Olta Boka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Olta Boka.jpg

Olta Boka lindi në vitin 1991Tiranë, është këngëtare shqiptare.

Olta Boka (i lindur më 4 nëntor 1991) është një këngëtar shqiptar, i cili eshte zgjedhur për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2008 me këngën e saj "zemren e lame peng". [1] Ajo fitoi kombëtare shqiptare përfundimtar, i quajtur FESTIVALIN E KENGES, dhe konkurruan në gjysmëfinalen e dytë, më 22 maj dhe fitoi një vend në finale më 24 maj, ku ajo përfundoi nga 17 e 25 hyrje me 55 pikë. Ajo është këngëtari më i ri për të përfaqësuar një vend në Eurovision Song Contest që nga viti 2004 me Lisa Andreas përfaqësojnë Qipro në 16. Olta Boka ka marrë pjesë në "Ethet e se premtes Mbrëma" (Friday Night Fever) tregojnë në Shqipëri.

Diskografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Zemrën e lamë peng 2008 Festivali Evropian i Këngës.