Jump to content

Olta Boka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Olta Boka lindi në vitin 1991Tiranë, është këngëtare shqiptare.

Olta Boka (e lindur më 13 shtator 1991) është një këngëtare shqiptare, e cila është zgjedhur për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2008 me këngën e saj "Zemren lame peng". [1] Ajo ka marre pjese disa here ne festivalin me t madh shqiptar Kenga Magjike duke e kenaqur jashtemase shume publikun dhe fansat e saj. Disa kenge shume te bukura qe ajo ka kenduar jane : Zemren lame peng , E fundit tango , Mbete nje brenge , S'duhet te te dua , Parfumi i tij etj. Ne festivalin Kenga Magjike 15 ajo mora me shume duartrokitje nga te gjithe duke i fituar zemrat e publikut me kengen E fundit tango . Ajo u vleresua me cmimin 'BEST PERFOMANCE' . Gjate performances ajo u rrezua por me pas u shpreh se : 'Edhe fat te keq ka'.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zemrën e lamë peng 2008 Festivali Evropian i Këngës.