Festivali i 23-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Festivali i 23-të i Këngës në RTSH
Edicioni 23-të
Qyteti Tirana
Vendi Tirane
Viti 1984
Datat 25, 26, 27 dhjetor
Prezantues Elvira Diamanti dhe Artan Imami
Artisti Fitues Dueti Nertila Koka e Gezim Cela dhe Bashkim Alibali
Kënga Fituese Cel si gonxhe dashuria Muzika Vladimir Kotani Teksti Arben Duka
 Crystal Clear action 2leftarrow.png             1983 1985             Crystal Clear action 2rightarrow.png 

Festivali i 23-të i Këngës në RTSH u zhvillua në Tiranë në fundin e dhjetorit të vitit 1984.


Kënga fituese “Çel si gonxhe dashuria”, kënduar nga Gëzim Çela dhe Nertila Koka.


Cmimi i pare:

"Cel si gonxhe dashuria", muzika Vladimir Kotani, teksti Arben Duka, kenduar nga dueti Nertila Koka - Gezim Cela dhe Bashkim Alibali. 

Cmimi i dyte:

"Te pershendes atdheu im", muzika Limos Dizdari, teksti Spiro Dede, kenduar nga Gaqo Cako dhe Mefarete Laze. 
"Me zerin e atdheut", muzika Tish Daija, teksti Koçi Petriti, kenduar nga Kozma Dushi dhe Burbuqe Rada.

Cmimi i trete:

"Kujtimi i shtrenjte", muzika Hajg Zaharian, teksti Zhuliana Jorganxhi, kenduar nga Tonin Tershana dhe Miga Hysi.
"Ne festen e brigades", muzika Naim Gjoshi, teksti Basir Bushkashi, kenduar nga Milika Nerenxi dhe Ludmilla Baballeku.
"Prane te ndjej kudo", muzika Agim Krajka, teksti Arben Duka, kenduar nga Irma Libohova dhe Luan Zhegu.