Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës 2024

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 2024
Shteti Shqipëria Shqipëria
Përzgjedhjet
Procesi i përzgjedhjes Festivali i Këngës 62
Data e përzgjedhjes Gjysmëfinalet:
19 dhjetor 2023
20 dhjetor 2020
21 dhjetor 2023
Finalja:
22 dhjetor 2023
Performues Besa Kokëdhima
Kënga e përzgjedhur Zemrën n'dorë
Performancat Finale
2023        2025

Shqipëria do të marrë pjesë në Eurovision Song Contest 2024Malmö, Suedi, me "Zemrën n'dorë" interpretuar nga Besa Kokëdhima. Hyrja u përzgjodh me një votim të veçantë gjatë konkursit tradicional kombëtar të përzgjedhjes Festivali i Këngës, organizuar nga transmetuesi shqiptar Radio Televizioni Shqiptar (RTSH).

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpara konkursit të vitit 2024, Shqipëria ka marrë pjesë në Eurovision Song Contest 19 herë që nga hyrja e saj e parë në 2004. Vendi më i lartë i vendit në garë, deri në këtë pikë, ka qenë vendi i pestë, i cili u arrit në 2012 me këngën "Suus" interpretuar nga Rona Nishliu. Shqipëria arriti vendin e dytë më të lartë kur mori pjesë për herë të parë në vitin 2004, me këngën "The Image of You" interpretuar nga Anjeza Shahini, duke përfunduar në vendin e shtatë. Gjatë qëndrimit të tij në garë, kombi nuk arriti të kualifikohej në finale tetë herë, me hyrjen e 2022 që ishte jokualifikuesi më i fundit. Në 2023, kombi u kualifikua në finale, duke u renditur përfundimisht në vendin e 22-të dhe duke shënuar 76 pikë me këngën "Duje" interpretuar nga Albina dhe Familja Kelmendi. [1]

Transmetuesi kombëtar shqiptar, Radio Televizioni Shqiptar (RTSH), transmeton konkursin brenda Shqipërisë dhe organizon Festivali i Këngës, një konkurs vjetor muzikor i cili është përdorur vazhdimisht si formati kombëtar i përzgjedhjes shqiptare për konkursin që nga debutimi i vendit në vitin 2004. [1] Më 30 gusht 2023, transmetuesi konfirmoi synimin e Shqipërisë për të marrë pjesë në konkursin e vitit 2024 dhe publikoi trailerin e Festivalit të Këngës; [2] [3] pak më vonë, RTSH konfirmoi se do të vazhdonte të përdorte festivalin si metodë përzgjedhëse shqiptare për konkursin. [4]

Para Eurovizionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përfaqësuesja shqiptare në Eurovision 2023 u përzgjodh në edicionin e 62-të të Festivali i Këngës, një konkurs i përvitshëm muzikor në Shqipëri i organizuar nga RTSH në Pallatin e Kongreseve në Tiranë. Ngjarja u zhvillua midis 19 dhe 22 dhjetor 2023 dhe u drejtua nga Adriana Matoshi dhe Kledi Kadiu. [5] [6] Fituesi i festivalit u zgjodh nga një juri, ndërsa një televotim i veçantë zgjodhi hyrjen e Shqipërisë në Eurovizion. [7] Transmetuesi hapi një periudhë aplikimi për artistët dhe kompozitorët e interesuar për të dorëzuar aplikimet e tyre më 1 shtator 2023, që zgjat deri më 10 tetor 2023, [4] [8] dhe në fund zgjodhi 31 konkurrues. [9] Pas shpalljes së hyrjeve, tre artistë u tërhoqën, por të gjithë u zëvendësuan nga pjesëmarrës të tjerë. [10]

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja e madhe e Festivalit të Këngës u mbajt më 22 dhjetor 2023. Besa Kokëdhima me "Zemrën n'dorë" doli fitues i votimit të publikut dhe u zgjodh kështu si përfaqësuesja e Shqipërisë për Eurovision Song Contest 2024. [11]

Code Artist Song
1 Stivi Ushe "Askush si ty"
2 Besa Kokëdhima "Zemrën n'dorë"
3 Mal Retkoceri "Çmendur"
4 Eldis Arrnjeti "Një kujtim"
5 Shpat Deda "S'mund t'fitoj pa ty"
6 Jehona Ponari "Evol"
7 PeterPan Quartet "Edhe një herë"
8 Festina Mejzini "Melos"
9 Kastro Zizo "2073"
10 Luan Durmishi "Përsëritja"
11 Melodajn Mancaku "Nuk jemi më"
12 Olsi Ballta "Unë"
13 Andi Tanko "Herë pas here"
14 Sergio Hajdini "Uragan"
15 Santino De Bartolo "Dua të rri me ty"
16 Olimpia Smajlaj "Asaj"
17 Big Basta dhe Vesa Luma "Mbinatyrale"
18 Elsa Lila "Mars"
19 Jasmina Hako "Ti"
20 Michela Paluca "Për veten"
21 Anduel Kovaçi "Nan'"
22 Kleansa Susaj "Pikturë"
23 Eden Baja "Ajër"
24 Erina and the Elementals "Jetën n'skaj"
25 Irma Lepuri "Më prit"
26 Arsi Bako "Zgjohu"
27 Tiri Gjoci "Në ëndërr"
28 Besa Krasniqi "Esenciale"
29 Bledi Kaso "Çdo gjë mbaroi"
30 Troy Band "Horizonti i ëndrrave"
31 Martina Serreqi "Vetëm ty"

Në Eurovizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eurovision Song Contest 2024 do të zhvillohet në Malmö ArenaMalmö, Suedi, dhe përbëhet nga dy gjysmëfinale të mbajtura në datat përkatëse 7 dhe 9 maj dhe finalja më 11 maj 2024. Të gjitha kombet me përjashtim të vendit pritës dhe "Pesëshes së Madhe" (Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar) duhet të kualifikohen në një nga dy gjysmëfinalet në mënyrë që të konkurrojnë për finalen; dhjetë vendet e para nga çdo gjysmëfinale do të kalojnë në finale. Më 30 janar 2024, do të bëhet shorti i ndarjes për të përcaktuar se në cilën nga dy gjysmëfinalet, si dhe në cilën gjysmë të shfaqjes do të performojë secili vend; Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) i ndan vendet konkurruese në vazo të ndryshme bazuar në modelet e votimit nga garat e mëparshme, me vendet me histori votimi të favorshme të vendosura në të njëjtën tenxhere. [12]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Albania". Eurovision.tv. European Broadcasting Union (EBU). Marrë më 2023-08-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "profile" defined multiple times with different content
 2. ^ Bijuvignesh, Darshan (30 gusht 2023). "Albania: RTSH Confirms Eurovision 2024 Participation". Eurovoix. Marrë më 30 gusht 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ @ (2023-08-30). "Festivali i Këngës në Radio Televizionin Shqiptar – Edicioni 62 – PO VJEN!" – nëpërmjet Instagram. {{cite web}}: |author= ka emër shifror (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Missing or empty |user= (help); Missing or empty |postid= (help)
 4. ^ a b Ibrayeva, Laura (1 shtator 2023). "Albania: RTSH Opens Submissions for Festivali i Këngës 62". Eurovoix. Marrë më 1 shtator 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "ibrayeva" defined multiple times with different content
 5. ^ Ntinos, Fotios (14 tetor 2023). "Albania: The potential dates of Festivali i Këngës 62!". Eurovisionfun. Marrë më 14 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Bijuvignesh, Darshan (2023-11-01). "Albania: More Details of Festivali i Këngës 62 Announced Including Line-up Change". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 2023-11-01.
 7. ^ Argyropoulos, Dimitris (2023-11-01). "Albania: The public will choose the 2024 Eurovision representative, while the jury the winner of Festivali i Këngës 62!". Eurovisionfun. Marrë më 2023-11-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Van Dijk, Sem Anne (2023-09-19). "Albania: RTSH Announces Submissions Deadline for Festivali i Këngës 62". Eurovoix. Marrë më 2023-09-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Juhász, Ervin (2023-10-17). "Meet all the participants of the 62nd Festivali i Këngës!". ESCBubble (në anglishte britanike). Marrë më 2023-10-17.
 10. ^ Van Dijk, Sem Anne (2023-12-11). "Albania: Eden Baja Replaces Sardi Strugaj in Festivali i Këngës". Eurovoix. Marrë më 2023-12-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Albania: Besa Kokëdhima wins ticket to Eurovision 2024". Eurovision.tv. EBU. 23 dhjetor 2023. Marrë më 23 dhjetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Van Dijk, Sem Anne (2023-12-13). "Eurovision 2024: Semi-Final Allocation Draw on January 30". Eurovoix. Marrë më 2023-12-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)