Jump to content

Ktheju tokës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Ktheju tokës"
Këngë nga Jonida Maliqi
Publikimi8 mars 2019
FormatiDigital Download, Streaming
Regjistrimi2019
ZhanriFolk-elektronik
Gjatësia3:14
TekstshkruesEriona Rushiti
ProducerEnis Mullaj
Kronologjia e këngëve
"N'errësirë"
(2018)
"Ktheju tokës"
(2019)
"Ktheju tokës"
Festivali Evropian i Këngës 2019
ShtetiShqipëria
PerformuesJonida Maliqi
GjuhaShqip
KompozitorëEriona Rushiti
TekstshkruesEriona Rushiti
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 9-ta
Pikët në Gjysëm-Finale86
Vendi në FinaleE 17-ta
Pikët në Finale90
Paraqitjet tjera
◄ Mall (2018)   
Fall from the Sky (2020) ►

"Ktheju tokës" është një këngë e regjistruar nga këngëtarja shqiptare Jonida Maliqi. Është kompozuar dhe shkruar nga Eriona Rushiti, dhe prodhuar nga Enis Mullaj dhe Sokol Marsi. E përshkruar si një baladë autentike dhe ritmike në gjuhën shqipe folk-elektronike, përcjellë nga instrumente tradicionale shqiptare, teksti i referohet temës së migrimit në veçanti në atë të popullit shqiptar gjatë luftës në Kosovë në fund të shekullit të 20-të.

Kënga përfaqësoi ShqipërinëFestivalin Evropian të Këngës 2019Tel Aviv, Izrael, pasi fitoi konkursin e parazgjedhjes së vendit Festivali i Këngës. Përfundimisht arriti në vendin e shtatëmbëdhjetë në një listë prej njëzet e gjashtë, duke mbledhur gjithsej nëntëdhjetë pikë duke shënuar vitin e katërt për të arritur rezultatin e lartpërmendur. Gjatë shfaqjes me temë të zezë dhe me të kuqe të Maliqit, ajo u shoqërua nga tre backing vokalistë ndërsa ekranet LED në sfond shfaqnin dukshëm një shqiponjë fluturuese dhe folenë e saj.

Një video shoqëruese muzikore u bë premierë zyrtarisht kanalin zyrtar në YouTubeFestivalit Evropian të Këngës më 10 mars 2019, ku që prej asaj kohe ka grumbulluar gjithsej 2.5 milion shikime. Portretizon Maliqin duke kënduar këngën në tym dhe shi dhe skena të dy fëmijëve duke vrapuar, njëri përmbi ujit, një tjetër duke shpëtuar nga flakët. Për qëllime promovuese dhe mbështetëse, ajo bëri paraqitje të ndryshme live për të performuar dhe u nis në një turne të vogël në Amsterdam, Londër dhe Madrid.

Prapavija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompozimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Ktheju tokës" u kompozua dhe u shkrua nga Eriona Rushiti, dhe prodhuar nga Enis Mullaj për pjesëmarrjen e Jonida Maliqit në edicionin e 57-të të Festivalit të Këngës, konkursi para-seleksionues i Shqipërisë për të zgjedhur hyrjen e tyre për Festivalin Evropian të Këngës 2019.[1] Ajo u regjistrua dhe u rivendos në Gramofonstudion Svenska në qytetin Gothenburg, Suedi.[2] Për sa i përket shënimit të muzikës, kënga kryhet në çelësin e D♭ major me një ritëm të moderatos prej 115 rrahjeve në minutë.[3] Është përshkruar në mënyrë muzikore si një baladë popullore elektronike ritmike në gjuhën shqipe, shpirtërore dhe dramatike e përcjellë nga instrumentet tradicionale shqiptare të përbërë nga një fyell, lahuta dhe tupan.[4][5][6] Teksti i "Ktheju tokës" eksploron temën e migracionit veçanërisht atë të popullit shqiptar gjatë viteve 1990 si pjesë e Luftës së Kosovës dhe gjithashtu aludon në krizën e vazhdueshme të migracionit nëpër botë.[7]

Pritja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Ktheju tokës" në përgjithësi u prit me vlerësime pozitive nga kritikët e muzikës, pas fitores së saj në Festivali i Këngës. Brenda një përmbledhjeje të Wiwibloggs që përmbante disa recensione nga kritikë individualë, u vlerësua shpërndarja vokale e Maliqit dhe përbërja dhe origjinaliteti i këngës, ndërsa e etiketuan si "organike" dhe "tërheqëse".[8] Në përgjithësi, rishikuesit e faqes në internet i dhanë këngës 7.17 nga gjithsej 10 pikë. Emma Kelly, duke shkruar për Metro, ishte gjithashtu pozitive ndaj përbërjes së këngës dhe performancës vokale të këngëtares ndërsa lavdëronte mirëmbajtjen e teksteve në gjuhën shqipe.[9]

Promovimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një video shoqëruese muzikore për "Ktheju tokës" u dha premierë në kanalin zyrtar në YouTubeFestivalit të KëngëveEurovision më 10 mars 2019, ku prej asaj kohe ka grumbulluar gjithsej 2.5 milionë shikime.[10][11] Procesi i xhirimeve për videon e lartpërmendur filloi nga fillimi i marsit 2019 dhe u krye nga Triangle Media Group në Tiranë, Shqipëri.[12] E përshkruar si e errët dhe dramatike, në video shfaqen dukshëm skena të Jonida Maliqi duke realizuar këngën përpara një sfondi të zi të mbushur me tym dhe para fundit, në shi.[13] Skenat e kryqëzuara nëpër pjesën kryesor portretizojnë dy fëmijë duke vrapuar veçmas, njëri përtej ujit dhe tjetri duke shpëtuar nga flakët, duke simbolizuar mesazhin e thellë të këngës.[14]

Për qëllime promovuese dhe mbështetëse, Jonida Maliqi u nis në një turne të vogël me shfaqje live në para-partitë e Eurovisionit në Amsterdam, Londër dhe Madrid.[15][16][17] Në mars të vitit 2019, ajo u shfaq për të realizuar një version të veçantë të këngës live në shfaqjen televizive shqiptare The Voice Kids Albania.[18][19] Në një kohë më vonë, në dhjetor 2019, ajo hapi gjysmëfinalen e parë të edicionit të 58- të të Festivali i Këngës.[20] Përveç kësaj, kënga u shfaq në numrin 40 në edicionin 2019 të tabelës Eurovision Top 250.[21]

Në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transmetuesi kombëtar i Shqipërisë, Radio Televizioni Shqiptar (RTSH), organizoi edicionin e 57-të të Festivalit të Këngës për të zgjedhur hyrjen e vendit për Eurovision Song Contest 2019. Para kësaj, RTSH hapi një periudhë dorëzimi si për artistët ashtu edhe për kompozitorët për të paraqitur hyrjet e tyre midis 16 majit dhe 30 shtatorit 2018 në konkurs, gjatë së cilës u morën 54 këngë.[22][23] Një panel i zgjedhur i jurisë, i përbërë nga profesionistë të muzikës, shënoi të gjitha këngët e marra dhe zbuloi 22 gjysmëfinalistët e tyre më 17 tetor 2018.[24] Gjatë gjysmëfinales së dytë të konkursit, Jonida Maliqi u kualifikua në finalen e madhe që u mbajt më 20 dhjetor 2018. Në rastin e fundit një ditë më vonë, ajo u zgjodh ta përfaqësojë Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës me 228 pikë totale.[25]

Tel Aviv[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jonida Maliqi duke performuar gjatë një provë. Ajo kishte veshur një fustan të zi me gjatësi të plotë, të zbukuruar me filigranë dhe simbole të lashta ilire.[26]

Edicioni i 64-t i Festivalit Evropian të Këngës u zhvillua në Tel Aviv, Izrael, dhe përbëhej nga dy gjysmëfinale të mbajtura në 14 dhe 16 maj, dhe finalja e madhe më 18 maj 2019.[27] Sipas rregullave, secilit vend pjesëmarrës, përveç vendit pritës dhe Big 5, u kërkua që të kualifikoheshin nga njëra nga dy gjysmëfinalet për të garuar për finalen e madhe, megjithëse, dhjetë vendet e para nga progresi përkatës gjysmëfinal në finale.[28] Më 28 janar 2019, u njoftua se "Ktheju tokës" do të performohej në gjysmën e dytë të gjysmëfinales së dytë të konkursit.[29]

Shqipëria u njoftua të performojë e katërmbëdhjeta në gjysmëfinalen e dytë pas Rusisë dhe para Norvegjisë.[30] Gjatë shfaqjes së zhvilluar më 16 maj 2019, u kualifikua për në finalen e madhe në vendin e nëntë me 96 pikë duke u renditur e dymbëdhjeta me 38 pikët e jurisë dhe e nënta nga televotimi me 58 pikë.[31] Menjëherë pas kësaj, vendi ishte planifikuar të performojë në vendin e dytë në finalen e madhe pas Maltës dhe para Republikës Çeke.[32] Në finalen e madhe, Shqipëria përfundoi e shtatëmbëdhjeta në një listë prej njëzet e gjashtë me 90 pikë totale të vendosura e shtatëmbëdhjeta nga 43 pikët e jurisë, si dhe e shtatëmbëdhjeta nga televotimi me 47 pikë.[33]

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kredite e adaptuara nga Tidal.[34]

 • Jonida Maliqi - performuese, vokale
 • Eriona Rushiti - kompozimin, shkrimin e këngëve
 • Enis Mulla - prodhues, pianist
 • Sokol Marsi - prodhimin
 • Artemisa Mithi - vokale të sfondit
 • Bledi Polena - vokale të sfondit
 • Tahir Gjoci - vokale të sfondit, bas dhe kitarist elektrik
 • Uendi Mancaku - vokale të sfondit
 • Eldi Smaja - baterist
 • Andrew Walter - Mastering
 • Thomas Juth - inxhinieria, përzierja

Lista e trakave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shkarkim digjital
 1. "Ktheju tokës" - 03:14
 • Shkarkime digjitale
 1. "Ktheju tokës" - 03:05
 2. "Ktheju tokës" (Karaoke Version) - 03:05

Historia e lëshimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni Data Format(e) Label
Disa 8 mars 2019
 • RTSH
 • Universal Music
 • RTSH
 • Universal Music

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Tel Aviv 2019 Participants Jonida Maliqi" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2019. Marrë më 8 prill 2020.
 2. ^ "More Details Revealed About "Ktheju Tokës" Revamp". eurovoix.com (në anglisht). 13 shkurt 2019. Marrë më 27 mars 2020.
 3. ^ "Ktheju tokës by Jonida Maliqi on Tunebat.com". tunebat.com. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2019. Marrë më 29 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "ESC-Songcheck kompakt (27) – Albanien: „Ktheju tokës" von Jonida Maliqi" [ESC-Songcheck compact (27) – Albania: „Ktheju tokës“ by Jonida Maliqi]. esc-kompakt.de (në gjermanisht). 13 prill 2019. Marrë më 15 janar 2020. "Ktheju tokës" ist ein rhythmischer Song mit reichlich folkloristischen Elementen.
 5. ^ "Albanerin Jonida Maliqi singt über Migration". eurovision.de (në gjermanisht). Eurovision.de. 13 qershor 2019. Marrë më 29 dhjetor 2019.
 6. ^ "Albania: Jonida Maliqi wins Festivali i Këngës 57 with "Ktheju tokes"". wiwibloggs.com (në anglisht). 22 dhjetor 2019. Marrë më 23 mars 2020.
 7. ^ Adams, William Lee (22 dhjetor 2018). "Albania: Jonida Maliqi wins Festivali i Këngës 57 with 'Ktheju tokes'". Wiwibloggs. Wiwibloggs. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Gallagher, Robyn (21 prill 2019). "Wiwi Jury: Albania's Jonida Maliqi with "Ktheju tokës"". wiwibloggs.com (në anglisht). Marrë më 26 mars 2020.
 9. ^ Kelly, Emma (11 maj 2019). "Who will win Eurovision Song Contest 2019? We rate all 41 entries so you don't have to". metro.co.uk (në anglisht). Marrë më 28 mars 2020.
 10. ^ "Jonida Maliqi - Ktheju tokës - Albania 🇦🇱 - Official Music Video - Eurovision 2019" (në anglisht). European Broadcasting Union. 10 mars 2019. Marrë më 30 dhjetor 2019.
 11. ^ "Jonida Maliqi - Ktheju tokës - Albania | Official Music Video". YouTube. 10 mars 2019. Marrë më 29 dhjetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Note: Open description for release date.
 12. ^ "NISIN XHIRIMET PËR VIDEON E KËNGËS "KTHEJU TOKËS"". festivali-rtsh.al. 5 mars 2019. Marrë më 25 mars 2020.
 13. ^ "Albania–Jonida Maliqi Releases Official Video For 'Ktheju tokës'". eurovoxx.net (në anglisht). 10 mars 2019. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2020. Marrë më 22 mars 2020.
 14. ^ "She's back home! Albania's Jonida Maliqi unveils the revamped version of "Ktheju Tokës" along with its music video". wiwibloggs.com (në anglisht). Wiwibloggs. 11 mars 2019. Marrë më 30 dhjetor 2019.
 15. ^ "Albania's Jonida Maliqi: "The song is personal to me, my sister also left Albania"". wiwibloggs.com (në anglisht). Wiwibloggs. 12 prill 2019. Marrë më 28 dhjetor 2019.
 16. ^ "London Eurovision Party 2019: What are your questions for the stars?" (10 April 2019). wiwibloggs.com/ (në anglisht). Wiwibloggs. Marrë më 28 dhjetor 2019.
 17. ^ "This was PrePartyES 2019 in Madrid" (në anglisht). European Broadcasting Union. 25 prill 2019. Marrë më 28 dhjetor 2019.
 18. ^ "JONIDA MALIQI TË PREMTEN NË THE VOICE KIDS!". thevoice.top-channel.tv. Marrë më 30 dhjetor 2019.
 19. ^ "Daily Digest: Jonida Maliqi performs stripped back "Ktheju tokës" and Tamta talks Eurovision outfits". wiwibloggs.com (në anglisht). 30 mars 2019. Marrë më 30 dhjetor 2019.
 20. ^ "Albania: The first ten acts perform at Festivali i Këngës 58 but willl any of them be heading to Eurovision". eurovisionary.com (në anglisht). 19 dhjetor 2019. Marrë më 27 shkurt 2020.
 21. ^ "ESC250 2019: Loreen rounds out the decade with an eighth straight win". wiwibloggs.com (në anglisht). 31 dhjetor 2018. Marrë më 31 dhjetor 2019.
 22. ^ "NJOFTIM – FESTIVALI I 57-TË I KËNGËS NË RTSH". rtsh.al. 16 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2020. Marrë më 24 mars 2020.
 23. ^ "Shpallet lista me këngët konkuruese në Festivalin e 57-të të Këngës në RTSH". rtsh.al. 17 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2020. Marrë më 24 mars 2020.
 24. ^ "Shpallet lista me këngët konkuruese në Festivalin e 57-të të Këngës në RTSH". rtsh.al. Radio Televizioni Shqiptar. 17 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2020. Marrë më 28 dhjetor 2019.
 25. ^ "Jonida Maliqi fiton Fest 57". rtsh.al. 28 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2020. Marrë më 17 dhjetor 2019.
 26. ^ "Fustani i Jonida Maliqit, stilisti Ardi Asllani shpjegon pse zgjodhi elementet etnikë". vizionplus.tv. Vizion Plus. 16 maj 2019. Marrë më 29 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Eurovision Song Contest–Tel Aviv 2019" (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2019. Marrë më 8 prill 2020.
 28. ^ "Eurovision Song Contest–Rules" (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 8 prill 2020.
 29. ^ Josianne Zwart (28 janar 2019). "Eurovision 2019: Which country takes part in which Semi-Final?" (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2019. Marrë më 8 prill 2020.
 30. ^ Evert Groot (2 prill 2019). "Exclusive: This is the Eurovision 2019 Semi-Final running order!" (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2019. Marrë më 8 prill 2020.
 31. ^ "Tel Aviv 2019: Second Semi-Final Scoreboard" (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2019. Marrë më 8 prill 2020.
 32. ^ Benny Royston (17 maj 2019). "Eurovision 2019: This is the running order of the Grand Final!" (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2019. Marrë më 8 prill 2020.
 33. ^ "Tel Aviv 2019: Grand Final Scoreboard" (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2019. Marrë më 8 prill 2020.
 34. ^ "Ktheju tokës / Jonida Maliqi TIDAL". tidal.com. Tidal. Marrë më 2 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Note: Open "Credits" for credits.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]