetet që nuk kthehenFlag of Bullgaria Bullgaria
Flag of Ukraina Ukraina
 • Një hartë me ngjyra e vendeve të EvropësPortugalia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Spanja në Festivalin Evropian të Këngës 2019San Marino në Festivalin Evropian të Këngës 2019Franca në Festivalin Evropian të Këngës 2019Mbretëria e Bashkuar në Festivalin Evropian të Këngës 2019Irlanda në Festivalin Evropian të Këngës 2019Islanda në Festivalin Evropian të Këngës 2019Belgium in the Eurovision Song Contest 2019Holanda në Festivalin Evropian të Këngës 2019Zvicra në Festivalin Evropian të Këngës 2019Gjermania në Festivalin Evropian të Këngës 2019Danimarka në Festivalin Evropian të Këngës 2019Malta në Festivalin Evropian të Këngës 2019Italia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Norvegjia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Suedia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Finlanda në Festivalin Evropian të Këngës 2019Estonia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Letonia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Lituania në Festivalin Evropian të Këngës 2019Sllovakia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Austria in the Eurovision Song Contest 2019Sllovenia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Hungaria në Festivalin Evropian të Këngës 2019Kroacia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Bosnja dhe Hercegovina në Festivalin Evropian të Këngës 2019Mali i Zi në Festivalin Evropian të Këngës 2019Serbia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës 2019Maqedonia e Veriut në Festivalin Evropian të Këngës 2019Greqia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Bullgaria në Festivalin Evropian të Këngës 2019Rumania në Festivalin Evropian të Këngës 2019Moldavia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Ukraina në Festivalin Evropian të Këngës 2019Bjellorusia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Australia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Rusia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Gjeorgjia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Azerbaixhani në Festivalin Evropian të Këngës 2019Turqia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Qipro në Festivalin Evropian të Këngës 2019Izareli në Festivalin Evropian të Këngës 2019Armenia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Moroko në Festivalin Evropian të Këngës 2019Lihtenshtajni në Festivalin Evropian të Këngës 2019Andorra në Festivalin Evropian të Këngës 2019Monako në Festivalin Evropian të Këngës 2019Polonia në Festivalin Evropian të Këngës 2019Republika Çeke në Festivalin Evropian të Këngës 2019Luksemburgu në Festivalin Evropian të Këngës 2019Lebani në Festivalin Evropian të Këngës 2019Tunizia në Festivalin Evropian të Këngës 2019


       Vendet pjesëmarrëse     Nuk u kualifikua në gjysmëfinale     Vendet që kanë marrë pjesë në të kaluarën, por jo në 2019
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep dy palë pikë nga 12, 10, 8–1 pikë për këngët e tyre të preferuara: njëra nga juria e tyre profesionale dhe tjetra nga televotimi.
Zero pikëAsnjë
Kënga fitueseFlag of the Netherlands Holanda
"Arcade"

Festivali Evropian i Këngës 2019 ishte edicioni i 64-t i Festivalit Evropian të Këngës. Festivali u mbajt në Tel Aviv, Izrael, duke ndjekur fitoren e IzraelitFestivalin e 2018-ësLisbonë, Portugali me këngën Toy, interpretuar nga Netta. Kjo ishte hera e tretë që Izraeli organizoi festivalin, pas organizimit më 1979 dhe 1999. Kishte dy gjysmëfinale më 14 dhe më 16 maj dhe finalen më 18 maj 2019. Këto tri spektakle u prezantuan drejtpërdrejt nga Erez Tal, Bar Rafaeli, Assi Azar dhe Lucy Ayoub. Ngjarja u organizua nga Bashkimi Evropian i Radio-Televizioneve dhe nga Korporata publike izraelite e Radio-Televizioneve.

Katërdhjetë e një shtete morën pjesë në festival me mungesë të Bullgarisë dhe Ukrainës, të dyja për herë të parë që nga 2015-ta.

Fitues ishte Holanda me këngën "Arcade", kënduar nga Duncan Laurence dhe shkruar nga Laurence, Joel Sjöö dhe Wouter Hardy. Kjo ishte fitorja e pestë e Holandës në garë, pas fitimeve të saj në vitin 1957, 1959, 1969 dhe 1975; Italia, Rusia, Zvicra dhe Norvegjia rrumbullakosën Top 5-shen. Poshtë tabelës, Maqedonia e Veriut dhe San Marino arritën rezultatin më të mirë ndonjëherë, duke përfunduar respektivisht në vendin e tetë dhe të njëzetë. Kjo ishte finalja e parë në Top 10-she e Maqedonisë së Veriut që kur u bashkua në konkurs më 1998.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i 2019-s u mbajt në Izrael për të tretën herë, pas viteve 1979 dhe 1999, pas fitores së këtij shteti në Festivalin e 2018-s me këngën "Toy", kënduar nga Netta Barzilai.

Shtetet pjesëmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Shtetet pjesëmarrëse në gjysmëfinalen e parë
  Shtetet e parakualifikuara për finale, por me mundësi votimi në gjysmëfinalen e parë
  Shtetet pjesëmarrëse në gjysmëfinalen e dytë
  Shtetet e parakualifikuara për në finale, por me mundësi votimi në gjysmëfinalen e dytë

EBU njoftoi më 7 nëntor 2018 se dyzet e dy vende do të merrnin pjesë në garë, me Bullgarinë që mungonte për arsye financiare.

Më 27 shkurt 2019, Ukraina njoftoi tërheqjen e saj nga gara. Kjo reduktoi numrin e vendeve pjesëmarrëse në 41.

Më 6 mars 2019, EBU konfirmoi se Maqedonia e Veriut do të marrë pjesë për herë të parë me emrin e saj të ri, në vend të Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, e cila ishte përdorur që nga pjesëmarrja e parë e vendit.

Gjysmëfinalja e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e parë u zhvillua më 14 maj 2019 në ora 22:00 IDT (21:00 CEST). Shtatëmbëdhjetë vende morën pjesë në gjysmëfinale të parë. Këto vende plus Franca, Izraeli dhe Spanja votuan në këtë gjysmëfinale. Ukraina u caktua fillimisht për të marrë pjesë në gjysmën e dytë të gjysmëfinales, por u tërhoq nga gara për shkak të polemikave brenda përzgjedhjes së saj kombëtare. Vendet e theksuara u kualifikuan për në finale.

Rendi Shteti Gjuha (ët) Pjesëmarrësi Kënga Vendi Pikët
1
Qipro Qipro Anglisht Tamta "Replay" 9 149
2
Mali i Zi Mali i Zi Anglisht D mol "Heaven" 16 46
3
Finlanda Finlanda Anglisht Darude me Sebastian Rejman "Look Away" 17 23
4
Polonia Polonia Polonisht
Anglisht
Tulia "Fire of Love (Pali się" 11 120
5
Sllovenia Sllovenia Sllovenisht Zala Kralj me Gašper Šantl "Sebi" 6 167
6
Republika Çeke Republika Çeke Anglisht Lake Malawi "Friend of a friend" 2 242
7
Hungaria Hungaria Hungarisht Joci Pápai "Az én apám" 12 97
8
Bjellorusia Bjellorusia Anglisht ZENA "Like It" 10 122
9
Serbia Serbia Serbisht Nevena Božović "Kruna" 7 156
10
Belgjika Belgjika Anglisht Eliot "Wake Up" 13 70
11
Gjeorgjia Gjeorgjia Gjeorgjisht Oto Nemsadze "Keep on Going" 14 62
12
Australia Australia Anglisht Kate Miller - Heidke "Zero Gravity" 1 261
13
Islanda Islanda Islandisht Hatari "Hatrid mun sigra" 3 221
14
Estonia Estonia Anglisht Victor Crone "Storm" 4 198
15
flamuri Portugalia Portugalisht Conan Osiris "Telemóveis" 15 51
16
Greqia Greqia Anglisht Katerine Duska "Better Love" 5 185
18
San Marino San Marino Anglisht Serhat "Say Na Na Na" 8 150

Gjysmëfinalja e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e dytë u zhvillua më 16 maj 2019 në ora 22:00 IDT (21:00 CEST). Tetëmbëdhjetë vende morën pjesë në gjysmëfinale të dytë. Ato vende plus Gjermania, Italia dhe Mbretëria e Bashkuar votuan në këtë gjysmëfinale. Zvicra ishte e paracaktuar në këtë gjysmëfinale për shkak të çështjeve të planifikimit. Vendet e theksuara u kualifikuan për në finale.

Rendi Shteti Gjuha (ët) Pjesëmarrësi Kënga Vendi Pikët
1
Armenia Armenia Anglisht Srbuk "Walking Out" 16 49
2
Irlanda Irlanda Anglisht Sarah McTernan "22" 18 16
3
Moldavia Moldavia Anglisht Anna Odobescu "Stay" 12 85
4
Flag of Zvicra Zvicra Anglisht Luca Hänni "She Got Me" 4 232
5
LettlandLetonia Letonia Anglisht Carousel "That Night" 15 50
6
Rumania Rumania Anglisht Ester Peony "On a Sunday" 13 71
7
Danimarka Danimarka Anglisht
Frëngjisht
Leonora "Love Is Forever" 10 94
8
Suedia Suedia Anglisht John Lundvik "Too Late for Love" 3 238
9
Austria Austria Anglisht PÆNDA "Limits" 17 21
10
Kroacia Kroacia Anglisht
Kroatisht
Roko "The Dream" 14 64
11
Malta Malta Anglisht Michela "Chameleon" 8 157
12
Lituania Lituania Anglisht Jurij Veklenko "Run with the Lions" 11 93
13
Rusia Rusia Anglisht Sergey Lazarev "Scream" 6 217
14
Shqipëria Shqipëria Shqip Jonida Maliqi "Ktheju tokës" 9 96
15
Norvegjia Norvegjia Anglisht KEiiNO "Spirit in the Sky" 7 210
16
Holanda Holanda Anglisht Duncan Laurence "Arcade" 1 280
17
Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Anglisht Tamara Todevska "Proud" 2 239
18
Azerbajxhani Azerbajxhani Anglisht Chingiz Mustafayev "Truth" 5 224

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja u mbajt më 18 maj 2019 në ora 22:00 IDT (21:00 CEST). Njëzet e gjashtë vende morën pjesë në finale, me të gjitha 41 vendet pjesëmarrëse që kanë të drejtë vote.

Rendi Shteti Gjuha (ët) Pjesëmarrësi Kënga Vendi Pikët
1
Malta Malta Anglisht Michela "Chameleon" 16 95
2
Shqipëria Shqipëria Shqip Jonida Maliqi "Ktheju tokës" 18 90
3
Republika Çeke Republika Çeke Anglisht Lake Malawi "Friend of a Friend" 11 157
4
Gjermania Gjermania Anglisht S!sters "Sister" 24 32
5
Rusia Rusia Anglisht Sergey Lazarev "Scream" 3 369
6
Danimarka Danimarka Anglisht
Frëngjisht
Leonora "Love Is Forever" 12 120
7
San Marino San Marino Anglisht Serhat "Say Na Na Na" 20 81
8
Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Anglisht Tamara Todevska "Proud" 8 295
9
Suedia Suedia Anglisht John Lundvik "Too Late for Love" 6 332
10
Sllovenia Sllovenia Sllovenisht Zala Kralj me Gašper Šantl "Sebi" 13 105
11
Qipro Qipro Anglisht Tamta "Replay" 15 101
12
Holanda Holanda Anglisht Duncan Laurence "Arcade" 1 492
13
Greqia Greqia Anglisht Katerine Duska "Better Love" 21 71
14
Izraeli Izraeli Anglisht Kobi Marimi "Home" 23 47
15
Norvegjia Norvegjia Anglisht KEiiNO "Spirit in the Sky" 5 338
16
Britania e Madhe Britania e Madhe Anglisht Michael Rice "Bigger than Us" 26 16
17
Islanda Islanda Islandisht Hatari "Hatrid mun sigra" 10 234
18
Estonia Estonia Anglisht Victor Crone "Storm" 19 86
19
Bjellorusia Bjellorusia Anglisht Zena "Like It" 25 31
20
Azerbajxhani Azerbajxhani Anglisht Chingiz "Truth" 7 297
21
 Franca Frëngjisht
Anglisht
Bilal Hassani "Roi" 14 105
22
Italia Italia Italisht Mahmood "Soldi" 2 465
23
Serbia Serbia Serbisht Nevena Božović "Kruna" 17 92
24
Flag of Zvicra Zvicra Anglisht Luca Hänni "She Got Me" 4 360
25
Australia Australia Anglisht Kate Miller - Heidke "Zero Gravity" 9 285
26
Spanja Spanja Spanjisht Miki "La Venda" 22 60

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]